ویدیو HD
فهیمه شریفی

انتشار

04 فروردین 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ما انسان ها فکر میکنیم فقط خودمونیم که حس داریم ، عاشق میشیم ، بچه هامونو دوست داریم و...

در صورتی که حیوانات هم حس دارند ،حسی به مراتب ساده تر و پاک تر از ما انسان ها ...

آن ها هم عاشق می شوند و زندگی بسیار عاشقانه ای رو هم پشت سر میگذارند ...

همراه کارناوال باشید تا در دنیای حیوانات عشق را ببینیم.

آیا حیوانات هم عشق را تجربه می کنند؟

محققان پاسخ به این سوال را محتاطانه می دهند ، چرا که از نظر آنها مغز انسان و حیوان با وجود اینکه بسیار به هم شبیه است اما با هم تفاوت هایی هم دارد،خیلی ها بر این باورند که حیوانات فقط غریزه اند ، و این انسان است که هم غریزه و هم احساسات دارد .

"چارلز داروین" اولین نفری بود که این سوال در ذهنش پدید آمد و سعی کرد برایش جوابی پیدا کند !

بعد از او زیست شناسان دیگری مانند ‏«نوربرت زاکسر» تلاش کردند که پاسخ را کشف کنند ...

احساس حسی متفاوت

پس از مطالعات فراوان و اسکن هایی که از مغز حیوانات گرفته شد محققان به این نتیجه رسیدند که :

"بله ، حیوانات هم عاشق می شوند اما نه مانند انسانها ..."

آنها نه تنها عاشق همدیگر می شوند بلکه عاشق پدیده ها و حتی انسانها هم ، می شوند.فقط جنس این علاقه فرق می کند!

درک یک عشق رمانتیک ...

در مقاله ای  با عنوان "Can animals Love" نوشته شده است که مغز بسیاری از پستانداران به طور شگفت انگیزی شبیه به مغز انسانها هستند. به عنوان مثال مغز یک گربه حدود 90 درصد شبیه به مغز ما انسانهاست. این نشان می دهد که آنها در واقع قادر به تجربه عشق رمانتیک می باشند .اما این هنوز هم یک فرضیه است.

تفاوت عشق حیوانات و عشق انسانها

انسانها همه چیزشان پیچیده است حتی حسشان !

تفاوت اصلی بین احساسات حیوان و انسان این است که حیوانات احساسات آمیخته مانند آنچه در انسان وجود دارد ,ندارند.احساسشان ساده است و ساده نشانش می دهند.

آیا عشق حیوانات حقیقی تر است ؟! ....

حیوانات در احساسشان دمدمی نیستند؛ آنها با یکدیگر (یا با انسانها) روابط همزمان عشق و نفرت ندارند.

مثل ما انسانها نیستند که می توانیم عاشق کسی شویم و بعد از گذشت مدتی از او متنفر شویم!

یعنی ما می توانیم دو حس را در خودمان جمع کنیم مثل عشق و نفرت و ...اما حیوانات یا از چیزی خوششان نمی آید و یا می آید،حد وسطی ندارند!

وقتی یک حیوان عاشق می شود ...

وقتی حیوانی عاشق شما می شود به این فکر نمی کند که حساب بانکی شما چه اندازه پول دارد و یا اینکه خوش تیپ هستید یا نه؟اگر حیوانی شما را دوست دارد، مهم نیست چرا، ولی واقعا شما را دوست دارد.

به همین دلیل است که انسانها هم حیوانات را دوست دارند،یک فداکاری و صداقت خاصی پشت این حس ایستاده است ...

پر از احساس ، پر از عشق ...

البته ما نمونه های زیادی از حیوانات پر از احساس هم داریم :

شامپانزه ها وقتی جفتشان را از دست می دهند برایش سوگواری می کنند ، تا مدتها از کنار جسد حتی تکان نمی خورند و به کسی هم اجازه نزدیک شدن به آن را هم نمی دهند !

خوکچه نر زمانی که از جفت ماده خود دور می شود استرس می گیرد و تا زمانی که به عزیز دلش نرسد سطح کورتیزول بدنش همچنان بالاست !!

پنگوئن ها وقتی از جفتشان جدا می شوند بسیار ناراحت می شوند تا حدی که شاید افسردگی بگیرند!

یک نظریه با کلی احتیاط !

دانشمندان با وجود اینکه از حیوانات این رفتارهای احساسی را می بینند باز هم در پاسخ قطعی دادن به عشق حیوانات هنوز هم شک دارند !

دلیل این احتیاط این است که زیست‌ شناسان می‌‌خواهند از پذیرش نظریه‌‌هایی که پایه علمی ندارند و فقط بر حدس و گمان استوار هستند، فاصله بگیرند.رسیدن به نظریه‌ای علمی و قابل اعتماد باید بر پایه آزمایش و پژوهش‌های متعددی باشد که در جریان آنها یک نتیجه مشخص و قابل اندازه‌‌گیری همواره تکرار می‌‌شود. و به طور دقیق رسیدن به چنین نتیجه‌ای در مورد شناسایی احساسات حیوانات کار بسیار سختی است چون نسبت دادن اعمال انسانی به حیوانات از دیدی که انسان بررسی می کند ممکن است نتیجه درستی نداشته باشد !

مزیت عشق ساده

گفتیم که حیوانات حسشان ساده است ، این ساده بودن احساسات حیوانات برایشان سودمند است ...می پرسید چرا؟

انسانها را دیده اید؟ وقتی عاشق می شوند تمام ذهنشان مشغول می شود و اگر هم در این عشق اختلالی به وجود بیاید از فعالیت های روزانه و کار و زندگی اش دست می کشد...

 

مثلا تا به حال شیری را دیده اید که برای اینکه معشوقه اش ترکش کرده گوشه جنگل کز کند و به شکار نرود؟

یا تا به حال شیر عاشقی را دیده اید که بعد از شکست عشقی خوردن لب به گوشت نزند تا افسردگیش را به دیگران نشان دهد؟

یا هرگز فیلی دیده نشده که رژیم بگیره تا برای طرف مقابلش خوش تیپ ترین فیل دنیا باشه !!!

اگر حیوانات هم مثل انسانها بودند ؛ آن وقت باید خرس ها زمستان ها نمی خوابیدند! و "همه شب نخوابیده ام تا تو از کوی ما گذر کنی " را زمزمه می کردند تا شاید دلبرشان را ببینند !!!

ازت متشکرم

شما هم مثل من متوجه این قضیه شدید؟

اینکه اگر حیوانات هم مثل انسانها عاشق می شدند نظم طبیعت به درد می خورد :) اصلا سادست ولی همین سادگیش خوبه !

خدایا ازت متشکرم که به ما رحم کردی و حیوانات رو مثل ما نیافریدی ...!!! :)

یک داستان واقعی از عشق دو سگ

این یک داستان واقعی از عشق دو سگ نسبت به همه که در سایت psychologytoday و در همان مقاله "Can animals Love"  آورده شده است .

" این عشق متعلق به دو تا سگ بود ؛ سگ نر اسمش kobuk (کوبک) بود و سگ ماده tika (تیکا) ...

کوبک و تیکا عاشق هم بودند ،با اینکه کوبک یه پسر قلدر بود ، از غذای تیکا می خورد و گاهی وقتها وسایل تیکا را چند متر دورتر پرت می کرد ، اما تیکا در کنار کوبک احساس خوشبختی می کرد تا اینکه متوجه شدند که تیکا توی پاش یه غده سرطانی دارد و این آغاز تغییر رفتارای کوبک بود ...

از اون روز به بعد کوبک روی زمین می خوابید تا تیکا روی رختخواب بخوابه ! سر و صورت تیکا رو تمیز می کرد ، براش غذا می آورد و از کنار او تکون نمیخورد و مواظبش بود .

یه شب صاحب خونه با صدای پارس کردن کوبک از خواب بیدار شد،بله تیکا حالش بد شده بود و کوبک با این کار جون تیکا رو نجات داد...تیکا رو فورا به بیمارستان رسوند و دکترا مجبور شدند که پای تیکا رو قطع کنند ...تحمل این موضوع برای تیکا اصلا کار آسونی نبود !

کوبک در تمام دوران نقاهت پیش تیکای بود و کمکش کرد که راه رفتن روی سه پا رو یاد بگیره !

وقتی که کاملا حال تیکا ،چه از لحاظ روحی و جه ازلحاظ جسمی ،خوب شد ؛ کوبک تبدیل شد به همون کوبک قلدر قدیمی "

این هم عکس کوبک و تیکاست ...

چیزهایی هست که نمی دانیم

این عشق و علاقه بین حیوانات با همدیگه و بین خودشون انقدر موضوع جالبیه که برای بیشتر خوندن در موردش یه سایت طراحی کردن با این نشونی  greatergood.berkeley.edu که می تونین مطالب بیشتر در مورد عواطف حیوانات رو اینجا مطالعه بفرمایید.

با دیدن این ویدئو مطمئن شدم که حیوانات هم احساس دارن ، خوبشم دارن !

اصلا آدم باید یک "تو " داشته باشد ،

که هر وقت از همه چیز خسته و ناامید بود بهش بگه :

مهم اینه که هستی ، بی خیال همه دنیا :)

زندگی همتون با یه "تو" ی فوق العاده پر از خنده ، پر از شادی ...

7 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

هیچ منطق علمی و تجربی پشت این حرفها نیست، حیوانات فقط حس فیزیکی دارند، ناراحتی اونها بابت گرسنگی، جفت شدن نر و ماده،حمایت از فرزندان و... تنها براساس شرطی شدن غریزه و تلاش برای بقا هست، بسیاری از حیوانان مازاد فرزندان خودشون رو یا رها میکنن یا خوراک دیگر فرزندان و همنوعانشون میکنتن، هیچ حس مادر و فرزندی پدر و فرزندی بین حیوانات نیست و حمایت حیوان والد از فرزند صرفا در بازه تعیین شده غریزی جهت بزرگ شدن فرزند و بحث بقا هست و پس از این دوره که در برخی حیوانات چند روز و در بخری حیوانات کمتر از یک سال هست مادر پدر با فرزندان رقیب و دشمن جنسی، رقیب و دشمن غذایی و.. میشوند. این طبیعت حیوانات هست و اگر رفتاری غیر از این از حیوانات خانگی دست آموز و آموزش دیده میبینید شرطی شدن اونها هست، مثل شیری که رندگی خوی اون هست ولی شلوارک پاش میکنن و در سیرک میرقصد. حیوانات رفتار غریزی و شرطی دارند نه از روی فهم و احساس و محبت و..

کاربر مهمان

در اصل هیچ منطق علمی و تجربی پشت حرف های شما نیست. سگ دارم، گربه دارم، مینا دارم، مرغ و خروس و.... از بچگی عاشق حیوونا بودم و 26 ساله کنارم هستن. حامی حیواناتم و امدادگرشون. شما برو ی کم تحقیق کن

30 اردیبهشت 1399

کاربر مهمان

سخت در اشتباهید، حیوونا عاشق میشن و من تمام این عاشقی رو لحظه به لجظه دیدم. عشق به صاحب، عشق به جفت، عشق به فرزند و.... حتی پرنده ها ی مثال: مرغ و خروسی داشتم که از به دنیا اومدنشون بزرگشون کرده بودم، از همون بچگی خیلی به هم وابسته بودن و خانم مرغه خیلی با هوش بود، قشنگ هر روز صبح پشت در اتاقم صدا میزد تا در و باز کنم، میومد کنارم ی تخم میکرد و ی دوری تو اتاق میزد و میرفت. ی دفه خروسم مریض شد و هر چی دکتر بردم فایده نداشت. حدود 3 ماه مریض بود و بعدم ی روز صبح وقتی بیدار شدم دیدم پرکشیده و جسدش جلوی در افتاده. من احمق اون شب باید آقا خروس و میاوردم تو چون قشنگ مشخص بود لحظه های آخره اما نمیدونم چرا این کارو نکردم. خانم مرغه هیچ مشکلی نداشت، صحیح و سالم، واکسن زده و چکاپ کامل گرفته بود دکتر. فردای همون روز دیدم خانم مرغه پشت در صدا نکرد. معمولا خواب بودم اون ساعنا که صدا میکرد برای تخم کردن و از قد قد کردنش بیدار میشدم در و باز میکردم. فردای اون روز وقتی بیدار شدم در و باز کردم که ببینم چرا خانم مرغه نیومده دیدم جسدش دقیقا همونجایی که روز قبل جسد آقا خروسه افتاده بود افتاده. عشق به همدم جنس ندارد.....

30 اردیبهشت 1399

04 اردیبهشت 1399

مهیار
سلام, من با حیوانات زیادی به صورت دوره ای بین 4 تا 5 سال بزرگ شدم همین دیروز بودش که بعداز 4 سال از دست دادمش, میخوام بگم که واقعا دوست داشتن رو حس میگرد عاشق من شده من منم همینطور, مثلا وقتی که از سرکار غروب میومدم از لونش میومد بیرون بازی میکردیم,تا وقتی که پیشش بودم اصلا نمیرفت تا من برم و این علاقه رو فقط با من داشت, عشق(دوست داشتن) یعنی همین کسی که با حیوانات بزرگ شده باشه میفهمه اینارو! بهتون پیشنهاد میدم حتما این عشق حیوانات رو تجربه کنید چون خیلی خیلی از عشق های ما بهتر(پاکه)

29 اردیبهشت 1397

12

من 40 سالمه انسان هستم ولی تا کنون هیچ مردی عاشق من نشده من هم نشدمممممممم

15 خرداد 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.