کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

22 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اثری زیبا و فاخر را بررسی می کنیم که هر گوشه اش هنری وصف نشدنی نهفته است؛ تاج فرح پهلوی.

تاج های اصلی پادشاهان بیشتر در مراسم تاج گذاری استفاده داشته اند و به دلیل سنگینی بیش از حدِ این تاج ها، امکان استفاده از آن ها در روزهای عادی نبوده و گاهی در مراسم خاص روی سر قرار می دادند. این تاجِ شهبانو فرح پهلوی در سال 1346 هجری شمسی ساخته و در روز تاج گذاری به او هدیه داده شد.

از نظر ظاهری این تاج بسیار زیبا و منحصر به فرد است، ترکیب رنگی سبز و قرمز دارد و سنگ های قیمتی زیادی از جمله برلیان، زمرد، مروارید، یاقوت و لعل در ساختش استفاده شده اند، بدنه ی آن از جنس پلاتین می باشد و در زیرش از پارچه ی مخمل سبز رنگ استفاده شده است تا راحت تر باشد و سر ملکه را آزار ندهد. به دلیل استفاده از سنگ های زیاد در تاج فرح وزنش زیاد شده و حدودا یک کیلو و 489 گرم وزن دارد.

جالب است بدانید که بدنه ی این تاج در فرانسه ساخته شد. بعد از ساخت نوبت قرار دادن جواهرات سلطنتی روی آن بود، اما از آن جا که این جواهرات اجازه خروج از ایران و خزانه را نداشتند، جواهرسازان فرانسوی به ایران آمدند و جواهرات را روی تاج نصب کردند.

تاج ملکه فرح آن قدر ارزشمند است که نتوانسته اند روی آن قیمتی بگذارند و تنها می توان گفت این تاج نمادی از هنر ایرانیان است.

دوران تاریخی : ساخت تاج فرح به زمان حکومت پهلوی و به صورت دقیق تر اواخر سال 1345 هجری شمسی باز می گردد.

جنس : بدنه ی تاج از جنس پلاتین است و 36 زمرد، 105 مروارید، 34 یاقوت، 1469 الماس و دو لعل هم دارد.

سازنده : وان کلیف و آرپل دو هنرمند انگلیسی تبار سازنده ی این تاج گران مایه می باشند.

محل نگهداری : در حال حاضر این تاج زیبا در موزه ی جواهرات ملی ایران واقع در خیابان فردوسی تهران نگهداری می شود و در معرض دید عموم است.

فرح پهلوی
فرح پهلوی
تاج فرح پهلوی
تاج فرح پهلوی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
گذری

هنر ایرانیان دقیقا کجای کار بود ؟؟!

رها

چشم نداری ببینی

24 فروردین 1398

30 اسفند 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.