ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 امرداد 1398

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ثبت‌نام اربعین از اول شهریورماه آغاز می‌شود. با وجود لغو ویزای عراق برای ایرانی‌ها، خروج از کشور در اربعین، به ثبت‌نام در سامانه سماح منوط شده است.

وزارت کشور هم اعلام کرده است:

از دهم ماه محرم برابر با ۱۹ شهریورماه زائران اربعین به شرط ثبت‌نام قبلی، اجازه خروج از کشور را دارند.

با توجه به حذف روادید ایران و عراق و هزینه آن، زائران برای خروج از کشور، باید سامانه سماح به آدرس https://samah.haj.ir اطلاعات خود را ثبت‌ کنند. اگر دسترسی به این سایت امکان‌پذیر نبود، با مراجعه به دفاتر زیارتی می توان در این سامانه می‌توان ثبت‌نام کرد.

سازمان حج با اعلام اینکه ثبت‌نام اربعین در این سامانه از اول شهریورماه آغاز می‌شود، فرایند آن را این گونه تشریح کرد:

متقاضیان اربعین پس از ثبت اطلاعات مطابق مدارک هویتی در سامانه سماح، نزدیکترین دفتر خدمات زیارتی به محل سکونت خود را در این سایت انتخاب می کنند و به همراه گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس ٤*٣ پشت زمینه سفید و ترجیحا شبیه عکس گذرنامه به آن مراجعه کنند. گذرنامه متقاضیان اربعین دست‌کم باید شش ماه اعتبار داشته باشد.

این سازمان، مهم‌ترین ضرورت ثبت‌نام در سامانه سماح را کنترل جمعیت در مرزها دانست و اعلام کرد که زائران برای بیمه و تامین ارز مورد نیاز این سفر باید در این سامانه ثبت‌نام کرده باشند. رییس ستاد مرکزی اربعین پیش‌تر اعلام کرده بود طبق مذاکره با بانک مرکزی، سهم ارزی هر زائر اربعین، ۱۰۰هزار دینار عراق است.

سازمان حج و زیارت در این مرحله به صورت رسمی، هزینه‌ای برای ثبت‌نام اعلام نکرده است. ستاد مرکزی پیش‌تر خبر داده بود:

نیروی انتظامی با کنترل ترددها، از دهم محرم تا آخر ماه صفر (برابر با ۱۹ شهریورماه تا هفت آبان‌ماه)، اجازه عبور و مرور زائرین را صرفا برای افراد ثبت نام شده در سامانه سماح صادر می‌کند.

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.