ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در دنیای پیرامونمان اماکنی هستند که همیشه در چگونگی پدید آمدن و سرنوشتشان شک و شبهه وجود دارد.

جاهایی که نامشان با رمز و رازهایی اعجاب انگیز در تاریخ جاودان شدند.

شاخص ترین این مکان ها عجایب هفتگانه دنیا هستند؛ پدیده های دست سازی که پس از گذشت صدها سال از وجودشان هنوز هم کاملا معلوم نیست که چگونه به وجود آمده اند. پیش از سال 2007 میلادی که فهرست جدیدی از عجایب هفتگانه اعلام شود، جاهایی به عنوان عجایب شناخته می شدند که متاسفانه امروزه اثر کمی از آن ها به جای مانده است، حتی برخی از آن ها مانند باغات معلق بابل کاملا نابود شده و حالا حتی شک داریم که روزی وجود داشته اند.

کارناوال می خواهد به قلب اسرار نهفته ی گذشتگان برود و آن قدر جستجو کند تا بلکه بتواند پرده از رموز این اماکن سحر آمیز بردارد. به یکی از جالب ترین مکان های عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا به نام غول رودس سفر خواهیم کرد؛ تندیسی که روزی نمایان گر خدای خورشید بوده و آن قدر عظیم و شگفت انگیز ساخته شده که نامش در فهرست عجایب جای گرفته است.

اما چه کسی این غول را ساخته است؟

اصلا ساختن چنین مجسمه ی بزرگی چه منفعتی داشته است؟

آیا هنوز هم این غول پا برجاست؟

متاسفانه هم اکنون اثری از مجسمه ی غول رودس باقی نمانده است و کاملا نابود شده اما افسانه هایش هنوز هم به قوت خود باقی است؛ افسانه هایی که تاریخ این غول را می سازند. باید به یونان زادگاه رودس برویم تا بتوانیم به تک تک سوالاتمان پاسخ دهیم تا شاید پرده اسرار رودس برداریم.

با کارناوال همراه شوید تا به ماجراجویی در یونان، سرزمین سحر و جادو برویم.

غول رودس یونان
غول رودس یونان

چرا غول رودس؟


_روزی این تندیس نماد اتحاد مردمان ساکن منطقه ی رودس بوده است.

_هنوز هم آثار این مجسمه بر جای است.

_از جمله عجایب هفتگانه ی کلاسیک دنیا است که با تصورش هم متعجب خواهید شد.

_این مجسمه بر روی یک رود ساخته شده است.

غول رودس یونان

آشنایی با تندیس غول رودس

این مجسمه در ورودی بندرگاه رودس ( در برخی منابع رودز ) در جزیره رودس یونان ساخته شده بود. رودس در یونان باستان از اتحاد سه ایالت یالیسوس ( Ialysos )، کامیروس ( Kamiros ) و لیندوس Lindos ) تشکیل شده بود. این سه سرزمین حدود 408 سال پیش از میلاد مسیح با هم متحد شدند تا سرزمینی یکپارچه به نام رودس پدید آید.

این شهر یکی از پر رونق ترین ایالات یونان و قطب اقتصادی آن شد که با کشورهای دیگر مراودات مالی و اقتصادی زیادی داشت. تندیس رودس در سال 282 میلادی پس از 12 سال تلاش در این ایالت ساخته شد.

ارتفاع غول رودس را 33 متر برآورد کرده اند، که البته باید توجه داشته باشید که تندیس بر روی پایه ای مرمرین به ارتفاع 15 متر ساخته شده بود و به راستی آن را به یک غول عظیم الجثه تبدیل کرد. زمانی شگفتی این مجسمه را بیشتر احساس می کنید که بدانید پاهای غول کاملا از هم باز بوده است.

این تندیس نمادی از هلیوس Helios یکی از اساطیر محبوب یونان بوده است. او را به عنوان خداوند خورشید و نگهبان و مراقب بینایی و روشنایی می دانستند. غول رودس تصویر مردی را به تصویر کشیده که دست راستش را بالا برده و جامی در دست دارد و دست چپش پایین است و شک وجود دارد که وی پارچه ی لباسش را در دست داشته و یا شلاقی را حمل می کرده. نکته ی جالب و قابل توجه در رابطه با مجسمه ی رودس همین نکته است که به دلیل نابود شدنش در شکل ظاهری آن هم تردیدهای زیادی وجود دارد که با دقت در تصاویر ارائه شده می توانید به این تفاوت ها پی ببرید.

شک و شبهات در رابطه با این تندیس به دلیل آن است که تنها حدودا 56 سال سالم و پا برجا بود و در سال 226 میلادی به دلیل زلزله ی شدید از زانوها شکست و فرو ریخت. در نوشته های تاریخی گفته شده که حتی زمانی که غول رودس از زانوهایش شکست و سقوط کرد باز هم ابهت زیادی داشت.

متاسفانه امروزه هیچ اثری از این غول عظیم برجای نمانده است و حتی بر روی محل دقیق مجسمه ی رودس هم شک و شبه وجود دارد و حدودا مشخص می کنند که غول رودس کجا بوده و جای پایش کجا قرار داشته است. اما این موضوع نتوانست مانعی برای ثبت نام غول رودس در فهرست عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا باشد؛ چر که این مجسمه با ارتفاع بلند خود یکی از بلندترین مجسمه های جهان باستان به شمار می آید.

غول رودس
colossus rhodes

معرفی هلیوس ، اسطوره یونان

همانطور که اشاره کردیم هلیوس ( Helios ایزد خورشید در دوران یونان باستان بوده است. او را فرزند تئا ( Theia ) و هیپریون ( Hyperion ) می دانند، تئا الهه ی بینایی و هیپریون نماد هر آن چه پیش از طلوع خورشید از بین می رود ( سپیده دم ) بوده اند.

هلیوس فرزندان بسیاری داشت از جمله  آئیتس، پاسیفائه، کیرکه و فایتون. به مرور زمان وی به عنوان پروردگار نور، روشنایی و خورشید شناخته شد، در افسانه ها آمده که وی از زمان سپیده دم تا غروب خورشید با ارابه ی آتشینش در آسمان ها این طرف و آن طرف می رفت.

تصور بر این بوده است که به دلیل نگاه کردن ایزد خورشید از بالا بر زمین وی همه ی پدیده ها و مناطق دنیا را دیده بنابراین همیشه سخنان وی مورد قبول همه ی ایزدان دیگر واقع می شد. تصویر هلیوس همیشه در داستان ها به صورت جوانی خوش سیما، بدون ریش و با موهایی مجعد کشیده می شد.

اغلب وی را با شلاقی در دست می شناسند زیرا ارابه ی هلیوس را چند اسب می کشاندند و وی با شلاق به آن ها ضربه می زد.

غول رودس
غول رودس

تاریخچه و علت ساخت غول رودس

ساخت رودس را بین سال های 280 تا 292 پیش از میلاد می دانند. وجود چنین تندیسی دو دلیل داشت؛ یکی بزرگداشت نبرهایی که رودس با دیگر مناطق داشت و در آن ها موفق بود و مردمانش علاقمند بودند یادواره ای از پیروزی هایشان داشته باشند و دیگری به نمایش گذاشتن اسطوره ی خورشید و نگهبان سرزمین.

طراح این غول، چارز ( Chares ) اهل لیندوس یکی از شهرهای یونان بوده است.

جزیره ی رودس قسمتی از امپراطوری اسکندر بود، زمانی که اسکندر مقدونی به طور غیر منتظره در سال  323 پیش از میلاد در گذشت، سرزمین تحت سلطه ی وی میان سه تن از ژنرال هایش تقسیم شد.

