ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 مهر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، تکیه‌ها، حسینیه‌ها و تعزیه های کشورمان، این روزها فقط از ساکنان این سرزمین میزبانی نمی کنند بلکه آغوش خود را به روی گردشگران خارجی نیز باز کرده اند؛ گردشگرانی که شاید پیش از سفر به ایران برای حضور در مراسم عزاداری برنامه‌ریزی نکرده و یا کمتر در مورد آن شنیده بودند اما حالا با متقارن شدن سفرشان با ایام سوگواری محرم اتمسفر دیگری از ایران را تجربه می کنند.

آنها از اروپا و آسیا آمده‌اند تا تاریخ و تمدن ایران را ببینند، اما در انرژی اجتماع بزرگ سوگواران امام حسین (ع) غرق می‌شوند.

در میان شهرهای مختلف، یزد شاهد حضور پررنگ تر گردشگران خارجی غیرمسلمان در میان سوگواران امام حسین (ع) است که گاه با پوشیدن لباس‌های تیره و استفاده از سربندهای مناسب این روزها، به نشانه ی همدلی در مراسم‌های مذهبی و آیینی شرکت داشته اند. تعداد این گردشگران روز به روز در حال افزایش است و تا به حال از هلند، آلمان، فرانسه، لهستان، بلژیک، ویتنام، اسپانیا، ژاپن و سوئیس در این مراسم ها که معمولا در تکیه‌ها و حسینیه های قدمت داری همچون حظیره و شاهزاده فاضل برگزار می گردد، حضور پیدا کرده اند.

گردشگر جوانی که سفرش به یزد با آخرین روزهای دهه اول محرم همزمان شده و توانسته در مراسم سوگواری مردم میبد در عزای امام حسین (ع) شرکت کند، به قدری محو تماشای این مراسم سنتی بود که حتی برای صرف شام، فضای هیئت را ترک نکرده و گفته است:

آنقدر انرژی این جمع زیاد است که دوست ندارم ترک شان کنم.

کمیته گردشگری مذهبی ـ معنوی استان یزد مسئولیت برنامه‌ریزی حضور گردشگران خارجی در مراسم‌های مذهبی محرم را برعهده دارد و با اجرای تورهای رایگان، برگزاری روضه انگلیسی و کارگاه عاشورا و همچنین اختصاص فضای ویژه به گردشگران خارجی در حسینیه‌ها و تکیه‌هایی که مراسیم اصیل‌تری را به اجرا می‌گذارند، تصویر دیگری از اسلام و ایران را به نمایش گذاشته و هدفش این است که گردشگران را نسبت به تفاوت‌های تفکر داعش و افراطی‌ها آگاه نماید.

عزاداری مردم ایران و به ویژه فلسفه نذری دادن و به سوگ نشستن برای برخی از گردشگران به قدری جالب توجه بوده که تحت تاثیر تبلیغ آنها از سال‌های گذشته، امسال ۱۰۰ گردشگر اسپانیایی و تعدادی از ایتالیایی ها تنها به قصد حضور در عزاداری امام حسین(ع) به یزد سفر داشته اند.

شهر جهانی یزد که از دو سال پیش تا کنون تلاش کرده تا از ظرفیت آیین‌ها و عزاداری‌های ماه محرم برای جذب و ماندگاری گردشگران خارجی بهره ببرد، پارسال میزبان نزدیک به ۷۰۰ گردشگر از ۲۸ کشور بوده و گفته می شود که امسال این رقم به یک هزار گردشگر در دهه نخست ماه محرم رسیده است.

ورود به صفحه اختصاصی مطالب و تصاویر محرم

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
حامی

یاد قدیما بخیرررررر

10 مهر 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET