karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

حیات وحش ایران در سال های گذشته به دلایل مختلف از جمله خشکسالی، توسعه شهرها، شکار بی رویه، آلودگی آب، هوا و زمین دچار مشکلات جدی شده است و از تعداد گونه های مختلف گیاهی و جانوری آن روز به روز بیشتر کاسته می شود. در این میان انتشار خبرهایی مبنی بر صدور مجوز شکار به شکارچیان خارجی آن هم در فصل زادآوری حیوانات، زخم کهنه حیات وحش ایران را بازتر و داغ آن را تازه تر می کند. خبرهایی که در کنار مسایل زیست محیطی، عزت نفس ایرانی ها را نیز نشانه می گیرد که آیا ایران آن اندازه فقیر شده است که برای حفظ حیات وحش خود احتیاج به حضور گردشگران خارجی برای شکار آن هم در فصل زایش دارد؟ 

به نقل از تسنیم، در سالهای گذشته به دلیل کاهش فراوان جمعیت حیات وحش، شکار چارپایان در ایران ممنوع شده بود اما با پیگیری و فشار برخی فعالان گردشگری شکار، مشاوران غیررسمی سازمان محیط زیست و سمن های به ظاهر محیط زیستی، دوباره مجوزهای لازم برای شکار توسط مسوولان سازمان محیط زیست صادر شد. بر همین اساس در تفاهم نامه ای اجازه و پروانه شکار گونه های کل، قوچ، گراز و آهو در زیستگاه های 11 منطقه از 6 استان داده شد. 

در همین راستا متاسفانه جمعه 4 خرداد ماه، فصل زادآوری حیات وحش، شکارچیان خارجی با مجوز سازمان محیط زیست وارد استان یزد شدند و یک قوچ 14 ساله را در منطقه شکار ممنوع مرر و میبد از پای درآوردند. خبری که هم فعالان محیط زیست و هم مردم را حیرت زده کرد و این سوال را به وجود آورد که آیا سازمان حفاظت از محیط زیست چوب حراج به سرمایه های حیات وحش ایران زده است؟

خبر کشتار و رکورد زدن شکارچی خارجی با شاخ این قوچ 14 ساله در منطقه شکار ممنوع مرر و میبد متاسفانه با افتخار توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست استان یزد منتشر شد. مساله ای که افسوس و سرزنش بسیاری را برانگیخت زیرا حتا شکارچیان قدرتمند هم از کشتار در فصل زادآوری خودداری می کنند؛  فصلی که چارپایان ماده مشغول مراقبت از نوزادان خود هستند و محیط بانان سعی دارند تا با قرق محیط امنیت و آرامش بیشتری را در زیستگاه حاکم کنند. 

موضوعی که این سوال را مطرح می کند که آیا سود حاصل از فروش مجوزهای شکار آن هم در این زمان از سال ارزش فدا کردن گونه های حیوانی ایران را دارد؟ 

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

راشن حسینی

خدالعنتشون کنه  تواین دوره جون ادم ارزش نداره به حیوان رحم کننوقتی محیط بان ها جلوی شکارحیوان رومی گیرن شکارچی باگلوله می زنتشون

انتشار:11 خرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.