ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایلنا و روزنامه حریت ترکیه، باستان شناسان در تپه اولوز در استان آماسیا در مرکز ترکیه، آثاری از شهری تاریخی 2500 ساله ایرانی متعلق به دوره هخامنشی را کشف کرده اند. در پی کاوش های انجام شده بخش هایی از یک شهر تاریخی که شامل یک تالار ستوندار، یک تختگاه و یک مجموعه کاخ پارسی 2500 ساله می شود، از زیر خاک بیرون آمده است. 

پرفسور شوکت دونمز، سرپرست کاوش این شهر تاریخی، اعلام کرده است که اشیای تاریخی کشف شده در این منطقه نشان می دهد، این محوطه باستانی به دوره هخامنشیان ایران تعلق دارد. 

او با اشاره به ادامه کاوش ها در این منطقه اعلام داشت، تاکنون یک خیابان، یک ساختمان بزرگ و یک آتشکده در این شهر تاریخی شناسایی و کشف شده است.

بر اساس گفته های این استاد باستان شناسی دانشگاه استانبول، این محوطه تاریخی، نخستین آپادانای یافته شده تمدن ایرانی و متعلق به دوره هخامنشی در بیرون از مرزهای ایران کنونی ست و از این نظر کشفی کم ‌سابقه به حساب می آید. 

آقای دونمر همچنین از کشف پایه های 6 ستون یک بنای تاریخی دیگر و یک مجسمه گاو متعلق به دوره تاریخی هیتی ها خبر داد. این گونه که از شواهد بر می آید زیر شهر ایرانی کشف شده، یک شهر بسیار بزرگ مربوط به تمدن هیتی ها نیز قرار دارد. 

عثمان وارول، استاندار آماسیا، نیز در بازدید از محل کاوش این محوطه تاریخی در تپه اولوز، کاوش‌ در این محوطه را کاری بلندمدت عنوان کرد و گفت:

کار کاوش و مستندسازی در منطقه توسط 12 کارشناس، 10 باستان شناس و 15 دانشجوی باستان شناسی با دقت ادامه دارد.

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET