پارک جنگلی سراوان رشت | از قدیمی ترین جنگل های ایران

سفر به طبیعت و تماشای جلوه های آن، حال و هوایی خاص را برای انسان به وجود می آورد. تماشای تلالو نور در آب دریاچه یا حس وزش نسیم خنک در میان جنگل و یا لذت فتح یک قله و تماشای زیبایی ها از ارتفاع و ... همه و همه بهانه های خوبی هستند تا حس اشتیاق را در انسان بیدار و او را راهی سفر کنند.

در هرگوشه ای از ایران عزیزمان، طبیعت شکلی متفاوت به خود گرفته است و با جلوه های سحرانگیزش شما را غافلگیر می کند. جنگل ها نمونه ای از این جلوه ها هستند که با درختان سر به فلک کشیده و کهن حرف های زیادی برای گفتن دارند و گردشگران را به دیدن زیبایی های خود دعوت می کنند.
امروز می خواهیم به شمال کشورمان برویم و با هم نگاهی به طبیعت زیبای این منطقه داشته باشیم. قصد سفر به استان گیلان را داریم و می خواهیم برایتان گوشه ای از زیبایی ها طبیعی این استان را به تصویر بکشیم. با هم راهی رشت می شویم و شما را به دیدن یکی از جاذبه های این شهر مهمان می کنیم.
با کارناوال به پارک جنگلی سراوان بیایید...

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Mehdi Behrouzi
Photo by : Mehdi Behrouzi

چرا پارک جنگلی سراوان؟


پارک جنگلی سراوان طبیعتی زیبا را به شما هدیه می کند و می تواند لحظات خوشی را برای شما به ارمغان بیاورد.
- این پارک جنگلی دارای امکانات نسبتا مناسبی برای گردشگران است که آن را به مقصدی محبوب برای خانواده ها و افراد در همه سنین تبدیل کرده است.

- دریاچه ی زیبا و رودخانه ی خروشان این پارک، تفاوت مهم آن با دیگر پارک های جنگلی می باشد که با جلوه های خود شما را غافلگیر می کنند.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Reza Tahmasbi
Photo by : Reza Tahmasbi

ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ سراوان | از قدیمی ترین جنگل های ایران

با خروج از شهر رشت و طی کردن حدود 17 کیلومتر در جاده رشت - تهران، یکی از جاذبه های دیدنی استان گیلان خودش را به ما می نمایاند. پارک جنگلی سراوان، از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن می باشد که مجموعه ای کم نظیر از ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻨﻮع و نادر ﮔﯿﺎﻫﯽ ، ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی بی نظیری را در خود جای داده است.
نزدیکی پارک جنگلی سراوان به مرکز استان و مجاورت با جاده سراسری که دسترسی آسان را  فراهم می کند، باعث شده تا این پارک در زمره ی پارک های جنگلی مهم  قرار گیرد و یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری برای شهر رشت محسوب شود.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Hadi Safari
Photo by : Hadi Safari

دیدنی ها و تفریحات

در این پارک جنگلی می توانید از لحظه لحظه ی زمانتان برای خلق خاطره ای خوش استفاده کنید:

1- طبیعت تماشایی

ویژگی های خاص طبیعی و موقعیت قرار گیری و شکل زمین، گونه های گیاهی کم نظیر و وﺟﻮد رودﺧﺎﻧﻪ ﺳﻔﯿﺪرود و ﺳﯿﺎﻫﺮود در ﺿﻠﻊ ﺷﺮﻗﯽ پارک، چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی را در نقاط مختلف پارک به ویژه در ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺧﺰری آن خلق کرده است که می توانید از آنها لذت ببرید و غرق در تماشای آنها شوید.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Hadi Safari
Photo by : Hadi Safari

2- رودخانه ها و دریاچه سحر انگیز

آنچه که موجب تفاوت سراوان با سایر پارک های جنگلی شده است، جلوه های متفاوت آن هستند که عبارتند از:

دریاچه ای مسحورکننده: در بدو ورود به سراوان در سمت چپ خود به جلوه ای تماشایی از دریاچه این پارک برخورد می کنید که در ابتدا همچون زمینی پوشیده از چمن به نظر می رسد اما کمی که دقت کنید متوجه حضور دو قایق می شوید که شما را به گشت و گذاری متفاوت دعوت می کنند. با سوار شدن بر این قایق ها می توانید به درون جنگل بروید و غرق در سکوت و آرامش، از کشف زیبایی های خلقت لذت ببرید.

رودخانه خروشان: هر چه در پارک پیش می روید، صدای عبور آب بیشتر  به گوشتان می رسد و شما را وسوسه می کند تا لحظه ای توقف نمایید و به تماشای گذر آب در رودخانه ای خروشان بنشینید. کنار رودخانه از شلوغ ترین قسمت های پارک سراوان است و افراد زیادی ترجیح می دهند در کنار آنها پیک نیکی برپا کرده و روز خوشی را برای خود بسازند.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- جاده ای تماشایی

اگر رانندگی در جاده های زیبا را به هر جاذبه ی دیگری در سفرتان ترجیح می دهید، حتما سری به پارک جنگلی سراوان بزنید تا با رانندگی در جاده ی درون پارک و گذر از میان درختانی که در هر فصل به رنگی خاص در می آیند، تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید.

در هر جایی که خسته شدید می توانید توقف کنید و لحظاتی را غرق در آرامش و زیبایی این طبیعت چشم نواز شوید.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- نخستین موزه میراث روستایی ایران

یکی از دیدنی های جذاب این پارک، موزه ای تحت عنوان میراث روستایی است که معماری یکصد ساله مناطق جلگه ای و کوهستانی گیلان و شیوه زندگی روستایی را بازسازی کرده و زندگی مردم این خطه از کشورمان را برای شما به تصویر می کشد.
این موزه یکی از تماشایی ترین بخش های این پارک جنگلی است که در تمامی ایام سال توجه گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- خوشگذرانی در پارک جنگلی سراوان

گشت و گذار در جنگل: قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده یکی از فعالیت هایی است که بسیار لذت بخش می باشد و در این پارک می توانید آن را انجام دهید.
پیک نیک: وجود امکانات مورد نیاز پیک نیک مانند میز و نیمکت، کباب پز و ... به شما این امکان را می دهد که بتوانید با بردن لوازم و وسایل لازم، ساعات خوشی را در کنار دوستان و خانواده تان تجربه کنید.
عکاسی: گوشه گوشه ی این پارک جنگلی پر از سوژه هایی است که ارزش ثبت شدن در دوربینتان را دارند و می توانید با ثبت آنها یادگاری های خوبی را همراه خود ببرید.
قایق سواری: در آبگیری که در نزدیکی ورودی پارک جنگلی سراوان وجود دارد می توانید یک قایق سواری کوتاه و متفاوت را تجربه کنید و از فضا لذت ببرید.

پینت بال: در این پارک فضایی برای انجام تفریح پینت بال تعبیه شده است و امکانات لازم برای آن وجود دارد. این مکان نخستین زمین پینت بال جنگلی در شمال کشور است که 1200 متر مربع مساحت دارد. حداقل سن برای استفاده از این امکانات 10 سال می باشد و برای هزینه ورودی و 50 تیر اول باید 20000 تومان بپردازید.

برای آشنایی با این تفریح هیجان انگیز مطلب پینت بال | جنگی دوستانه و رنگی را از دست ندهید.

موتور چهارچرخ: یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز در این پارک جنگلی، موتور چهارچرخ هایی است که می توانید با پرداخت 15000 تومان به مدت 10 دقیقه از آن استفاده کنید.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات عمومی و گردشگری

امکانات نسبتا مناسبی در پارک جنگلی سراوان برای گردشگران تعبیه شده است که از میان آنها می توان به آلاچیق ها و تاسیسات رفاهی، سرویس بهداشتی، میز و نیمکت، کباب پز، محوطه بازی برای کودکان، وسایل بازی کودکان، سطل زباله، سکوی نصب چادر و…  اشاره کرد. ﭘﺎﺳﮕﺎه ﭘﻠﯿﺲ راه و ﭘﺎﺳﮕﺎه اﻧﺘﻈﺎﻣﯽ در ﻓﺎﺻﻠﻪ ﮐﻤﺘﺮ از 100 متر قرار دارد و در صورت بروز مشکل به راحتی قابل دسترسی می باشند.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

گیاهان و جانورانی که در پارک جنگلی سراوان می بینید

درختان پارک جنگلی سراوان به طور کلی به دو بخش تقسیم می شوند:
* بخش طبیعی شامل پایه های شاخه زاد و دانه زاد بلوط، ممرز و انجیلی به همراه گونه های توسکا و اوجا، اﻧﺠﯿﻠﯽ، ﺳﻔﯿﺪ ﭘﺖ، ﺑﯿﺪ، ﺑﯿﺪﻣﺸﮏ، آﻟﻮﭼﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ و ...
* بخش دست کاشت شامل کاج تدا و کاج سیلوستریس و سرونقره ای و زربین
ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن و ﺟﺎﻧﻮران ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ همچون ﻗﺮﻗﺎول، ﮐﺒﮏ، دارﮐﻮب، ﺟﻐﺪ ﺟﻨﮕﻠﯽ، ﺧﺮﮔﻮش، راﺳﻮ و… نیز در این منطقه زندگی می کنند و ﺧﺰﻧﺪﮔﺎن و ﺣﺸﺮات ﻣﺘﻨﻮﻋﯽ نیز تا به حال مشاهده شده اند.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Hadi Safari
Photo by : Hadi Safari

نگاهی نزدیک تر به پارک جنگلی سراوان

این پارک جنگلی با 1487 هکتار وسعت در ارتفاع 50 تا 250 متری از سطح دریا قرار دارد. از مجموع وسعت این پارک، 210 هکتار آن حفاظت شده  است و 521 هکتار آن به تفرج گسترده و 756 هکتار آن به تفرج متمرکز اختصاص یافته است. ﻃﻮل ﺷﻤﺎﻟﯽ و ﺟﻨﻮﺑﯽ جنگل سراوان 7600 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ و ﻋﺮض ﻣﺘﻮﺳﻂ آن در ﺟﻬﺖ ﺷﺮﻗﯽ- ﻏﺮﺑﯽ 2 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.
پیش از سال 70 این پارک بخشی از جنگل های سری سه سراوان بود که حدود 300 هکتار آن جداگردید و به شکل پارک جنگلی در آمد. در این زمان قسمت بزرگی از منطقه را درختان سوزنی برگ دست‌کاشت تشکیل می دادند که پس از رسیدن به سن بهره برداری قطع شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.
درسال 78 نیز طرح مدیریت و بهره وری پارک جنگلی سراوان براساس شرح خدمات تهیه طرح های پارک داری مصوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تدوین و تصویب گردید تا حفظ و احیای آن راحت تر صورت گیرد.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Yasser RJ
Photo by : Yasser RJ

محدوده پارک جنگلی سراوان

محدوده ی پارک جنگلی سراوان به صورت زیر مشخص شده است:
از ﺷﻤﺎل تا جاده دره پشت به فشتام ﮐﻪ ﺳﺮاﻧﺠﺎم ﺑﻪ ﺟﺎده ﻧﯿﺮوﮔﺎه می رسد.
از ﻏﺮب تا ﻣﺴﺘﺜﻨﯿﺎت ﻗﺮاء ﮐﭽﺎ- ﺟﻮﮐﻮل ﺑﻨﺪان، ﻗﺴﻤﺘﯽ ﺑﻪ جنگل های ﻃﺮح ﻋﺰﯾﺰﮐﯿﺎن و تاسیسات ﻧﯿﺮوﮔﺎه و اراﺿﯽ ﺷﻬﺮ ﺻﻨﻌﺘﯽ و ﻣﺴﺘﺜﻨﯿﺎت در روﺳﺘﺎي ﺑﻬﺪان ﺑﺎﻻ و ﭘﺎﯾﯿﻦ
از ﺟﻨﻮب تا ﺟﺎده روﺳﺘﺎﯾﯽ ﮐﭽﺎ
از ﺷﺮق تا ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ رﺷﺖ ﺑﻪ تهران
پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی سراوان، بهار و تابستان است اما انبوه درختان آن در هر فصلی به شکلی تازه در می آیند:
بهار و تابستان : سرسبزی و آب و هوای خوب منطقه بسیاری را به سراوان می کشاند.
پاییز: برگ های رنگارنگ درختان در پاییز، پارک جنگلی سراوان را به مقصدی جذاب تبدیل می کند.
زمستان: بارش برف و سرما و سپیدی زمستان جلوه ای تازه به این مقصد می بخشد.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

برای سفر به پارک جنگلی سراوان نگران اقامت نباشید. شا می توانید در خانه های روستایی، ویلاها و سوییت ها و هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف اقامت کنید و یا با کمپینگ در طبیعت تجربه ای تازه را برای خودتان رقم بزنید چرا که در این پارک، سکوهایی برای چادر زدن وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی اقامت در طبیعت مطالب زیر را مطالعه نمایید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Ghasem Mosafa
Photo by : Ghasem Mosafa

ملزومات سفر

یکی از مواردی که پیشنهاد می کنیم به همراه داشته باشید، آب معدنی است. همچنین اگر قصد اقامت در پارک را دارید، چادر مسافرتی، زیر انداز و لوازم خواب را فراموش نکنید و خوراکی های مورد نیاز را نیز با خودتان ببرید.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Arman Pbn
Photo by : Arman Pbn

راه دسترسی

آدرس
استان گیلان، کیلومتر 17 جاده رشت - تهران، سمت غرب جاده

موقعیت پارک جنگلی سراوان بر روی نقشه

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف

جاذبه های دیگری نیز در نزدیکی پارک جنگلی سراوان قرار دارند که می توانید از آنها لذت ببرید:
* کاروانسراي لات معروف به کاروانسراي شاه عباس
* بقعه متبرکه امامزاده هاشم (ع) از پرتجمع ترین اماکن مذهبی استان
* بازارهاي هفتگی برای مبادله کالا و خدمات و تولید و خرید و فروش صنایع دستی
* مراسم کشتی گیله مردی و اسب سواری و دیگر سنت های بومی منطقه

تصویری از امامراده هاشم (ع)
امامزاده هاشم گیلان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

طبیعت، هدیه ی ارزشمند خداوند به شماست تا از دیدن آن لذت ببرید و انرژی به دست آورید. پس به پاس این هدیه ی ارزشمند مراقب آن باشید و با حفظ و نگهداری از گوشه گوشه ی طبیعت، اجازه دهید تا آیندگان نیز از زیبایی های آن بهره ببرند. زباله های شما خاطر طبیعت را می آزارد و چهره ی آن را زشت می کند.

پارک جنگلی سراوان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

تا به حال به پارک جنگلی سراوان رفته اید؟
په دیدنی های دیگری را در این منطقه می شناسید؟
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و از تجربیات سفرتان برایمان بگویید.
منتظر شما خوبان هستیم.
ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به رشت
دیدگاه ها : 8
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X