کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Gilan Province, Rasht, Shaft - Saravan Rd
 • آدرس : استان گیلان، کیلومتر ١٨ آزادراه رشت- قزوین، نرسیده به پلیس راه، جاده‌ سراوان- شفت
 • ساعت دسترسی : امروز پنج‌شنبه 09:00 صبح تا 16:30
  شنبه : 09:00 صبح تا 16:30
  یکشنبه : 09:00 صبح تا 16:30
  دوشنبه : 09:00 صبح تا 16:30
  سه‌شنبه : 09:00 صبح تا 16:30
  چهارشنبه : 09:00 صبح تا 16:30
  پنج‌شنبه : 09:00 صبح تا 16:30
  جمعه : 09:00 صبح تا 16:30
 • تلفن : ٣٣٦٩٠٩٧١-٠١٣,٣٣٦٩٠٩٧٠-٠١٣
 • هزینه : اتباع ایرانی 3000 تومان
 • هزینه اتباع خارجی : 20000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.6
 • امتیاز گوگل : 4.5
 • امتیاز Trip Advisor : 4.5
 • سطح هزینه : ارزان $
 • مدت پیشنهادی بازدید : 2 تا 3 ساعت
 • سال افتتاح : 1385
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

موزه میراث روستایی گیلان | اولین اکوموزه ایران

یکی از چیزهایی که می تواند وسوسه سفر را به جان افراد بیندازد، شناخت فرهنگ ها و مردم مناطق دیگر است. بسیاری از علاقه مندان به سفر، دل از کاشانه شان می کنند تا در فرهنگ جامعه میزبان غرق شوند، چیزهای تازه یاد بگیرند و بیشتر و بیشتر انسان ها و افکارشان را بشناسند. آداب لباس پوشیدن، حرف زدن، اجرای مراسم مختلف مانند عروسی، تولد، عزا و ... و حتا شیوه خانه سازی همه و همه بخشی جدا نشدنی از فرهنگ مردم یک دیار به شمار می روند. 

استان گیلان یکی از مقاصدی است که برای فرهنگ‌دوستان جالب به نظر می رسد. آداب و رسوم مردم این دیار و شیوه زندگی شان به ویژه در گذشته نکات جالبی در خود دارد. البته در کنار همه این زیبایی ها باید به خطر فراموش شدن این جاذبه ها هم اندیشید و به هر نحوی مانع آنها شد. شاید همین دغدغه بود که باعث شد موزه میراث روستایی گیلان شکل  بگیرد؛ موزه ای که کارناوال می خواهد به آن سر بزند و برای تان بگوید که در آن چه می گذرد؟

اگر از علاقه مندان به فرهنگ گیلانی های عزیز هستید و یا می خواهید موزه ای متفاوت را بشناسید با ما همراه باشید...

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Saadatollah Masoodi
Photo by : Saadatollah Masoodi
موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Hadi Ahmadzadeh
Photo by : Hadi Ahmadzadeh

چرا موزه میراث روستایی گیلان؟


 • اولین اکوموزه ایران است.
 • فضایی متفاوت نسبت به موزه های دیگر دارد و در فضای باز برپا شده است.
 • فرصت خوبی برای آشنایی با فرهنگ و معماری گیلان به شما می دهد. 
 • در پارک جنگلی سروان رشت واقع شده است و فضایی دلپذیر و آرامش بخش دارد.
 • در اینجا خانه هایی را مشاهده می کنید که از محل اصلی شان به این موزه انتقال یافته و به همان شکل سنتی سرپا شده اند.

آشنایی با موزه میراث روستایی گیلان

یکی از موزه های متفاوتی که در ایران می توان به سراغش رفت، موزه میراث روستایی گیلان است که در پارک جنگلی سروان رشت قرار دارد. این موزه در فضای باز و زمینی به مساحت حدود ۲۶۰ هکتار برپا شده است و تجربه ای تازه از موزه گردی را در اختیارتان قرار می دهد. این موزه از دو جهت اهمیت دارد:

کارشناسان، این موزه را اولین اکوموزه ایران می دانند؛ یعنی موزه ای که بر پایه امکانات، ویژگی ها و نیازهای فرهنگی- محیطی منطقه شکل گرفته است و برای حفظ و ارتقای میراث، طبیعت، تاریخ، فرهنگ و صنعت یک منطقه تلاش می کند.

این موزه یک موزه روستایی است؛ یعنی در آن می توانید تصاویری ملموس از زندگی سنتی‌ را ببینید و با معماری، آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای بومی و فضای روستایی آشنا شوید.

در موزه میراث روستایی گیلان گویی وارد روستایی بزرگ می شوید؛ روستایی در میان طبیعت زیبا که هر خانه اش رنگ و بویی متفاوت دارد. خانه های سنتی را می بینید و در این فضا به روستاهای مختلف سر می زنید. با پوشاک و لوازم زندگی سنتی گیلانی ها آشنا می شوید، مراحل پخت غذاهای سنتی را می بینید و به صورت خلاصه دنیایی دیگر را تجربه می کنید. این موزه را می توان اولین موزه خاورمیانه در نوع خود دانست؛ جایی که تا به حال چندین جایزه و گواهینامه از سوی نهادهای ملی و بین المللی را به دست آورده است.

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

فرصت خوش گذرانی در موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان، فضایی بسیار متفاوت دارد. ساعات حضور خود را در این موزه با فعالیت های زیر پر کنید:

1- بازدید از خانه های سنتی

بازدید از فضای این موزه نیازمند ساعاتی پیاده روی است. در اینجا خانه هایی را می بینید که از محل اصلی شان به این موزه انتقال یافته اند و به همان شکل سنتی سرپا شده اند. قدمت این بناها از ۶۵ تا ۱۸۰ سال است و سعی شده در آنها نوع زندگی، کار، مسکن و صنایع دستی بومی گیلان به نمایش درآید.

این خانه ها در چند بخش به نمایش درآمده اند که هر یک بیانگر یکی از حوزه های فرهنگی - معماری گیلان هستند و براساس عوامل زیست محیطی (توپوگرافی، اقلیم و...)، نوع فعالیت کشاورزی، فرهنگ (مذهب، گویش، زبان و...) و نوع معماری بومی روستایی انجام شده اند. این 9 حوزه شامل 25 مجموعه مسکونی از 7 روستای گيلان هستند و موارد زیر را در بر می گیرند:

 ساحل غرب شامل مجموعه مسکونی آصفی

ساحل شرق شامل مجموعه مسکونی موسوی

جلگه غرب شامل مجموعه های مسکونی محتشم طلب، موسوی، موسی زاده، محمودی، حسنی، حقیقتی

جلگه شرق شامل مجموعه های مسکونی پرمهر، خوش نشین کچلام، چنچو، منتظری، میرسیار، رفیعی

جلگه مرکز شامل مجموعه های مسکونی صادقی، مرادی، امینی، دانش، خوش نشین بیالوا

کوهپایه غرب شامل مجموعه های مسکونی لطفی و طربی

کوهپایه شرق شامل مجموعه های مسکونی بهزادی، جامع، رستمی

کوهستان غرب شامل مجموعه مسکونی حاجت پور

کوهستان شرق شامل مجموعه های مسکونی محسنیان و محمدنژاد

این خانه ها از سر جای اصلی شان به این موزه انتقال یافته اند و شاید برای تان جالب باشد که بدانید برخی از آنها از کجا آمده اند:

 • خانه طربی از روستای کیش رودبار از توابع فومن
 • خانه مرادی از روستای نشرودکل از دهستان سنگسر رشت
 • خانه حاجت پور از روستای ایسبی دول از دهستان شاندرمن ماسال
 • خانه موسی زاده از روستای گیلانده تالش

در این موزه سعی شده تا از هر یک از این حوزه های استان گیلان، یک یا دو اثر برجسته به صورت نمادین بازسازی شود و به همراه عناصر فرهنگی و آداب و رسوم آن به نمایش درآید. مسیرهای تعریف شده بین حوزه های مختلف این موزه، تابلوهای راهنمایی دارد که به بازدیدکننده کمک می کنند بیشتر از گیلان و سنت هایش سر در بیاورد.

2- گشتی در سایر فضاهای سنتی

هر یک از حوزه ها به صورت یک روستا در آمده اند و حال و هوای خاص خود را دارند. برای لمس بهتر فضای روستایی، مسجد، کوره ذغال گیری سنتی، انبار برنج، تلمبار و طویله و باغچه سبزیجات و کارگاه آهنگری، صیفی جات و... هم ایجاد شده اند. مدرسه و کارگاه آهنگری در جلگه مرکز و کوره ذغال سنتی و مسجد در جلگه شرق قرار دارند. در این میان سه حوزه جلگه مرکز، جلگه شرق و جلگه غرب دارای قهوه خانه های سنتی هستند.

ماندابی یا مردابی که در بخش مرکزی سایت بود نیز به صورت یک کشتزار برنج در آمد تا همه ساله در آن کاشت و برداشت برنج به روش سنتی انجام پذیرد. باغ چای، توتستان و نارنجستان نیز در موزه شکل گرفتند تا فعالیت های معیشتی در روستاهای گیلان را نمایش دهند. نگهداری دام و طیور نیز در این موزه صورت می گیرد تا فضای روستا کاملا برای بیننده تداعی شود.

ساختمان ورودی، خانه پژوهشگران، بازارچه، بناهای اداری، پشتیبانی و خدماتی نیز بخش های دیگر موزه را شامل می شوند. بد نیست بدانید تاکنون 35 بنای موزه در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته اند. کارگاه های آموزش و تولید صنایع دستی، مراکز تحقیقات کشاورزی و دامپروری، پژوهشگاه معماری و مردم شناسی، پارک کودک، باغ های پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، معماری چوب ملل و دو مجموعه مهمان پذیر با الهام از معماری روستایی گیلان با 150 واحد 3 تا 5 نفره از برنامه هایی هستند که در طراحی این موزه در نظر گرفته شده اند.

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Mojtaba Mohammadi | IRNA
Photo by : Mojtaba Mohammadi | IRNA

3- خوشمزه گردی

 به موزه که قدم می گذارید در جای جای آن بوهای خوشمزه ای مشام‌تان را نوازش می دهند. معروف ترین خوراکی خوشمزه ای که می توانید در این موزه به سراغش بروید، نان تازه محلی است که جلوی چشم تان آماده می شود. زنان گیلکی در حالی که با لباس های خوش رنگ و لعاب و شادشان پیش روی شما نشسته اند، طعمی تازه از فرهنگ شان را با این نان به شما می چشانند. زنان بر پشت گمج (ظرف سفالین ویژه گیلان) نان های سنتی همچون نان برنج، نان خرفه، کاکا و انواع حلواهای محلی آماده می کنند تا خاطره ای خوشمزه برای تان بسازند.

هنوز تمام نشده، در اینجا پخت آش و برخی دیگر از غذاهای محلی گیلان از جمله باقلاقاتق، کباب ترش، ترشه تره و… هم انجام می شود و بوی شان سرمست تان می کند. در اینجا هم یک خوشمزه گردی حسابی کردید و هم با طرز تهیه این غذاها بیشتر آشنا می شوید.

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Jaber Zare
Photo by : Jaber Zare

4- آشنایی با لوازم زندگی و پوشاک گیلان

در جای جای این موزه تعداد زیادی از ابزار کشاورزی را می بینید و در خانه ها با تزیینات وسایل کاملا سنتی مواجه می شوید. بیشتر این اشیا را مردم به موزه اهدا کرده اند تا سهمی در زنده نگه داشتن سنت های خود داشته باشند. آنچه شما را بیش از همه به وجد می آورد، تنوع و رنگارنگی پوشاک سنتی گیلان است که در این موزه قابل مشاهده هستند؛ پوشاکی شاد و در عین حال راحت و مناسب و متناسب با اعتقادات مذهبی. حتا راهنمایان این موزه نیز لباس سنتی بر تن دارند تا کاملا منطبق بر حال و هوای موزه باشند.

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- شرکت در جشنواره ها و مراسم

موزه میراث طبیعی گیلان برای زنده نگه داشتن فرهنگ بومی نیز فعالیت می کند. این موزه محل برگزاری برنامه های مختلف است که از جمله آنها می توان به جشنواره های نوروزی و تابستانی، جشنواره طبخ چای ایرانی، اجرای کنسرت موسیقی و آوازهای بومی، آیین سنتی شب یلدای گیلان، عروس بران، جشن خرمن، عروس گوله، نوروزی خوانی و... اشاره کرد که هر یک در نوع خود دیدنی اند. بازی های سنتی همچون کشتی‌گیله مردی، ورزاجنگ و لافندبازی نیز در این محل برگزار می شوند. 

در واقع این موزه شما را به دنیایی دیگر می برد، جایی که می توانید زندگی بومیان گیلان را کاملا و از همه جوانب لمس کنید. معرفی مفاخر استان نیز از جمله فعالیت های موزه میراث روستایی گیلان به شمار می آید.

محل برگزاری این مراسم معمولا در محل برگزاری نمایش های بومی و تالار اجتماعات در جلگه شرق است. در اینجا استراحتگاهی نیز برای رفع خستگی مسافران تعبیه شده است.

6- گشتی در بازارچه و نمایشگاه ها

در ایام تعطیل و در روزهایی که بازدید از موزه افزایش می یابد، نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی، عکس و نقاشی، دستاوردهای معماری، پوشاک محلی و سفره‌ گیلانی نیز در محوطه برپا می شود تا بر جذابیت موزه بیفزایند. 

نمایشگاه معماری موزه میراث روستایی گیلان

با دیدن سازه های سنتی این روستا، این سوال در ذهن تان شکل می گیرد که این کار چگونه صورت گرفته است. به طور قطع بازسازی 27 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سفید رود و 14 سازه مربوط به حوزه فرهنگی و معماری جلگه مرکزی به این راحتی ها نبوده و خود کاری بزرگ به حساب می آید.

برای پاسخ به این کنجکاوی، هرازچندگاهی به مناسبت های مختلف نمایشگاهی برگزار می شود و عکس ها و نقشه های معماری سازه های روستایی گیلان در آن به نمایش در می آیند. در این نمایشگاه می توانید با ویژگی خانه ها و دیگر سازه های منتخب آشنا شوید و از روش واچینی، حمل و نقل اجزای ابنیه و مراحل دوباره چینی آنها اطلاع یابید.

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Mojtaba Mohammadi | IRNA
Photo by : Mojtaba Mohammadi | IRNA

7- عکاسی با لباس های سنتی

موزه میراث روستایی گیلان آن قدر زیبا و خاص است که وسوسه ثبت تصویر را به جان بینندگانش می اندازد. شما می توانید دوربین یا گوشی موبایل تان را به دست بگیرید و به شکار تصاویر زیبا بپردازید. اگر می خواهید بیشتر و بیشتر از این کار لذت ببرید، به بخش لباس های سنتی رفته و تن پوش بومی گیلانی ها را به تن کنید. گشت و گذار با لباس محلی در فضایی روستایی بیش از هر چیز دیگری می چسبد. حالا با همین لباس می توانید تصاویری جذاب تر را از خود و همراهان تان به ثبت برسانید.

8- بازدید از موزه مشاهیر گیلان

موزه مشاهیر گیلان ساختمانی در محوطه موزه میراث روستایی گیلان است که در زمینی به مساحت ۳۶۵ مترمربع قرار دارد. در این ساختمان سه طبقه تندیس هایی از بزرگان این خطه را خواهید دید و بیشتر با مشاهیر این استان آشنا خواهید شد.

9- خرید صنایع دستی

کارگاه ساخت صنایع دستی موزه میراث روستایی، به شما این امکان را می دهند تا از نزدیک با تهیه صنایع دستی استان آشنا شوید و کالاهای اصیل بخرید. حصیر بافی، کوزه گری، آهنگری و… از جمله کارگاه هایی هستند که در این موزه برپا شده اند.

امکانات موزه میراث روستایی گیلان

در موزه میراث روستایی گیلان، امکانات زیر در اختیار گردشگران قرار دارد:

 • سرویس بهداشتی
 • مسجد
 • رستوران و چایخانه
 • فروشگاه های صنایع دستی
 • غذاها و خوراکی های محلی
موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Mojtaba Mohammadi | IRNA
Photo by : Mojtaba Mohammadi | IRNA

روند ساخت موزه

پس از زمین لرزه 1369 رودبار بود که دکتر محمود طالقانی به فکر ایجاد موزه ای متفاوت افتاد. وی چند روز پس از وقوع این زمین لرزه، یک مجموعه مطالعاتی تحت عنوان "اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زلزله" به راه انداخت و بررسی هایش را آغاز کرد. نتایج این بررسی ها دگرگونی شدیدی در زندگی مردم را نشان داد و بیانگر آن بود که آنها در حال دور شدن از گذشته شان هستند؛ روندی که قبل از زلزله دهه 20 هم شکل گرفته بود؛ اما حالا  نوسازی و توسعه در مناطق آسیب دیده آن را تشدید می کرد. 

اوایل سال 1381 بود که مطالعات مقدماتی ایجاد موزه میراث روستایی گیلان تحت نظر دکتر طالقانی شروع شد. عمده ترین بخش‌های این مطالعات مکان‌یابی موزه و شناسایی حوزه های فرهنگی– معماری گیلان بود که تا پایان سال 1383 به انجام رسید. شاخص هایی مانند راه های دسترسی، زیرساخت ها و توپوگرافی نقش مهمی را برای انتخاب زمین مناسب پروژه داشتند و از بین گزینه های موجود، پارک جنگلی سراوان انتخاب شد چرا که در یکی از پرترددترین جاده های شمال کشور قرار داشت و از توپوگرافی مناسب و زیر ساخت ها در نزدیکی آن برخوردار بود. در نهایت 253 هکتار از بخش مرکزی این پارک 1480 هکتاری را در نظر گرفتند و سایت موزه میراث روستایی گیلان جای مناسبی یافت. حدود 45 هکتار از مساحت مورد نظر، برای احداث مجموعه موزه ای در نظر گرفته شد.

در مرحله بعد، حوزه های فرهنگی معماری گیلان تعریف شد و سپس از هر گونه، یک نمونه قابل انتقال را پیدا کردند که منطبق بر شاخص های موزه بود. قرار بر این شد که مصالح نمونه اصلی خانه ها را از مکان های مورد نظر به محل موزه انتقال دهند و آن را دوباره چینی کنند. در این مرحله چند کار مهم صورت گرفت: شناسایی بناهای سالم روستایی با قدمت بالا، خریداری از مالکان و حمل قطعات اصلی و چوبی به محل موزه.

عملیات ساختمانی موزه از سال 1383 آغاز شد و در اردیبهشت 1384 به فاز اجرایی رسید. 28 مجموعه مسکونی در این زمان دوباره چینی شدند که عبارت بودند از 85 سازه متشکل از خانه ها و بناهای جانبی، متعلق به 9 روستای مربوط به زیر حوزه های فرهنگی- معماری گیلان.

این موزه به صورت حوزه به حوزه تکمیل شد و پس از تکمیل هر حوزه امکان بازدید از آن برای مردم به وجود آمد. در اردیبهشت ١٣٨٤ اولین کارگاه این طرح به نام روستای جلگه‌ شرق راه اندازی شد و بعد از یک سال به مرحله افتتاح رسید. مراحل بعد این پروژه عبارت بودند از:

 • اریبهشت 1387: اتمام ساخت فاز دوم، روستای جلگه‌ مرکز، زدن کلنگ فاز سوم به نام روستای جلگه‌ غرب
 • شهریور ١٣٨٧: زدن کلنگ فاز چهارم یعنی روستای کوهپایه‌ غرب
 • خرداد ١٣٨٨: افتتاح فاز سوم و چهارم، آغاز عملیات اجرایی فاز پنجم، روستای کوهستان غرب
 • خرداد ١٣٨٩: افتتاح فاز پنجم، روستای کوهپایه شرق و ششم، روستای کوهستان غرب، افتتاح ساختمان خانه پژوهشگران و بازارچه صنایع‌دستی در روستای جلگه شرق، زدن کلنگ فاز هفتم یعنی روستای کوهستان شرق و کارگاه مدرسه روستای جلگه مرکز.
 • اردیبهشت ١٣٩٠: افتتاح دو مجموعه مسکونی به نام های حسنی و حقیقتی از روستای جلگه غرب و دو مجموعه مسکونی به نام های بهزادی و جامع از روستای کوهپایه شرق
 • اردیبهشت ١٣٩١: افتتاح مدرسه در روستای جلگه مرکز
 • خرداد ماه 1393: آغاز بهره برداری از روستای کوهستان شرق و ساختمان دفتر فنی و پشتیبانی (اداری) موزه
 • اردیبهشت 1395: افتتاح روستاهای ساحل شرق و غرب موزه
 • اردیبهشت 1397: افتتاح ساختمان موزه مشاهیر گیلان در سایت موزه میراث روستایی گیلان

شایان ذکر است که ساخت بناهای اولیه ساختمان ها و همچنین محوطه موزه را، مهندس میر یوسفی بر عهده داشتند و به عنوان نخستین سرپرست کارگاه شناخته می شوند. گفته می شود که در آینده قرار است میراث مازندران و گلستان نیز در همین موزه به نمایش درآیند.

راه دسترسی

آدرس: استان گیلان، کیلومتر ١٨ آزادراه رشت- قزوین، نرسیده به پلیس راه، جاده‌ سراوان- فومن

دسترسی به این موزه بسیار راحت است. کافیست خودتان را به جاده قزوین -رشت برسانید و از آنجا وارد جاده سروان - فومن شوید. تابلوی موزه به شما راه را نشان خواهد داد.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه از ساعت 09:00 تا 16:30

هزینه بازدید: 3000 تومان برای اتباع ایرانی و 20000 تومان برای اتباع خارجی

موزه میراث روستایی گیلان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف

دریاچه سقالکسار | 16.8 کیلومتر

پارک سراوان | 5 کیلومتر

موزه میراث روستایی گیلان در کتاب ها

موزه میراث روستایی گیلان به کتاب ها نیز راه یافته است و برای علاقه مندان به آشنایی بیشتر و دقیق تر با این موزه منابعی وجود دارند. در اینجا برخی از این آثار را به شما معرفی می کنیم:

خانه رفیعی، اثر محمود طالقانی در سال ۱۳۸۶: معرفی نخستین دستاورد علمی موزه در زمینه ثبت شیوه های واچینی و دوباره چینی خانه های سنتی روستایی در جلگه شرق گیلان و شرح گزارش کامل گروه معماری موزه میراث روستایی گیلان در واچینی و دوباره چینی خانه رفیعی

بازی ها و نمایش های سنتی گیلان، زیر نظر محمود طالقانی در سال ۱۳۸۶: معرفی تحقیقات و برنامه ریزی صورت گرفته برای مستند سازی و مکتوب کردن میراث نانوشته روستایی گیلان

مجموعه میراث معماری روستایی گیلان که دانش طراحی و ساخت مجموعه های مسکونی حوزه های فرهنگی و معماری ۹ گانه گیلان را در بر دارند: خانه امینی، خانه موسوی، خانه محتشم طلب، خانه بهزادی، خانه موسی زاده، خانه طربی،خانه مرادی، خانه حاجت پور

سخن آخر

بازدید از موزه ها یکی از فعالیت هایی است که می توانید اوقات فراغت تان را با آن پر کنید. اگر حتا به موزه گردی علاقه مند نیستید باز هم موزه میراث روستایی گیلان می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. یادتان باشد که این جاذبه تنها یک موزه نیست، اینجا فرصتی است برای بیشتر شناختن فرهنگ مردم خطه گیلان و حفظ میراث آنها برای آیندگان.

آیا تا به حال از این موزه بازدید داشته اید؟

چه موزه مشابه دیگری را می شناسید؟

منتظر دیدگاه های شما هستیم.

اگر می خواهید تصاویر و نوشته های تان را در مورد سفر با کارناوالی ها به اشتراک بگذارید، به لینک زیر بروید و به خانواده کارناوال بپیوندید:

کـــــــــارناوالی شـــــــــو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • اولین اکوموزه ایران
 • موزه ای بی نظیر در ایران

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
نکات کلی
موزه میراث روستایی گیلان


نقشه و مسیریابی
موزه میراث روستایی گیلان
X