ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

محمد محب خدایی- معاون گردشگری- از ادامه پیگیری ها در مورد ارز مسافرتی توسط سازمان میراث فرهنگی خبر داد و گفت: "مسافرانی که برای تهیه ارز با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند، می‌توانند آن را از طریق سامانه ۰۹۶۲۹ به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاع دهند."

به نقل از ایسنا، از روز سه شنبه 16 مرداد ماه دستورالعمل جدید ارزی ابلاغ و بر اساس آن معامله در صرافی ها آزاد و فروش ارز در بانک ها متوقف شد. بانک مرکزی در همین زمینه در بیانیه ای اعلام کرد: 

نرخ فروش ارز صرافی‌های مجاز و معتبر حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید مندرج در سامانه "نیما" و "سنا" است و سقف فروش ارز مسافرتی در صرافی‌ها نیز تا ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده است که برای خرید آن باید مدارکی چون بلیت، گذرنامه و ویزا (برای کشورهایی که ویزا نیاز دارند) ارایه کرد.

از سوی دیگر بانک مرکزی در بخشنامه "تامین ارز مصارف خدماتی" که به شبکه بانکی ابلاغ کرده، چنین دستور داده است: 

تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) از طریق بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان با رعایت ترتیبات مندرج در نامه‌های منتهی به شماره‌های ۳۹۸۴۱‌‏/۹۷ مورخ ۱۱‌‏/۲‌‏/۱۳۹۷ و ۱۶۸۴۴۲‌‏/۹۷ مورخ ۱۷‌‏/۵‌‏/۱۳۹۷ به نرخ بازار بلامانع است.

 بانک ها نیز بر اساس این بخشنامه از پرداخت ارز به متقاضیان خودداری کرده اند و مسافران را برای خرید ارز به صرافی ها هدایت می کنند. هرچند هنوز صرافی ها به طور کامل وارد بازار معاملات ارزی نشده اند و بخشنامه بانک مرکزی را به طور دقیق اجرا نمی کنند. این وضعیت مسافرانی را که در شوک قطع ارز دولتی فرورفته اند و با مشکلات بسیاری مانند ارزهای تقلبی و نوسانات و ناپایداری نرخ ارز در بازار و صرافی ها -که خلاف مصوبه های بانک مرکزی در حال وقوع است- دست و پنجه نرم می کنند، بسیار نگران کرده است. 

محمد محب خدایی در همین زمینه و برای رفع نگرانی های مردم در مصاحبه ای اعلام کرد: 

مقداری تامل کنیم، بسته ارزی چند روز است ابلاغ شده که به تبع آن تا این مدل ساختار خود را پیدا کند و جا افتد، زمان خواهد برد و البته دغدغه‌هایی را ایجاد خواهد کرد که ‌تلاش می‌کنیم بر آن فایق آییم، کارهای کارشناسی انجام دهیم و نشست‌های کارشناسی مشترک با دستگاه‌های مرتبط برقرار کنیم.

خدایی همچنین در ادامه صحبت های خود از پیگیری مشکلات ارزی مسافران خروجی خبر داد و گفت: 

 این بسته مشخص کرده مسافری که قصد خروج از کشور را دارد می‌تواند ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها تامین کند، اما اگر این خدمت اتفاق نیفتد، وظیفه سازمان ما پیگیری است و مردم می‌توانند با اعلام مشکل‌شان از طریق سامانه ۰۹۶۲۹، پیگیری آن را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطالبه کنند.

ورود به صفحه ارز مسافرتی

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET