ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هواپیماها، بهترین و سریع ترین وسایل نقلیه ی عمومی هستند و وجودشان باعث شده تا سفر، بسیار آسان تر از گذشته باشد. حالا تنها با چند ساعت پرواز می توانیم به اقصی نقاط کره ی زمین رفته و از سفرمان لذت ببریم؛ اما هنوز هم برای طی برخی از مسیرها باید ساعات زیادی را در هواپیما سپری کنیم که این زمان در بعضی مواقع به بیش از یک روز می رسد.

مسلما نشستن روی صندلی هواپیما به مدت چندین ساعت، بسیار خسته کننده و در برخی موارد مشکل ساز است. تصور کنید که باید یک روز تمام را در کابینی در بسته و در کنار چندین مسافرِ غریبه سپری کنید؛ حتی اگر 8 ساعت را هم بخوابید باز هم زمان زیادی باقی می ماند. این مدت زمان زیاد، آن هم به صورت نشسته می تواند به اندام مسافران نیز صدمه برساند و فرد را مستعد کمر و گردن درد کند. کارناوال امروز راهکارهای کوتاهی را بیان می کند که اگر آن ها را در سفرهای طولانی خود به کار گیرید، حتما لحظات بهتری را در هواپیما خواهید داشت. مطمئنا خوردن قرص های خواب یا بازی های کامپیوتری راه های مناسبی برای سپری کردن این وقت آزاد شما نیستند، پس اگر به سلامت بدنتان اهمیت می دهید حتما ما را در این مقاله همراهی کنید.

Photo by : Unknown

1- ساعت بدنتان را تنظیم کنید

اگر پروازی طولانی پیش رو دارید پس حتما به کشور دوری رهسپار شده اید. در سفرهای طولانی یکی از معضلات مسافران، عدم تنظیم ساعت بدن است. بدن هر فرد بر اساس ساعتی خاص تنظیم شده و همه ی اجزای بدن در ساعت های ویژه ای آماده ی فعالیت می شوند و در ساعاتی دیگر آمادگی کار را ندارند. باید از چند هفته پیش از پرواز، با توجه به ساعت مقصدتان بدن خود را نیز تنطیم کنید، در غیر این صورت دچار سردرد خواهید شد که این سردردها از همان زمان پرواز خودشان را نشان می دهند. اگر نمی خواهید همه ی سفرتان را با سردرد بگذرانید، پس از قبل خود را آماده کنید.

Photo by : Unknown

2- بالش فراموش نشود

در سفرهای طولانی چه با قطار و چه با هواپیما، حتما بالش کوچکی همراه خود داشته باشید. درست است که هواپیماها اغلب بالش های کوچکی در اختیارتان قرار می دهند؛ اما این بالش ها دیر به دیر شسته می شوند و اندازه ی آن ها هم برای همه مناسب نیست. برای سلامت گردنتان حتما به بالش احتیاج خواهید داشت.

Photo by : Unknown

3- مُسکن همراه ببرید

حتی اگر بیماری خاصی هم ندارید حتما مُسکن همراه ببرید زیرا افرادی که مستعد بیماری های سینوسی هستند، در طی سفرهای هوایی دچار دردهایی در نواحی مختلف سرشان می گردند، پس به هیچ عنوان قرص های مسکن را فراموش نکنید.

4- نرمش و حرکات کششی را فراموش نکنید

هر چند ساعت یکبار، از روی صندلی خود بلند شوید و حسابی به بدنتان کش و قوس بدهید. حرکت های کششی باعث می شوند که به اندام هایتان آسیبی وارد نشود و عضله ها صدمه نبینند. پیشنهاد می کنیم هر یک یا نهایتا دو ساعت، یکبار این کار را انجام دهید. 

5- آب بنوشید

خیلی ها عقیده دارند که آب های داخل هواپیماها سالم نیستند و نباید زیاد از آن ها استفاده کنید، اگر شما هم از این دسته افراد هستید حتما با خود آب معدنی همراه داشته باشید؛ زیرا در طول سفرتان باید مقدار زیادی آب بنوشید تا به دفع سموم بدنتان کمک کنند. مصرف نوشیدنی ها و استفاده ی مکرر از سرویس بهداشتی به سالم ماندن بدنتان کمک خواهد کرد.

Photo by : Unknown

6- استفاده از ضدعفونی کننده ها

پیشنهاد می کنیم که حتما با خود مایع ضدعفونی کننده ی دست همراه داشته باشید. کابین هواپیماها تمیز نیستند و قطعا شما هم بیش از یک یا دوبار دستتان را نخواهید شست، پس حتما از ضدعفونی کننده ها استفاده کنید تا دچار مسمومیت و بیماری های گوارشی نشوید.

Photo by : Unknown

7- استراحت زیاد ممنوع

افراد زیادی تصور می کنند که اگر ساعات زیادی را در هواپیما بخوابند، حتما سفر بهتری خواهند داشت؛ اما این طرز تفکر کاملا اشتباه است. باید تلاش کنید که ذهنتان را از رخوت و تنبلی دور نمایید مثلا کتاب بخوانید یا به تماشای ابرها نشسته و در تفکراتِ تخیلی خود غرق شوید؛ این جور کارها باعث می شوند که ذهنتان همچنان بر طبق ساعاتِ واقعی روز فعالیت کند.

8- نفس عمیق بکشید

مشغله های روزانه گاهی آنقدر زیاد می شوند که یادمان می رود باید نفس بکشیم! منظور ما نفس های عمیق است، کشیدن نفس های عمیق به سلامت بدن کمک زیادی می کنند، پس حالا که زمان زیادی در هواپیما دارید هر چند دقیقه یکبار یک نفس عمیق کشیده و بدنتان را از تنبلی دور کنید.

Photo by : Unknown

9- از مواد نیروزا دوری کنید

از مواد نیروزا و خوراکی هایی که سیستم بدن شما را قوی تر می کنند مانند کافئین، مواد مخدر یا حتی الکل دوری کنید. مصرف این گونه مواد باعث ایجاد اختلال در سیستم بدن شما می شوند و به شدت به بدنتان آسیب وارد خواهند کرد.

10- توجه به رژیم غذایی

در پروازهای هوایی طولانی مدت، مجبورید که چند وعده ای را در هواپیما نوش جان کنید. اگر همیشه از رژیم های خاصی پیروی کرده اید، باید در هواپیما هم رژیمتان را در نظر داشته باشید. مطمئنا همه چیز باب میلتان نخواهد بود؛ اما لااقل در مصرف غذاهای غیر رژیمی زیاده روی نکنید. توصیه می کنیم تنقلاتی که دوست دارید و شامل رژیمتان هم می شوند حتما همراه داشته باشید.

سخن آخر

مطمئنا تا پروازی طولانی را تجربه نکنید متوجه دشواری های آن نخواهید شد. اگر شما هم چندین ساعت را در هواپیما گذرانده اید، حتما تجربیات و دغدغه هایتان را با ما در میان گذارید.

منتظر نظرات و دیدگاه های شما خوبان هستیم.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

خواندن كتابهاى جذاب فقط دواى درد پروازهاى طولان هستن

19 فروردین 1399

elle

 چند سال پیش برای یه مدتی مالزی زندگی میکردم پروازش حدودا 8 ساعت بود بارهای اولی که میرفتم واقعا تا دو روز گیج بودم وقتی به ساعت ایران 2-3 نصفه شب بود و روی اقیانوس خورشید طلوع میکرد و تو هواپیما صبحانه سرو میکردن و وقتی ساعت 8 صبح میرسیدم کوالالامپور و ناهار میخوردیم ... اویل خیلی سخت بود ولی به مرور عادت کردم و همه چی عادی شد

30 آبان 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET