karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 فروردین 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، پل «دره خزینه» در شهرستان پلدختر بین دو استان لرستان و ایلام قرار دارد و به عنوان یکی از بزرگترین پل‌های معلق خاورمیانه از آن یاد می شود. این پل توسط افراد ناشناس، از ورودی دره استان ایلام در روستای «ماژین» به پایین انداخته شد، اما هنوز علت و خاطیان این اتفاق مشخص نشده‌اند.

در حدود هشت سال قبل، وزارت نیرو در طرح مطالعاتی سد کرخه دو، پلی چوبی و معلق بین دو منطقه سیاسی جغرافیایی ایلام و لرستان ایجاد کرد. این پل از سوی استان ایلام با هدف تردد عشایر منطقه کویر کوه به سمت لرستان راه اندازی و حتا مدیریت و نظارت آن را به امور عشایری تحویل داده شد.

بعد از آن این پل معلق به یکی از مکان‌های تردد عشایر و مردم محلی دو استان تبدیل شد. اما با باز شدن پای صنعت توریسم ورزشی به این منطقه و استفاده از این پل به عنوان مکانی برای ورزش "بانجی جامپینگ" مسوولان محلی، این پل را مکانی ناامن برای عبور گردشگران و حتا تردد مردم محلی دانستند.

پل معلق دره خزینه، امنیت نداشت

سید امین قاسمی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در مورد آخرین بررسی‌ها از پایین انداختن این پل معلق گفت:

بخشی از این پل معلق با عرض 110 متر، در محدوده سیاسی جغرافیایی لرستان و یک طرف دیگر آن در محدوده ایلام است که متاسفانه از سمت استان ایلام در روستای «ماژین» ساعت دو بامداد ششم فروردین پیچ‌های پل را باز کرده‌اند و آن از سمت ایلام به پایین دره افتاده است.

او با اشاره به اینکه در گفت‌وگویی با مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام آخرین وضعیت پل را به وی اطلاع داده است، ادامه داد:

ظاهرا دوستان نیروی انتظامی استان ایلام در حال پیگیری هستند تا مقصران آن شناسایی شوند.

قاسمی با تاکید بر این که منطقه ای که پل معلق روی آن قرار داشته، مصوبه منطقه نمونه گردشگری را ندارد و فقط یک منطقه طبیعی است که برخی از گردشگران به همین دلیل با آن آشنایی دارند، گفت:

چون این پل حتا امنیت جانی ندارد، تا کنون در هیچ جایی از آن به عنوان یک اثر گردشگری نام نبرده‌ایم.

به دستور استاندار در حال تهیه طرحی برای پل دره خزینه بودیم

قاسمی از پیگیری‌های استاندار لرستان برای به ثبات رساندن این منطقه به واسطه طبیعی بودن آن و وجود این پل معلق نیز خبر داد و افزود:

استاندار استان که پیش از این در مورد این پل معلق شنیده بود، میراث‌فرهنگی لرستان را مامور کرده تا وضعیت منطقه را از نزدیک بررسی کنیم، به همین دلیل عصر روز پنج فروردین از منطقه دیدن کردیم که افرادی نیز روی پل در حال انجام برخی  ورزش‌های هیجانی بودند.

او گفت:

بعد از بازدید از منطقه، قرار شد تا با تهیه طرحی مطالعاتی در آینده، فضایی را مهیا کنیم تا این منطقه بعد از تامین زیرساخت‌ها به عنوان یک منطقه گردشگری معرفی شود و مردم از آن بهره ببرند، اما متاسفانه سیم بکسل‌های پل را از سمت استان ایلام باز کرده‌اند.

در حال پیگیری برای شناسایی مقصران پل معلق هستیم

عبدالمالک شنبه زاده، مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز در این زمینه، گفت:

بعد از مطلع شدن از این وضعیت، در تماسی با میراث فرهنگی شهرستان دره‌شهر و بخشدار بخش "ماژین" ایلام ارتباط گرفته و درخواست بررسی هر چه سریع‌تر این موضوع را داده‌ام، اکنون باید عواملی که باعث این کار شده‌اند را پیدا کرد.

او با بیان این‌که این پل بین دو منطقه پشت‌کوه و پیش‌کوه بین لرستان و ایلام ایجاد شده است، بیان کرد:

این پل در منطقه خوبی قرار داشت و در بخشی از جاذبه‌های طبیعی بود، اما نمی‌دانیم چه افرادی با چه انگیزه‌ای این کار را انجام داده‌اند.

این پل چوبی معلق که برای تردد افراد بومی بین دو استان ایجاد شده بود و می‌توانست یکی از جاذبه‌های طبیعی دو استان باشد، این گونه از بین رفت، اما باید مقصران آن را شناسایی کرد.

پل معلق دره خزینه

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.