ویدیو HD
مهرنوش حیدری

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

22 خرداد 1396

به روز رسانی

22 اردیبهشت 1399

در طبیعت نواهای آرامش بخش زیادی در حال نواختن هستند که انسان های زیادی برای آرام شدن و تجربه ی طعم واقعی زندگی نیاز به شنیدن این صداها دارند. برخی مواقع آن ها همین را بهانه ای جهت شروع یک گردش و ماجراجویی می کنند و همان طور در دل کوه و جنگل می روند و می رود تا به آرامش رسند. گاه برخی از انسان ها آرامش را در صدای خروش و ریزش آب می بینند، به همین جهت رودها و آبشار ها را محلی برای بازیابی روح انتخاب می کنند. چه لذت بخش تر است که حین گوش جان دادن به صدای خروش و ریزش آب آبشار ها مناظر زیبایی و چشم گیری در اطراف وجود داشته باشد.
در ایران آبشار های زیادی با مناظر و صداهای آرامش بخشی وجود دارد که تا به حال کارناوال برخی از آنها را به شما معرفی کرده است:
هفت آبشار سوادکوه | موهبتی در دل جنگل های مازندران
آبشار برنجه شول آباد | شکوهمندی بر قامت کوه های لرستان
آبشار شلماش | طبیعت خروشان سردشت
این بار کوله بار سبکی برای سفر با خود بر می داریم و با کارناوال راهی استان زیبای چهارمحال و بختیاری می شویم تا یکی از مواهب خیره کننده ی این استان به نام آبشار آتشگاه را از نزدیک ببینیم و لذت ببریم...

Photo by : Unknown

چرا آبشار های آتشگاه؟


- این آبشار به طول 3 کیلومتر طولانی ترین آبشار ایران است.
- برای رسیدن به این آبشار باید مسیری را به صورت پیاده روی پشت سربگذارید که در این پیاده روی، مناظر چشم نواز، آبشارهای پلکانی متعدد و گیاهان کهنسالی را خواهید دید.

Photo by : Unknown

معرفی آبشار آتشگاه | طولانی ترین آبشار ایران

 

 

در استان زیبای چهارمحال و بختیاری و در 20 کیلومتری روستای سردشت شهر لردگان در روستا و دره ای زیبا به نام آتشگاه، آبشار هایی وجود دارند که به آبشار های آتشگاه معروف‌اند. این مجموعه آبشارهای زیبا در طی مسیری ۳ کیلومتری بر روی زمین در حرکت اند و از این جهت عنوان طولانی ترین آبشار ایران را از آن خود کرده اند. پستی و بلندی های دره ای که آتشگاه در آن قرار دارد سبب شده تا مجموعه آبشارهای پلکانی به وجود بیاید که شما را در مسیر رسیدن به آبشار اصلی همراهی می کنند و از طرفی باعث زیباتر شدن منطقه شده اند. عده ای تعداد این آبشارها را 7 و عده ای دیگر عدد 10 را برای آن بیان می کنند که این اختلاف با تغییر حجم آب در فصول مختلف قابل توجیح است.

عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبزه‌زار، اقلیم مناسب و سنگ‌های آهکی و گچی، زیبایی این منطقه را چند برابر می کند تا جایی که همه ساله گردشگران بسیاری روانه این آبشار می شوند تا برای ساعاتی از خنکای آن به خصوص در فصل تابستان و زیبایی های منطقه استفاده کنند. این آبشار خروشان و فوق العاده زیبا که به آبشار مینیاتوری هم شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری به شمار می‌رود. 

تصویری از آبشار اصلی آتشگاه

Photo by : Mahdi Mohammadi

دیدنی ها و تفریحات

در حین لذت بردن از زیبایی های آبشار می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

1- پیاده روی و لذت بردن از محیط اطراف

همانطور که گفته شد برای رسیدن به آبشار اصلی آتشگاه باید مسیری را به صورت پیاده طی کنید. از زمانی که پیاده روی خود را از روستای آتشگاه آغاز می کنید، همواره صدای جوش و خروش آب را خواهید شنید. شما در مسیری برخلاف حرکت آب باید شروع باید قدم بردارید تا به آبشار اصلی برسید اما در طول مسیر این آبشارهای پلکانی متعدد و پوشش گیاهی زیبای منطقه است که همراه شما هستند. شما در این مسیر سنگ‌های آهکی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک را خواهید دید که هر کدام جلوه ای خاص برای خود دارند. از هیچ کدام از این زیبایی ها غافل نباشید و از تک تک آن ها لذت ببرید.

