karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 مهر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از بی بی سی، در تحقیقات جدید پژوهشگران سوئدی، بر روی باقیمانده بعضی از لباس های ابریشمی وایکینگ ها که با آن به خاک سپرده شده اند، عباراتی عربی دیده شده است. با بررسی ها مشخص شده که این کلمات "الله" و "علی" هستند و با نخ های ابریشمی و نقره ای بر روی لباس ها نقش بسته اند.

وایکینگ‌ها، به مردمان دلیر اسکاندیناوی اطلاق می شود که بیشتر آنها را به خاطر کشتی‌های معروفشان می‌شناسیم. این مردم، دارای فرهنگ خاصی بوده‌اند و معمولا در آثار به جای مانده از آنها نشانه‌ها و علائم مشهورشان را می‌بینیم. حالا پس از نتایج متفاوتی که تا به امروز به دست آمده، کشف این کلمات، پرسش های تازه ای را در مورد تاثیر اسلام بر کشورهای اسکاندیناوی مطرح کرده است.

لباس های ابریشمی وایکینگ ها، پوششی هستند که به تن مردگان آنها بوده و در اکتشاف باستان‌شناسی مقبره‌ی وایکینگ ها که اواخر قرن ۱۹ و اواسط قرن ۲۰ در مناطق "بیرکا و گاملا" در اوپسالا انجام شد، یافت شده اند. این لباس ها بیش از ۱۰۰ سال به عنوان پوشش معمولی خاک سپاری وایکینگ ها نگهداری می شدند اما پژوهشگران سوئدی با مطالعات بیشتر روی تکه پارچه های باقیمانده از همین لباس ها شواهد جدیدی از رابطه‌ی وایکینگ ها با مسلمانان در قرن‌های ۹ و ۱۰ میلادی را کشف کرده و تعجب بسیاری را برانگیخته اند.

آنیکا لارسن، پژوهشگر نساجی باستانی از دانشگاه "اوپسالا" در سوئد فردی است که به هنگام بررسی باقیمانده لباس زنان و مردان وایکینگ، موفق به این کشف جدید شده است. وی پس از پی بردن به این که پارچه این لباس ها از آسیای میانه، ایران و چین وارد اسکاندیناوی شده اند، تصمیم به انجام پژوهش های جدید بر روی آنها گرفت.

به گفته این پژوهشگر، اشکال هندسی به اندازه ۱.۵ سانتیمتر، روی این پارچه ها دوخته شده بود که با نقش های دیگر در اکتشافات باستان‌شناسی اسکاندیناوی تفاوت داشت اما شباهت بسیاری به نقوش پارچه های متعلق به مسلمانان اسپانیا داشت.

او بعد از بررسی های زیاد متوجه شد که نام های "الله" و "علی" به خط کوفی روی این پارچه ها دوخته شده اند و در اکثر موارد در کنار هم قرار دارند.

این پژوهشگر گفت:

بعضی از این قبرها ممکن است متعلق به مسلمانان باشد اما به احتمال زیاد این کشفیات نشان می دهد که وایکینگ ها تحت تاثیر اندیشه اسلامی از جمله زندگی ابدی در بهشت، این لباس ها را تن مرده های خود می کردند.

تحقیقات آنیکا لارسن از این جهت جالب است که برای اولین بار شواهد تاریخی با ذکر نام "علی" در اسکاندیناوی یافت شده است. دو سال پیش نیز پژوهشگران سوئدی انگشتری را از مقبره یک زن وایکینگ قرن نهم میلادی در منطقه "بیرکا" یافتند که بر روی آن کلمه "برای الله" به خط کوفی نگاشته شده بود.

مدت هاست که ارتباط وایکینگ ها با جهان اسلام با شواهد تاریخی از جمله وجود سکه های اسلامی در نیمکره شمالی به اثبات رسیده است.

لباس وایکینگ ها

نقوش لباس وایکینگ ها

انگشتر وایکینگ ها

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.