karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری فارس، در چند روز اخیر، اخباری مبتنی بر دیپورت تعداد زیادی از ایرانی ها از فرودگاه تفلیس یا مرزهای زمینی این کشور منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، این روند تقریبا از حدود یک ماه پیش و پس از انتخاب سالومه زورابیشویلی -رییس جمهور جدید این کشور که سیاست های ضد مهاجرتی دارد- شدت گرفته است. 

این روند از هفته گذشته تشدید شده و تا ساعت هشت شب نهم آذرماه (30 نوامبر)، تعداد ایرانی هایی که از ورود آنها به تفلیس جلوگیری شده، 46 تن عنوان شده است. 18 نفر از این افراد صبح جمعه با پرواز قشم ایر وارد فرودگاه تفلیس شدند ولی نتوانستند وارد کشور گرجستان شوند. نکته مهم این ماجرا نیز این بود که بیشتر این افراد از طریق آژانس های مسافرتی و به عنوان گردشگر به گرجستان سفر کرده بودند و بلیت برگشت و بیمه مسافرتی داشتند. 

یکی از ایرانی هایی که در فرودگاه حضور داشت در این مورد به خبرنگار فارس چنین توضیح داد:

افسران پلیس، در صف ورود به فرودگاه، برخی از افراد را به صورت تصادفی انتخاب و گذرنامه آنها را گرفته و این افراد را به اتاق‌های بازجویی می‌بردند و بعد از سوال و جواب و بدون اینکه به مدارک همراه شخص نگاهی بیندازند، به وی اطلاع می‌دادند که نمی‌ تواند وارد شود و باید به ایران باز گردد.

از طرف دیگر در برخی خبرها این طور عنوان شده که یکی از دلایل عدم اجازه ورود به ایرانی ها، همراه داشتن مواد مخدر با ایرانی ها بوده است و به همین جهت ماموران اقدام به بالاترین سطح تفتیش بدنی زنان ایرانی توسط بازرسان زن گرجی کرده اند. 

گرجستان از جمله کشورهایی ست که ایرانی ها برای سفر به این کشور احتیاجی به گرفتن ویزا ندارند و می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت 45 روز در این کشور اقامت کنند. همچنین اگر شخصی کارت اقامت گرجستان نداشته باشد و بخواهد اقامتش را در این کشور تمدید کند، با خروج از این کشور و ورود دوباره به آن می‌ تواند برای 45 روز دیگر در گرجستان بماند. تمدید این مدت برای بارهای متوالی نیز امکان‌ پذیر است؛ منوط به اینکه شخص موردنظر حتا برای یک ساعت باید خاک گرجستان را ترک کند و دوباره وارد این کشور شود. البته مدتی ست به بهانه های مختلف از ورود دوباره این افراد به گرجستان جلوگیری صورت می گیرد و آنها به نوعی ریجکت می شوند. همچنین بسیاری از اوقات، ماموران مرزی این افراد ریجکت شده را برای پیگیری و دریافت روادید (تجاری) به سفارت آن کشور در ایران می فرستند، در حالی که سفارت آن کشور به هیچ‌ وجه پاسخگوی افراد ریجکت شده نیست. 

بر اساس آمار غیررسمی در حال حاضر 40 هزار ایرانی در گرجستان زندگی می کنند که 10 هزار تن از آنها کارت اقامت دارند. 

یکی از ایرانی هایی که اخیرا از ورودش به گرجستان جلوگیری و از این کشور دیپورت شده، در این مورد به خبرنگار فارس توضیح داد که خانه اجاره‌ای، خودرو و همه وسایلش در تفلیس مانده است و اجازه بازگشت به او داده نمی‌ شود. 

شخص دیگری هم با وجود اینکه در گرجستان شرکت ثبت کرده، مالیات پرداخته و دفتر اجاره کرده است و از همه مهمتر فرزندش در تفلیس حضور دارد، تا کنون سه بار از مرزهای زمینی و هوایی برای ورود به تفلیس اقدام کرده است اما مانع ورودش شده اند. 

در حال حاضر برخی از ایرانی ها حتا اقدام به ثبت نام فرزندان شان در مدارس گرجی کرده اند و بعضی هم دنبال آن هستند که فرزندشان در خاک گرجستان متولد شود تا از این طریق گذرنامه گرجی بگیرند. 

ایرانی هایی که در این مدت اقامت کوتاه مدت گرجستان را دریافت کرده اند و برخی از آنها بین دیپورتی ها قرار دارند، بر طبق قوانین داخلی گرجستان در این کشور شرکت و کسب و کار راه انداخته‌اند، یا مشغول تحصیل هستند و یا اقدام به خرید ملک کرده‌اند. حتا در بین افراد دیپورت شده، دانشجویانی وجود دارند اخیرا در دانشگاه‌های پولی این کشور مشغول به تحصیل شده‌ اند. 

در همین زمینه برخی از نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی که در مسیر ایران به گرجستان پرواز دارند، در این زمینه می گویند این حجم از دیپورت‌ها بی سابقه است و حتا به برخی از آنها اعلام شده که برای هر پرواز بین 10 تا 20 جای خالی در نظر گرفته شود، تا افراد دیپورت شده را به ایران بازگردانند.

در حال حاضر حداقل روزی سه پرواز از ایران به گرجستان و از مقاصد تهران، شیراز، اصفهان و مشهد به تفلیس انجام می شود و زمستان ها فقط پروازها از مقاصد اصفهان و تهران برقرار است. خط های هوایی تابان،‌ جورجین ایرویز، قشم ایر، زاگرس، آتا و ایران ایر از جمله خطوط هوایی هستند که در این مسیر پرواز می کنند. گرجستان از سال 2015 به بعد به یکی از اولین مقاصد گردشگری، سرمایه‌ گذاری و مهاجرتی ایرانیان بدل شده است و ایرانی ها آن را حیاط خلوت خود می‌ دانند. بر اساس اخبار رسیده به خبرنگار فارس، دو روز پیش یک اتوبوس اتباع ایرانی در مرز سارپی (ترکیه) به ایران بازگردانده شد؛ البته اغلب دیپورتی‌ ها از مرز ارمنستان (مرز ساداخلو) صورت می گیرد. 

براساس این گزارش، رفت و آمدها به گرجستان از مرز زمینی از طریق سه مرز سارپی (ترکیه)، آستارا (جمهوری آذربایجان) و ساداخلو (ارمنستان) انجام می شود. مسیر ترکیه نسبت به دو مسیر دیگر طولانی‌ تر است، ولی جاده‌ هموارتری دارد و برخی راننده‌ های اتوبوس‌، این مسیر را ترجیح می‌ دهند تا از مرز «سارپی» به گرجستان بروند. نزدیک‌ ترین مسیر ممکن هم از سمت کشور آذربایجان است که طول این مسیر از تفلیس تا تهران، 1240 کیلومتر است و از پایانه مرزی «آستارا» می گذرد. مسیر سوم هم از طریق ارمنستان و از پایانه مرزی «نوردوز» عبور می کند و پس از عبور از جاده‌ های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز «ساداخلو» وارد گرجستان می شود. 

"وحید مهدوی" مدیر مسئول شبکه فارسی زبان تی‌.وی‌.سی گرجستان (شبکه خبری مهاجران که به زبان‌های آذری، عربی و فارسی پخش می‌شود) در این مورد به خبرنگار فارس چنین توضیح داده است:

اکثر اتباع ایرانی که دارای کارت اقامت نیستند و بعد از 45 روز قصد تمدید حضورشان در این کشور را دارند، بیشتر ترجیح می‌دهند از مرز ساداخلو (به دلیل نزدیک بودن به تفلیس) اقدام کنند و با ورود به ارمنستان و خروج مجدد به سمت گرجستان برای 45 روز دیگر در گرجستان بمانند، ولی با شرایط کنونی از ورود برخی از آنها نیز ممانعت به عمل آمده است.

مهدوی در ادامه گفت:

تا سال 2016 اوضاع کاملا خوب و باب میل ایرانی‌ها بود، ولی بعد از آن دولت گرجستان اقدام به سخت‌گیری برای اعطای اقامت به ایرانیانی کرد که اقدام به سرمایه‌گذاری و یا تجارت و یا خرید ملک کرده بودند.

وی افزود:

در ابتدا اقامت‌ها سالانه تمدید می‌شد، بعد شش ماه یک بار شد و برخی هم در این مدت اقامت شان لغو شد. از شش ماه گذشته به این طرف، تعداد ریجکت‌ها افزایش یافته و موجی از نگرانی را در بین ایرانیان به وجود آورده است.

این برخورد غیردوستانه با سرمایه گذارها و گردشگران ایرانی در روزهای اخیر، در حالی اتفاق می افتد که در سال های اخیر حجم عظیمی از سرمایه ایرانی ها به این کشور وارد شده است. این برخوردهای تبعیض آمیز این روزها تنها در قبال مهاجران ایرانی و مصری انجام می شود. 

از زمان شروع روند دیپورت و ریجکت ایرانی ها، سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، به این رویه اعتراض کرده، ولی دولت گرجستان از وقوع چنین اتفاقی ابراز بی‌اطلاعی کرده است. علاوه بر آن، نماینده سازمان هواپیمایی ایران در تفلیس در نامه‌ ای به پلیس مرزی گرجستان، از دولت این کشور خواسته است اگر تغییری در قوانین ورود شهروندان ایرانی صورت گرفته، پیش از آنکه ایرانی ها اقدام به سفر کنند، به آنها اطلاع رسانی شود ولی تاکنون هیچ جواب مشخصی از سوی آنها داده نشده است. 

با توجه به مشکلات پیش‌ آمده برای هموطنان ایرانی در فرودگاه و مرزهای زمینی گرجستان، بهتر است ایرانی هایی که قصد رفتن به گرجستان را دارند، تا اطلاع ثانوی به این کشور سفر نکنند. از سوی دیگر وزارت خارجه هم بایستی اعتراض خود را به دولت گرجستان انتقال دهد و خواستار توضیح در این زمینه شود.

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.