لازم است بدانید که در فصول پرآب مثل فروردین و اردیبهشت به دلیل افزایش حجم آب ممکن است مجبور شوید در قسمت هایی از مسیر از داخل آب عبور کنید.

رسیدن به سرچشمه آبشار

 وقتی به آبشار اصلی آتشگاه رسیدید، می توانید از دیواره های سنگی که بیشتر در سمت راست آبشار قرار دارد استفاده کنید و به بالا بروید. این صخره نوردی، کار دشواری نیست و همه حتی سالمندان با کمک صخره ها که به شکل یک پله عمل می کنند، می توانند خود را به بالای آبشار برسانند. از آن جا به بعد با چیزی در حدود 2 ساعت پیاده روی، می توانید به یکی از سرچشمه های آبشار برسید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

درخت گردوی کهنسال در مسیر حرکت

Photo by : Unknown

2- پیک نیک و آب بازی

مناظر زیبایی مانند دره، سبزه زار و اقلیم مناسب محیط بسیار عالی را جهت پیک نیک در این مکان فراهم می آورد و از آن جا که در کنار آبشار و رودخانه هستید، زمانی را می توانید به آب بازی اختصاص دهید و خاطراتی خوش برای خود بسازید.

Photo by : Amin Khosro Shahi
Photo by : Unknown

سرآغاز و پایان آبشار آتشگاه

این آبشار چشمگیر از جوش و خروش یکی از سرچشمه‌های پر آب رودخانه بزرگ کارون به نام رود خراسان بر روی پستی بلندی ها به وجود آمده است. این رود از ارتفاعات برف گیر و سرد دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد و در نهایت در دریاچه سد کارون ۳ خوزستان آرام می شود.

تصویری از سرچشمه آبشار در سمت چپ

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

از آن جا که این جاذبه در نزدیکی استان خوزستان است، آب و هوایى معتدل و متمایل به گرم دارد و به دلیل هوای خنک میان دره در تمامی فصول سال پذیرای طبیعت‌گردان و گردشگران می باشد. 
Photo by : Unknown

ملزومات سفر

از آن جا که برای رسیدن به مجموعه آبشار ها و دیدن تمامی آنها باید پیاده روی زیادی را تجربه کنید، کفش پیاده روی مناسبی را به همراه داشته باشید.
مایحتاج و غذای مورد نیاز خود را قبل از سفر آماده کنید و به همراه داشته باشید زیرا بعد از شهر لردگان سوپر مارکت، امکانات امدادی و امکانات شهری وجود ندارد.

Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

برای اقامت می توانید از اقامتگاه های محلی، خانه های محلی و هتل های شهرهای اطراف استفاده کنید. کمپینگ در طبیعت هم از دیگر گزینه های شماست که برای آشنایی با آن می توانید مطالب زیر را مطالعه نمایید:
انواع کمپینگ در طبیعت
راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی
کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟
راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت
 

Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس
استان چهار محال بختیاری - شهر لردگان - روستای آتشگاه
راه دسترسی

برای رسیدن به این آبشار های دیدنی ابتدا باید به استان چهار محال و بختیاری رفته و در 40 کیلومتری شهر لردگان پس از گذر از روستا های میلاس و سردشت شوش به روستای آتشگاه خواهید رسید. ادامه ی مسیر را باید پیاده روی کنید.
فاصله از شهر ها
لردگان:  48 کیلومتر 
شهر کرد: 210 کیلومتر                                                

موقعیت جغرافیایی آبشار آتشگاه بر روی نقشه

با مختصات جغرافیایی E510027 N311444 

 

