کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Mecidiye Neighborhood, Mecidiye Bridge, Beşiktaş district, İstanbul, Turkey
 • آدرس : استانبول، کرانه غربی تنگه بسفر، ناحیه بشیکتاش، پل مسیدیه، محله مسیدیه، میدان اسکله اورتاکوی
 • ساعت دسترسی : برای آگاهی از ساعت دسترسی، آداب بازدید را بخوانید.
 • امتیاز کارناوال : 4.8
 • امتیاز گوگل : 4.7
 • امتیاز Trip Advisor : 5
 • تاریخ شروع ساخت : 1854
 • تاریخ پایان ساخت : 1856
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 3 ساعت
 • منطقه : بشیکتاش (Beşiktaş)
 • سال افتتاح : بشیکتاش
 • سبک معماری : نئوباروک
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

مسجد اورتاکوی استانبول | گشتی در ساحل تنگه بسفر

در سال های اخیر کشور ترکیه، تسهیلات قابل توجهی برای گردشگران فراهم کرده و این گونه، خود را به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد سفر در دنیا شناسانده است؛ اما تسهیلات و امکانات خوب گردشگری تنها دلیل محبوبیت ترکیه نزد گردشگران نیست. این کشور تاریخچه غنی و پرباری دارد و همچنین، معماری بناهایش در دنیا زبانزد هستند. اگر شما به دنبال مراکز خرید، تفریحات آبی، شکم گردی و ... باشید، ترکیه بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات تان است و صد البته که بناهای تاریخی و هنر معماری نیز از دیدنی های این سرزمین هستند.

همین جذابیت های ترکیه سبب شده تا ما نیز باری دیگر این کشور را به عنوان مقصد سفر برگزینیم و بخواهیم با یکی دیگر از جاذبه هایش آشنا شویم. از میان شهرهای مختلف ترکیه، استانبول را انتخاب می کنیم؛ شهری که نامش در فهرست برترین و پربازدیدترین شهرهای توریستی دنیا به چشم می خورد. از میان جاذبه های رنگارنگ استانبول به سراغ مسجد اورتاکوی می رویم که همه ساله با وجود معماری منحصر به فرد و منظره تماشایی اش، از مسافران بسیاری در ساحل تنگه بسفر میزبانی می کند.

کارناوال را در این گشت جانانه و دلپذیر همراهی کنید. 

مسجد اورتاکوی استانبول | Photo by : Erden Mungan
Photo by : Erden Mungan

چرا مسجد اورتاکوی؟


 • یکی از محبوب ترین دیدنی های استانبول است.
 • معماری باشکوه و دیدنی دارد.
 • این مسجد در کنار تنگه بُسفر قرار گرفته است و همین به جذابیت گشت و گذارتان می افزاید. 
 • از این جا می توان به عنوان بهشت عکاسان یاد کرد.
 • بازدید از مسجد زمان زیادی نمی گیرد و در ادامه، می توانید از حال و هوای خوش اطراف لذت ببرید. 
مسجد اورتاکوی استانبول ترکیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با مسجد اورتاکوی | Ortaköy Mosque

مسجد اورتاکوی در ناحیه بشیکتاشِ استانبول و در کرانه غربی تنگه بسفر قرار گرفته است. نام رسمی این مکان، مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید (Büyük Mecidiye Camii) است؛ اما از آنجایی که این مسجد، در اسکله ای میدانی شکل به نام اورتاکوی قرار دارد، بیشتر آن را با نام اورتاکوی می شناسند.

مسجد زیبای اورتاکوی بین سال های 1854 تا 1856 برای سلطان عبدالمجید یکم (Abdulmejid I)، یعنی سی و یکمین سلطان امپراتوری عثمانی ساخته شد. معماری مسجد توسط فردی ارمنی به نام گربت امیرا بلیان (Garabet Amira Balyan) و پسرش، نیکوقوس بالیان (Nikoğos Balyan) صورت گرفت. این دو پیشتر، معماری کاخ دلمه‌باغچه (1)  را نیز بر عهده داشتند. طراحی مسجد اورتاکوی را نیز نیکوقوس انجام داد، او سبک نئوباروک را برای ساخت این مسجد مناسب دانست.

مسجد اورتاکوی در طول تاریخ بارها بازسازی شده است و آخرین بازسازی آن به سال 2014 باز می گردد. با وجود این مساله، اورتاکوی در حال حاضر شمایلی نو و چشم نواز دارد و همچون نگینی در کنار تنگه بسفر می درخشد. همچنین تقابل این مسجد با پل مدرن بسفر که در پس زمینه اش قرار دارد، به خوبی تقابلی از استانبول مدرن و قدیمی را در کنار یکدیگر به تصویر می کشد و فرصت خوبی برای عکاسی به بازدیدکنندگان می دهد. با ما همراه باشید تا نگاهی به بخش های مختلف مسجد داشته باشیم و از حال و هوای خوش آن برای تان بگوییم. 

 پاورقی


1: کاخ دلمه‌باغچه (Dolmabahçe Palace) در کرانه تنگه بسفر و در نزدیکی مسجد اورتاکوی قرار دارد و یکی از دیدنی های برتر استانبول شمرده می شود. 

نمای هوایی مسجد اورتاکوی | Photo by : Waleed Taleb
Photo by : Waleed Taleb

تاریخچه

در سال ۱۷۲۱، به دستور دامادِ وزیر ابراهیم پاشا (Vizier Ibrahim Pasha)، مسجدی در محدوده کنونی مسجد اورتاکوی ساخته شد. معمار این سازه، محمود آقا (Mahmut Ağa) بود؛ اما بنای ساخته شده در جریان شورش پاترونا خلیل (۱) در سال ۱۷۳۰ به کلی نابود شد. تا اینکه مسجد اورتاکوی بین سال های ۱۸۵۴ و ۱۸۵۶ به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شد. 

مسجد کنونی در جریان زلزله سال ۱۸۹۴ آسیب شدیدی دید و به ویژه بخش مخروطی شکل بالای مناره، مورد صدمه قرار گرفت؛ اما مجددا بازسازی شد. این پایان ماجرا نبود، چرا که اورتاکوی بازسازی های بسیار را به خود دیده است... .

در سال ۱۹۶۰، بر اساس سنجش ها مشخص شد که خطر ریزش، مسجد را تهدید می کند. در نتیجه این اتفاق، مسئولان دستور به تقویت ساختمان مسجد دادند. مجددا در سال ۱۹۸۴، این مسجد به دلیل آتش سوزی صدمه دید. پس تمام بنا را باری دیگر بازسازی کردند و این گونه، سازه جلوه تماشایی گذشته اش را باز پس گرفت.

آخرین بازسازی مسجد اورتاکوی متعلق به سال ۲۰۱۳ است که به دستور یک نهاد سیاسی در ترکیه با نام وی جی اِم (VGM) صورت گرفت. این بازسازی یک سال به طول انجامید؛ یکی از دلایل طولانی بودن آخرین بازسازی را عملکرد نادرست در بازسازی های قبلی دانستند. 

 پاورقی


۱: در سال ۱۷۳۰ میلادی شخصی به نام پاترونا خلیل، با استفاده از اوضاع نابسامان اقتصادی و نارضایتی مردم از حکومت، توانست رهبری شورش در استانبول را بر عهده گیرد. او به همراه ۱۷ تن از واحدهای ویژه امپراتوری عثمانی دست به شورش زد و خواستار آزادی زندانیان شد و در نهایت، عزل و اعدام صدراعظم داماد ابراهیم پاشا را از پادشاه وقت، سلطان احمد سوم خواست. حتا در نهایت، موجب کناره گیری خود سلطان نیز شد.

تصویری قدیمی از مسجد اورتاکوی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

معماری 

در ساخت مسجد اورتاکوی از سبک نئوباروک بهره گرفته اند، ابتدا توضیح مختصری در مورد این سبک معماری می دهیم و سپس، فضای ساختمان مسجد را برای تان تشریح می کنیم. 

باروک در معنی اصلی خود عبارتست از نامنظم، مروارید ناصاف و پرپیچ و تاب یا غیرعادی. باروک نوعی هنر است که در آن قواعدِ تناسب رعایت نمی شود و همه چیز درباره بنا با حس هنرمند پیش می رود. این سبک هنری دارای روحی از حرکت و جنبش است که در نقطه مقابل سکون کلاسیک قرار می گیرد. هنرمندان در باروک بر خلاف دوران کلاسیک با احساس خود حرکت می کنند و اهمیت احساس را بر عقل مقدم می دانند. این سبک معماری در قرن های 17 و 18 رایج بود تا این که در قرن 19 میلادی، سبک نئوباروک در فرانسه متولد شد. در سبک نئوباروک آرایه های اصلی باروک حفظ شده اما دیگر شلوغی و هیاهوی باروک را ندارد.

حال که با معماری مسجد اورتاکوی آشنا شدید همراه مان شوید تا نگاهی بر  بخش های اصلی آن بیندازیم و درک خوبی از محیط آن به دست بیاوریم. 

بخش های مختلف مسجد اورتاکوی

این مسجد از دو بخش تشکیل شده است که در گذشته با نام های هونکار کسری (Hünkar Kasrı) و حرم شناخته می شدند. 

1- نمای اصلی ساختمان

 ساختمان مسجد اورتاکوی با مرمر سفید تزیین شده است. کمی که به آن دقت کنید متوجه برجسته کاری ها و نقش و نگارهای زیادی می شوید. این ساختمان به دو بخش تقسیم می شود و بر روی بخش اصلی اش، گنبدی زیبا به چشم می خورد. همچنین دو ردیف پنجره در این بخش وجود دارد که به خوبی نور را وارد مسجد می کنند. این پنجره های وسیع و بلند به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند نور متغیر تنگه را به داخل مسجد منعکس کنند. 

 مسجد دو مناره دارد و بر روی هر کدام از مناره ها، یک شرفه به چشم می خورد. فرورفتگی روی مناره ها با مرمر سفید و موزاییک تزئین شده و بالاترین بخش مناره ها را از سنگ مرمر ساخته اند و رویش با سنگ آذرین پوشیده شده است.

2- داخل ساختمان اصلی

 ورودی اصلی در سمت شمالی مسجد تعبیه شده است. جلوی ورودی مسجد یک در نرده ای سفید وجود دارد و زمانی که داخل شوید، با یک پلکان الپتیکال (elliptical stairs) مواجه می شوید. البته پیش از پله ها، نیمکت هایی برای نشستن و کسب آرامش وجود دارند. نمای مسجد، از این زاویه به رنگ صورتی ملایم مزین است. از پلکان که بالا بروید، می توانید ساختمان حرم را رو به روی تان مشاهده کنید. همچنین در دو طرف نیز مسیرهایی وجود دارد که بسیار ساده هستند و برای نمازگزاران تعبیه شده اند. خانم ها معمولا در این بخش ها به نماز می ایستند، در حالیکه منظره زیبای تنگه بسفر رو به روی شان قرار دارد. 

اما اگر پس از پلکان، به راه مستقیم تان ادامه دهید، با زیباترین قسمت مسجد مواجه می شوید. در این جا 9 لوستر زیبا وجود دارد که یکی از آن ها بزرگتر است و در وسط قرار دارد و هشت لوستر باشکوه دیگر، آن را احاطه کرده اند. داخل ساختمان، نام های الله و چهار خلیفه سنی ها با خط نستعلیق به چشم می خورد. همه این نوشته ها، توسط خود سلطان عبد المجید اول خطاطی شده اند؛ عبدالمجید خطاطی ماهر بود. منبر نیز داخل همین بخش قرار دارد. در هنگام نماز جماعت، آقایان در این جا به نماز می ایستند.

مسجد اورتاکوی استانبول ترکیه | Photo by : Abdelrahman Afify
Photo by : Abdelrahman Afify
مسجد اورتاکوی ترکیه | Photo by : Hatef F. Nobari
Photo by : Hatef F. Nobari

خوشگذرانی اطراف مسجد اورتاکوی

اگر به بخش معماری توجه کرده باشید متوجه می شوید که این مسجد فضای کوچکی دارد و گشت و گذار در آن زمان زیادی نمی گیرد؛ اما مطمئن باشید زمانی که بازدیدتان از مسجد به اتمام رسید، نمی خواهید به سرعت منطقه را ترک کنید. شور و حال عجیبی در اطراف مسجد اورتاکوی برپاست و حال خوشی به سفرتان می دهد، در ادامه چندی از جذابیت های محیط اطراف را به شما معرفی می کنیم. 

شکم گردی: در اطراف مسجد اورتاکوی خوراکی های خیابانی لذیذی فروخته می شود و شما می توانید یک شکم گردی جذاب داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنیم که حتما کومپیر یا سیب زمینی پخته شکم پر را در این منطقه امتحان کنید. یکی از این خوراک های خوشمزه بگیرید و به کنار تنگه بسفر بروید و در حین تماشای منظره زیبا لقمه ای از آن را نوش جان کنید. نوشیدن قهوه، چایی یا وافل شکلاتی نیز در این جا بسیار می چسبد، اگر در فصل زمستان به مسجد اورتاکوی رفتید، فرصت نوشیدن ثعلب داغ همراه شیر را از دست ندهید. 

خرید سوغاتی: در اطراف مسجد اورتاکوی دستفروش ها و دکه های فروش سوغاتی بسیاری وجود دارد و شما می توانید زمان زیادی را با تماشای اشیای کوچک و رنگارنگ مغازه ها سپری کنید و یادگاری برای خود و عزیزان تان بخرید. همچنین در روز یکشنبه در نزدیکی مسجد، یکشنبه بازاری برپاست که شور و هیاهوی محیط را دو چندان می کند. 

دانه دادن به کبوترها: این پرندگان، چشم اندازی رویایی به اطراف مسجد بخشیده اند. می توانید برای شان دانه بریزید و از هیاهویی که در محیط به راه می اندازند لذت ببرید. 

مسجد اورتاکوی | Photo by : Alİ Toplu
Photo by : Alİ Toplu

تماشای چشم انداز تنگه: تنگه بسفر باریکه آبی ست که از وسط شهر استانبول می گذرد؛ این تنگه دریای سیاه را به دریای مرمره پیوند می زند و دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند. حال خودتان را در کنار تنگه ای با چنین اهمیتی تصور کنید، حس خوبی دارد؟! زمانی که در کنار مسجد اورتاکوی ایستاده اید، بدانید که در نقطه عطف دو قاره آسیا و اروپا هستید. از مکانی که در آن حضور دارید لذت ببرید.

عکاسی: کبوترها، تنگه بسفر، کشتی های در حال عبور، چشم انداز زیبای پل بسفر در پس زمینه، بخاری که از غذاهای خیابانی در حال پخت بلند می شود و ...، همه این ها را کنار مسجد اورتاکوی در کادر دوربین خود جای دهید و این یادگاری را برای به خاطر آوردن خاطرات خوش سفر به استانبول نگه دارید.

کشتی سواری در تنگه بسفر: پس از تماشای مسجد، شاید آن قدر با فضای تنگه وسوسه شوید که دل تان یک گشت دریایی را طلب کند. خوشبختانه این منطقه یکی از اسکله های اصلی برای کشتی سواری در بسفر است. پس از فرصت استفاده کنید و دل به آب بزنید. می توانید با مراجعه به اسکله ای که در چند قدمی مسجد اورتاکوی قرار دارد، از تورهای گردش در تنگه بسفر استفاده کنید.

