کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، محمد سالاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت خبر کشف 20 شی سفالی پنج هزار ساله را اعلام کرد و عنوان نمود که این اشیاء توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی پیدا شده اند.

وی در ادامه افزود:

این اشیای تاریخی شامل ظروف هندسی و مسی با نقوش گاو کوهان دار است که براساس کارشناسی اولیه صورت گرفته قدمت آنها به هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد.

او تصریح نمود:

این اشیا حاصل حفاری های غیر مجاز در حاشیه هلیل رود است که توسط یگان حفاظت کشف شده است.

سالاری بر اهمیت آثار باستانی در شهرستان جیرفت تاکید نمود و گفت:

آثار باستانی بخش مهمی از فرهنگ غنی این منطقه را تشکیل می دهند و در این زمینه از مردم و همچنین شوراها و دهیاران تقاضا داریم در صورت هرگونه رفتار مشکوک یگان حفاظت میراث فرهنگی را مطلع کنند.

شهرستان جیرفت اماکن تاریخی و باستانی متعددی همچون تپه های باستانی کنار صندل، شهر قدیم، مقبره میرحیدر مهنی اسفندقه، امامزاده سلطان سید احمد ساردوئیه و جاذبه های طبیعی را در خود جای داده است.

علاوه بر این، بیش از 6 هزار اثر تاریخی و باستانی در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد 1500 اثر در جنوب استان واقع شده اند و حدود 43 اثر این منطقه شامل تپه، کاروانسرا، قلعه خانه و باغ به ثبت ملی رسیده است.

کشف سفال در جیرفت

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.