karnaval.ir

فهیمه دزفولی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 تیر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گزارش خبرگزاری ایلنا حرمت الله رفیعی -رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران- در خصوص انجام سفرهای ارزان قیمت به کشور‌های خارجی از سوی برخی آژانس‌ها که از طریق حواله ارزی مسافران و مابه‌التفاوت قیمت این ارز با ارز آزاد به رانتی قابل توجه ‌دست پیدا می‌کنند، توضیحاتی را ارایه کرد:

متاسفانه در حال حاضر این شرایط وجود دارد و همان دوستانی که بدون کارشناسی و جویا شدن نظر ما قانون‌ها را تصویب کرده‌اند، مسبب این وضعیت هستند.

رفیعی در بخشی از سخنانش تشریح کرد:

برخی افراد مسافرانی را که غالبا اهل روستاها بوده و تا به حال به کشور خارجی نرفته‌اند، پیدا کرده و آنها را به هتل‌های دو و سه‌ستاره خارج از شهر در کشور خارجی می‌برند و یک هفته آنجا نگه می‌دارند و به آنها می‌گویند که به‌صورت رایگان به سفر آمده‌اند. در صورتی که مابه‌التفاوت ارز مسافری آنها ۴ تا ۵ میلیون می‌شود؛ اما تمام هزینه آنها بیشتر از ۲ تا ۲.۵ میلیون نیست. به این صورت این افراد به سود خوبی دست پیدا می‌کنند اما اینکه چه کسانی هستند؛ مشخص نیست!

وی افزود:

در گذشته مسافرانِ چمدانی داشتیم که اصطلاحا به آنها چترباز می‌گفتند که تا مسیر دبی می‌رفتند و با آوردن بار، از آنها سواستفاده می‌شد. این هم مدل دیگر دلالی است که از طریق بردن مسافری که اصلا از آن سفر چیزی نمی‌داند و بهره‌ای هم نمی‌برد، یورو و دلارها را جمع می‌کنند. 

رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ادامه داد:

در حقیقت این افراد دلال‌هایی هستند که با ایرلاین‌ها ارتباط دارند. اگر توجه کنیم؛ می‌بینیم در برخی مسیرها به‌جز یک ایرلاین داخلی و دو سه ایرلاین خارجی، ایرلاین دیگری فعالیت ندارد و با توجه به اینکه مثلا برای هواپیمایی ترکیش صرف نمی‌کند که از اینجا مسافر را به استانبول ببرد و از استانبول دوباره به مالزی ببرد،‌ می‌توان به این نتیجه رسید که دو ایرلاین خود ما این کار را انجام می‌دهند. همان‌هایی که تا چند وقت پیش می‌آمدند و به دفاتر التماس می‌کردند که بیایید و ما به شما گروه می‌دهیم. اما در حال حاضر اگر یک بلیت از آنها بخواهیم وجود ندارد و بسته شده است. بنده دفاتر را از این موضوع مبرا می‌دانم چراکه وقتی من، با وجود اینکه رییس صنف و آژانس‌دار قدیمی هستم؛ نمی‌توانم برای خودم بلیت تهیه کنم، قطعا دفاتر دیگر هم به سختی در حال کار کردن در این بازار هستند و نمی‌توانند در این مسیرهای خاص حداقل تا ۱۵ مرداد بلیتی تهیه کنند. به همین دلیل مطمئنم که حتی یکی از این دفاتر هم به این کار رو نیاورده‌اند.

وی با طرح این پرسش که چه کسی ارز ۳۰۰ دلاری را به ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورو افزایش داد، افزود:

اگر شما مافیای صنف‌های دیگر را پیدا کردید؛ مافیای این صنف را هم می‌توانید پیدا کنید. اینکه در حال حاضر چه کسانی توانستند تا اواسط مرداد بلیت‌ برخی مقاصد را ببندند و چنین وضعیتی را ایجاد کنند؛ مشخص نیست!

حرمت الله رفیعی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:

ما به بانک مرکزی این پیشنهاد را دادیم که ارز مسافرتی را به دفاتر بدهند تا براساس مدارک واقعی که ارایه می‌شود تمام هزینه‌های سفر اعم از هتل، بلیت و... توسط آژانس‌ها پرداخت شود و حق بستن پرواز‌ها نیز وجود نداشته باشد. البته مدارک مشخص بوده و کسی نمی‌تواند مدارک قلابی را به ما ارایه دهد. کمیته‌ای برای این موضوع تشکیل شده که در آن افرادی که هم کاربلد بوده و هم خودشان ذی‌نفع نیستند حضور دارند. یعنی خود آن دفاتر حق اینکه در آن مسیر کار کرده باشند را نداشته و به این صورت قطعا دنبال گرفتن ارز برای خود نیستند. در نهایت باید بگویم که اگر ما مسافری را تایید کنیم پای تایید آن نیز می‌ایستیم. اما متاسفانه در حال حاضر یک تجارت مافیایی در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کنید این موضوع بهانه‌ای برای قطع ارز مسافری باشد، اظهار کرد:

مساله دیگری در کار بوده و از نظر من این کار با تدبیر صورت گرفته تا به این صورت برای یکسری از افراد درآمد هنگفتی ایجاد شود. آدم‌هایی در حال هدایت این موضوع هستند وگرنه در حال حاضر چرا باید امکان رزرو برخی پروازها بسته باشد؟

رفیعی در پایان گفت:

چند روز قبل می‌خواستم درباره مسایل ارزی در تلویزیون صحبت کنم؛ اما به من گفتند ارز خط قرمز ماست و به‌هیچ وجه درباره آن صحبت نکنید. چرا نباید شفاف‌سازی صورت گیرد؟ چرا نباید بگوییم این راه غلط است و ارزی که در حال به تاراج رفتن است را باید در مسیر درست قرار داد تا این اندازه ارز خارج نشود و آن میزانی که خارج می‌شود، درست خارج ‌شود. در روش پیشنهادی ما اسناد و مدارک مستند ارایه خواهد شد و دارایی هم مالیات و عوارض خود را می‌گیرد. یعنی همه‌چیز در چرخه قانونی قرار می‌گیرد.

حرمت الله رفیعی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

گاهی عکس می‌گیرم، بیشتر می‌نویسم، ساعات اداری را پشت مانیتور می‌گذرانم، عصرها در ترافیک می‌مانم، صبح‌ها بین صفحات کتاب و صدای فروشنده‌های مترو چرت می‌زنم‌‌، آخر هفته‌ها را با دوست و آشنا کافه و پارک می‌روم؛ اما لابه لای این روزمرگی‌ها زندگی هم می‌کنم. لابه‌لای

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.