karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایلنا و روزنامه حریت ترکیه، باستان شناسان در تپه اولوز در استان آماسیا در مرکز ترکیه، آثاری از شهری تاریخی 2500 ساله ایرانی متعلق به دوره هخامنشی را کشف کرده اند. در پی کاوش های انجام شده بخش هایی از یک شهر تاریخی که شامل یک تالار ستوندار، یک تختگاه و یک مجموعه کاخ پارسی 2500 ساله می شود، از زیر خاک بیرون آمده است. 

پرفسور شوکت دونمز، سرپرست کاوش این شهر تاریخی، اعلام کرده است که اشیای تاریخی کشف شده در این منطقه نشان می دهد، این محوطه باستانی به دوره هخامنشیان ایران تعلق دارد. 

او با اشاره به ادامه کاوش ها در این منطقه اعلام داشت، تاکنون یک خیابان، یک ساختمان بزرگ و یک آتشکده در این شهر تاریخی شناسایی و کشف شده است.

بر اساس گفته های این استاد باستان شناسی دانشگاه استانبول، این محوطه تاریخی، نخستین آپادانای یافته شده تمدن ایرانی و متعلق به دوره هخامنشی در بیرون از مرزهای ایران کنونی ست و از این نظر کشفی کم ‌سابقه به حساب می آید. 

آقای دونمر همچنین از کشف پایه های 6 ستون یک بنای تاریخی دیگر و یک مجسمه گاو متعلق به دوره تاریخی هیتی ها خبر داد. این گونه که از شواهد بر می آید زیر شهر ایرانی کشف شده، یک شهر بسیار بزرگ مربوط به تمدن هیتی ها نیز قرار دارد. 

عثمان وارول، استاندار آماسیا، نیز در بازدید از محل کاوش این محوطه تاریخی در تپه اولوز، کاوش‌ در این محوطه را کاری بلندمدت عنوان کرد و گفت:

کار کاوش و مستندسازی در منطقه توسط 12 کارشناس، 10 باستان شناس و 15 دانشجوی باستان شناسی با دقت ادامه دارد.

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.