ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

22 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری تسنیم، زهرا افتخاری -مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست- از کشف دو قطعه فسیل دندان ماموت با سن حداقل ۲ میلیون سال در ایران خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت فسیل‌های یافت شده در کشورمان اظهار کرد:

برای پی‌جویی منطقه و جمع‌آوری و مطالعه این فسیل‌ها با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اقدام شده است و مطالعه این نمونه‌ها، فصل جدیدی از معرفی فسیل‌های مهره‌داران به ویژه فیل‌ها را باز خواهد کرد.

افتخاری تصریح کرد:

با توجه به اینکه فسیل‌های مشابهی در جمهوری آذربایجان نیز گزارش شده است، یکی از اولویت‌های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آنها در زمان حیات خود است.

او متذکر شد:

بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی مصمم است با انجام مطالعات مشترکی با جمهوری آذربایجان به این موضوع بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم‌الجثه را در ایران تعیین کند.

زهرا اورک -رییس گروه دیرینه‌شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست- نیز گفت:

این نمونه‌ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموت های بدون پشم با سن حداقل 2 میلیون سال هستند؛ علاوه بر این یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیل ها، مشاهده و جمع‌آوری شده است.

وی ادامه داد‌:

با توجه به اندازه و نوع دندان می‌توان گفت که اینها متعلق به جانداران بالغ بوده‌اند؛ دندان، سالم و منحصر به فرد است و تا‌کنون چنین نمونه‌هایی از کُواتِرنِری ایران با این کیفیت گزارش نشده است؛ یکی از دندان ها مشابه دندان های فیل های هندی است‌.

کُواتِرنِری بخشی از زمان‌بندی زمین‌شناسی است که از حدود دو و نیم میلیون سال پیش آغاز شده و هنوز نیز ادامه دارد. به گفته اورک شاید بتوان گفت این نمونه مشابه فیل هندی موجود، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می‌کرده است.

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET