راهنمای تهیه ارز دانشجویی | شرایط دریافت

نکته مهم

 تمامی اطلاعات و بخشنامه هایی که در این مطلب آمده اند به بازه زمانی 21 فروردین 1397 تا 14 مرداد 1397 تعلق دارند و بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی بانک مرکزی، پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی توسط بانک ها به طور کامل حذف شده و این امر در اختیار صرافی ها قرار گرفته است. به محض تکمیل بخشنامه و قوانین جدید، کارناوال جدیدترین اطلاعات را در اختیار شما خواهد گذاشت.

شاید تا به حال تجربه خروج از کشور به عنوان مسافر را داشته باشید. در این صورت حتما نسبت به تهیه ارز اقدام کرده و با راه های آن آشنا هستید. اما تهیه ارز تنها به اهداف گردشگری محدود نمی شود و بسیاری از افراد به دلایل مختلف می توانند نسبت به تهیه ارز اقدام کنند. گروهی از این افراد دانشجویانی هستند که برای ادامه تحصیل یکی از کشورهای خارجی را انتخاب کرده اند. این دسته از افراد به دلایل مختلف و با برتری هایی که دارند، بورسیه می شوند و از امکان تحصیل رایگان استفاده می کنند و یا باید شخصا نسبت به تامین و پرداخت هزینه های تحصیل اقدام کنند. از آنجا که با نوسانات ارزی ممکن است آسیب هایی جدی به این قشر وارد شود و با معضلاتی دست و پنجه نرم کنند، دولت ایران برای آنها روشی جداگانه به منظور تهیه ارز در نظر گرفته است. 

ارز دانشجویی عنوانی است که دانشجویان خارج از کشور به خوبی با آن آشنایی دارند. این ارز تا حدی دانشجویان را از نوسانات نرخ ارز مصون می دارد و باعث می شود تا با خیال آسوده تر به تحصیل خود ادامه دهند. قوانین مربوط به این نوع ارز مدام در حال تغییر هستند و در هر زمانی تحولاتی در آنها رخ می دهد. کارناوال می خواهد در این مطلب به شما بگوید که طبق آخرین تحولات، چگونه و به چه مقدار می توانید از این ارز تهیه کنید. 

با ما باشید و با ارز دانشجویی و روش های دریافت آن آشنا شوید...

کارناوال در مجموعه مقالاتی سعی دارد تا شما را با قوانین و شرایط بِه روز دریافت انواع ارز آشنا کند. در همین راستا قبلا و در مطالبی قوانین و شرایط دریافت ارز مسافرتی را برای شما توضیح داده است که با کلیک بر روی لینک زیر می توانید این مقاله ها را بخوانید:

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای دریافت انواع ارز

ارز دانشجویی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

یکسان سازی نرخ ارز | راه حلی برای رفع نا به سامانی های بازار 

فروردین 1397 با اخبار شوکه کننده ای برای بازار ارز همراه بود. قیمت ارز در هر روز، هر ساعت و حتا دقیقه با تغییراتی چشمگیر مواجه شد تا جایی که نرخ آن در بازار آزاد سر به فلک کشید. در همین گیر و دار بود که بانک مرکزی برای کنترل این نا به سامانی تصمیمی جدی گرفت و اطلاعیه ای را در رابطه با یکسان سازی نرخ ارز در 21 فروردین 1397 منتشر کرد. در متن اطلاعیه آمده است:

در راستای اجرای تصمیم روز گذشته ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای 42000 ریال برای هر دلار آمریکا که به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، مطالب زیر با هدف پاسخگویی به پرسش های احتمالی هموطنان و تبیین جزییات تصمیم یاد شده اعلام می شود. لازم به ذکر است بانک مرکزی آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات احتمالی تمام هموطنان است و در صورت لزوم، اطلاعیه های تکمیلی توسط این بانک منتشر خواهد شد. 

1. از تاریخ 21 فروردین 1397 بانک مرکزی نسبت به تامین ارز برای تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی در چارچوب قوانین و مقررات صادرات و واردات و مقررات ارزی کشور بر مبنای هر دلار 42000 ریال اقدام می کند.

2. بر اساس بند (خ) ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی های مجاز قاچاق محسوب شده و نهادهای ذیصلاح با مرتکب، بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می کنند. 

3. میزان ارز قابل نگهداری توسط هر شخص بر اساس دستورالعمل صادره توسط بانک مرکزی در تاریخ 21 فروردین 1396 حداکثر 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده و در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد. 

4. تمام اشخاصی که سابقا اقدام به خرید ارز به صورت اسکناس  کرده اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیار دارند، حداکثر تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده گذاری ارز در بانک های مزبور یا فروش آن به بانک ها اقدام کنند. بر اساس بخشنامه مورخ 1396/12/26 بانک مرکزی، در صورت سپرده گذاری ارزی در بانک ها، سود ارزی بر اساس مقررات بانک مرکزی به سپرده های مزبور پرداخت خواهد شد. بازپرداخت اسکناس به سپرده گذاران ارزی در صورت مطالبه آنها تضمین می شود. 

5. تامین ارز تمام واردات به کشور پس از ثبت سفارش انجام می شود. ثبت سفارش صرفا با پرداخت از طریق مسیر بانکی مجاز است. 

6. بانک ها علاوه بر انجام حواله توسط خود می توانند پس از تشکیل پرونده و اخذ تعهد از وارد کننده، نسبت به ثبت درخواست ارز به صورت حواله در سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی)  و همچنین حواله ارز از طریق صرافی ها اقدام کنند. 

7. تمام صادرکنندگان موظفند ارز حاصل از صادرات را به جز مواردی که صرف واردات توسط خود، بازپرداخت بدهی ارزی و یا سپرده گذاری می کنند، از طریق سامانه نیما به بانک ها و صرافی های مجاز بفروشند. 

8. ضوابط مربوط به تامین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی و درمانی و سایر موارد در مبادی خروجی همزمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

ارز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ارز مسافرتی و دانشجویی در ۲۳ فروردين ۱۳۹۷

پیرو اطلاعیه شماره (2) یکسان سازی نرخ ارز با توجه به پرسش ها و ابهامات مطرح شده در خصوص ارز مسافرتی و دانشجویی، اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه تامین این ارزها به شرح ذیل ارایه می‌شود:

1. مبلغ قابل تامین ارز دانشجویی قابل پرداخت/حواله حداکثر سالانه 15000 دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت شهریه دانشگاه و حداکثر ماهیانه 1000 دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای دانشجو و حداکثر ماهیانه 500 دلار برای هر عضو خانواده وی است.

2. پرداخت ارز دانشجویی پس از تایید وزارتخانه ذیربط (حسب مورد علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به نرخ اعلامی این بانک انجام خواهد شد.

3. برای پرداخت ارز دانشجویی تایید وزارتخانه ذیربط می بایست در هر سال تمدید شود.

4. علاوه بر بانک ملی، بانک سامان نسبت به ارایه ارز مسافرتی اقدام می کند. ترتیبات ارایه ارز مسافرتی توسط بانک سامان همان ترتیبات مندرج در اطلاعیه شماره (2) یکسان سازی نرخ ارز است. سایر بانک‌های ارایه کننده ارز مسافرتی متعاقبا به اطلاع عموم خواهند رسید. 

بانک مرکزی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نحوه دریافت ارز دانشجویی 

دانشجویان متقاضی دریافت ارز دانشجویی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

1-  ثبت نام: اولین قدم برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام در سامانه اختصاصی دریافت ارز دانشجویی (نشا) و تشکیل پرونده است. پس از ثبت نام شما به صورت الکترونیکی، شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری به شما ارایه می شود که باید حتما این اطلاعات را نزد خود نگهدارید.

شرایط مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا

١‑ داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات وفناوری. فهرست دانشگاه های مورد تایید را از اینجا ببینید.

تذکر : معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار صادر می شود و متقاضیان برای نوبت بعدی دریافت ارز دانشجویی می بایست در مقطع بالاتری از آخرین مدرک تحصیلی خود اقدام کنند.

٢‑ کسب حد نصاب یکی از آزمون های زبان خارجی مورد قبول وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

MSRT(MCHE)=40

TOLIMO=440

IELTS=5

TOEFL/PBT=440

TOEFL/IBT=45

٣‑ دارا بودن اصل پذیرش (قطعی و غیر مشروط) از دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

تذکر: برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورآمریکا، ارایه فرم  I-20 الزامی است.

نکات مهم

پرداخت کلیه هزینه های ریالی و ارزی مربوط به درخواست بر عهده متقاضی است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعهدی در این زمینه نخواهد داشت. 

مدت استفاده از تسهیلات برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ٣ سال و در مقطع دکتری حداکثر ۵ سال است.

کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور و دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور جهت استفاده از هرگونه خدمات دانشجویی و تسهیلات غیر ارزی ملزم به ثبت نام در سایت نشا هستند. خدمات به جز دریافت ارز عبارتند از: معرفی به سازمان وظیفه عمومی ناجا جهت اخذ معافیت تحصیلی برای طول مدت دوره با رعایت مقررات نظام وظیفه، به تعویق انداختن تعهدات مربوط به استفاده از تحصیل رایگان تا پایان دوره، اطلاع رسانی و ارایه خدمات مشاوره ای در خصوص وضعیت تحصیلی در دانشگاه های کشورهای مختلف.

ارز دانشجویی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در نشا

 تصویر اصل پذیرش از کشور محل تحصیل.

نکته: برای کشور آمریکا فرم I-20 الزامی است.

تصویر نمره زبان

تصویر گواهی فارغ التحصیلی (نامه دانشگاه به سازمان وظیفه)

 تصویر شناسنامه و کارت ملی

معافیت تحصیلی برای کسانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده و در حال حاضر مشغول به تحصیل اند.

اگر بعد از فرجه شش ماهه فارغ التحصیلی مراجعه می کنید باید تصویر دفترچه اعزام به خدمت را نیز ارایه دهید و کسانی که در حین خدمت هستند باید نامه هایی از یگان خدمتی خود اخذ و ضمیمه مدارک کنند. 

مدارک مورد نیاز ثبت نام ارز دانشجویی

تصویر دیپلم و پیش دانشگاهی

 ریزنمرات دانشگاه

 گواهی اشتغال به تحصیل که به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد.

 تصویر تمام صفحات گذرنامه

تصویر برگ اقامت دانشجویی

 تصویر شناسنامه و کارت ملی

ارز دانشجویی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- ورود به سایت: با اطلاعات داده شده وارد سامانه نشا و پروفایل شخصی خود شوید و از منوی مدیریت درخواست ها، گزینه ثبت درخواست نامه معرفی به بانک را انتخاب کنید. سپس به تکمیل فرم مربوطه مشغول شوید تا اطلاعات شما جهت صدورِ نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دانشجویی تکمیل شود. برای ثبت نام و دریافت نامه نیازی نیست به این اداره مراجعه کنید و باید منتظر پاسخ کارشناسان بمانید. پس از ثبت درخواست باید درخواست خود را در لیست ببینید که در وضعیت انتظار قرار دارد.

معرفی نامه به بانک برای دریافت ارز دولتی دانشجویی چیست؟

در این نامه شما به عنوان دانشجوی مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت معرفی می شوید که برای بازه مشخصی از سنوات مجاز تحصیلی تان می توانید از بانک های مشخصی ارزهای دولتی بگیرید. وزارت علوم و بهداشت در این نامه، گواهی اشتغال به تحصیل شما را تایید و مدت زمان استفاده شما از ارز دولتی را تعیین می کند. اگر در گواهی اشتغال به تحصیل ترم کنونی شما، 3 ماه اشتغال به تحصیل تایید شود می توانید با در دست داشتن معرفی نامه به بانک و مراجعه به بانک در طول مدت این بازه 3 ماهه ارز دولتی بگیرید.

3- تایید درخواست: در خواست شما توسط کارشناسان و پس از ثبت درخواست و قبل از تاریخ انتخابی شما در زمان ثبت نام، مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه از طریق ایمیل و پیامک به اطلاع شما می رسد. در پروفایل دانشجو در سامانه نشا در بخش لیست درخواست ها از تایید و یا رد درخواست مطلع شوید. در صورت تایید از همین بخش كد رهگیری را مشاهده و چاپ کنید و به بانک بروید. اگر درخواست شما تایید نشد می توانید پس از ویرایش و برطرف کردن خطای احتمالی، درخواست خود را دوباره به جریان بیندازید.

 4- پرداخت هزینه: قبل از مراجعه برای دریافت ارز باید مبلغ 34 هزار تومان به صورت اینترنتی و از طریق درگاه بانكی موجود در سامانه پرداخت شود.

تذکر: در صورتی كه پرداخت را از طریق شعبه و به صورت دستی انجام دهید به هیچ عنوان مورد قبول نیست و سازمان هیچ مسوولیتی را در قبال آن نمی پذیرد.

 5- مراجعه به بانک: با کد رهگیری و مراجعه به یکی از شعب منتخب بانک تجارت یا بانک سامان می توان نسبت به تهیه ارز دانشجویی اقدام کرد. یکی از اقوام نزدیک مانند پدر، مادر، برادر و خواهر متقاضی با در دست داشتن مدرک شناسایی معتبر و اصل گواهی اشتغال به تحصیل متقاضی نیز می تواند ارز را دریافت کند.

ارز دانشجویی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

علاوه بر ارز دانشجویی برای حمایت از این قشر دولت اقدام به ارایه تسهیلات غیر ارزی نیز کرده است که در اینجا به شرایط مورد نیاز و نحوه دریافت آن می پردازیم:

شرایط استفاده از تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

 تحصیل در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری

ارایه گواهی اشتغال به تحصیل جدید (به تاریخ روز) با تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.

 ارایه ریز نمرات سال های گذشته.

روشن بودن وضعیت نظام وظیفه (داشتن کارت پایان خدمت، داشتن کارت معافیت دایم، داشتن معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور) و ضمیمه کردن کارت پایان خدمت، کارت معافیت دایم یا نامه معافیت تحصیلی.

ثبت نام در سایت نشا و ایجاد پروفایل.

موارد تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

١‑ استفاده از تخفیف هواپیمایی یک بار در سال (فقط ایران ایر) 

٢‑ معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور.

تذکر: در سال دو نوبت می توانند از معافیت استفاده کنند به شرط آنکه فاصله دو ورود به کشور بیش از سه ماه باشد.

٣‑ عدم پرداخت مبلغ صدور گذرنامه (تسهیلات دانشجویی شامل همسر و فرزند دانشجو نیز هست)

۴‑ صدور گواهی اشتغال به تحصیل

مدارک مورد نیاز: گواهی اشتغال به تحصیل و ریز نمرات به تایید نمایندگی ایران در خارج از کشور

نکته: جهت صدور گواهی اشتغال به تحصیل برای اداره راهنمایی رانندگی حضور شخص به همراه گذرنامه و یک قطعه عکس الزامی است.

۵‑ اعلام فراغت از تحصیل به سازمان وظیفه عمومی

مدارک مورد نیاز: گواهی ارزشیابی مدرک تحصیلی از اداره کل دانش آموختگان

تذکر: حضور مشمول به همراه گذرنامه الزامی است.

۶‑ اعلام انصراف از تحصیل

مدارک مورد نیاز: نامه از دانشگاه محل تحصیل که اعلام انصراف دانشجو را تایید کرده باشد، حضور شخص دانشجو به همراه گذرنامه، درخواست اعلام انصراف از تحصیل به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج

زمان و مکان مراجعه

متقاضیان پس ار تکمیل مدارک و تایید آن از سوی کارشناسان باید پس از ٧ روز کاری با اصل مدارک ارسالی به سازمان امور دانشجویان ‑ اداره اعزام با هزینه شخصی و اداره تسهیلات مراجعه کنند.

تعهد متقاضی قبل از شروع ثبت نام

اینجانب متعهد می شوم پس از اعزام به کشور محل تحصیل، هر شش ماه یک بار، نسبت به ارسال گواهی اشتغال به تحصیل مورد تایید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج اقدام می کنم و در صورت عدم ارایه هیچ گونه ادعایی نسبت به ارایه خدمات از سوی آن اداره محترم نخواهم داشت.

ارز دانشجویی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوال

حتما و حتما نسبت به چک کردن وبسایت نشا اقدام کنید تا از آخرین تحولات مطمئن شوید. 

درصورت سوال یا مشکل در مراحل ثبت نام و یا بروز مشکل در سامانه با ایمیل nesha@saorg.ir مکاتبه کنید.

با توجه به الکترونيکی شدن کلیه خدمات و انجام آن از طریق سامانه نشا حتما قبل از مراجعه به این اداره، درخواست خود را از طریق سامانه ثبت و در صورت نیاز نوبت حضور دریافت کنید. بدون داشتن نوبت حضور، به درخواست شما رسیدگی نمی شود.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشکلات احتمالی و اطلاع از نزدیک ترین شعبه منتخب ارزی با شماره های 81041-021 (بانک تجارت) و -021 6422 (بانک سامان) تماس حاصل فرمایید. 

ارز دانشجویی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

در این مطلب شرایط و ضوابط دریافت ارز دانشجویی را مرور کردیم تا متقاضیان این ارز با آگاهی بیشتری نسبت به دریافت آن اقدام کنند. اگر شما تجربه تهیه این ارز را داشته اید از مشکلات خود برای مان بگویید و تجربه خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به ایران
دیدگاه ها : 36
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X