ساعت و هزینه: این تورها از ساعت 1 بعدازظهر آغاز به کار می کنند. هر دور گردش در تنگه بسفر یک ساعت زمان می برد و به ازای هر نفر 12 لیر ترکیه (معادل 28,280 تومان) باید هزینه کنید.

ماهیگیری: در اطراف مسجد اورتاکوی، امکان ماهیگیری هم وجود دارد، اگر مایل بودید آن را هم در برنامه های تان بگذارید. 

کافه ها و رستوران ها: در اطراف مسجد اورتاکوی کافه ها و رستوران های زیادی وجود دارد که می توانند به شما فرصتی برای کسب آسایش و لذت بردن از محیط اطراف بدهند. از جمله آن ها می توان به یلکن کافه (Yelken cafe) اشاره کرد که در فاصله چند قدمی از مسجد قرار دارد، بد نیست بدانید این کافه در فضای باز نیز از میهمانان پذیرایی می کند. کافه اورتاکوی قهوسی (Ortakoy Kahvesi) هم مکان جذاب دیگری ست که می توانید دمی را در آسایش در آن سپری کنید؛ این نکته را در نظر داشته باشید که کومپیرهای این جا هم لذیذ و دلچسب هستند. از رستوران های خوب منطقه اطراف مسجد هم می توان به رستوران گلدن باکس (Golden BOX restaurant) اشاره کرد. 

 آداب بازدید از مسجد اورتاکوی

همان طور که می دانید ورود به مساجد قوانین خاص خود را دارد و احترام و رعایت این قوانین نشانه ادب شماست و همچنین، از مجادله جلوگیری می کند. غیر مسلمان ها هم می توانند از مسجد اورتاکوی بازدید کنند؛ اما پوشیدن حجاب ضروری ست و اگر، شما را بدون رعایت حجاب ببینند، حتما ناراحت و عصبانی می شوند. در ورودی این مسجد، پوشش های مخصوصی به رنگ های آبی و صورتی به چشم می خورد، این ها را برای ورود افراد بی حجاب گذاشته اند. این را نیز باید ذکر کنیم که در زمان های اذان، به گردشگران اجازه ورود به مسجد را نمی دهند. اگر در این ساعت ها به این منطقه رسیدید، قدری صبر پیشه کنید و از محیط اطراف لذت ببرید تا وقت بازدید برسد. 

مانند هر مسجدی این مکان به وقت اقامه اذان صبح باز می شود و تا وقت شام پذیرای بازدیدکنندگان است. برای ورود به مسجد نیاز به پرداخت ورود نیست، اما همیشه از پول های صدقه استقبال می شود. 

مسجد اورتاکوی تنگه بسفر استانبول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مسیر و دسترسی

 پیشتر گفتیم که مسجد اورتاکوی در ناحیه بشیکتاشِ (Beşiktaş district) استانبول و در کرانه غربی تنگه بسفر قرار دارد. از آن جایی که غرب بسفر به عنوان بخش اروپایی استانبول شناخته می شود اورتاکوی نیز در همین ناحیه اروپایی واقع است. این مسجد در منطقه ای گردشگرپذیر قرار گرفته و از آن جهت که شهرت زیادی دارد به سادگی می توانید آن را پیدا کنید. اما در ادامه، برای آسایش خاطر شما، امکان رسیدن به این مسجد به کمک وسایل نقلیه مختلف را توضیح می دهیم. 

اتوبوس: در فاصله 250 متری به سمت شمال غربی مسجد، ایستگاه اتوبوس کاباتاش لیسِسه (Kabatas Lisesi) و کمی دورتر ایستگاه اتوبوس کاباتاش ارکک لیسه (Kabataş Erkek Lise) قرار گرفته اند. استفاده از اتوبوس یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای رسیدن به مسجد اورتاکوی است و حتا بسیاری از محلی ها هم این گزینه را بر می گزینند. 

 • ایستگاه کاباتاش لیسِسه با خط های مقابل قابل دسترسی است: 22, 22B, 22RE, 25E, 30D, 40, 57UL, DT2, U2
 • ایستگاه اتوبوس کاباتاش ارکک لیسه با خط های مقابل قابل دسترسی است: 22, 22B, 22RE, 25E, 30D, 40, 40T, 42T, 57UL DT1, U1 

مترو: اگر حوصله گشت و گذار در محله های اروپایی استانبول را دارید، به شما استفاده از مترو را پیشنهاد می کنیم و اگر حال و حوصله پیاده روی را ندارید، بهتر است این گزینه را برای رسیدن به اورتاکوی خط بزنید. نزدیکترین ایستگاه مترو، ایستگاه گایرتتپه (Gayrettepe) است که پیاده، 3.6 کیلومتر از مسجد فاصله دارد و برای رسیدن به این ایستگاه، حدود 51 دقیقه پیاده روی لازم است. 

ماشین: مرکز شهر استانبول در آن طرف از تنگه بسفر قرار دارد. برای رسیدن به مسجد اورتاکوی از مرکز شهر، 7.5 کیلومتر با ماشین باید طی شود که حدود 26 دقیقه زمان می برد. 

تراموا: تراموا نیز گزینه خوبی برای رسیدن به مسجد اورتاکوی نیست. نزدیک ترین ایستگاه تراموا به مسجد اورتاکوی، لت ایسلتمه سفلیگی (Iett Isletme Sefligi) نام دارد که در فاصله 3.8 کیلومتری ست و حدود 56 دقیقه پیاده روی می طلبد. 

  آدرس: استانبول، کرانه غربی تنگه بسفر، ناحیه بشیکتاش، پل مسیدیه، محله مسیدیه، میدان اسکله اورتاکوی 

Address: Mecidiye Neighborhood, Mecidiye Bridge, Beşiktaş district, İstanbul, Turkey

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

مسجد اورتاکوی ترکیه | Photo by : Sami ERSİN İLMEÇ
Photo by : Sami ERSİN İLMEÇ

دیدنی های اطراف

 •  کاخ دلمه‌باغچه | Dolmabahçe Palace: فاصله 2.6 کیلومتر
 • پل بسفر | bosphorus bridge: فاصله 450 متری پیاده
 • پارک ماکا | Maçka Park: فاصله 4.1 کیلومتر
 • پارک ییلدیز | Yıldız Park: فاصله 1.1 کیلومتر

ویدیویی زیبا از مسجد اورتاکوی استانبول

 

سخن آخر

این بار یکی از زیباترین جاذبه های شهر استانبول را برای شما معرفی کردیم که با معماری باشکوه نئوباروکش، هوش از سر هر بیننده ای می برد. مسجد اورتاکوی، مساحت زیادی را اشغال نمی کند، اما جلوه های زیبایش و حال و هوای خوشی که در اطرافش جاری ست، برای بازدیدکنندگان اوقات خوشی می آفریند. 

نظر شما درباره این مطلب چه بود؟

اگر تا به حال از مسجد اورتاکوی دیدن کرده اید، منتظر تصاویر و تجربیات سفرتان هستیم.

شما می توانید عکس های تان را در کارناولی شو به اشتراک بگذارید. 

کـــــارناولی شـــــو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • چشم انداز بسیار زیبا
 • نمای دیدنی ساختمان
 • امکان گشت و گذار در اطراف مسجد
 • امکان کشتی سواری در تنگه بسفر بعد از بازدید

نقاط ضعف

 • محدودیت ساعات بازدید در وقت اذان
نکات کلی
مسجد اورتاکوی استانبول


نقشه و مسیریابی
مسجد اورتاکوی استانبول
X