کارناوال - راهنمای سفر

مسجد ییولی مناره آنتالیا

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز چهارشنبه 06:00 صبح تا 19:00
مدت زمان پیشنهادی:
15 تا 45 دقیقه
آدرس:
ترکیه، آنتالیه، ناحیه مورات پاشا، محله سلجوک

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

مسجد ییولی مناره یا مسجد علاءالدین از مهم ترین مساجد شهر آنتالیاست که با نام های مسجد جامع و مسجد بزرگ نیز شناخته می شود. این سازه علاوه بر جنبه مذهبی، از حیث تاریخی هم بسیار پر اهمیت است و قدمتش به سال 1230 میلادی می رسد؛ زمانی که آن را به دستور یکی از سلطان های سلجوقیان روم، یعنی علاءالدین کیقباد اول بر روی ویرانه های یک کلیسا ساختند. البته این مسجد یک بار دیگر در سال 1373 بازسازی شد و به همین خاطر، بسیاری بر این باورند که سال ساخت این سازه باید پس از بازسازی اساسی آن در 1373 در نظر گرفته شود. جالب است بدانید که کلمه یولی مناره به معنی مناره های شیاردار است و این مسجد تنها سازه آنتالیاست که مناره های شیاردار دارد و از حیث در نوع خود منحصر به فرد است.

مسجد ییولی در بخش تاریخی شهر آنتالیا قرار گرفته است، خیابان جمهوریت از کنار آن می گذرد و میدان کلکپیسی (Kalekapısı) در فاصله کمی از آن قرار دارد. مناره 37 متری این مسجد با رنگ آبی تیره تزیین شده است و از مناطق بسیار دور هم توجه را بر می انگیزد و 6 گنبد دیدنی آن شما را به تحسین وا می دارد. بد نیست بدانید مسجد ییولی از چنان اهمیتی برخودار است که در سال 2016، در فهرست پیشنهادی ترکیه برای ثبت در میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. 

یکی از نکات جالب درباره معماری این سازه سیستم گرمایشی و سرمایشی آن است که با توجه به زمان ساخت، طراحی و اجرا شده است؛ 

در هنگام بازدید از این مسجد، فراموش نکنید که نگاهی هم به موزه مردم شناسی آن داشته باشید. 

انتشار

15 امرداد 1398

به روز رسانی

15 امرداد 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.