karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در خبری اعلام کرد قوانین نرخ گذاری هتل ها در ایران به نسبت گذشته تغییری نکرده و تعرفه ها همچنان با ریال محاسبه خواهند شد. 

آقای تیموری در خبر خود به برداشت های نادرستی که از آزادسازی نرخ هتل ها صورت گرفته اشاره کرد و گفت: 

نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری بر اساس فرایندی است که در آیین‌ نامه ایجاد، اصطلاح، ‌تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌ گذاری خدمات تاسیسات گردشگری مصوب سال ۱۳۹۴ هیات دولت تعیین شده است. بر همین اساس ابتدای مهرماه هر سال و براساس شاخص تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی، سقف افزایش احتمالی تعرفه ها به واحدهای گردشگری ابلاغ می‌ شود. با توجه به این قانون، قیمت هتل ها هر سال با توافق تشکل مربوطه و اداره کل استان تصویب و ابلاغ می شود. 

معاون گردشگری در ادامه بر اینکه واحد پولی برای محاسبه نرخ خدمات هتل ها همچنان ریال است و موضوع تعیین نرخ ارزی برای مسافران منتفی شده تاکید کرد: 

این توافق در چارچوب همان آیین‌ نامه سال ۹۴ حاصل شده است. بنابراین هتل‌ ها می‌توانند با استناد به شاخص رسمی برابری ریال با ارز خارجی، تعرفه‌ تعیین شده را به ارز مورد نظر خود تبدیل و تعویض کنند. یعنی اگر هتل مسافر خارجی داشته باشد قیمت ریالی خود را به نرخ ارز رسمی کشور که در بانک مرکزی حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است، تبدیل می‌ کند و قرار نیست قیمت ارزی نامتعارف و متفاوت از نرخ ریالی به خارجی‌ ها بدهد.

آقای تیموری در مورد مبنای محاسبه تعرفه هتل ها به ارز، با توجه به کمترین نرخ پایه بانک مرکزی (4200 تومان) چنین توضیح داد:

 در آیین‌ نامه مصوب سال ۹۴ مبنای محاسبات، «شاخص رسمی» برابری ریال با ارز خارجی تعیین شده است. آن زمان سه پایه نرخ (دولتی، نیما و آزاد) وجود نداشت پس با استناد به همان آیین نامه مبنای محاسبات، نرخ پایه ای که بانک مرکزی اعلام کرده است. این قانون از گذشته وجود داشته و تداوم آن در شرایط حاضر برای حمایت از هتلداران در مقابل افزایش بی‌ رویه هزینه های آب، برق و مالیات بوده است.

در همین زمینه جمشید حمزه زاده، رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران- با تایید صحبت های آقای تیموری گفت: 

چیزی با عنوان آزادسازی نرخ در هتل های ایران وجود ندارد. البته این پیشنهاد از سوی جامعه هتلداران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داده شده که در شرایط کنونی بهترین حالت آزادسازی نرخ است، اما هنوز در این رابطه اقدامی نشده است و قرار شده طبق روال سابق، نرخ‌ها به صورت استانی مشترکا بین اداره میراث فرهنگی و گردشگری و تشکل استانی تنظیم و ابلاغ شود.

وی در ادامه افزود: 

در توافقی که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شد، نرخ ارزی در هتل ها وجود ندارد و مبنای محاسبه پول ملی است. برای خارجی‌ هایی که انفرادی به ایران سفر می کنند نیز همان تعرفه مصوب به نرخ رسمی ارز (بانک مرکزی) تبدیل می شود. قوانین شرح داده شده در مورد شاخص محاسبات تعرفه هتل ها و نرخ گذاری این تاسیسات گردشگری از قدیم وجود داشته و چیزی تغییر نکرده است. 

هتل

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.