ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری مهر، محمدحسن طالبیان -معاون سازمان میراث ­فرهنگی، صنایع­ دستی و گردشگری- از ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و جنگل ابر شاهرود سخن گفت و تاکید کرد:

این مهم با همکاری دستگاه­‌های اجرایی فراهم می­ شود.

محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید خود از بافت تاریخی استان سمنان و تعدادی ازکاروانسراهای استان، از پیگیری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت جهانی چشمه علی دامغان، کاروانسراهای استان و مجموعه تاریخی بسطام شاهرود خبر داد و گفت این امر بدون مشارکت دستگاه‌های اجرایی مرتبط، امکان پذیر نیست:

چشمه علی یکی از باغ های مهم کشور است و چنانچه ساماندهی شود، می تواند در کنار ۹ باغ تاریخی و جهانی کشور به ثبت برسد.

وی در مورد تاثیر ثبت جهانی چشمه علی دامغان بر اقتصاد و گردشگری منطقه صحبت کرد و افزود:

این باغ بر اساس مستندها و عکس‌­های تاریخی دارای ساختار باغ های ایرانی ست و باید با حذف ساختمان های الحاقی و انجام پروژه های مرمتی به ساختار سابق خود باز گردد.

ضرورت ساماندهی کاروانسراهای استان سمنان

معاون میراث فرهنگی در بازدید خود همچنین به وضعیت کاروانسراهای تاریخی استان سمنان اشاره کرد و گفت: 

بسیاری از کاروانسراهای تاریخی استان از جمله کاروانسرای سنگی و آجری آهوان، در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار ندارند و متاسفانه به دلیل اینکه در اختیار سازمان میراث نیستند، دچار آسیب هایی شده اند.

آقای طالبیان در مورد تعیین تکلیف کاروانسراهای استان افزود: 

کاروانسراها در صورت رها بودن، دچار آسیب و فرسایش‌­های بیشتری می­ شوند از سوی دیگر تدوین پرونده زنجیره کاروانسراهای ایرانی در دستور کار است و بسیاری از کاروانسراهای استان قابلیت حضور در این پرونده را دارند.

او در ادامه از وضعیت بافت تاریخی استان سمنان گزارشی ارایه کرد و گفت: 

سازمان میراث فرهنگی به اتفاق شهرداری سمنان و مجموعه دست اندرکار و سازمان بازآفرینی شهری در حال تدوین حداقل دو محور تاریخی برای بازسازی و احیا در بافت تاریخی سمنان است. از سوی دیگر باید گفت مرمت و حفاظت آثار تاریخی واقع در این دو محور، بازآفرینی آثار فراموش شده بر اساس اسناد تاریخی، کف سازی، بدنه سازی، استحکام بخشی بناها و خانه های تاریخی و ... از جمله موارد در دست اقدام در این محورها قلمداد می شود.

ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام

معاون میراث فرهنگی در ادامه صحبت های خود به مجموعه باشکوه تاریخی بسطام اشاره کرد: 

مجموعه بسطام به دلیل نوع معماری، وجود مقبره و امامزاده از اهمیت بالایی برخوردار است، اما در حال حاضر دارای به هم ریختگی فضایی است. طرح هایی برای ثبت جهانی بسطام در نظر گرفته شده است که در صورت همکاری اداره اوقاف و امور خیریه با اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، می ­توان شرایطی را فراهم کرد که مجموعه به سلسله مراتب و نظام معماری گذشته خود بازگردد.

وی از قرار داشتن این مجموعه تاریخی در لیست موقت ثبت جهانی خبر داد و اضافه کرد: 

قرار است سال آینده جنگل ابر نیز در پرونده جنگل های هیرکانی ثبت جهانی­ شود.

Mohammad Ghafourian Nasiri 
آرامگاه خرقانی
آرامگاه خرقانی
مجموعه بایزید بسطامی

اخبار روز گردشگری را در کارناوال بخوانید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
سپهر از خرم آباد
ثبت جهانی ژئوپارک های بی نظیر لرستان مطالبه ی ما لرستانیها است.دره شیرز کوهدشت-زمین لغزش سیمره و دریاچه گهر سالهاست در انتظار ثبت شدن در میراث طبیعی یونسکو هستند

27 مرداد 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET