karnaval.ir

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 آذر 1401

به روز رسانی

12 آذر 1401

به نقل از رسانه قطبنما

در هفدهمین نشست کمیته بین‌دولت‌ها برای پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو، ۴ میراث ناملموس ایران به‌صورت پرونده‌های چندملیتی با دیگر کشورها، به ثبت جهانی رسید. بر این اساس، «شب یلدا/چله» به‌طور مشترک بین ایران و افغانستان، «مهارت ساختن و نواختن عود» به‌طور مشترک به نام ایران و سوریه، «سوزن‌دوزی ترکمن یا ترکمن‌دوزی» به‌طور مشترک به نام ایران و ترکمنستان و «پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی» به نام ایران، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به عنوان تازه‌ترین میراث ناملموس جهانی ایران، به فهرست یونسکو اضافه شدند. به این ترتیب، شمار میراث ناملموس ایران در فهرست یونسکو به عدد ۲۱ رسید.

 علاوه‌بر این پرونده‌ها، ۲ پرونده دیگر از ایران نیز در اجلاس جاری یونسکو درمراکش، در نوبت بررسی قرار دارد. این پرونده‌ها عبارتند از:

  • هنر ساختن و نواختن رباب؛ مشترک با تاجیکستان و ازبکستان
  • جشن مهرگان؛ مشترک با تاجیکستان

هفدهمین نشست کمیته حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در شهر رباط مراکش از ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ (۷ آذر ماه ۱۴۰۱) آغاز به کار کرده و تا ۳ دسامبر، (۱۲ آذرماه) ادامه دارد. ایران ۶ پرونده مشترک و چندملیتی را در این کمیته به بررسی گذاشته است که تا کنون چهار پرونده مشترک ایران رأی مثبت یونسکو را گرفته‌اند.

ثبت 4 میراث ناملموس ایرانی در یونسکو

خبرهای به روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

قدم در راهی گذاشتم که در آغاز برایم مبهم بود، اما حالا جذاب است. انگیزه، امید و عشق موجب شد تا از سختی‌های این راه ترسی به خود راه ندهم، خستگی جسمم را با طراوت و شادابی روحم تسکین دهم و با قدرت بیشتر و

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.