ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 آذر 1396

به روز رسانی

13 اردیبهشت 1399

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول، مقاله ای جامع و به زبان ساده است که با خواندنش، اطلاعات زیادی به دست می آورید. با انواع وسایل و هزینه حمل و نقل عمومی استانبول آشنا می شوید و می توانید نقشه های کاربردی مانند نقشه متروی استانبول را در اختیار داشته باشید. همراه کارناوال به خیابان ها و مرکز شهر می رویم و می بینیم بهترین راه و مقتصدانه ترین راه برای گشت و گذار چیست.

ورود به صفحه اختصاصی دانستنی های استانبول

Photo by : Unknown

آشنایی با حمل و نقل شهری استانبول

استانبول، شهری وسیع و بزرگ است که خوشبختانه سیستم حمل و نقل کارآمد و مفیدی دارد و به این ترتیب دسترسی به نقاط دور و نزدیک شهر را برای هر کسی آسان می کند. وقتی از حمل و نقل عمومی استانبول حرف می زنیم، یعنی می توانید از وسایل مختلفی چون مترو، تراموا، اتوبوس، تاکسی های زرد، تاکسی های آنلاین و انواع قایق و کشتی برای جا به جایی در شهر استفاده کنید. 

همچنین بد نیست بدانید که هزینه این وسایل شاید در مقایسه با تهران قدری گران تر باشد؛ اما به طور مثال استفاده از مترو و اتوبوس در مجموع ارزان تر از تاکسی های دربست تمام خواهد شد و قطعا صرفه اقتصادی دارد.

در ادامه در کنار معرفی و نحوه دسترسی هر یک از این وسایل حمل و نقل، هزینه هر یک و چگونگی پرداخت آن نیز به شما گفته می شود. 

Photo by : Unknown

استانبول کارت | بلیت الکترونیک شهر استانبول

استانبول نیز مانند بسیار از دیگر شهرهای بزرگ، برای پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی، بلیتی الکترونیکی را در اختیار شهروندان و گردشگران قرار می دهد که با نام «استانبول کارت» شناخته می شود.

وقتی از استانبول کارت استفاده می کنید، مقداری در پرداخت هزینه ها صرفه جویی کرده و دیگر از دردسر خرید بلیت های کاغذی، پلاستیکی و یا ژتون ها خلاص می شوید. همچنین قسمت خوب ماجرا آن جاست که در استفاده از این کارت ها محدودیتی ندارید و می توانید از یک کارت برای 5 نفر و برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه مختلف استفاده کنید. در نهایت هم باید بدانید استانبول کارت تاریخ انقضا ندارد و برای کودکان زیر 6 سال، نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه نخواهید داشت.

هزینه خرید: 10 لیر ترکیه (24,000 تومان)

توجه داشته باشید که خود استانبول کارت به تنهایی 6 لیر ترکیه (14,000 تومان) بوده و معمولا 4 لیر ترکیه (9,000 تومان) دیگر برای شارژ کارت دریافت می شود؛ با این حال ممکن است این کارت را گران تر و با قیمت های بیشتری به شما بفروشند. 

Photo by : Unknown

مزایا و معایب استانبول کارت

استفاده از استانبول کارت مزایا و معایب خاص خودش را دارد که البته اگر واقع بینانه نگاه کنیم، مزایای آن قابل توجه تر است:

1- صرفه جویی در هزینه ها

همان طور که گفتیم با استانبول کارت قدری در پرداخت هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد، به همین جهت در این جا مقایسه ای بین هزینه کارت و ژتون های استانبول ارایه کرده ایم. خوب است بدانید ژتون ها، بلیت های  پلاستیکی و ساده ای هستند که اگر نخواهید استانبول کارت بخرید، لازم است این بلیت ها را تهیه کنید.

  هزینه با استانبول کارت هزینه با ژتون ها
مترو و تراموا 2.6 لیر ترکیه (6,000 تومان) 5 لیر ترکیه (12,000 تومان)
قایق تا جزایر پرنس 5.2 لیر ترکیه (12,000 تومان) 7 لیر ترکیه (17,000 تومان)
مترو تا فرودگاه صبیحا گون 4.15 لیر ترکیه (10,000 تومان) 5 لیر ترکیه (12,000 تومان)

2- استفاده از تخفیفات کوتاه مدت

یکی دیگر از مزایای استانبول کارت آن است که اگر در مدت یک تا یک ساعت و نیم، چندین بار از استانبول کارت خود استفاده کنید، تخفیف های بیشتری برای هر بار استفاده به شما تعلق می گیرد. به طور مثال سفر اول شما با مترو 2.6 لیر ترکیه (6,000 تومان) خواهد بود، بار دومی که کارت می زنید، این هزینه به 1.85 لیر ترکیه (4,000 تومان) کاهش می یابد و بار سوم نیز به 1.4 لیر ترکیه (3,000 تومان) خواهد رسید. این هزینه برای بار چهارم و پنجم به 0.9 لیر ترکیه (2,000 تومان) می رسد. 

در مجموع می توان گفت که با این روش نزدیک 35 % تخفیف به شما تعلق می گیرد. 

3- غیر قابل برگشت بودن بیعانه 

شاید تنها عیبی که می توان روی استانبول کارت گذاشت، آن است که نمی توانید بیعانه اولیه را پس بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که این قضیه شامل اعتبار باقی مانده در کارت هم می شود. پس با توجه به نیازتان و با یک حساب و کتاب سرانگشتی، استانبول کارت خود را شارژ کنید تا اعتبار قابل توجهی در کارت باقی نماند. 

Photo by : Unknown

محل تهیه و شارژ استانبول کارت

 برای خرید استانبول کارت، راه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد:

1- فرودگاه ها: شما در حال حاضر می توانید استانبول کارت را از هر دو فرودگاه استانبول یعنی فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه گوکچن تهیه کنید.

2- مغازه دارها و فروشندگان خصوصی: استانبول کارت را تقریبا می توانید از 1600 مغازه مختلف در اطراف ایستگاه های مترو و اتوبوس خریداری کنید. پیش از ورود به مغازه ها، حتما عبارت «Istanbulkart» یا پایانه های شارژ کارت یعنی «Akbil Dolum Noktası» را خواهید دید. با مراجعه به این فروشگاه ها، علاوه بر تهیه استانبول کارت، می توانید کارت خود را هم شارژ کنید و یا بلیت های یک سفره، دو سفره، پنج سفره و ده سفره را خریداری کنید.

3- دستگاه های خودکار فروش بلیت: این دستگاه ها که با نام (Biletmatik) شناخته می شوند را به راحتی در نزدیکی ورودی ایستگاه های مترو خواهید دید. این دستگاه ها نه تنها محلی برای تهیه استانبول کارت بوده، بلکه برای شارژ کارت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند و تنها قابلیت دریافت اسکناس های 5، 10 و 20 لیری را دارند.  

4- پیشخوان ها و نمایندگی های استانبول کارت  | IETT Counters: خوب است بدانید که IETT شرکتی است که حمل و نقل عمومی شهر استانبول را به عهده دارد و بنابراین طبیعی است که استانبول کارت را بتوانید از نمایندگی های این شرکت خریداری کنید. حدود 55 پیشخوان مختلف از این شرکت وجود دارد که در مسیر اتوبوس های تندرو و بی آرتی استانبول به چشم می خورند. 

5- دستگاه های خودکار شارژ یا OSM: با استفاده از این دستگاه ها به راحتی می توانید استانبول کارت خود را شارژ کنید. این دستگاه ها چند زبانه بوده و برای استفاده از آن، فرمان های صوتی پخش می شود. این دستگاه ها تنها اسکناس های 5، 10 و 20 لیری را قبول می کنند. 

Photo by : Unknown

حمل و نقل عمومی شهر استانبول

همان طور که گفته شد، استانبول گزینه های مختلفی را پیش روی مسافران و شهروندان خود قرار می دهد که عبارت اند از:

 1- متروی استانبول

 جالب است بدانید که متروی استانبول قدمتی 140 ساله دارد و دومین متروی احداث شده در جهان محسوب می شود. این مترو 5 خط متفاوت داشته که نقاط مختلف شهر را به یک دیگر متصل می کند. دو خط مهم و پرکاربرد برای توریست ها عبارت اند از:

 • خط M1A: خط مترو بین فرودگاه آتاتورک تا ینی کاپی در محله سلطان احمد
 • خط M2: خط مترو از محله ینی کاپی و با گذر از تکسیم، شیشیلی و لونت

همچنین خوب است بدانید که در استانبول یک سیستم قطار کابلی هم وجود داشته که دو خط دارد. خط F1 میدان تکسیم را به اسکله کاباتاش (Kabataş) و خط F2 تونل شیشانه را به کادیکوی (برج گالاتا) متصل می کند. بنابراین به راحتی می توانید برای رسیدن به قایق ها و کشتی ها و یا برج گالاتا از قطار کابلی استفاده کنید. 

ساعت کار: ساعات کار متروی استانبول از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب یا 1 بامداد است، که بستگی به خط مورد نظر و جهت حرکت آن دارد.

پرداخت هزینه: برای پرداخت هزینه های مترو تنها می توانید از استانبول کارت و بلیت های کاغذی استفاده کنید. 

استانبول کارت: 2.6 لیر ترکیه (6,000 تومان)

بلیت:

 • یک سفره: 5 لیر ترکیه (12,000 تومان)
 • دو سفره: 8 لیر ترکیه (19,000 تومان)
 • سه سفره: 11 لیر ترکیه (27,000 تومان)
 • پنج سفره: 17 لیر ترکیه (42,000 تومان)
 • ده سفره: 32 لیر ترکیه (79,000 تومان)

برای آن که نقشه کامل متروی استانبول را ببینید، اینجا کلیک کنید. 

2- تراموای استانبول

یکی از پرکاربردترین بخش های حمل و نقل استانبول در نزد گردشگران این شهر، تراموای آن است که اغلب نقاط مشهور و دیدنی های استانبول را به هم مرتبط می کند. در مجموع 4 خط تراموا در استانبول وجود دارد:

 • 1- خط T1: این خط محله کاباتاش را به باغجیلاش (Bağcılar) متصل می کند. 
 • 2- خط T2: این خط تراموا، همان تراموا قدیمی و معروف استانبول است که از میدان تکسیم تا ایستگاه تونل شیشانه ادامه دارد.
 • 3- خط T3: این تراموا در مسیری کوتاه حرکت کرده و ایستگاه کادیکوی را به جارشی (Çarşi) متصل می کند. 
 • 4- خط T4: این خط تراموا از توپکاپی در منطقه فاتح آغاز شده و تا ایستگاه مسجد سلام در منطقه سلطان‌غازی ادامه می یابد.

خوب است بدانید که آسان‌ترین راه برای جابه جایی بین سلطان احمد و بیوگلو، استفاده از ترامواست. هر ۵ دقیقه یک سرویس از ایستگاه خارج می‌شود.

ساعات کار: ساعت کار تراموا از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب یا 1 بامداد است، که بستگی به خط مورد نظر و جهت حرکت آن دارد.

 پرداخت هزینه: برای پرداخت هزینه های تراموا نیز تنها می توانید از استانبول کارت و بلیت های کاغذی استفاده کنید. 

استانبول کارت: 2.6 لیر ترکیه (6,000 تومان)

بلیت :

 • یک سفره: 5 لیر ترکیه (12,000 تومان)
 • دو سفره: 8 لیر ترکیه (19,000 تومان)
 • سه سفره: 11 لیر ترکیه (27,000 تومان)
 • پنج سفره: 17 لیر ترکیه (42,000 تومان)
 • ده سفره: 32 لیر ترکیه (79,000 تومان)

برای آن که نقشه کامل ترامواهای استانبول را ببینید، اینجا کلیک کنید. 

3- اتوبوس استانبول

 اتوبوس های شهر استانبول را می توان به دو نوع عمده اتوبوس های خصوصی و اتوبوس های شهری تقسیم کرد. اتوبوس های خصوصی، به رنگ سبز و آبی بوده و بخش مقصد آن ها بر روی علائم زرد رنگ و غیر دیجیتال نصب شده است. اتوبوس های عمومی شهر اما قیافه های متفاوتی دارند و آن ها را در رنگ های متنوعی خواهید دید. مثلا اتوبوس های قدیمی تر قرمز و اتوبوس های جدید سبز رنگ هستند. 

هزینه: 1.6 لیر ترکیه (3,000 تومان)

ساعات کار: 6 صبح تا نیمه شب

پرداخت هزینه: نقد یا استانبول کارت

* اتوبوس های بی آر تی

یکی از جدیدترین انواع اتوبوسی که در استانبول می توان دید، اتوبوس های سریع و بی آر تی هستند که با نام مترو باس (Metrobüs) شناخته می شوند. این اتوبوس ها لاین هایی جداگانه و سرعت قابل توجهی در جا به جایی مسافران دارند. برخی از این اتوبوس های نیز به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند. 

پرداخت هزینه: استانبول کارت

هزینه ها: هزینه اتوبوس سواری در استانبول، بر حسب تعداد ایستگاه هاییست که پشت سر می گذارید. به این منظور باید هم به هنگام ورود و هم به هنگام خروج کارت بزنید. توجه داشته باشید، در صورتی که تنها یک بار و در هنگام ورود کارت زده باشید، هزینه ای برابر با 2.95 لیر ترکیه (7,000 تومان) از کارت شما کسر می شود.

ساعات کار: 6 صبح تا نیمه شب یا 24 ساعته

البته در نظر داشته باشید که اگر در طی ساعات 00:00 تا 6 صبح از اتوبوس های بی آر تی استفاده کنید، هزینه آن ها بدون توجه به ایستگاه ها محاسبه می شود و 2.95 لیر ترکیه (7,000 تومان) خواهد بود. 

از جمله خطوط اتوبوسی که به صورت 24 ساعته فعالیت می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خط 73، مسیر میدان تکسیم تا فرودگاه بین المللی آتاتورک
 • خط 110، میدان تکسیم تا کادیکوی
 • خط 112، میدان تکسیم تا بوستانسی
 • خط 25T، میدان تکسیم تا ساری‌یر
 • خط 40، میدان تکسیم تا ساری‌یر
 • خط 89C، میدان تکسیم تا باشاکشهر
 • خط E10، کادیکوی تا فرودگاه بین المللی صبیحا گوکن
 • خط 15F، کادیکوی تا اوسکودار
 • خط 130، کادیکوی تا توزلا
 • خط 34A، سوگوتلوچشمه تا ادیرنکاپی
 • خط 34، آوجیلار تا زینجیرلیکولو

4- تاکسی های عمومی

قیمت پایه تاکسی های استانبول 4 لیر ترکیه (9,000 تومان) است و به ازای هر ۱ کیلومتر 2.5 لیر ترکیه (6,000 تومان) به هزینه ها افزوده می شود. خوب است بدانید برای ۱ ساعت انتظار، هزینه ای برابر با 23.1 لیر ترکیه (57,000 تومان) دریافت می کنند.

استانبول پر از تاکسی‌های زرد است که راننده‌های آن به سه دسته دیوانه سرعت، بازیگر و هیچ‌کدام! تقسیم می‌شوند. اگر گیر دسته اول افتادید و احساس خطر کردید تنها به فارسی هشدار بدهید :”یواش!” (‘yavaş!’ از مزایای شباهت های زبان فارسی و ترکی). رانندگان دسته دوم علاقه زیادی به شکار مسافران پولدار دارند. تمام تاکسی‌ها موظند که از تاکسی متر استفاده کنند و رانندگان این دسته اغلب تمایلی به استفاده از تاکسی متر ندارند و یا ادعا می‌کنند که تاکسی‌مترشان خراب است و در نهایت از شما پول بیشتری طلب می‌کنند. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که از همان اول یادآور شوید که بدون تاکسی متر سوار تاکسی نمی‌شوید.

 • از سوار شدن تاکسی در نزدیکی ایاصوفیه و دیگر مکان های توریستی معروف بپرهیزید! اغلب بیشتر از نرخ معمول طلب می‌کنند.
 • باید بدانید که اگر بخواهید با استفاده از تاکسی از روی بسفر عبور کنید و تاکسی به علت نداشتن کمربند جریمه شود، این مقدار به کرایه شما اضافه می شود! بنابراین به وجود کمربند در تاکسی توجه کنید. 

5- قایق و کشتی

هیجان انگیزترین راه گردش در استانبول، استفاده از سرویس‌های قایق و کشتی است. عبور از آسیا به اروپا، بالا و پایین رفتن در طول گلدن هورن و بسفر و سفر به جزایر پرنس یا آدالار از جمله مسیرهای مورد توجه است.

برای آن که بتوانید از قایق ها و کشتی ها استفاده کنید، کافی است خود را به یکی از بنادر شهر برسانید. از جمله بنادر اصلی استانبول، می توان به بندرهای امینونو، بشیکتاش، کاباتاش، کاراکوی و اوسکودار اشاره کرد. خوب است بدانید که هزینه این سواری بسیار مناسب بوده و با اقدام شخصی می توانید با هزینه معقولی در طول بسفر سفر کنید و یا خود را به جزایر پرنس برسانید و احتیاجی به خرید تورهای گران قیمت و لوکس نیست.

برای خرید بلیت ها می توانید به سایت ها و شرکت های مختلفی مراجعه کنید و یا به صورت حضوری بلیت خود را بخرید. به طور مثال یکی از این شرکت ها را در اینجا می بینید. 

نوع پرداخت هزینه: استانبول کارت یا ژتون

هزینه قایق و کشتی:

در این جا نیز حدود هزینه تورهای بسفر، بلیت های جزیره پرنس و مسیرهای مختلف را آورده ایم:

مسیر / هزینه

استانبول کارت

ژتون

جزایر پرنس

5 لیر ترکیه (12,000 تومان)

7 لیر ترکیه (17,000 تومان)

مسیرهای درون شهری استانبول

بسته به مسیر بین 2.6 لیر ترکیه (6,000 تومان) تا 4 لیر ترکیه (9,000 تومان)

5 لیر ترکیه (12,000 تومان)

هزینه تورهای بسفر

تورهای بسفر

هزینه

دو طرفه

25 لیر ترکیه (61,000 تومان)

یک طرفه

15 لیر ترکیه (37,000 تومان)

6- تاکسی های آنلاین

علاوه بر تاکسی های معمولی و زرد رنگ شهر، تاکسی های آنلاین، دیگر گزینه قابل توجه و مفید هستند. برای استفاده از این تاکسی ها که مشابه اسنپ خودمان هستند، کافی است تا نرم افزار مورد نظر را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید و از خدماتشان بهره مند شوید. 