Photo by : Mehran Hamrahi
Photo by : Mehran Hamrahi

دیدنی های اطراف

در سفر به آبشار های آتشگاه می توانید از دیگر جلوه هایی در نزدیکی آن دیدن فرمایید:
چشمه برم
چشمه سندگان
امام‌زاده شهسوار
امام‌زاده جعفر
امام‌زاده حسن 
چشمه برم
Photo by : Unknown
امامزاده شهسوار
Photo by : Unknown

توصیه کارناوالی

یکی از مهم ترین مواردی که آن را باید در گوشه ای از ذهن خود داشته باشید این است که باید به آرامی و با احتیاط رانندگی کنید، مسیری که شما را به آبشار می رساند، پر پیچ و خم، فاقد تابلوهای هشدار و پر از چاله و خرابی است بنابراین برای طی کردن این مسیر از ماشین های اسپرت که ارتفاع شاسی و اتاق آنها پایین آورده شده است، استفاده نکنید.
اگر قصد سفر با اتوبوس را دارید از اتوبوس های قدیمی استفاده کنید چون اتوبوس های جدید به احتمال زیاد دچار آسیب دیدگی می شوند.
از دادن وجه نقد و سایر اقلام به بومیان و کسانی که برای گرفتن چیزی به سمت شما می آیند خودداری کنید زیرا تعداد بیشتری از این افراد را به سمت خود جذب می کنید که باعث آزار و مزاحمت خودتان می شود. 

تجربه بازدید کنندگان

توصیه ی مسافران و گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده اند، این است که هرگز تنها به این منطقه سفر نکنید و برای لذت بردن ار سفرتان بهتر است تا با تورها و گروه های گردشگری وارد این منطقه شوید. همچنین تمامی آن ها ذکر کرده اند که بر خلاف اطلاعاتی که در منابع اینترنتی آمده، در این منطقه هیچگونه امکانات رفاهی وجود ندارد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

آیا تا به حال به این مجموعه آبشار ها سفر کرده اید؟ امکانات رفاهی در این منطقه وجود دارد؟
آیا زباله های خود را در طبیعت رها می کنید؟
نظرات و تجربیات خود را با کارناوال در میان بگذارید.

25 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
رامين شفيعى

ارتفاع آبشار چند متر هست ؟

کارناوال

همراه عزیز کارناوال سلام سپاس از اینکه کارناوال را به عنوان راهنمای سفر خود برگزیده اید. برای آن که صحیح ترین و جامع ترین پاسخ را به شما بدهیم، در حال بررسی هستیم. به زودی اطلاعات مورد نظر خود را به جای این پاسخ موقت مشاهده خواهید نمود. با تشکر | واحد تحریریه کارناوال

17 فروردین 1399

مليكا

سلام . بهترین فصلی که برای رفتن به این آبشار رو پیشنهاد میکنید چه فصلی هست ؟

کارناوال

همراه عزیز کارناوال سلام سپاس از اینکه کارناوال را به عنوان راهنمای سفر خود برگزیده اید. برای آن که صحیح ترین و جامع ترین پاسخ را به شما بدهیم، در حال بررسی هستیم. به زودی اطلاعات مورد نظر خود را به جای این پاسخ موقت مشاهده خواهید نمود. با تشکر | واحد تحریریه کارناوال

07 فروردین 1399

هومن

هنوز ی مقداری از مسیر جاده خاکی میباشد برای ایام پر بازدید اصلا مناسب نیست چون هیچ جای نشستنی خصوصا واسه خانواده گیر نمیاد جاهای هستن که اهالی واسه استراحت مسافرا درست کردن ولی کفاف نیست هفت تا ابشار هست که واسه رسیدن به ابشار هفتم مستلزم ۳ ساعت کوهنوردی میباشد و مهم تر از همه چیز وقتی با ماشین در حرکت هستید درب ماشین و قفل کنید بچه های کوچک شما رو احاطه میکنن و مثل زامبی ها به ماشین حمله میکنن بهترین کار این هست که مقداری پول خرد یا خوراک داشته باشین و هر وقت اومدن سراغتون بهشون بدین .

25 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.