بر سر حاکمیت جزیره رودس میان دو ژنرال آنتیگونوس و بطلمیوس اختلاف افتاد. این اختلافات ادامه داشت تا در سال 305 پیش از میلاد آنتیگونوس ارتشی 40,000 نفری را با 200 کشتی برای چیره شدن بر رودس فرستاد. فرمانده ی این ارتش پسر آنتیگونوس به نام دمتریوس بود، دمتریوس در اولین حمله موفق نشد به جزیره نفوذ کند و ناچار شد جزیره را به محاصره ی خود در آورد، اما به دلیل اتحاد بطلمیوس با حاکمان محلی جزیره ی رودس، ارتش آنتیگونوس با 40,000 سرباز شکست خورد و محاصره را رها کردند و اسلحه هایشان را هم در همان جا گذاشتند و رفتند. به همین دلیل این پیروزی برای مردمان رودس بسیار مهم بود.

در روایات آمده که فلز غول رودس از ذوب کردن سلاح های این ارتش 40,000 نفری تامین شد، غنائم بدست آمده از این جنگ آن قدر زیاد بود که مردمان رودس توانستند با فروختن بقیه وسایل دشمنانشان هزینه ی ساخت تندیس را هم فراهم کنند.

در سال 226 میلادی زمین لرزه ی شدیدی ایالت رودس را لرزاند و سبب شد این تندیس از قسمت زانو بشکند و سقوط کند. پس از این اتفاق امپراتور مصر پیشنهاد داد تا هزینه ی تعمیر و ساخت دوباره ی مجسمه را بپردازد تا غول رودس از بین نرود اما در این میان یکی از پیش گویان یونان اعلام کرد که برپایی دوباره ی تندیس رودس بد شگون است و سبب نابودی سرزمین خواهد شد. همین عقیده حاکمان رودس را بر این داشت که مجسمه را به حال خود رها کنند و اجازه ندهند امپراطور مصر آن را تعمیر کند.

در روایات آمده که پیکر شکسته ی مجسمه ی رودس تا 800 سال روی زمین باقی ماند در نهایت اعراب به رودس حمله کردند و توانستند این سرزمین را تحت سلطه ی خود در آورند. آن ها زمانی که مجسمه ی رودس را دیدند آن را قطعه قطعه کردند و به یک بازرگان فروختند و او با 900 شتر غول رودس را از سرزمین رودس خارج کرد و داستان غول رودس به پایان رسید.

در سال 2008 میلادی مقامات یونان اعلام کردند که قصد دارند مجسمه ای دیگر شبیه به رودس در این سرزمین بسازند تا بزرگ ترین تندیس ایزد خورشید در جهان باشد.

در برخی منابع آمده است که تا سال 1395 میلادی پای راست مجسمه ی رودس هنوز برجای بوده است اما صحت این موضوع مشخص نیست، همچنین اغلب منابع می گویند که پاهای غول باز بوده و همه ی دهانه ی بندر رودس را در بر می گرفته است که متاسفانه در رابطه با این موضوع هم نیز عقاید متفاوتی وجود دارد.

در رابطه با غول رودس در زمان پایان ساخت آن شعری سروده اند که خواندنش خالی از لطف نیست:

برای تو ای خورشید، مردمان دوریان ( رودس ) مجسمه ای برنزین ساخته اند، با بلندایی چون کوه آلپ، زمانی که امواج دریا از جنگ آرام شد، با غنائم بی شماری که از دشمن گرفته شد، نه تنها در دریاها بلکه در خشکی، ، مشعل عشق، استقلال و آزادی برپا شد و سلطه در دریا و خورشید متعلق به فرزندان هراکلس شد.

 

غول رودس

با ویدئوی زیر سرگذشت غول رودس را به تماشا بنشینید

ساخت و ساز مجسمه

در ابتدا پس از به اتمام رسیدن ساخت مدل کوچک غول رودس که یک متر طول داشت، ساخت مجسمه ی اصلی شروع شد. چهارچوب و زیربنای تندیس را با فلز آهن ساختند، جالب است بدانید چهارچوب مجسمه ی آزادی هم به همین شکل اما با فلز مس ساخته شده است. در کتاب تاریخی Pilon ) آمده که 15 تن برنز و 9 تن آهن در بنای مجسمه رودس استفاده شد.

پس از کامل شدن اسکلت، بدنه با سنگ پر شد و رویش را با پوسته ای برنزی پوشاندند، برای بالا بردن سنگ هایی که باید در سطوح بالایی مجسمه استفاده می شد از سطوح شیب دار استفاده  کردند.

در نهایت غول رودس به پیکر مردی تبدیل شد که با اقتدار بر روی رود رودس ایستاده و لباسی نیمه به تن دارد.

غول رودس

معمار غول رودس

معمار و طراح مجسمه ی رودس چارلز لیندوس ( Chares ) نام داشت. وی بسیار وطن پرست بود و در جنگ های رودس هم شرکت داشت. بزرگ ترین مشکل وی در مورد ساخت این تندیس بزرگی و عظمت آن بود به همین دلیل او ابتدا یک ماکت کوچکتر ساخت و همه ی جوانب را روی آن بررسی نمود. این مدل کوچک حدودا 1 متر طول داشت. چارلز از صفحات برنزی برای لایه ی رویی مجسمه استفاده کرد و توانست مجسمه را به صورت کامل طراحی کند، اما وی پیش از تکمیل شدن تندیس جان خود را از دست داد.

در چندین روایت آمده که وی خود کشی کرده و حتی می گویند همین تندیس علت خودکشی وی بود. زیرا زمانی که مجسمه رو به پایان بود وی به اشتباه بودن روش ساخت پی برد و یک عیب بزرگ در آن یافت و خود را کشت تا بار شرمندگی را تحمل نکند.

در روایات دیگر آمده که وی در میزان محاسبه ی هزینه ها اشتباه کرد و حدودا با هزینه ی محاسباتیش می توانست نیمی از مجسمه را به پایان برساند به همین دلیل خود کشی کرد. اما هیچ مدرک معتبری برای درست بودن این نظریه ها وجود ندارد و تنها می دانیم که چندین سال این تندیس زیبا با افتخار بر رود رودس بوده و جلوی نور خورشید را در پوسته ی برنزیش منعکس می کرده است.

غول رودس

بازسازی غول رودس

در سال 2000 میلادی دانشمندانی از یونان، انگلستان، اسپانیا و ایتالیا پیشنهاد دادند که مجسمه ی رودس را دوباره از نو بسازند و عقیده داشتند که این کار به اقتصاد یونان کمک زیادی می کند، آن ها می گفتند با وضعیت بد و بحران اقتصادی که یونان با آن در گیر است می تواند ساخت چنین سازه ای گردشگران را مشتاق کند تا بیشتر به این کشور سفر کنند و منابع مالی را به سوی این سرزمین سرازیر کنند.

طرحی ارائه شد که در آن مجسمه ی جدید 51 متر ارتفاع داشته باشد و بازدیدکنندگان بتوانند به داخل آن بروند و از موزه ی درونش بازدید کنند؛ مجسمه ای که از غول قدیمی رودس بسیار عظیم تر باشد.

همچنین امید است که در این مجسمه کتابخانه ای بزرگ هم ساخته شود تا بتواند کتاب های تاریخی و فرهنگی یونان را به گردشگران و علاقمندان عرضه نماید. از دیگر برنامه های پیاده شده برای این مجسمه تامین نیروی مورد نیاز ساختمان آن از طریق انرژی خورشید است.

از دیگر پیشنهادات برای این سازه ساخت رستوران در بالاترین نقطه ی آن می باشد تا گردشگران بتوانند مناظر اطراف را از زاویه ای خاص تماشا نمایند.

این خبر با عبارت غول رودس بزرگ تر از گذشته در سراسر جهان پیچیده است اما هنوز کارشناسان در حال بررسی روی این پروژه هستند و کار ساخت آن شروع نشده است.

متخصصان هزینه ی ساخت دوباره ی غول رودس و شبیه سازی از آن را حدود 283 میلیون دلار برآورد کرده اند و اعتقاد دارند این میزان بودجه بهتر است با کمک گرفتن از بخش خصوصی تامین شود.

غول رودس
غول رودس

حقایقی درباره تندیس غول رودس

_ در ساختش از مس، آهن، سنگ مرمر استفاده شده است.

_مجسمه ی آزادی را مدرن شده ی مجسمه ی غول رودس می دانند.

_ یک پلاک در پایین مجسمه ی آزادی وجود دارد که روی آن نوشته شده غول جدید.

_ هم غول رودس و هم مجسمه ی آزادی نماد آزادی بوده اند.

_در میزان و نوع پوشش لباس این مجسمه شک و تردید وجود دارد.

_ چهار چوب و پایه ی اصلی مجسمه آهنین بوده است.

_ بر روی این که یک پای هلیوس در یک سمت رود و پای دیگرش در سمت دیگر بوده تردید وجود دارد و برخی عقیده دارند هر دو پای وی در یک سمت رود بوده است.

_ در روایات آمده بندر به دلیل ساخت این مجسمه 12 سال تعطیل شد.

_ نام پادشاه مصری که قصد داشت غول رودس را احیا کند بطلمیوس سوم بود.

_ یونانیان معتقدند که هلیوس خود از این مجسمه خشمگین شد و سبب زلزله و تخریب آن گشت.

_ اعراب این مجسمه را با بهایی ناچیز و به عنوان آهن قراضه به بازرگانی یهودی فروختند.

_مهم ترین دلیل ساخت این مجسمه یادبود پیروزی در جنگ بوده است.

_ در جزیره رودز جنگ های دردناکی اتفاق افتاده است.

_ در رابطه با لباس این مجسمه اطلاعات دقیقی در دست نیست اما مطمئن هستیم که لباس وی به سبک یونان باستان بوده است.

_ مورخان احتمال می دهند شکل ظاهری غول رودس شبیه به مجسمه آزادی آمریکا بوده باشد یعنی مشعلی را با دست راستش بالای سرش و تاجی روی سرش بوده باشد.

_ حدودا از 50 سال پیش ایده ی ساخت دوبارهی غول رودس وجود دارد.

_ از سطحی شیب دار برای بالا رفتن از مجسمه غول استفاده می کرده اند.

_ هیچ مدرک معتبری در رابطه با وصف هایی که از مجسمه می کنند وجود ندارد.

غول رودس

آدرس

در مورد این مجسمه ی بزرگ باید در نظر داشته باشید که در حال حاضر هیچ اثری از آن باقی نمانده است و کاملا نابود شده است، آدرس و مکانی که به آن اشاره می کنیم تنها جایی است که روزی این مجسمه در آن وجود داشته است.

آدرس: اروپا، یونان، رودس.

.Address: Europe, Greece, Rhodes

غول رودس

سرزمین رودس را در نقشه کارناوال مشاهده نمایید

سخن آخر

تا به حال چقدر با غول رودس که زمانی جزو عجایب هفتگانه ی جهان بود آشنا بودید؟ 

با این نظر که مجسمه رودس را بازسازی کنند موافق هستید؟

به نظر شما دوباره سازی تندیس رودس می تواندتاثیر مثبتی روی اقتصاد یونان داشته باشد؟

دیدگاه هایتان را با ما در میان بگذارید.

 

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

عالی و جالب بود ممنونم و با ساخت مجدد آن موافقم و امیدوارم که روز واقعا آزادی تمام دنیا را بگیرد و هیچ جنگی وجود نداشته باشد و همه آدم ها خودشان مظهر و تندیس آزادی و اخلاق باشند تا به هم ظلم نکنند و با ترحم و مهربانی در کنار یکدیگر زندگی کنند . آمین ام

30 مهر 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.