خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 فروردین 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

نکته مهم

 تمامی اطلاعات این مطلب در مهرماه 1397 بنا بر آخرین تغییرات اعلام شده از سوی بانک مرکزی و اخبار منتشر شده در خبرگزاری های معتبر به روز شده اند.

شوق سفر و کشف تازه ها انسان را به سرزمین های دیگر می کشاند و او را وسوسه می کند تا پا را از مرزهای کشورش فراتر بگذارد. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و گاه ترجیح می دهند تعطیلات خود را در کشوری دیگر بگذرانند. وجود قوانین لغو ویزا با برخی کشورها نیز باعث سهولت این امر شده و هموطنان مان را به سوی مقاصدی در آن سوی مرزها راهی کرده است.

سفرهای خارجی نیازمند طی مراحل و مقدمات بیشتری نسبت به سفرهای داخلی هستند. شما به محض خروج از کشور یک گردشگر بین المللی به حساب می آیید و باید طبق قوانین جهانی رفتار کنید. این بدان معنی است که باید مدارک بین المللی داشته باشید و از ارز رایج کشور مقصد برای مبادلات خود استفاده کنید. مدرک بین المللی شما، گذرنامه یا پاسپورت تان است که می توانید با مراجعه به دفاتر پلیس +10 و طی مراحلی ساده به راحتی نسبت به تهیه آن اقدام کنید. مساله ای که با توجه به تحولات به وجود آمده در بازار ارز برای مسافران خارج از کشور مطرح است، تهیه ارز مسافرتی است که تا به امروز فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته و در طی زمان با تغییراتی اساسی رو به رو بوده است.

تغییرات مداوم قانونِ مربوط به تهیه ارز باعث شد تا در کارناوال مطلبی را برای آن دسته از مسافرانی که قصد خروج از کشور دارند و می خواهند از مزایای تهیه ارز مسافرتی بهره ببرند تهیه کنیم. در این مطلب می خواهیم به شما بگوییم که طبق آخرین بخشنامه ها و ابلاغیه های بانک مرکزی چه کسانی و چگونه می توانند ارز مسافرتی دریافت کنند و چه مراحلی را باید پشت سر بگذارند. 

در ادامه با ما همراه باشید و از قوانین و مسایل مربوط به تهیه ارز مسافرتی اطلاع یابید.

ارز مسافرتی

از یکسان سازی نرخ ارز تا حذف ارز مسافرتی

فروردین 1397 با اخبار شوکه کننده ای برای بازار ارز همراه بود. قیمت ارز در هر روز ،هر ساعت و حتا دقیقه با تغییراتی چشمگیر مواجه شد تا جایی که نرخ آن در بازار آزاد سر به فلک کشید. در همین گیر و دار بود که بانک مرکزی برای کنترل این نا به سامانی تصمیمی جدی گرفت و اطلاعیه ای را در رابطه با یکسان سازی نرخ ارز در 21 فروردین 1397 منتشر کرد که بر اساس آن قرار بر این شد که ارز با بهای 42000 ریال برای هر دلار آمریکا ارایه شود و صرافی ها نیز حق فروش ارز را نداشته باشند. بانک ها بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی شروع به فروش ارز مسافرتی کردند.

این روال تا چندین ماه ادامه داشت تا اینکه کم کم زمزمه های حذف ارز مسافرتی به گوش رسید. پس از مدتی این کار صورت گرفت، پرداخت ارز مسافرتی از دستور کار بانک ها خارج شد و صرافی ها آن را به دست گرفتند. قیمت ارز هم بر اساس قیمت روز بازار تعیین می شد. مدتی گذشت تا اینکه پرداخت ارز مسافرتی دوباره از سر گرفته شد و این بار با نرخی جدید. در ادامه به شما جدیدترین وضعیت و شرایط پرداخت ارز مسافرتی را خواهیم گفت.

ارز مسافرتی

شرایط دریافت ارز مسافرتی از بانک ها

برای تهیه ارز مسافرتی باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید. این نکات بر اساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی به روز شده اند.

محدودیت سنی: پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از 12سال صورت نمی گیرد.

بانک های عامل: ارز مسافرتی را فقط می توانید با مراجعه به شعب منتخب بانک ملی و سامان، تجارت، پارسیان و ملت تهیه کنید. فهرست شعب منتخب برای انجام این کار را از راه های زیر بیابید:

بانک تجارت با مراجعه به این لینک و یا تماس با شماره 1554-021

بانک ملی با مراجعه به این  لینک و یا تماس با شماره 64140-021

بانک سامان از طریق تماس با شماره 6422-021

بانک پارسیان از طریق تماس با شماره 81151000-021

بانک ملت با مراجعه به این لینک و یا تماس با شماره ۱۵۵۶ برای تهرانی ها و ۸۲۴۸۸-۰۲۱ برای خارج از تهران

محدودیت دفعات دریافت: تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک بار در سال امکان پذیر خواهد بود.

مدارک مورد نیاز: برای دریافت ارز مسافرتی ملزم به ارایه این مدارک هستید: گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در صورت وجود) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور.

میزان ارز مسافرتی تعیین شده برای هر فرد: میزان ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال که باید به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز صورت گیرد:

  • 500 یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس.
  • 1000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران سایر کشورها به غیر از عراق
  • 250 هزار دینار عراق برای زایران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت اعم از زمینی یا هوایی. برای این دسته از مسافران ارایه بلیط و گذرنامه اجباری نیست اما باید فهرست مشخصات آنها به تایید سازمان حج و زیارت برسد. بانک‌ها باید در این مورد هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.

قیمت ارز مسافرتی: قیمت فروش ارز مسافرتی هر روز بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام می شود و بعد از آن بانک های عامل فروش خود را آغاز می کنند.

نحوه دریافت ارز: متقاضی باید معادل ریالی ارز مسافرتی را بر اساس قیمت روز یورو به شعب منتخب بانک پرداخت و در مقابل آن رسید دریافت کند. باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی باید میزان ارز را در مقابل رسید بانک پرداخت و سپس گذرنامه متقاضی را ممهور کند. این باجه پس از باجه کنترل گذرنامه قرار دارد.

محدودیت برای ایرانیان مقیم خارج: بانک ها مجاز به پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور نیستند. در رابطه با مصادیق ایرانیان مقیم خارج از کشور، بانک ها می توانند، مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند.

زمان مراجعه برای تکمیل پرونده: بهتر است حدود یک هفته تا 10 روز پیش از سفر نسبت به ارایه مدارک اقدام کنید.

ارز مسافرتی

بانک ملی

بانک سامان

تهیه ارز از صرافی ها

بر اساس آخرین اطلاعیه بانک مرکزی در تاریخ 11 مهر 1397، فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف 5000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها توسط صرافی‌ ها مجاز است. این فروش باید بر مبنای نرخ بازار و حتما با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا)"  صورت گیرد.

ارز مسافرتی

توصیه های کارناوالی

برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی حتما نکات زیر را در تهیه ارز مد نظر داشته باشید:

حتما و حتما برای تهیه ارز مسافرتی فقط به بانک های منتخب مراجعه کنید. 

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشکلات احتمالی و اطلاع از نزدیک ترین شعبه منتخب ارزی با بانک های معرفی شده تماس بگیرید.

اخبار را تنها از طریق وبسایت بانک مرکزی  دنبال و از مفاد اطلاعیه ها اطمینان حاصل کنید.

سوالات،نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود را از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان بانک مرکزی در میان بگذارید:

ایمیل: taknerkhi@cbi.ir

شماره تلفن: 29954855-021

ارز

سخن آخر

تهیه ارز تنها یکی از مراحل سفر به خارج از کشور است پس علاوه بر این مساله باید در مورد اعتبار گذرنامه، ویزا و سایر موارد نیز دقت به خرج دهید. قوانین ارزی بیشتر با هدف ثبات بازار ارز تصویب می شوند و در هر لحظه ممکن است تغییر کنند. کارناوال در صورت بروز هر گونه تغییر این مساله را به همراهانش اطلاع رسانی خواهد کرد.

آیا شما نسبت به تهیه ارز مسافرتی اقدام کرده اید؟

چه مشکلاتی را در این قوانین می بینید؟

نظرها و پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید...

...

آیا این مطلب مفید بود؟

77 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

قيمت ارز مسافرتي بر حثب نرخ همون بازار سياه علام ميشه يا نه كمتره؟

انتشار:24 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

سلام من میخام زمینی برم‌کربلابه من ارز تعلق میگیره واینکه چقدره؟؟؟

انتشار:05 شهریور 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

هادی

سلام اتباع هم میتوانن ارز بگیرن؟

کارناوال

با سلام خدمت شما دوست عزیز

برای آگاهی از پاسخ سوال تان بهتر است با کارشناسان یکی از بانک ها تماس بگیرید و آخرین قوانین در این زمینه را جویا شوید. راه های ارتباطی با بانک ها را در قسمت شرایط دریافت ارز مسافرتی از بانک ها در همین مطلب بیابید.

شاد و پیروز باشید.

30 اردیبهشت 1398

انتشار:22 اردیبهشت 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.