karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 به نقل از خبرگزاری مهر، ایران باز هم  به مسابقات جام جهانی فوتبال صعود کرد اما این بار در فهرستی قرار گرفت که تیم های قدرتمندی مانند مراکش اسپانیا و پرتغال در مقابلش قرار گرفتند؛ با این وجود بسیاری از فوتبال دوستان به دلیل حضور ایران در این مسابقات راهی کشور روسیه خواهند شد تا تیم ایران را همراهی و تشویق کنند. آنها در شرایطی به این سفر خواهند رفت که چند چالش پیش رو دارند.

بازار بسته صرافی ها و ارزی که در دسترس تماشاگران نیست

تامین ارز مورد نیاز برای مسافرت یکی از مهم ترین چالش های مسافران جام جهانی است. صرافی ها بسته هستند و خرید و فروش آزاد ارز نیز غیر قانونی محسوب می شود. از سوی دیگر آنها به عنوان یک مسافر تنها می توانند در صورت سفر به کشور روسیه که با ایران مشترک المنافع است، حداکثر ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی دریافت کنند. چند روز پیش بانک مرکزی اعلام کرد که تماشاگران بازی‌های جام جهانی فوتبال روسیه می توانند برای دریافت ارز مسافرتی، مجوز «فن آی دی» (FAN ID) خود را که توسط فدراسیون روسیه صادر شده است ارایه کنند.

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی، تامین و پرداخت ارز به مسافرانی که به منظور تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ قصد سفر به کشور روسیه را دارند، ارایه مجوز صادره از سوی سفارت فدراسیون روسیه تحت عنوان FAN ID به جای ویزای آن کشور از نظر این بانک بلامانع است و مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها، به متقاضیان تعلق می گیرد.

هر روز گران تر از دیروز

به نظر می رسید با این ابلاغیه بخشی از مشکلات مسافران روسیه حل شود اما ۵۰۰ یورو پاسخگوی هزینه های گزاف آنها در روسیه نخواهد بود. در نهایت اگر مسافری بتواند ارز مورد نیاز و یا بیشتری از بازار آزاد ایران تهیه و با خود به خارج از کشور ببرد، این اجازه را دارد که حداکثر ۵ هزار یورو از کشور خارج کند. بنابراین اگر هزینه های آنها مازاد بر این شود، به طور حتم بلاتکلیف خواهند ماند. دومین چالش نرخ ارز است که گران شدن روز به روز آن، موجب شده تا هر روز سفر آنها به روسیه از روز قبل گران تر شود. اکنون بیشتر پکیج ها به نرخ ارزی فروخته می شوند تا آژانس ها کمترین ضرر را از نوسانات ارز داشته باشند و مسافر هر روز این پکیج را گران تر خریداری کند. 

کمبود وقت برای رسیدن به دیدن بازی ها

سومین چالش تعداد روزهایی است که برای تورهای جام جهانی در نظر گرفته شده است. معمولا پکیج مسافرتی برای دیدن مسابقات جام جهانی ۵ یا ۱۲ روزه است؛ ۵ روز برای شهر سن پترزبورگ و ۷ شب برای اولیانوفسک. در تور آژانس های دیگر سه شب برای شهر کازان و چهار شب برای شهر اولیانوفسک و ۵ شب برای شهر سن پترزبورگ در نظر گرفته شده است.

 این در حالی است که این سه شهر در ایام جام جهانی بسیار شلوغ خواهد بود و به طور حتم ترافیک عظیمی خواهند داشت؛ بنابراین بعید به نظر می رسد که در این مدت کم آن هم بدون در نظر گرفتن هیچ تاخیری در پروازها، مسافران بتوانند خود را به دیدن مسابقات برسانند. این پیش بینی حرمت الله رفیعی -رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران- است که گفت:

به احتمال زیاد مسافران پس از بازگشت از روسیه با انبوهی از شکایات و نارضایتی ها برمی گردند.

بلیت بازی ها در دست چه کسی است؟

اکنون زمان تهیه بلیت برای مسافران روسیه تمام شده است. برخی از آژانس ها به مسافران وعده داده بودند که تور جام جهانی با ارایه بلیت اجرا می شود. این در حالی است که به گفته رییس دفاتر مسافرتی ایران هیچ آژانسی بلیت مسابقات را در اختیار ندارد و مسافران شخصا می بایست نسبت به تهیه بلیت اقدام می کردند.

گران تر از همیشه

پنجمین چالش، گران بودن تور روسیه نسبت به زمان های دیگری غیر از مسابقات است. تور کشور روسیه در زمان های دیگر حدود ۳ میلیون تا ۵ میلیون تومان برای یک هفته سفر فروخته می شد اما در این ایام نرخ این تورها به ۲۱ میلیون تومان رسیده است؛ بنابراین اگر قرار باشد که مسافران به دلیل عدم موفقیت در تهیه بلیت از دیدن مسابقات محروم شوند، این تور برای آنها بسیار گران تمام شده است.

ازدحام جمعیت در شهرهای میزبان

شلوغی بیش از حد شهرهای میزبان مسابقات ششمین چالش پیش روی مسافران است. در ایام مسابقات جام جهانی، کشور روسیه به خصوص در این سه شهر بسیار شلوغ خواهد بود، مراکز دیدنی مملو از گردشگران و فوتبال دوستان است و شاید ارایه خدمات در مراکز خدماتی و رفاهی نیز به درستی انجام نشود. 

سرگردان برای اعلام شکایت

هفتمین و مهم ترین چالش، مسافران ناراضی جام جهانی بعد از سفر به روسیه خواهد بود. آنها پس از بازگشت از سفر در صورت اعلام نارضایتی و یا شکایت از دفاتر مسافرتی به هر دلیل از کیفیت نامناسب هتل، خدمات تور و یا .... گرفته تا نداشتن بلیت باید در معاونت گردشگری و بخش نظارت و ارزیابی دفاتر مسافرتی و انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران سرگردان شوند. بحث قیمت، کیفیت و یا بلیت هر کدام مربوط به یکی از این نهادهاست و باید برای هر بخشی سراغ مسوولش رفت. البته اگر بتوان جواب گرفت!

اینها نکاتی هستند که باید مسافران جام جهانی ۲۰۱۸ در هنگام سفر به روسیه در نظر بگیرند و خود را برای مواجه با چنین شرایطی از هم اکنون آماده کنند. 

ورود به صفحه اختصاصی مطالب جام جهانی 2018 روسیه

جام جهانی روسیه

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.