نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Beirut, Lebanon, al-Manara, Raouche
 • آدرس : لبنان، غرب شهر بیروت، خط ساحلی ال منارا، منطقه روشه
 • ساعت دسترسی : امروز جمعه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • امتیاز کارناوال : 4.8
 • امتیاز گوگل : 4.4
 • امتیاز Trip Advisor : 4
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

صخره های روشه بیروت | نگهبانان خفته در آب

صخره های روشه بیروت از منحصر به فردترین جاذبه های این سرزمین هستند و توجه هر گردشگری را به خود جلب می کنند. در این مطلب می خواهیم نگاهی به این جاذبه تماشایی داشته باشیم، چگونگی بازدید از صخره های روشه بیروت را توضیح دهیم و بگوییم که اصلا صخره روشه کجاست؟ همچنین نگاهی می اندازیم به چند عکس از صخره های روشه بیروت. همراه با کارناوال به شهر بیروت، پایتخت تماشایی لبنان بیایید. 

صخره های روشه لبنان | Photo by : Davide Bianchi
Photo by : Davide Bianchi

چرا صخره های روشه؟


 • این صخره ها یکی از نمادهای مهم شهر بیروت هستند.
 • می توانید منظره زیباترین طلوع و غروب شهر را در کنار این صخره ها تماشا کنید.
 • صخره های روشه در یکی از بهترین مناطق تفریحی شهر قرار گرفته اند و در کنار بازدید از آن ها می توانید از تفریحاتی مانند قایق سواری، عکاسی، پیاده روی، شکم گردی و ... نیز لذت ببرید. 

آشنایی با صخره های روشه | Raouche Rocks

بیروت، پایتخت لبنان، بزرگترین و زیباترین شهر این کشور به حساب می آید و جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. یکی از مهمترینِ این جاذبه ها، صخره های روشه یا صخره های کبوتر هستند. این صخره ها در سواحل غربی شهر بیروت و در منطقه مسکونی-بازرگانی روشه قرار دارند و یکی از اصلی ترین جاذبه هایی هستند که در سفر به این شهر باید از آن ها بازدید کنید. اما چه چیزی باعث شهرت صخره های روشه شده است؟

شکل ظاهری این دو صخره را می توان مهمترین دلیل محبوبیت و توجه گردشگران به آن ها دانست. این دو صخره با ارتفاعی 40 متری (در برخی منابع 60 متر) درست در ساحل دریای مدیترانه سر از آب بیرون آورده اند؛ همچون سربازانی که در دروازه های شهر برای نگهبانی ایستاده باشند و همین موضوع سبب شده تا به این دو صخره لقب نگهبانان بیروت را بدهند. 

یکی از این دو صخره پهنای بیشتری دارد و در زیرش، یک طاق یا کمان قوسی شکل به چشم می خورد. پهنای دیگری کمتر است و شمایل خاصی را در ذهن تداعی نمی کند. جنس این دو صخره از آهک است و بر روی بدنه شان رگه های سیاهی به چشم می خورد که آهکی بودن شان را تایید می کند. قدمت این دو اثر طبیعی به دوران پیش از تاریخ باز می گردد و گفته می شود که دلیل شکل گیری آن ها، جابه‌جایی لایه های زمین و یک زلزله عظیم بوده است. در مورد نحوه شکل گیری این دو صخره در ادامه توضیح خواهیم داد. 

اصلی ترین دلیل شهرت این دو صخره، شکل ظاهری شان است؛ اما عوامل دیگری نیز به شهرت این صخره ها دامن زده که از جمله شان، می توان به خودکشی هایی که در این منطقه اتفاق افتاده است اشاره کرد. همچنین فضای تفریحی جذاب در اطراف این صخره ها نیز از دلایل شهرت و اعتبارشان هستند. کمتر کسی ست که به پایتخت تماشایی لبنان سفر کند و بازدیدی از این صخره ها نداشته باشد؛ به ویژه در زمان غروب آفتاب در نواحی اطراف صخره ها شور و حالی به راه می افتد و افراد بی شماری می خواهند ساعات پایانی روزشان را در کنار این منظره تماشایی سپری کنند. 

همراه مان باشید تا هم از ماجرای خودکشی ها در اطراف این صخره ها برای تان بگوییم و هم تفریحات رایج در این جا را به شما معرفی کنیم. 

خوشگذرانی 

صخره های روشه بیروت در منطقه مسکونی-بازرگانی روشه و در کنار خط ساحلی ال منارا (al-Manara) واقع شده اند. این منطقه به خاطر ساختمان های بلند، رستوران ها و کافه های متعدد و همینطور صخره های محبوب و معروف بیروت شهرت پیدا کرده است. بسیاری بر این باورند که اگر کسی به شهر بیروت سفر کند و از روشه و صخره های باصلابتش دیدن نکند، سفرش نیمه کاره مانده است و هیچ ارزشی ندارد. اما در کنار تماشای صخره های بیروت، تفریحات دیگری هم در این حوالی وجود دارد که در ادامه اشاره به آن ها خواهیم داشت. 

1- قایق سواری و جت اسکی

در فصل تابستان با پراخت هزینه ای ناچیز می توانید با قایق و یا جت اسکی تا نزدیکی این صخره های بروید و از میان قسمت طاقی شکل صخره بزرگتر عبور کنید. هزینه های دقیقی برای قایق و جت اسکی سواری وجود ندارد پس حواس تان باشد پیش از سوار شدن حتما با قایقران ها به توافق برسید. 

قایق سواری صخره های روشه | Photo by : Basma Witwit
Photo by : Basma Witwit

2- تماشای منظره طلوع و غروب آفتاب

یکی از محبوب ترین زمان ها برای بازدید از این دو صخره منحصر به فرد، وقت غروب یا طلوع خورشید است. بیشتر مردم بیروت، وقت غروب را برای بازدید از این ناحیه و سپری کردن لحظاتی آرام انتخاب می کنند. پس در این زمان، ناحیه روشه بسیار شلوغ و پرهیاهوست؛ اما اگر می خواهید لحظات آرام تری را سپری کنید، زمان طلوع آفتاب را به شما پیشنهاد می دهیم. 

صخره های روشه | Photo by : Cedric Ghoussoub
Photo by : Cedric Ghoussoub

3- پیاده روی و دوچرخه سواری

همانطور که گفتیم صخره های روشه در خط ساحلی ال منارا (Al-Manara) قرار دارند. طول این خط ساحلی، 10 کیلومتر است و از عینُ المریّسه (Ain al-Mreisse) آغاز می شود و تا انتهای منطقه روشه ادامه دارد. دو خیابان پاریس (Avenue de Paris) و شارل دوگل (Avenue General de Gaulle) مسیر ال منارا را تشکیل می دهند. ال منارا چشم اندازی بسیار دیدنی دارد و با درختان نخلی که در تمام طول این ناحیه کشیده شده اند، زیباتر و تماشایی تر شده است. افراد بسیاری از فرصت استفاده می کنند و برای پیاده روی یا دوچرخه سواری ال منارا را بر می گزینند. شما در حین بازدید از صخره های روشه این افراد را خواهید دید؛ می توانید به آن ها ملحق شوید تا به گردش تان جذابیت دوچندان ببخشید. 

دوچرخه سواری صخره های روشه بیروت | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- غواصی

در سواحل بیروت، باشگاه های غواصی متعددی وجود دارد و در منطقه روشه نیز این باشگاه های غواصی به چشم می خورند. پس شما می توانید از این فرصت جذاب استفاده کنید و غواصی را نیز در برنامه های تان بگذارید. در نزدیکی ساحل بیروت دیدنی های متعددی وجود دارد، دالان ها، غارها، صخره های مرجانی و ...، و غواص های کنجکاو زمانی که زیر آب هستند از بسیاری از این موارد بازدید می کنند. همچنین در این منطقه حیوانات آبزی از جمله مارماهی رنگین، هامور، لاکپشت و هشت پا نیز زندگی می کنند و در طی غواصی می توان آن ها را دید. جالب آن که در برخی مسیرهای غواصی، ممکن است بازدید از صخره های روشه در زیر آب نیز برای تان میسر شود. 

5- ماهیگیری

یکی دیگر از تفریحات رایج در نزدیکی صخره های روشه، ماهیگیری است. مردم زیادی در کناره خط ساحلی جمع می شوند و قلاب ماهیگیری شان را به درون دریای مدیترانه می اندازند تا طعمه ای نصیب شان شود. 

ماهیگیری بیروت | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- شکم گردی

خیابان پاریس (Avenue de Paris) از مشهورترین خیابان های شهر بیروت است و هم گردشگران و هم مردم محلی از گشت و گذار در این منطقه استقبال می کنند. همین محبوبیت سبب شده است تا کافه ها و رستوران های متعددی در این محدوده به راه بیفتد. غذاهای خیابانی هم از انتخاب های محبوب در این منطقه هستند. در این خیابان ها

دستفروش های بسیاری را در حال فروختن چای و قهوه، و تنقلاتی مانند آجیل، ذرت و کعک (1) می بینید. می توانید از آن ها خوراکی دلچسبی بخرید و با تماشای منظره پیش روی تان، آن ها را نوش جان کنید و این، پایان دلپذیری به گشت و گذارتان باشد. 

پاورقی


1: کعک (ka’ik) در واژه به معنای کیک است و به همین خاطر، می توانید در لبنان انواع مختلف آن را ببینید. 

نامگذاری صخره ها

صخره های روشه را با نام های متفاوتی می شناسند، از جمله بیروت، روشه و کبوتر. دلیل آن که این اثر طبیعی را صخره های بیروت می نامند که واضح است. این صخره ها نماد شهر بیروت هستند و تقریبا در تمامی تصاویر معرفی این شهر، به چشم می خورند. اما درباره روشه ... شاید با خودتان فکر کنید که این نام از منطقه ای که صخره ها در آن جای دارند گرفته شده است، اما دقیقا برعکس! منطقه روشه نام خود را از صخره ها گرفته است. 

برخی از افراد بر این باورند که ریشه این نام از واژه راش (Rosh) در زبان آرامی (1) و یا رأس در زبان عربی گرفته شده است؛ هر دوی این واژه ها، به معنای سر هستند؛ اما عده ای هم معتقدند که نام صخره ها از کلمه ای فرانسوی Rocher به معنای سنگ آمده است. 

درباره دیگر نام این صخره ها، یعنی  کبوتر اطلاعات خاصی در دست نیست. برخی از افراد می گویند که به خاطر کبوترهایی که در این ناحیه زندگی می کنند، چنین نامی را به آن ها داده اند، اما اگر به این ناحیه سفر کنید متوجه می شوید که کبوتری در این جا به چشم نمی خورد، پس این ادعا بی اساس است. 

پاورقی


1: زبان آرامی (Aramaic) بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد اما در حال حاضر، جزو زبان های در حال انقراض شمرده می شود. این زبان، زبان اداری امپراتوری ها و کاهنان بوده است. آرامی را زبان عیسی دانسته اند و امروزه هنوز در اقلیت های کوچک به این زبان سخن می گویند.

روشه، صخره خودکشی!

در سال ۱۹۷۷، با مرگ خواننده مصری، عبدالحليم حافظ (Abdel Halim Hafez)، که شهرت و آوازه بسیاری در جهان عرب دارد، سه تن از طرفداران پروپا قرص او از کنار صخره های روشه خود را به دريای مديترانه انداختند و خودکشی کردند. گفته می شود که این تنها حادثه خودکشی در این منطقه نبوده و تاکنون افراد بسیاری، در مناطق اطراف صخره ها، به قصد خودکشی خود را به پایین پرت کرده اند. به همین خاطر تا مدت ها به این دو اثر طبیعی صخره خودکشی یا مرگ می گفتند. البته بعدها لقب آن ها را به صخره های عشق تغییر دادند. چرا که بسیاری بر این باورند که خودکشی های این منطقه بیشتر به خاطر شکست های عشقی اتفاق می افتد. 

صخره های روشه بیروت | Photo by : Sherin Atrouni
Photo by : Sherin Atrouni

مسیر و دسترسی 

برای آن که به دیدن صخره های روشه بیروت بروید، باید خودتان را به غرب این شهر برسانید. گرچه بیروت پایتخت کشور لبنان است؛ اما در این شهر خبری از مترو و تراموا و یا اتوبوس های تندرو نیست. برای گشت و گذار در این شهر تنها 4 گزینه پیش روی شماست: ماشین شخصی، مینی بوس و تاکسی.

ماشین شخصی: صخره های روشه در فاصله 2.8 کیلومتری از مرکز شهر بیروت قرار دارد. اگر مایلید با ماشین خود به این گوشه از شهر بیروت بیایید، باید خودتان را به خط ساحلی شهر برسانید و راه تان را به سوی صخره های روشه ادامه دهید.

مینی بوس: مینی بوس ها را با نام "سرویس" در بیروت می شناسند و کارکردی شبیه ون های سبز رنگ خودمان در ایران دارند. کرایه این مینی بوس ها بسته به مسیر بین 1.32 دلار (معادل 14,250 تومان) تا ۶.۶۳ است.

تاکسی: راحت ترین و البته گران ترین وسیله حمل و نقل در بیروت، تاکسی ها هستند. ورودی تاکسی های بیروت برابر با 6.5 دلار (معادل 70,200 تومان) است و به ازای هر ۱ کیلومتر حدود 1.5 دلار (معادل 16,200 تومان) به کرایه اضافه می کنند. همچنین این را در نظر داشته باشید که به راننده تان بگویید قصد رفتن به "صخره های بیروت" را دارید، چون برخی از مردم محلی صخره های روشه را با این نام می شناسند. 

آدرس: لبنان، غرب شهر بیروت، خط ساحلی ال منارا، منطقه روشه

Address: Raouche, al-Manara, Beirut, Lebanon

صخره های روشه | Photo by : Paul Saad
Photo by : Paul Saad

دیدنی های اطراف 

 • لونا پارک بیروت | Beirut Luna Park: در فاصله 900 متری
 • بنای تاریخی خانه صورتی | La Maison Rose: در فاصله 1.1 کیلومتری

دلیل شکل گیری صخره های روشه

بسیاری از زمین شناسان و پژوهشگران بر این باورند که صخره های روشه بر اثر وقوع یک زلزله عظیم در قرن سیزده میلادی پدید آمده اند. این زمین لرزه قدرتمند حدود سال 1202، به مرکزیت جنوب غربی سوریه به وقوع پیوست. زمین شناسان عقیده دارند که صخره های روشه از همین زمین لرزه متولد شده اند. در نهایت فرسایش خاک و گذر زمان هم به کمک زلزله آمدند تا صخره ها را به شکل امروزی شان در بیاورند.

طعم آدرنالین به روی صخره های روشه

اگر قدری طرفدار ورزش های هیجانی باشید، حتما با اولین نگاه به صخره های روشه به خوبی متوجه پتانسیل شان را برای تفریحات ماجراجویانه شده اید. اگرچه این منطقه به خاطر ارزش تاریخی و اهمیت بسیاری که برای شهر بیروت دارد، به خوبی مراقبت می شود و کمتر پیش می آید که اجازه دهند کسی از نماد شهرشان بالا برود، اما با این حال استثناهایی هم در این زمینه می توان قائل شد، مانند ماجرای طناب بازی سال 2017!

در این سال، کمپانی ردبول که اسپانسر ورزش های هیجانی بسیاری در دنیاست، به این دو صخره توجه ویژه ای نشان داد. آن ها با وزارت گردشگری لبنان به توافق رسیدند و این فرصت را برای جوان 20 ساله آمریکایی، الکس میسون (Alex Mason) فراهم آوردند تا میان این دو صخره اسلک‌لاین (بندلغزی) کند. این دو صخره، با یکدیگر ارتفاعی برابر به اندازه 40 متر از سطح آب دارند و همین موضوع سبب می شود تا بندلغزی بر روی شان میسر باشد. جالب آن که رکورد قبلی الکس، بندلغزی در ارتفاع 36 متری بود و او توانست با گذشتن از میان دو نماد مهم شهر بیروت، رکورد خود را به 40 متر افزایش دهد. 

دالیه روشه ، منطقه ممنوعه برای بازدید

یکی از بهترین نواحی برای تماشای صخره های روشه و گذراندن اوقات دلپذیر در کنارشان، دالیه روشه (Dalieh of Raouche) است. اما متاسفانه در حال حاضر این ناحیه را حصاربندی کرده اند تا در آینده یک اقامتگاه ساحلی در این جا ساخته شود؛ به همین خاطر امکان بازدید از این منطقه را نخواهید داشت.

دالیه روشه گوشه ای از خط ساحلی ال منارا است که منظره ای تماشایی به صخره های روشه دارد و در میان ساحل صخره ای و مرتفع این ناحیه راهی به سوی دریا باز می کند. این مکان بیش از 7000 هزار سال است که بخشی از بیروت و زندگی روزمره مردم شمرده می شود. تا به امروز بسیاری از مردم برای بازدید از این صخره ها، به منطقه دالیه روشه می رفتند، در کنار آب به تفریح می پرداختند و حتا پیک نیک می کردند. شنا کردن و ماهیگیری نیز از تفریحاتی بود که در این منطقه صورت می گرفت. حتا در زمان هایی از تاریخ، در این خطه رسوم مذهبی برگزار می شد. بر اساس کاوش هایی که در اوایل قرن بیستم در این ناحیه صورت گرفت، ابزار سنگی و صنایع دستی دیگری از دوران نوسنگی نیز در این ناحیه کشف شد. 

این روزها مخالفت بسیاری درباره ساخت و ساز در این ناحیه وجود دارد و مردم اعتراض خود را با نقاشی ها و طراحی های اعتراضی خود بر روی سیم های کشیده شده و بتن های اطراف دالیه روشه به گوش مقامات می رسانند. 

سخن آخر

نگاهی به یکی از جاذبه های بسیار معروف شهر بیروت، یعنی صخره های روشه داشتیم. نمونه هایی از خوشگذرانی در کنار این صخره ها را برای تان ذکر کردیم. 

نظرتان درباره این جاذبه چیست؟

آیا تا به حال با این صخره ها آشنایی داشتید یا از آن ها بازدید کرده اید؟

منتظر دیدگاه شما درباره این صخره های منحصر به فرد و تماشایی هستیم.

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • چشم انداز تماشایی

نقاط ضعف

 • ساخت و سازهای بی رویه در نزدیکی جاذبه
 • شلوغی در برخی ساعات روز
نکات کلی
صخره های روشه بیروت


نقشه و مسیریابی
صخره های روشه بیروت
X