البته باید بدانید که این تاکسی ها از تاکسی های سطح شهر ارزان تر نیستند و بسته به نوع شرکتی که انتخاب می کنید، خدمات متفاوتی در انتظار شماست. 

از جمله تاکسی های آنلاین ترکیه می توان به بی تاکسی، اوبر و کریم اشاره کرد.

7- دولموش | ون

دولموش چیزی شبیه ون های ماست که به عنوان تاکسی در استانبول فعالیت می کنند. دولموش ها رنگی زرد داشته و گنجایشی 8 نفره دارند. قیمت این وسایل حمل و نقل از اتوبوس ها قدری بیشتر است اما به نسبت تاکسی های زرد رنگ، هزینه مناسب تری دارند. 

برای آن که دولموش ها را پیدا کنید کافی است به دنبال ون های زرد رنگی با تابلو دولموش (Dolmuş) باشید. در نظر داشته باشید که دولموش ها هم مانند تاکسی خطی های خودمان، تا هر هشت نفر مسافران سوار نشوند و ظرفیتش تکمیل نشود، حرکت نمی کنند. 

مهم ترین مسیرهایی که می توان از دولموش ها استفاده کرد، عبارت اند از: 

 • تکسیم تا امینونو (ایستگاه تکسیم در کنار مرکز فرهنگی آتاتورک قرار دارد.)
 • تکسیم - کادیرکوی
 • تکسیم - بوستانسی
 • تکسیم - آکسارای (ایستگاه تکسیم در خیابان تارلاباسی در نزدیکی میدان تکسیم)
 • کادیکوی - بوستانسی (ایستگاه بوستانسی: رو به روی اسکله بوستانسی است.)
 • تکسیم - تسویکیه (ایستگاه تکسیم: رو به روی قنادی گزی در میدان تکسیم)
 • بشیکتاش - نیسانتاسی (ایستگاه بشیکتاش: رو به روی اسکله بشیکتاش -اوسکودار)
 • کادیکوی - اوسکودار (ایستگاه اوسکودار: نزدیک اسکله اوسکودار - بشیکتاش و اوسکودار - کاباتاش)

8- تله کابین استانبول

یکی دیگر از وسایل حمل و نقلی که در استانبول به چشم می خورد، دو خط تله کابین است که کمتر از دیگر وسایل در میان گردشگران شناخته شده است. این خطوط را با علائم اختصاری TF1 و TF2 می شناسند و با استفاده و سواری آن ها، می توانید منظره خارق العاده ای از استانبول را در مرکز شهر ببینید. البته در نظر داشته باشید که این خطوط تله کابین چندان بلند و طولانی نیستند و فقط یک سواری کوتاه را تجربه خواهید کرد.

 • خط TF1: این خط تله کابین از محله ماکا استانبول در منطقه شیشلی شروع شده و تا محله تاشکیشلا که در نزدیکی میدان تکسیم قرار دارد، ادامه پیدا می کند. ساعت کار این تله کابین از 8 صبح تا 7 بعدازظهر است و سفری 3.5 دقیقه ای را برای شما رقم می زند.
 • خط TF2: این خط تله کابین در منطقه ایوب استانبول واقع شده و طولی 384 متری دارد و یک سواری حدودا 3 دقیقه ای را به شما هدیه می دهد. ساعات کار این تله کابین از 8 صبح تا 10 شب می باشد.

نحوه پرداخت: استانبول کارت یا نقد

پرداخت هزینه ها:

هزینه های تله کابین بسته به نوع پرداخت متفاوت است:

استانبول کارت: 2.6 لیر ترکیه (6,000 تومان)

نقد: 5 لیر ترکیه (12,000 تومان)

البته اگر نخواهید از استانبول کارت استفاده کنید و یا استانبول کارت نداشته باشید، باید کارت های تله کابین را خریداری کنید.

Photo by : Unknown

حمل و نقل کم توانان و ناتوانان جسمی در استانبول

گرچه ساخت و بازسازی دائمی پیاده روها در استانبول، قدری دسترسی به نقاط مختلف شهر را برای کم توانان جسمی دشوار کرده است؛ اما می توان گفت مسئولان حمل و نقل عمومی شهر کارهای خوبی در این راستا انجام داده اند.

اغلب پیاده روی خیابان های اصلی برای عبور و مرورِ صندلی های چرخدار مناسب سازی شده و حتی بسیاری از چراغ های راهنمایی مخصوص عابران با صندلی چرخدار، به هشدارهای صوتی مجهز شده اند. 

در ادامه با انواع گزینه های دسترسی افراد کم توان جسمی به وسایل حمل و نقل عمومی استانبول اشاره شده است:

اتوبوس: به تدریج و با تعویض اتوبوس های قدیمی با اتوبوس های جدیدتر، امروزه افراد کم توان جسمی راحت تر از گذشته می توانند از اتوبوس های استانبول استفاده کنند. نحوه کار این اتوبوس ها این گونه است که در نزدیکی ایستگاه توقف کرده، سطح خود را پایین می آوردند و با باز کردن سطح شیب دار اتوبوس، ورود صندلی چرخدار به داخل وسیله را ممکن می کنند. البته باید بدانید که متأسفانه نمی توان انتظار ارایه چنین خدماتی در ساعات اوج شلوغی شهر را داشت، چرا که در این اوقات اتوبوس ها مملو از جمعیت است و ورود صندلی چرخدار به داخل اتوبوس عملا غیر ممکن می شود. 

تراموا: استفاده از ترامواهای استانبول نیز برای افرادی با صندلی چرخدار در تمام ایستگاه ها ممکن است، چرا که به سطح شیب دار مجهزند. همچنین خوب است بدانید که اسامی هر ایستگاه بر روی تابلوهای دیجیتال نمایش داده می شود و به صورت صوتی اعلام خواهد شد.

مترو: در اغلب ایستگاه های متروی استانبول، به راحتی می توان صندلی چرخدار را وارد قطار کرد. اگر احتیاج به کمک داشتید، به دنبال نگهبانان و مأموران خاکستری پوش ایستگاه باشید، حتما شما را یاری خواهند کرد. در ایستگاه های مترو و قطار شهری نیز تمام نام ها به صورت صوتی و تصویری بر روی صفحه نمایش اعلام می شوند و به راحتی می توانید از اسامی‌شان آگاه شوید. 

همچنین بسیاری از ایستگاه های متروی استانبول به نحوی تجهیز شده اند که افراد کم بینا و نابینا را از خیابان به سوی جایگاه هدایت می کنند. در ایستگاه های مهم مترو نیز، آسانسور برای دسترسی راحت تر کم توانان جسمی به چشم می خورد.

Photo by : Unknown

پرکاربردترین مسیرهای استانبول

در میان همه این وسایل نقلیه، برخی از مسیرها بیش از سایرین استفاده می شوند که عبارت اند از:

 • خط F1: قطار کابلی بین کاباتاش و میدان تکسیم
 • خط M1A: خط مترو بین فرودگاه آتاتورک تا ینی کاپی در محله سلطان احمد
 • خط M2: خط مترو از محله ینی کاپی و با گذر از تکسیم، شیشیلی و لونت
 • خط T1: خط تراموا و اتصال محله کاباتاش به باغجیلاش
 • خط Tünel: قطار کابلی بین کاراکوی تا میدان تونل

 برای دیدن نقشه های بزرگ و با کیفیت حمل و نقل عمومی استانبول اینجا کلیک کنید. 

Photo by : Unknown

فرودگاه های شهر استانبول

شهر بزرگ استانبول به دو فرودگاه مجهز است که در ادامه به صورت مختصر با هر یک و راه های دسترسی به آن ها آشنا می شویم:

1- فرودگاه استانبول | Istanbul Airport

فرودگاه بین المللی استانبول، جدیدترین و بزرگترین فرودگاه بین المللی کشور ترکیه است که در منطقه آرناووتکوی استانبول جای خوش کرده است. این فرودگاه پس از 6 آپریل 2019، جایگزین فرودگاه معروف آتاتورک شد و در حال حاضر پذیرای تمام پروازهای شهر استانبول است. جالب است بدانید در حالی که هنوز ساخت این فرودگاه به اتمام نرسیده، گنجایش کنونی آن برابر با 150 میلیون مسافر در سال است.

آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه آرناووتکوی، محله تایاکادین

Address: Tayakadın Mahallesi, Arnavutköy/İstanbul, Turkey

2- فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن | Sabiha Gökçen International Airport

فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن با نام اختصاری SAW، در 50 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استانبول و در بخش آسیایی شهر قرار دارد. صبیحه گوکچن نام نخستین خلبان جنگی زن ترکی است که بر روی این فرودگاه گذاشته شده است.

آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه پندیک، محله صنایع

Address: Sanayi Mh., ۳۴۹۰۶ Pendik/İstanbul, Turkey

از فرودگاه استانبول تا مرکز شهر استانبول

 در کنار تمام مواردی که برای حمل و نقل درون شهری استانبول در اختیار دارید، خوب است بدانید که در هنگام ورود به استانبول و پیاده شدن از هواپیما نیز دست بازی برای انتخاب وسیله حمل و نقل خود دارید. اغلب ما تنها راهی که برای جا به جایی می شناسیم، استفاده از تاکسی های فرودگاه و ترانسفر هتل است؛ اما باید بدانید که گزینه های به صرفه تری نیز برای رسیدن به مرکز شهر در پیش روی شماست.

اتوبوس: اتوبوس های هاوا ایست (Havaist)، سرویس حمل و نقل مخصوص فرودگاه استانبول هستند که با هزینه بسیار مناسبی، دسترسی شما به نقاط مختلف شهر استانبول را ممکن می کنند. زمان حرکت این اتوبوس ها از فرودگاه، بسته به مقصد هر 15 تا 40 دقیقه است. به طور مثال زمان حرکت اتوبوس ها به مقصد محله تکسیم در حدود 15 تا 30 است. همچنین هزینه بلیت نیز بسته به مقصد، متفاوت است و یعنی هر چه فاصله بیشتری طی کنید، کرایه بیشتری خواهید پرداخت. هزینه بلیت رفت و برگشت از فرودگاه به محله های مرکزی شهر مانند تکسیم و سلطان احمد برابر با 18 لیر ترکیه (44,000 تومان) است. توجه داشته باشید که این هزینه را تنها با «استانبول کارت» (بلیت الکترونیک استانبول) می توانید پرداخت کنید.

وبسایت هاوا ایست

 تاکسی: درست در قسمت خروجی ترمینال فرودگاه، سه نوع تاکسی سیاه رنگ (E)، آبی رنگ (D) و نارنجی رنگ (C) به چشم می خورد. این تاکسی ها در 7 روز هفته به صورت 24 ساعته فعالیت دارند، پس نگران نباشید.

تاکسی های آنلاین: اگر نرم افزار موبایلی این تاکسی ها را روی گوشی هوشمند خود نصب دارید، می توانید از این تاکسی ها استفاده کرده و حتی نوع ماشین مورد نظرتان را خودتان انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که هزینه این تاکسی ها بیش از تاکسی های زرد رنگ هستند و بسته به زمان استفاده، ممکن است قیمت ها افزایش یابند. 

Photo by : Unknown

از فرودگاه صبیحه گوکچن تا مرکز شهر استانبول

اگر به هر دلیلی از طریق این فرودگاه به استانبول وارد می شوید، چندین راه برای دسترسی به مرکز شهر وجود دارد:

 اتوبوس: مقرون به صرفه ترین راه برای دسترسی از این فرودگاه به مرکز شهر استانبول، استفاده از اتوبوس است. اتوبوس های هاواتاش (Havataş) هر نیم ساعت یک بار از ایستگاه موجود در قسمت خروجی ترمینال حرکت کرده و با یک سفر یک ساعت و نیمه شما را به تکسیم خواهند رساند. ساعات کار این اتوبوس ها از 3:30 صبح تا 1 بامداد روز بعد است و هزینه ای در حدود 14 لیر ترکیه (34,000 تومان) خواهد داشت. 

 اگر مقصد شما تکسیم نیست و قرار است خود را به محله سلطان احمد برسانید، کافی است تا از قطارهای کابلی پایین میدان تکسیم استفاده کنید. پس از آن در محله کاباتاش، سوار تراموا شده و در محله سلطان احمد پیاده شوید. 

ساعت کاری و مسیرهای هاواتاش

تاکسی: درست در قسمت خروجی ترمینال فرودگاه، صفی از تاکسی های زرد را خواهید دید که همگی به تاکسی متر مجهز هستند و البته کرایه خود را تنها به صورت نقدی و با لیر دریافت می کنند. خوب است بدانید که هزینه استفاده از این تاکسی ها برای رسیدن به میدان تکسیم، در حدود 100 لیر ترکیه (247,000 تومان) خواهد شد.

Photo by : Unknown

رانندگی در استانبول

اگر از آن دست مسافران ماجراجو هستید که برای سفر، مسیر زمینی و ماشین شخصی خود را انتخاب کرده اید، باید بدانید رانندگی در استانبول چندان برای شما غریبه نخواهد بود. ماشین ها از سمت راست حرکت می کنند و فضایی چندان اروپایی در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی وجود ندارد! گاهی اوقات ترافیک های سنگین و شدیدی در سطح شهر خواهید دید که به این منظور و برای جلوگیری از برخود به آنها، استفاده از نقشه کارناوال و یا گوگل مپ به شما توصیه می شود. 

پارکینگ های استانبول

باید بدانید که پیدا کردن جای پارک در استانبول، خصوصا در نواحی مرکزی شهر و اطراف میدان تکسیم، اصلا کار راحتی نیست و به جای آن می توانید روی پارکینگ های ساختمانی حساب باز کنید. این پارکینگ ها را که با نام اتوپارک (Otopark) می شناسند، در مکان های مختلفی قرار دارند که از آن جمله می توان به اتوپارک بیوگلو و یوجل (Yücel) در محله سلطان احمد اشاره کرد. 

همچنین اغلب هتل ها، پارکینگ هایی برای مسافران خود دارند که معمولا با دریافت هزینه ای اضافه، آن ها را در اختیار میهمانان خود می گذارند. 

Photo by : Unknown

پیاده روی در استانبول

یکی از بهترین راه ها برای گشت و گذار در شهر استانبول، همین پیاده روی است که خصوصا در محله های تاریخی چون سلطان احمد، بیوگلو و کادیکوی بسیار به کار شما خواهد آمد. البته باید در نظر داشته باشید که فاصله برخی از جاذبه ها با یک دیگر زیاد است و اگر زمان چندانی ندارید، باید به فکر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیز باشید.

البته این را هم در نظر داشته باشید که در قسمت های شلوغ و پر ترافیک شهر، حواستان به خودتان باشد. چرا که راننده ها اغلب توجهی به عابران پیاده ندارند و یا ممکن است بدون راهنما و بی مقدمه، درون کوچه یا خیابانی فرعی بپیچند. 

Photo by : Unknown

دوچرخه سواری در استانبول

باید بدانید که دوچرخه سواری در استانبول، چندان ایمن به نظر نمی رسد؛ اما اگر به این ورزش جذاب علاقه زیادی دارید، می توانید از آن در بخش هایی چون جزایر پرنس یا آدالار استفاده کنید. چرا که این جزیره ها یکی از بهترین مکان ها برای دوچرخه سواری هستند و البته خبری از ماشین و خودروهای مختلف در آن ها نیست. می توانید دوچرخه ها را با قیمتی مناسب از مغازه های اطراف اسلکه اجاره کنید. هزینه اجاره دوچرخه در جزایر پرنس برای هر ساعت در حدود 5 لیر ترکیه (12,000 تومان) تا 10 لیر ترکیه (24,000 تومان) و برای یک روز در حدود 15 لیر ترکیه (37,000 تومان) تا 30 لیر ترکیه (74,000 تومان) است.  

اگر در هر حال اصرار دارید که دوچرخه سواری را در استانبول تجربه کنید، می توانید به سراغ مسیر میان کادیکوی تا بوستانسی در بخش آسیایی استانبول بروید. در این مسیر می توانید یک دوچرخه سواری رویایی را در کنار دریای مرمره تجربه کند.

همچنین از دیگر بخش های مناسب دوچرخه سواری می توان به پارک جنگلی وسیع بلگراد در بخش شمال غربی استانبول و در نیمه اروپایی شهر، اشاره کرد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که دیدیدم، یکی از بهترین راه ها برای گردشی سریع و به صرفه و به دور از ترافیک شهری، استفاده از وسایل حمل و نقلی مانند مترو و اتوبوس است. 

شما در سفر به استانبول چه راهی را برای جا به جایی و سفرهای درون شهری برگزیدید؟

خواندن این مقاله کمکی به شما کرد و از این نظر مفید بود؟

نظرات، خاطرات و تجربیات ارزشمند خود از سفر به استانبول را با دیگر دوستان کارناوالی در میان بگذارید و بگویید این بار راهنمای حمل و نقل چه شهری را برای شما تدارک ببینیم. 

24 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

با سلام،بسیار مقاله خوب و مفیدی بود از شما سپاسگزارم بابت اطلاعات دقیقی که با ما در میان گذاشتین .موفق و پیروز باشید.

12 آذر 1398

کاربر مهمان

سلام وقت بخير براي اينكه بتونم از بيليكدوزو برم تكسيم از چه وسيله اي استفاده كنم مقرون به صرفه هست؟

کاربر مهمان

با اتوبوس برید تا ایستگاه چویز لی،بعد اونجا بپرسید اتوبوس های زرد رنگ تکسیم رو نشونتون میدن

25 اردیبهشت 1399

زينب شيرازی

سلام دوست عزیز؛ همون طور که گفتیم برای مسیریابی میتونین از برنامه هایی مثل citymapper یا گوگل مپ استفاده کنین. کافیه مبدا و مقصدتون رو مشخص کنین تا انواع راه ها و زمان ها رو ببینین. 

05 آبان 1398

04 آبان 1398

کاربر مهمان

خیلی عالی امروز رسیدم استانبول، در پایان سفر حتما نظرمو به اطلاع میرسانم

28 مهر 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.