karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، چهل‌ و دومین‌ نشست کمیته میراث جهانی یونسکو از 3 تا ۱۳ تیر (۲۴ ژوئن تا ۴ ژوئیه) در منامه پایتخت بحرین کار بررسی پرونده‌های ارایه شده از سوی کشورهای عضو یونسکو را انجام می‌دهد.

قرار است این اجلاس در ۱۰ روز کاری ۳۰ پرونده تاریخی، طبیعی و ترکیبی از جمله منظر باستان شناسی محور ساسانی فارس (شامل محوطه تاریخی بیشابور، محوطه تاریخی فیروزآباد و سروستان) و منطقه حفاظت شده (جنگل‌های) ارسباران‌ را برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو مورد بررسی قرار دهد.

از زمان ارسال دو پرونده‌ ایران به یونسکو برای بررسی در چهل و دومین اجلاس میراث جهانی یونسکو، مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امید بیشتری برای ثبت جهانی محوطه‌ طبیعی ارسباران داشتند؛ حتا معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یک بار از طرح سوال‌هایی از سوی ارزیابان یونسکو در مورد شهر باستانی فیروزآباد خبر داده بود اما اکنون اعلام می‌شود که پرونده‌ میراث طبیعی ارسباران از فهرست پرونده‌های قابل بررسی در اجلاس ۲۰۱۸ حذف شده است.

محمد حسن طالبیان -معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- درباره‌ وضعیت پرونده‌های ایران در این اجلاس گفت:

کلیات ساختار و تشکیلات مدیریتی پرونده میراث طبیعی ارسباران و پرونده محور ساسانی فارس که با پژوهشگران، مسوولان دستگاه‌های مرتبط و مسوولان محلی در طول چند سال تهیه شده به دلیل وسعت و گستردگی دارای حساسیت و پیچیدگی‌هایی است که متاسفانه علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، پرونده میراث طبیعی ارسباران در این مرحله از سوی IUCN رد و پرونده محور ساسانی فارس از سوی ایکوموس دارای اشکال هایی اعلام شده است. 

وی تاکید کرد:

به دلیل گستردگی حوزه ثبت و پیچیدگی‌های متعدد به ویژه تعهدات سازمان در زمینه تملک عرصه‌های آثار تاریخی "شهر گور فیروزآباد"، سنگینی و حجم گسترده آثار محور ساسانی در "کاخ اردشیر"، "قلعه دختر" و نقش برجسته های ساسانی فیروزآباد، شهر تاریخی "بیشاپور"، "تنگ چوگان" و "غار شاپور" و "سروستان"، دفاع و مذاکره برای ثبت این پرونده سنگین تر و پیچیده تر از دوره‌های گذشته است.

او افزود:

با این وجود فضای دیپلماسی بین کشورهای عضو در بحرین و به ویژه در هنگام رای گیری برای ثبت این پرونده در فهرست میراث جهانی بی تاثیر نخواهد بود و این موضوع بر پیچیدگی این پرونده خواهد افزود.

معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه فرآیند قرارگیری آثار در فهرست میراث جهانی منوط به پذیرش نقطه نظرات کارشناسی و آرای کشورهای عضو است، گفت:

تلاش می‌کنیم با برگزاری جلسه های کارشناسی، توجیهی و رایزنی با اعضای کمیته میراث جهانی نسبت به رفع اشکالات و سوالات مطرح اقدام کنیم.

طالبیان گفت:

در چهل و دومین نشست میراث جهانی ۳۰ پرونده ثبت جهانی به رقابت می پردازند که از میان آنها ۲۲ پرونده مربوط به آثار میراث تاریخی فرهنگی، ۵ پرونده مربوط به آثار طبیعی و 3 اثر مشترک (میراث فرهنگی – طبیعی) است.

وی با اشاره به طرح دو پرونده میراث فرهنگی و طبیعی از کشورمان در نشست امسال کمیته میراث جهانی، از بررسی وضعیت نگهداری و حفاظتی ۱۵۷ اثر جهانی که ۵۴ اثر آن در فهرست میراث جهانی در خطر قرار دارد؛ خبر داد. 

معاون میراث فرهنگی، پنج سایت طبیعی از کشورهای چین، فرانسه، روسیه، آفریقای جنوبی و منطقه حفاظت شده ارسباران از کشورمان و سه محوطه ترکیبی از کشورهای کانادا، کلمبیا و مکزیک را از جمله پرونده هایی برشمرد که قرار است در این نشست مورد بررسی قرار گیرد. 

او با اشاره به بررسی سه محوطه پارک ملی دریاچه «تورکانا» در کنیا، دره «کاتماندو» در نپال و «باغ‌های فورت و شالامار» در لاهور پاکستان در فهرست "میراث در خطر یونسکو" گفت: 

در این نشست پرونده‌های ۲۲ اثر فرهنگی- تاریخیِ نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی از کشورهای ایران، جمهوری چک، بلژیک، فرانسه، هلند، چین، دانمارک، آلمان، هند، ایتالیا، اندونزی، ژاپن، کنیا، عمان، جمهوری کره، رومانی، عربستان سعودی، اسپانیا، ترکیه، امارات متحده عربی و همچنین شرایط کنونی اثر جهانی مرکز تاریخی شهر سبز سمرقند در ازبکستان برای خروج این اثر از فهرست میراث جهانی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. 

ارسباران

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.