karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 اسفند 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از وبسایت چمدان، سازمان وظیفه عمومی ناجادر آستانه سال نو، شرایط خروج از کشور دانشجویان و مشمولان نظام وظیفه را برای سفرهای خارجی اعلام کرد.

برخی از خانواده ها برای تعطیلات نوروزی خود علاقه‌مندند تا به خارج از کشور سفر کنند، خانواده هایی که معمولا فرزند دانشجو یا مشمول نظام وظیفه دارند و نمی دانند شرایط خروج از کشور آنها به چه ترتیبی ست. پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای به تعدادی از سوالاتی که ممکن است برای این خانواده ها ایجاد شود پاسخ داده است که در ادامه این سوال ها و پاسخ ها را با هم مرور می کنیم. 

 

۱- خروج از کشور تا چه سنی نیاز به مجوز از سازمان وظیفه عمومی ندارد؟ 

قبل از سن مشمولیت با عنایت به اینکه سن مشمولیت از ابتدای ماه ۱۸ سالگی تمام است لذا خروج اشخاص قبل از سن مشمولیت نیاز به اخذ مجوز ندارد.

۲- آیا مشمولی که دارای معافیت تحصیلی دانش آموزی یا دانشجویی خارج از کشور است می‌تواند به دفعات متعدد به کشور مسافرت کنند؟

هیچگونه محدودیتی از سوی وظیفه عمومی در این زمینه وجود ندارد و مقرر شد وزارتخانه‌های مربوط مجوزهای تردد سالانه برای اینگونه مشمولان صادر کنند.

۳- میزان وثیقه سفرهای مورد استفاده مشمولان چقدر است؟

* سفرهای علمی: ۸۰ میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی (سفرهای مطالعاتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز به عنوان سفرعلمی تلقی می‌ شود).

* سفر جهت ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی خارج از کشور): ۲۰۰ میلیون ریال وجه نقد.

* سفر سیاحتی (غیر زیارتی، غیرعلمی): ۱۵۰ میلیون ریال وجه نقد.

* سفرهای زیارتی عراق و عربستان: ۳۰ میلیون ریال وجه نقد.

* سفر دوره‌های مشترک: ۱۵۰ میلیون ریال وجه نقد.

۴- شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور کدام است؟

الف: مشمول فاقد غیبت باشد.

ب: دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشد.

پ: در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.

ت: مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است (فارغ التحصیل، انصراف، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج) باشند.

ث: برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند.

ج: ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان.

۵- صدور مجوز خروج از کشوربرای سربازان وظیفه چگونه است؟ 

صدور مجوز خروج از کشور برای سربازان از سوی وظیفه عمومی ممنوع است و امور مربوط به خروج از کشور آنان از سوی یگان خدمتی قابل پیگیری و انجام است.

۶- آیا صدور مجوز خروج برای دانشجویان از سوی وظیفه عمومی محدودیت دارد؟ 

صدور مجوز خروج در هر ترم تحصیلی از نظر وظیفه عمومی هیچ محدودیتی ندارد.

۷- در بازگشت از سفرهای خارج از کشور با مشمولانی که به موقع به کشور وارد شده لیکن با تاخیر خود را به وظیفه عمومی معرفی کرده‌اند چگونه رفتار خواهد شد؟

محدودیت خروج مجدد برای آنها لحاظ نمی‌شود و صرفا در صورت عدم ورود به موقع به داخل کشور، حسب مورد ضبط وثیقه یا محدودیت خروج مجدد به مدت ۶ ماه اعمال می‌شود. از شش ماه تا یکسال از خروج مجدد ایشان جلوگیری خواهد شد.

۸- با مشمولی که با صدور مجوز به خارج از کشور سفر کرده و در موعد مقرر به کشور بازنگشته است چگونه رفتار خواهد شد؟

معاونت موظف است مراتب را به متعهد و یا سازمان مربوط اعلام و اقدامات لازم برای اخذ مبلغ تضمین و لغو تعهد را به عمل آورده است. در این صورت پذیرش تعهد مجدد از این گونه افراد مجاز نخواهد بود. در مورد سازمان‌ها، چنانچه تعداد عدم مراجعت به بیش از ۱۰ درصد برسد ضمانت آنها معتبر نخواهد بود. ودیعه وی به نفع دولت ضبط خواهد شد و درصورت ورود به غیبت همانند سایر غایبین با آنان رفتار می‌شود.

۹- فرآیند رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمول چیست؟

الف: ارائه اشتغال به تحصیل (دانشجویی و دانش آموزی) به همراه وثیقه سفر مربوطه به وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا سکونت مشمول.

ب: صدور و ارسال مجوز خروج از کشور توسط سامانه وظیفه عمومی به پلیس گذرنامه ناجا.

پ: صدور گذرنامه یا تمدید آن توسط گذرنامه ناجا.

۱۰- آیا خروج از کشور دانشجویان در سنوات ارفاقی امکان پذیر است؟

بله صدور مجوز خروج از کشور برای دانشجویانی که با موافقت کمسیون موارد خاص دانشگاه و وظیفه عمومی در حال تحصیل در سنوات ارفاقی هستند بلامانع است ولیکن بعد از فراغت از تحصیل اجازه خروج از کشور صادر نمی‌شود.

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.