ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 خرداد 1397

به روز رسانی

12 خرداد 1397

حیات وحش ایران در سال های گذشته به دلایل مختلف از جمله خشکسالی، توسعه شهرها، شکار بی رویه، آلودگی آب، هوا و زمین دچار مشکلات جدی شده است و از تعداد گونه های مختلف گیاهی و جانوری آن روز به روز بیشتر کاسته می شود. در این میان انتشار خبرهایی مبنی بر صدور مجوز شکار به شکارچیان خارجی آن هم در فصل زادآوری حیوانات، زخم کهنه حیات وحش ایران را بازتر و داغ آن را تازه تر می کند. خبرهایی که در کنار مسایل زیست محیطی، عزت نفس ایرانی ها را نیز نشانه می گیرد که آیا ایران آن اندازه فقیر شده است که برای حفظ حیات وحش خود احتیاج به حضور گردشگران خارجی برای شکار آن هم در فصل زایش دارد؟ 

به نقل از تسنیم، در سالهای گذشته به دلیل کاهش فراوان جمعیت حیات وحش، شکار چارپایان در ایران ممنوع شده بود اما با پیگیری و فشار برخی فعالان گردشگری شکار، مشاوران غیررسمی سازمان محیط زیست و سمن های به ظاهر محیط زیستی، دوباره مجوزهای لازم برای شکار توسط مسوولان سازمان محیط زیست صادر شد. بر همین اساس در تفاهم نامه ای اجازه و پروانه شکار گونه های کل، قوچ، گراز و آهو در زیستگاه های 11 منطقه از 6 استان داده شد. 

در همین راستا متاسفانه جمعه 4 خرداد ماه، فصل زادآوری حیات وحش، شکارچیان خارجی با مجوز سازمان محیط زیست وارد استان یزد شدند و یک قوچ 14 ساله را در منطقه شکار ممنوع مرر و میبد از پای درآوردند. خبری که هم فعالان محیط زیست و هم مردم را حیرت زده کرد و این سوال را به وجود آورد که آیا سازمان حفاظت از محیط زیست چوب حراج به سرمایه های حیات وحش ایران زده است؟

خبر کشتار و رکورد زدن شکارچی خارجی با شاخ این قوچ 14 ساله در منطقه شکار ممنوع مرر و میبد متاسفانه با افتخار توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست استان یزد منتشر شد. مساله ای که افسوس و سرزنش بسیاری را برانگیخت زیرا حتا شکارچیان قدرتمند هم از کشتار در فصل زادآوری خودداری می کنند؛  فصلی که چارپایان ماده مشغول مراقبت از نوزادان خود هستند و محیط بانان سعی دارند تا با قرق محیط امنیت و آرامش بیشتری را در زیستگاه حاکم کنند. 

موضوعی که این سوال را مطرح می کند که آیا سود حاصل از فروش مجوزهای شکار آن هم در این زمان از سال ارزش فدا کردن گونه های حیوانی ایران را دارد؟ 

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.