karnaval.ir

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 دی 1401

به روز رسانی

28 دی 1401

به نقل از رسانه قطبنما

روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان، از کشف دانه‌های گیاهی و اثر انگشت، با قدمت ۵ هزار سال در پنجمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه «تپه دشت»، شهر سوخته خبر داد. به‌گزارش خبرگزاری مهر، مهدی مرتضوی، رئیس پژوهشکده علوم باستان‌شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان، با اشاره به اینکه در این منطقه یک کارگاه صنعتی ۵ هکتاری وجود دارد، گفت: «اثر انگشت‌های برجای مانده روی سفال‌ها می‌تواند اطلاعات مهمی راجع به ساکنان این منطقه به ما بدهد.»

به‌گفته مرتضوی، تپه دشت یکی از ۷۰۰ محوطه اقماری شهر سوخته مربوط به عصر مفرغ است که توسط دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان مورد حفاری قرار گرفته و کشفیاتی از جمله اثر انگشت و دانه‌های گیاهی با قدمت پنج هزار ساله به دست آمده است. وی با بیان اینکه در این فصل از کاوش، داده‌هایی چون سفال هم کشف شد، افزود: «به نظر می‌رسد این محوطه یک کارگاه صنعتی بزرگ بوده و سفال شهر سوخته از اینجا تامین می‌شده است.»

کشف اثر انگشت ۵۰۰۰ ساله در شهر سوخته

جدیدترین خبرهای گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

قدم در راهی گذاشتم که در آغاز برایم مبهم بود، اما حالا جذاب است. انگیزه، امید و عشق موجب شد تا از سختی‌های این راه ترسی به خود راه ندهم، خستگی جسمم را با طراوت و شادابی روحم تسکین دهم و با قدرت بیشتر و

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.