ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، محمد سالاری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت خبر کشف 20 شی سفالی پنج هزار ساله را اعلام کرد و عنوان نمود که این اشیاء توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی پیدا شده اند.

وی در ادامه افزود:

این اشیای تاریخی شامل ظروف هندسی و مسی با نقوش گاو کوهان دار است که براساس کارشناسی اولیه صورت گرفته قدمت آنها به هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد.

او تصریح نمود:

این اشیا حاصل حفاری های غیر مجاز در حاشیه هلیل رود است که توسط یگان حفاظت کشف شده است.

سالاری بر اهمیت آثار باستانی در شهرستان جیرفت تاکید نمود و گفت:

آثار باستانی بخش مهمی از فرهنگ غنی این منطقه را تشکیل می دهند و در این زمینه از مردم و همچنین شوراها و دهیاران تقاضا داریم در صورت هرگونه رفتار مشکوک یگان حفاظت میراث فرهنگی را مطلع کنند.

شهرستان جیرفت اماکن تاریخی و باستانی متعددی همچون تپه های باستانی کنار صندل، شهر قدیم، مقبره میرحیدر مهنی اسفندقه، امامزاده سلطان سید احمد ساردوئیه و جاذبه های طبیعی را در خود جای داده است.

علاوه بر این، بیش از 6 هزار اثر تاریخی و باستانی در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد 1500 اثر در جنوب استان واقع شده اند و حدود 43 اثر این منطقه شامل تپه، کاروانسرا، قلعه خانه و باغ به ثبت ملی رسیده است.

کشف سفال در جیرفت

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.