ویدیو HD
بیتا عزیزی

انتشار

06 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

عالم هستی قلمرو فرمانروایی خداوندی است که صاحب مطلق همه چیز در آن است و کره زمین به این بزرگی تنها یک ذره کوچک از این شکوه بی پایان است. آب، خاک، سنگ، گیاه، حیوان، انسان و هر چیز دیگری در این زمین نشانه ای از وجود برتر الهی است و شاید در راس همه ی این مخلوقات، انسان قرار داشته باشد. اما برتری انسان هرگز به این معنا نبوده است که ما اجازه داریم زندگی سایر موجودات زنده زمین را به خطر بیاندازیم. در این حال چگونه می توانیم پاسخگوی خداوندی باشیم که مخلوقاتش را دوست دارد و ارزش می نهد.

زمین در حال تغییر است و مهم تر از آن شاید تغییرات آدمی باشد و همین ها دلایل تهدید زندگانی سایر موجودات زنده است. امروز سوالی مطرح می کنیم که پاسخ دادن به آن نباید کار دشواری باشد، اما در عین حال عمل کردن به آن مطمئنا بسیار سخت خواهد بود؟ آیا ما حق داریم زندگی گونه ای خاص از طبیعت را به منظور دست یافتن به خواسته ها و تمایلات خود برای همیشه نابود کنیم؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت نیست بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با تعدادی از حیوانات دریایی و خاکی و پرندگانی آشنا شویم که متاسفانه بقایشان در معرض خطر قرار دارد و دلیل اصلی آن زیاده خواهی بشر است، هر چند که دلایل دیگری هم در این مسائل دخیل هستند اما مطمئنا آسیب هیچ کدام به اندازه انسان نخواهد بود. موجوداتی که احتمالا نوه های ما باید آن ها را به وسیله تصاویرشان در کتاب ها و اینترنت بشناسند و هرگز شانس تماشای آن ها در محیط طبیعی زندگی نصیبشان نخواهد شد.

امروز می خواهیم شما را با حیوانات در حال انقراضی آشنا کنیم که شاید در آینده ی نه چندان دور، دیگر اثری از آن ها روی زمین باقی نماند و از آنجایی که متاسفانه تعداد این گونه های حیوانی کم نیست ناچاریم در دو قسمت همگی آن ها را به شما معرفی کنیم. اما پیش از ورود به دنیای ناراحت کننده این موجودات دوست داشتنی شما را به تماشای تصاویر کمدی از حضور حیوانات در طبیعت دعوت می کنیم که پیش از این در اختیارتان قرار گرفته بود:

کمدی حیات وحش (مسابقه عکاسی ۲۰۱۵)

مسابقه عکاسی کمدی حیات وحش سال ۲۰۱۶ | بخش اول

مسابقه عکاسی کمدی حیات وحش سال ۲۰۱۶ | بخش دوم

همراه کارناوال باشید. 

حیوانات در حال انقراض

1- پنگوئن ماژلان

پنگوئن های ماژلان (Magellanic penguin) از گونه های پنگوئن آمریکای جنوبی است که صدها سال پیش در سواحل ریو دوژانیرو برزیل زندگی می کردند اما رفته رفته به دلیل گرم شدن زمین و نشت نفت بر سطح زمین ناچار به مهاجرت شدند و مسافت های بسیار طولانی را برای تهیه غذا پیمودند و به همین دلیل بسیاری از آن ها مردند. امروزه از 17 گونه پنگوئن های کره زمین، جمعیت 12 گونه آن با سرعت در حال کاهش است.

 

حیوانات در حال انقراض

2- پلنگ آمور

پلنگ آمور (Amur Leopard) از گونه پلنگ ها در شمال شرقی چین، شبه جزیره کره و بخش جزیره روسیه است که امروزه این گونه در محدوده چین و کره به طور کامل از میان رفته و تنها حدود 30 راس آن در نواحی شرقی روسیه موجود است. این گونه زیبا به دلیل ارزشمندی پوست خال خالش و همچنین دلایلی چون گسترش محیط انسانی و تغییرات آب و هوایی، جزء گربه سانانی است که به شدت در معرض انقراض قرار دارند.

حیوانات در حال انقراض

3- دلفین نهنگی پوزه کوتاه

این دلفین متفاوت با نام (Irrawaddy Dolphins) در آب های جنوب و جنوب شرقی آسیا یافت می شود و به دلیل پیشانی گنبدی و پوزه کوچکش در بین مردم این نواحی بسیار محبوب و شناخته شده است. امروزه به دلیل صید بیش از حد این نوع از دلفین ها تعدادشان به کم تر از 77 عدد رسیده است. 

حیوانات در حال انقراض

4- تمساح پوزه باریک گنگی

نام انگلیسی آن (Gharials) است و به تمساح هندی نیز شناخته می شود. این تمساح فَکی باریک و بلند دارد و از طویل ترین نوع تمساح است و گونه آن به شدت با خطر انقراض رو به رو است.

حیوانات در حال انقراض

5- موش جیبی پاسیفیک

موش جیبی پاسیفیک (Pacific Pocket Mouse) در محدوده کالیفرنیای آمریکا یافت می شود و از کوچک ترین گونه های جوندگان جهان است. این موش ها به دلیل تخریب زیست بوم و همچنین جدا افتادن از هم نوع و چند دسته شدن در حال انقراض هستند.

حیوانات در حال انقراض

6- فیل دریایی

فیل دریایی یا داگونگ (Dupongo)، یکی از چهار گونه دریاگاویان است و در سواحل شرقی قاره آفریقا در اقیانوس آرام یافت می شوند. متاسفانه به دلیل گوشت و روغنش به شدت شکار می شود و به همین دلیل با خطر انقراض جدی مواجه است.

حیوانات در حال انقراض

7- گوسفند بزرگ شاخ

نام دیگر این حیوان گوسفند کوهی آمریکایی (Bighorn Sheep) است و به دلیل ظاهر منحصر به فرد و البته شاخ های سنگین و زیبایشان با خطر شکار مواجه هستند و یک شاخشان به تنهایی می تواند بالغ بر 14 کیلوگرم وزن داشته باشد. این گونه به دلیل شکار فراوان و همچنین بیماری که از طریق احشام اروپایی به آن ها سرایت کرد با کاهش سریع جمعیت مواجه شد و با وجود جمعیت اولیه 2 میلیون راس در ابتدای قرن بیستم به 70 هزار راس تقلیل یافتند.

حیوانات در حال انقراض

8- عنکبوت هندی

عنکبوت هندی (Spider Gooty) به دلیل رنگ آبی بسیار زیبایی که دارد معروف است و تنها در محدوده کوچکی از جنگل های هند یافت می شود. این نوع عنکبوت به دلیل ظاهر متفاوت و زیبایش شکار می شود و به فروش می رسد. افرادی بالغ بر 500 دلار برای خریداری آن ها هزینه می کنند و تعجبی ندارد که این گونه نیز در حال انقراض باشد.

حیوانات در حال انقراض

9- گرگ خاکستری

گرگ خاکستری (Gray Wolve) از گونه سگ سانان است و بیشترین پراکندگی بومی را بین تمام اعضای خانواده سگ سانان دارد. گرگ های خاکستری در منطقه آمریکای شمالی هر چند که تحت پوشش قانون حمایت از گونه های در معرض خطر قرار گرفته اند اما همچنان در امنیت کامل نیستند. این گرگ ها بیشتر در اطراف دریاچه های بزرگ، بخش شمالی رشته کوه راکی و در جنوب غربی ایالات متحده یافت می شوند و مدت هاست که برای حفظ بقای خود با طبیعت و انسان در مبارزه هستند و هرچند که با تهدید انقراض مواجهند اما می شود به بقایشان امیدوار بود.

حیوانات در حال انقراض

10- بز کوهی مارخور

بزکوهی مارخور (Markhor) یکی از گونه های بزرگ جثه بز کوهی است و در شمال پاکستان، شمال شرقی افغانستان، جنوب تاجیکستان و جنوب ازبکستان یافت می شود. این گونه، حیوان ملی پاکستان به شمار می آید و نامش از زبان فارسی به معنای خورنده مار گرفته شده است. مارخورها به دلیل شاخ های زیبا و ظاهر متفاوتشان بسیار شکار می شوند و هر چند که مقررات حفاظتی فراوانی برای امنیتشان برقرار است اما همچنان از خطر شکار در امان نیستند و جمعیت آن در دو نسل اخیر بیش از 20 درصد کاهش داشته و امروزه کم تر از 2500 راس آن در حیات وحش یافت می شود.

حیوانات در حال انقراض

11- ببر

ببرها (Tigers) بزرگترین حیوان از خانواده گربه سانان هستند و امروزه چهار زیرگونه ی آن یعنی ببر مازندران، ببر جاوه، ببر بالی و ببر جنوب چین به دلیل تخریب زیست بوم، شکار بی وقفه و ناپیوستگی در زیستگاه منقرض شده اند. اما پنج زیر گونه آن: ببر آمور یا ببر سیبری، ببر بنگال، ببر هندوچینی و ببر مالایا در تعداد بسیار محدود و در زیستگاه های دور از هم وجود دارند و متاسفانه تعدادشان به کم تر از 3000 راس در سرتاسر آسیا رسیده است.

حیوانات در حال انقراض

12- میمون دماغ سربالای طلایی

نام انگلیسی این حیوان (Langur Chato) یا (Golden snub-nosed monkey) است و از تیره اولین نسل میمون بر روی زمین است. این حیوان جن مانند در قاره آسیا و در ارتفاع 4000 متری از سطح زمین زندگی می کنند و در گذشته نه چندان دور به ندرت یافت می شدند و یا در تیررس نگاه آدمی قرار می گرفتند اما امروزه به لطف همین انسان و از بین رفتن زیست بومشان در فهرست گونه های در معرض خطر قرار دارند.

حیوانات در حال انقراض

13- لاک پشت چرمی

لاک پشت چرمی (Leatherback Turtles) بزرگترین گونه لاک پشت دریایی است و مهاجرت در این گونه بسیار زیاد است. جمعیت پشت چرمی ها در سال های اخیر به دلیل شکار بی رویه تخم ها، آلودگی های دریایی مانند خوردن پلاستیک، گسترش و توسعه فضاهای ساحلی و شکارچیان کارخانه های شیلات به شدت رو به کاهش است و با وجود تنوع محیط زندگی، گونه این حیوان دو زیست با خطر انقراض مواجه است.

حیوانات در حال انقراض

14- شاهین بال پهن

شاهین بال پهن پورتوریکوئی (Puerto Rican broad-winged hawk) گونه ی در حال انقراض شاهین هاست و امروز به دلیل شکار بی رویه این پرنده قوی جثه و باشکوه تنها 100 تای آن ها باقی مانده اند. 

حیوانات در حال انقراض

15- کل سکایی

بز کوهی کل سکایی یا سایگا (Saiga Antelope) در مناطقی با پوشش استپ در اوراسیا یافت می شوند. این نوع از بز کوهی در مناطق روسیه، قزاقستان و ترکمنستان زندگی می کند و در چین و مغولستان تقریبا منقرض شده اند و دلیل اصلی آن شکار بی رویه این حیوان به ویژه برای کاربرد شاخ آن در طب چینی است.

حیوانات در حال انقراض

16- خفاش میوه خوار بلومر 

این خفاش با نام انگلیسی (Bulmer's fruit bat) در گینه نو وجود دارد و با اینکه در دهه 1970 میلادی در تعداد فراوان یافت می شده امروزه به دلیل تخریب زیست بوم و همچنین شکار بی رویه تقریبا انقراض یافته است.

حیوانات در حال انقراض

17- راسوی پا سیاه

راسوی پا سیاه (Black Footed Ferrets) یکی از بحرانی ترین گونه های در حال انقراض ایالات متحده آمریکاست و حتی در دهه 1970 میلادی این گونه را منقرض شده اعلام کردند اما خوشبختانه این حیوانات هنوز در تعداد بسیار محدود و در 18 زیستگاه متفاوت یافت می شوند. دلایل اصلی خطر انقراض این گونه راسو تخریب زیستگاه، شیوع بیماری های جدید و مهم ترین آن، کاهش شدید غذای اصلی این حیوانات یعنی سگ دشتی است. این حیوانات در حال حاضر به شدت مورد حفاظت قرار دارند.

حیوانات در حال انقراض

18- کرگدن سیاه

کرگدن سیاه (Black Rhinoceros) یکی از قدیمی ترین پستانداران کره زمین است و امروزه حدود 4500 راس از آن ها باقی است. این کرگدن بومی نواحی شرقی و مرکزی آفریقاست و در دوران استعمار کشورهای آفریقایی هر دو گونه کرگدن سفید و سیاه به دلیل شاخ های ارزشمند، تهیه غذا و همچنین ورزش در تعداد فراوان شکار می شدند. متاسفانه حتی حمایت های چند جانبه برای حفظ این حیوانات هم نتوانست جلوی تغییرات گسترده آب و هوایی و همچنین شکارهای پنهانی را بگیرد.

حیوانات در حال انقراض

19- گورخر گروی

گورخر گروی (Grevy’s Zebra) بزرگترین و زیباترین گونه گورخر و خانه اصلی آن ها آفریقاست. این گونه به دلیل تخریب زیست بوم و تبدیل به چراگاه دام ها و همچنین چندپاره شدن محیط زندگی و جدا افتادگی در معرض انقراض قرار دارند.

حیوانات در حال انقراض

20- کرکس ریش دار

کرکس ریش دار یا هما (Bearded Vultures) عمدتا در مناطق مرتفع کوهستانی در آسیا و اروپا و کم تر در آفریقا یافت می شود و تهدیدی جدی برای بره ها و کودکان به شمار می آید و خوراک اصلی آن از مغز استخوان تهیه می شود. طبق گزارشات بنیاد جهانی طبیعت تنها 10000 نمونه از آن ها باقی است.

حیوانات در حال انقراض

سخن آخر

آیا پیش از این با همه این حیوانات آشنایی داشتید؟

احساستان نسبت به خطراتی که این موجودات کمیاب را تهدید می کند چیست؟

آیا دوست دارید از نزدیک این حیوانات را ببینید؟

کارناوال پذیرای پیشنهادات شما عزیزان است. نظراتتان را با ما در میان گذارید.

 

12 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

واقعا ممنونم از مطالب خوبتون من برای انشا که در مورد(حیوانات در حال انقراض)از مطالب شما الهام گرفتم فقط کمی از عنکبوت هندی بدم می آید خلاصه هزار هزار ممنونم .مواظب حیوانات باشیم.😊😊😊😊

22 مهر 1398

کاربر مهمان

خيلى ممنون از مطلب هاى خوبتون خيلى به دردم خورد ممنون

12 مرداد 1398

کاربر مهمان

لطفا حیوانات را شکار نکنین

10 مرداد 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.