karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سفر کردن یکی از جذاب ترین پدیده هایی است که از نخستین سال های کودکی با آن آشنا می شویم. وقتی که در دو سالگی چهار دست و پا کنان خودمان را به اطراف خانه می رسانیم، قدری بزرگتر می شویم و با کنجکاوی به درون اتاق ها سرک می کشیم و در پنج شش سالگی ذوق آن را داریم تا از حیاط خانه بیرون بزنیم و با ترس درون کوچه را ببینیم و ... بزرگ تر و بزرگ تر می شویم و سفرهای ما هم شکل متفاوتی به خودشان می گیرند. آن قدر که دیگر حتا شهرگردی ها به چشممان نمی آید و سفر به دور دنیا، چیزی است که باعث درخشش چشمان و تاپ تاپ قلب‌مان می شود.... اما اما اما... همان طور که همه ما خوب می دانیم سفر پول لازم دارد و هر چه مقصد سفرمان دورتر باشد، طبیعتا پول بیشتری نیاز داریم. همین باعث می شود که بسیاری از ما خیلی زود روی آرزوهای‌مان خط قرمز بکشیم و ناامید از رفتن، غصه بخوریم... اما غصه خوردن سبک زندگی همه نیست و برخی هم ترجیح می دهند دست به کار شوند و تحت هر شرایطی سفر کنند....

برخی برای آن که سفر ممکن شود، توقعات‌شان را پایین می آورند و عناصر لوکس و پر خرج را حذف می کنند. از هاستل ها و چادر زدن به جای هتل استفاده می کنند و قید سفر هوایی را می زنند و اتوبوس و قطار را جایگزین می کنند. در این میان برخی هم پا را فراتر گذاشته و به کل وسایل نقلیه را حذف می کنند و به سراغ هیچهایک می روند. یعنی یک کوله بر می دارند، کنار جاده می ایستند و منتظر غریبه ای مهربان می شوند تا آن ها را به «رایگان» سوار کند و مسیری را با هم بگذرانند. اگر این سبک سفر برای شما جدید و جذاب است و مایلید از آن بیشتر بدانید، همراه کارناوال بمانید... 

اصول اولیه هیچهایک

آشنایی با هیچهایک یا رایگان سواری

چشمان‌تان را ببندید و همراه ما یکی از هزار فیلم و سریال خارجی را که از بچگی در تلویزیون دیده اید به یاد بیاورید. پسری را در کنار جاده می بینید که انگشت شست راستش را رو به بالا گرفته و انگار منتظر است. چند دقیقه ای می گذرد تا کامیون کوچکی از راه می رسد و به پسر اشاره می کند که: بپر بالا! 

حتما همه شما با این قسمت از فیلم ها آشنایی دارید. شاید همیشه تعجب می کردید که داستان از چه قرار است و یا شاید هیچ وقت توجه‌تان را جلب نمی کرد؛ اما باید بگویم که درست است: این پسر در حال هیچهایک بود. اگر بخواهیم تعریف سر راست تر و ساده تری برای هیچهایک بنویسیم خلاصه اش می شود این: کنار جاده بایست، سوار یکی از ماشین ها شو و رایگان مسیری را با آن ها طی کن. به همین راحتی.

هیچهایک یا رایگان سواری ارزان ترین راهی است که برای سفر می توان به سراغش رفت. چرا که در این حالت نیازی نیست هزینه ای به راننده بپردازید و به این ترتیب یکی از پرهزینه ترین بخش های سفر را حذف می کنید. اگر با این سبک سفر آشنایی نداشتید، احتمالا تا به حال صورت در هم کشیده اید و فکر می کنید: نمی شود که! اما باید بدانید هیچهایک نه تنها یک نوع روش مَن درآوردی و کم طرفدار برای سفر نیست که امروزه بسیار پرکاربرد است و خیلی بیشتر از گذشته، در دنیا محبوبیت پیدا کرده است. چه بسیار گردشگران خارجی که به این روش پا در سفر گذاشتند و کشورهای بسیاری را از نزدیک دیده اند و چه بسیار گردشگران و ماجراجویان ایرانی که در همین ایران خودمان کوله بر پشت انداختند و نگذاشتند هزینه، آن ها را برای سفر کردن محدود کند.

حالا که با مفهوم هیچهایک یا رایگان سواری آشنا شدیم، باید بدانید نه آن قدرها سخت است که نتوانید از پسش بربیایید و نه آن قدرها آسان است که بدون آشنایی کامل، راهی سفر شوید. نکات زیادی هستند که برای داشتن هیچهایکی بهتر، به شما کمک می کنند. در این جا به کمک کارناوال با هیچهایک و نکات لازم آن اشنا می شویم.

اصول اولیه هیچهایک

معایب و مزایای هیچهایک

هیچهایک، به نسبت دیگر روش های سفر برای ما ایرانی ها سبک بسیار جدیدی است. به همین دلیل در این جا نگاهی می اندازیم به مزایا و معایب هیچهایک تا ببینیم با چه چیزی رو به رو هستیم:

مزایا

معایب

راهی برای سفر ارزان

احتمال برخورد با راننده خطرناک

ایجاد امکان ماجراجویی و جهانگردی

انتظار و معطلی زیاد برای پیدا کردن سواری

هم صحبتی با آدم ها و پیدا کردن دوست های جدید

احتمال پیدا نکردن سواری

بالا بردن اعتماد به نفس

طی کردن مسیرها به صورت جداگانه

بالا بردن قدرت ریسک پذیری

یادگیری مدیریت بحران

تقویت نقشه خوانی و جغرافیای شما

همان طور که می بینید هر یک از موارد ذکر شده به تنهایی بسیار مهم اند و نمی توان تنها به یکی بسنده کرد و یا با اتکا به یک مورد، به هیچهایک دست زد. منطقی است که همه موارد را در نظر بگیرید و برای هر یک آمادگی لازم را کسب کنید. این کاری است که در ادامه با هم انجام می دهیم. 

اصول اولیه هیچهایک

پیش از هیچهایک

*هنگامی که هیچهایک را انتخاب می کنید، یعنی آمادگی آن را دارید تا ساعت هایی طولانی پیاده روی کنید. بنابراین از ویژگی های لازم، آن است که: 

 1. آمادگی جسمانی خوبی داشته باشید.
 2. از پیاده روی لذت ببرید.

*پیش از شروع سفر، نقشه مقصد و نواحی اطرافش را با دقت بررسی کنید. به این ترتیب یک تصویر کلی از مسیری که قرار است بپیمایید و شهرها و روستای مسیر به دست می آورید. در نتیجه در حین هیچهایک راحت تر می توانید تصمیم بگیرید که کدام ماشین شما را به مقصد نزدیک تر می کند و یا با شما هم مسیر است. همچنین برای هیچهایک یک نقشه محلی گیر بیاورید تا بتوانید در هنگام سفر از جغرافیای اطراف سر دربیاورید و یا اگر خواستید مسیر را تغییر دهید، بدانید با چه گزینه هایی رو به رو هستید.

*به اندازه کافی آب و خوراکی در کوله خود داشته باشید. در هنگام هیچهایک اغلب در مسیر هستید و به سختی به سوپرمارکت ها و مغازه ها می رسید. ضمن آن که اغلب سوپرمارکت های سر راهی گران‌تر با شما حساب می کنند.

*از خوراکی های بسته بندی شده و سبک استفاده کنید تا کوله شما را سنگین نکنند و فضای کمتری اشغال کنند.

*برای جای خواب برنامه ریزی کنید. برای این کار یا مسافرخانه و هاستلی را از قبل رزرو کنید و یا اگر کمپ در طبیعت را ترجیح می دهید، کیسه خواب گرم، چادر و پانچو بارانی را همراه داشته باشید. همچنین اگر مسیر جاده ای بین مبدا تا مقصد شما طولانی است و احتمال دارد که شب را در طبیعت باشید، همراه داشتن این لوازم توصیه می شود. 

*اگر می خواهید در سفرهای خارجی‌تان هیچهایک کنید، حتما درباره قوانین هیچهایک مقصد جستجو و بررسی داشته باشید. چرا که هیچهایک در برخی از مکان ها و مناطق ممنوع است و این کار ممکن است برای‌تان دردسرساز باشد.

*یکی از کارهایی که پیش از سفر می توانید انجام دهید، مشخص کردن نقاط مبدا و مقصد در گوگل مپ و همراه داشتن مسیر در گوشی شماست. شما در گوگل مپ می توانید نسخه آفلاین مسیر را ذخیره کنید و حتا زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید، باز هم نقشه را داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با گوگل مپ، نحوه استفاده از آن و امکاناتش، بر روی نوار سبز رنگ کلیک کنید و مقاله های مختلفی در این زمینه بخوانید:

ورود به صفحه اختصاصی مقاله های گوگل مپ

آمورش هیچهایک

نکاتی درباره لباس

سبک متفاوت هیچهایک برای سفر، باعث می شود تا برای لباس پوشیدن نکات متفاوتی را مد نظر قرار دهید:

1- هیچهایک یعنی برای سواری لازم است در معرض دید راننده باشید. بنابراین از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید. علاوه بر دیده شدن، پوشیدن رنگ های روشن، نشان از تمیزی لباس های شما دارد که بیشتر راننده ها را ترغیب می کند. 

2- اگر امکانش وجود دارد، به جای کوله پشتی از چمدان استفاده کنید. به این ترتیب شانس سواری در ماشین های تمیز و نو بیشتر نصیب شما خواهد شد. 

3- لباس های راحت و مرتبی را انتخاب کنید. مطمئن باشید ظاهر مرتب شما تاثیر مثبتی در انتخاب شدن‌تان دارد.

4- برای پوشش خود، به منطقه ای که قرار است در آن هیچهایک کنید نیز توجه داشته باشید. حساسیت های فرهنگی را بشناسید و به آن ها احترام بگذارید. به طور مثال در برخی از مناطق ایران، داشتن لباس های پوشیده تر برای هر دو خانم ها و آقایان توصیه می شود. 

5- توجه داشته باشید در هیچهایک های خارجی، برای انتخاب لباس ها تنها به سلیقه خود تکیه نکنید، سعی کنید که ظاهر شما عجیب و غریب به نظر نرسد. البته در ایران این موضوع چندان صدق نمی کند و اوضاع قدری پیچیده می شود. یعنی در کنار آن که لازم است حساسیت های فرهنگی را در نظر بگیرید، پوشش متفاوت شما باعث می شود تا راحت تر بتوانید ماشین سواری گیر بیاروید. چه بسا عده ای از هیچهایکرهای ایرانی سعی می کنند به گونه ای لباس بپوشند تا شبیه خارجی ها به نظر برسند. 

6- اگر مسیر مورد نظر شما برای هیچهایک، وضعیت آب و هوایی متغیری دارد، از چند لایه لباس سبک استفاده کنید. به این ترتیب با گرم شدن هوا، لباس ها را در می آورید و وزن کوله شما چندان زیاد نمی شود. 

7- اغلب اوقات داشتن کوله، مسافر بودن شما را به راننده ها نشان می دهد. بنابراین سعی کنید به گونه ای لباس بپوشید و بایستید که کوله پشتی شما دیده شود. 

8- برای پوشش، لباسی را انتخاب کنید که دستان شما را چندان نپوشاند یا آستین های چندان گشادی نداشته باشد تا بتوانید به رانندگان نشان دهید چیزی برای مخفی کردن ندارید. این حالت در جلب اعتماد رانندگان موثر است. 

ورود به صفحه اختصاصی انتخاب مناسب ترین لباس برای کوله گردی

هیچهایک

Ershad Nikkhah

چک لیست هیچهایک

 وسایل زیر را همراه داشته باشید:

 • نقشه
 • چتر یا پانچو
 • ماژیک و کاغذ: بسیاری از هیچهایکرها برای آن که بیشتر به چشم بیایند و به نوعی از راننده ها دعوت کنند تا آن ها را سوار کنند، مقصد خود را با ماژیک بر روی مقوا یا کاغذی می نویسند و در دست نگه می دارند. اگر مایلید از این روش استفاده کنید، داشتن ماژیک، کاغذ و یا مقوا را فراموش نکنید. البته باید بدانید مقواها اغلب اوقات راحت گیر می آیند و کافیست از مغازه داران بخواهید.
 • کلاه
 • کرم ضد آفتاب
 • پاوربانک
 • چاقوی جیبی
 • خوراکی های سبک
 • پول تا حد لازم: اگر پول نقد به همراه دارید آن را در جیب های داخلی کوله و دور از دسترس قرار دهید. 

موارد پیشنهادی:

 • اگر قرار است مسیر پربارانی را تجربه کنید، وسایل خود را در پاکت های پلاستیکی زیپ دار جای دهید. این موضوع را برای وسایل الکترونیکی بیشتر در نظر بگیرید. 

لوازم هیچهایک

نقاط مناسب برای سواری

همان طور که تا به حال متوجه شده اید، هیچهایک یعنی پیدا کردن سواری رایگان. باید بدانید برای آن که بتوانید سواری های خوبی گیر بیاورید، مهم ترین نکته محل ایستادن شماست. این محل باید چند ویژگی شاخص داشته باشد:

 • 1- جایی که شما در معرض دید قرار داشته باشید و به راننده این فرصت را بدهید تا برای سوار کردن شما تصمیم بگیرد.
 • 2- محل مناسبی برای کنار زدن ماشین وجود داشته باشد.
 • 3- ترافیک جاده به قدری نباشد که راننده تصور کند قطعا یکی دیگر شما را سوار می کند! 

بهترین نقاط برای پیدا کردن سواری رایگان عبارت اند از:

 • 1- پمپ بنزین / پمپ گاز
 • 2- عوارضی
 • 3- جاده های متقاطع و خروجی ها
 • 4- ایستگاه های هلال احمر
 • 5- پلیس راه ها
 • 6- ایستگاه کامیون
 • 7- ایستگاه اتوبوس

1- انتخاب هر یک از این نقاط مزایا و معایب خودش را دارد و این طور نیست که کاملا بی اشکال باشند؛ اما در مجموع به نسبت دیگر نقاط بهتر ارزیابی می شوند. از طرفی این بدان معنا نیست که خارج از این 5 نقطه دیگر جایی نمی توانید سواری های لازم را پیدا کنید، همان طور که گفته شد این ها «بهترین نقاط» هستند. 

2- هر نقطه ای که ماشین ها توانایی کنار زدن داشته باشند، می تواند نقطه خوبی برای ایستادن محسوب شود.

3- برای شروع هیچهایک از مرکز شهر شروع نکنید، این احتمال وجود دارد که هیچ وقت نتوانید ماشینی گیر بیاورید. سفرهای درون شهری اغلب کوتاه اند و کمتر کسی پیدا می شود که بخواهد به خارج از شهر برود، ضمن آن که اغلب انتظار دارند تا شما هزینه ای را بپردازید. در مقابل می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی به حاشیه شهر بروید.

4- در مسیرهای طولانی، هنگامی که با کسی همسفر شدید، پیش از آن که راننده شما را به مرکز شهر ببرد، از ماشین پیاده شوید. چرا که برگشتن به سمت جاده و خروج از شهر آسان نخواهد بود. توصیه می شود در نزدیکی بزرگراه پیاده شوید.

5- برای هیچهایک در نزدیکی مرزها، توصیه می کنیم ابتدا از مرز عبور کنید و سپس به دنبال ماشین مناسب باشید. گرچه سواری پیش از مرز وسوسه کننده تر به نظر می آید، چرا که ماشین ها زیاد و متنوع هستند؛ اما شانس پیدا کردن ماشین برای هیچهایک کمتر است. بنابراین پیاده از مرز عبور کنید و پس از آن به دنبال ماشین باشید. البته توجه داشته باشید که عبور پیاده از مرز در برخی از کشورهای دنیا ممنوع است. این موضوع را در مرز مشترک ترکیه و یونان خواهید دید. 

6- طبیعی است که باید بی خیال نقاطی شوید که جای مناسبی برای توقف ماشین نیستند. این نامناسبی می تواند کنار جاده و یا ایستگاه تاکسی باشد. 

7- نقشه های جاذبه گردشگری، می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند، چرا که متوجه مسیرهای پر تردد خواهید شد. در سفرهای داخلی این نقشه ها را می توانید از ایستگاه های بین راهی هلال احمر، ایستگاه های راهنمای گردشگر در ورودی شهرها و جاذبه های مهم دریافت کنید. در هیچهایک های خارجی نیز این نقشه ها را می توانید به راحتی از اینترنت و یا از آژانس های کرایه ماشین گیر بیاورید. 

8- در هیچهایک های خارجی خصوصا در آمریکا، ایستادن در شانه جاده چندان توصیه نمی شود. چرا که بسیاری از راننده ها از توقف در این مکان ها دل خوشی ندارند و شمار تصادفات در این نقاط بسیار بالاست. همچنین ممکن است این تصور پیش آید که شما را به اجبار بیرون کرده اند.

آموزش هیچهایک

نکاتی برای پیدا کردن ماشین

 1- از آن جا که سفر هیچهایک پدیده چندان شناخته شده ای در ایران نیست، بهتر است از همان اول درباره رایگان بودن سواری صحبت کنید.

2- بهترین زمان برای پیدا کردن ماشین، روزهاست و باید بدانید شب ها این کار بسیار سخت خواهد بود. اگر به هر دلیلی مجبور شدید شبانه برای هیچهایک اقدام کنید، به سراغ پمپ های بنزین بروید.

3- اگر جایی که ایستاده اید ماشین های پارک شده ای هم وجود دارد، خودتان را محدود به ماشین های گذری نکنید. درخواست خودتان را به ماشین های اطراف هم ارایه دهید. در صورتی که مردم متوجه شوند شما بی آزار و دوست داشتنی هستید و از همسفر بودن با شما لذت خواهند برد، چه بسا داوطلبانه شما را سوار کنند. 

4- در جهت مسیر خودتان پیاده روی کنید، خصوصا اگر به نظرتان کسی نیست که شما را سوار کند. البته از جایی که ایستاده بودید چندان دور نشوید؛ چرا که اغلب موجب تعجب مردم می شوید که چطور تا آن جا رسیده اید. 

5- مطمئن شوید که حالت (پوز) مناسب دارید. تنها آن که شست خود را رو به بالا بگیرید کافی نیست و باید بدانید این علامت در بسیاری از نقاط دنیا مانند ایران هنوز ناشناخته است. به جای آن می توانید دستان‌تان را به چپ و راست تکان دهید. 

6- توجه داشته باشید که به احتمال خیلی زیاد، افرادی که شما را سوار می کنند، راننده مرد و تنها هستند و احتمال آن که راننده خانمی شما را سوار کند خیلی خیلی ضعیف است. 

7- در آفتاب بایستید تا راننده ها بتوانند شما را ببینند. 

8- برای آن که بتوانید راحت تر ماشین گیر بیاورید، مقاصد خودتان را به بخش های کوتاه تقسیم کنید. همچنین مزیت این کار آن است که اگر درون ماشین راحت نبودید و یا به هر دلیلی ترجیح می دادید زودتر پیاده شوید، می توانید نزدیک ترین مقصد را بهانه کنید. در کنار این موضوع، شما نه تنها راحت تر سوار ماشین می شوید که احتمال دارد بتوانید مسافت بیشتری را با راننده طی کنید.

 9- اگر مدت زمان زیادی است که منتظر هستید و اغلب ماشین ها مسیر دیگری را به غیر از مقصد شما می روند، به گزینه تغییر مسیر فکر کنید و این را در نظر بگیرید که از مقصد پرطرفدار، راحت تر می توانید به سوی مقصد خودتان بروید.

10- اگر در جاده شلوغی هستید که ماشین های زیادی توقف دارند، با دریافت یک پیشنهاد برای همسفری در مسیری کوتاه عجله نکنید. این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است با ماشین های دیگر مسافت بیشتری را طی کنید. البته این موضوع برای جاده های خلوت صدق نمی کند. 

11- اگر از پلاکارد و نوشته استفاده می کنید، مقصد را با ماژیک عریض و خط درشت بنویسید. 

12- سعی کنید به گونه ای باشید تا صورت شما دیده شود و با عینک و کلاه صورت و چشمان خودتان را نپوشانید. این کار باعث می شود بتوانید با راننده ها ارتباط چشمی برقرار کنید و راحت تر نظرشان را جلب کنید. البته از خیره شدن به افراد خودداری کنید، لبخند بزنید و خوشحال بمانید. 

13- برخی ترجیح می دهند به جای آن که روی پلاکارد مقصد را مشخص کنند، از عبارات بانمک استفاده کنند. مثلا: «من بو نمی دم» 

14- اگر می خواهید در یک سفر خارجی، هیچهایک کنید، توصیه می کنیم درباره زبان مقصد چیزهایی یاد بگیرید و حداقل عبارات را بدانید. جملاتی که بتوانید درباره هیچهایک و شهر مقصد بگویید. همچنین دانستن زبان مقصد به شما کمک می کند در ماشین با راننده بیشتر ارتباط برقرار کنید.

15- همه جای دنیا راننده هایی پیدا می شوند که به سبب تعصبات نژادی، فرهنگی و یا جنسی علاقه ای به سوار کردن هیچهایکرها ندارند. گرچه این موضوع غم انگیز به نظر می رسد؛ اما با سفر نکردن با این آدم ها چیزی را از دست نمی دهید چرا که ممکن است رفتار آن ها در طی سفر برای‌تان ناخوشایند باشد. 

16- اگر تنهایی هیچهایک نمی کنید و همسفری دارید، نزدیک یکدیگر بایستید تا ماشین ها متوجه همراهی شما با هم باشند. اغلب راننده ها چندان خوش‌شان نمی آید که ناگهان با حضور یک فرد دیگر غافلگیر شوند. 

16- یکی از اصلی ترین بخش های هیچهایک، ایجاد فضایی برای دوستی و ارتباط با دیگران است. پس عبوس و ساکت نباشید و تلاش کنید تا با راننده ارتباط برقرار کنید. این کار نه تنها باعث می شود که متوجه گذر زمان نشوید، بلکه راحت تر می توانید اعتماد راننده را جلب کنید. البته در این باره استثناهایی نیز وجود دارد؛ به طور مثال ممکن است راننده ای، فرد ساکتی باشد و به طور کل از گفتگو چندان لذت نبرد. به این مورد توجه کنید تا اگر راننده تمایل چندانی برای همصحبتی ندارد، به موجود «اعصاب خرد کنی» بدل نشوید.

17- توصیه می شود هنگامی که منتظر ماشین هستید، سیگار نکشید و زمان دیگری را برای این کار انتخاب کنید.

18- در نهایت هنگامی که کنار جاده منتظر ایستاده اید، خودتان را جای راننده های عبوری بگذارید و بپرسید آیا من خودم را سوار می کنم؟ برای جواب بهتر، وضعیت کنونی خودتان را کنار جاده تصور کنید. اگر جواب شما منفی بود، به این فکر کنید که در صورت انجام چه کاری متقاعد کننده به نظر خواهید رسید. این تمرین زمانی که ناامید و خسته هستید، می تواند راهکار خوبی برای شما باشد. 

19- یکی از کارهایی که در سفرهای خارجی برای گفت و گو با راننده می توانید انجام دهید، استفاده از بخش صوت گوگل ترنسلیت است. در این حالت تنها کافیست زبان فارسی و زبان مقصد را انتخاب کنید. جملات خود را کوتاه کوتاه در گوگل ترنسلیت وارد کنید و سپس ترجمه آن را برای مخاطبتان پخش کنید. البته بدیهی است که برای استفاده از این امکان لازم است به اینترنت دسترسی داشته باشید.

برای آشنایی با دیگر راه های برقراری ارتباط در سفرهای خارجی، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید. در این مقاله راه های متنوع و ساده ای آموزش داده شده اند.

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

هیچهایک

Ershad Nikkhah

سر صحبت را باز کنید

همان طور که گفتیم یکی از جذاب ترین بخش های هیچهایک ارتباط با آدم های غریبه است. حالا وقت آن را دارید تا آدم های مختلف را از نزدیک ببینید. پای حرف های‌شان بنشینید و چه بسا از تجربه های آن ها بیاموزید.

بنابراین:

1- مودب باشید، بگذارید آن ها صحبت را شروع کرده و علایق و خاطرات‌شان را بگویند و البته سعی کنید که با دقت گوش دهید.

2- به عقاید آن ها احترام بگذارید.

3- هنگامی که خاطره ای دردناک و یا شاد را برای‌تان تعریف می کنند با آن ها همدری کرده و یا همراه‌شان بخندید.

4-  در مورد زادگاه‌شان سوال بپرسید و یا بخواهید درباره دیدنی ها و جاذبه های شهرشان شما را راهنمایی کنند. اغلب آدم ها از در اختیار گذاشتن این اطلاعات درباره شهرشان لذت می برند.

5- اگر به شهری کوچک با لهجه ای متفاوت سفر می کنید و یا مقصد شما کشوری خارجی است، برای برقراری ارتباط از راننده کمک بگیرید. کلمه ها و جمله های محلی می تواند در مقصد به کار شما بیایند.

6- هدیه های کوچکی همراه داشته باشید تا در انتها برای تشکر به راننده ها بدهید.

7- در آخر هم اگر مایل بودند با آن ها سلفی و یا عکس یادگاری بگیرید. 

هیچهایک

نکات ایمنی

ورود به فضایی ناشناخته، همواره با ترس ها و خطرهایی احتمالی همراه است. هنگامی که هیچهایک را انتخاب می کنید در واقع پذیرفته اید که ممکن است با این خطرها رو به رو شوید. احتمال دارد راننده ای که شما را سوار می کند، آدم خطرناکی باشد و یا برای شما دردسر ساز شود. بنابراین با رعایت نکات زیر می توانید درصد داشتن هیچهایکی ایمن را برای خود بالا ببرید. البته توجه داشته باشید که تعداد سفرهای ایمن با هیچهایک بسیار بیشتر از رخدادهای ناگوارش بوده است.

1- همواره به حس ششم خود اعتماد کنید. اگر نسبت به راننده ای حس خوبی ندارید، با حفظ خونسردی اعلام کنید منصرف شده اید. در صورتی که ترجیح می دهید به طور غیر مستقیم جواب منفی بدهید، می توانید مسیر راننده را بپرسید و پس از گرفتن جواب، جای دیگری را اعلام کنید. اگر احتمال می دهید که ممکن است وارد بازی پیچیده ای شوید، ضمن تشکری دوستانه، با صراحت جواب منفی و عوض شدن تصمیم‌تان را اعلام کنید.

2- در میان ماشین های انتخابی، از انتخاب راننده های ناهوشیار و یا مست خودداری کنید.

3- هیچهایک را در روشنی روز انجام دهید و شب ها استراحت کنید.

4- پیش از آن که سوار ماشین شوید، گپ و گفت کوتاهی انجام دهید: کجا می روید؟ کجا می توانید من را از ماشین پیاده کنید؟ حتی الامکان شوخی را چاشنی حرف های‌تان کنید و عکس العمل راننده را بسنجید. در صورتی که به هر بخشی از این مکالمه حس خوبی نداشتید، تشکر کنید و سوار ماشین نشوید. 

5- داشتن همراه، نه تنها ایمنی شما را بالا می برد، بلکه در احساس امنیت شما نیز موثر است.

6- یکی از راه های رایج، برداشتن اطلاعات ماشینی است که سوار می شوید. بدون جلب توجه شماره پلاک را بردارید و آن را به همراه مدل و رنگ ماشین، برای یکی از دوستان‌تان ارسال کنید. (پیامک یا ارسال پیام در پیامرسان ها)

7- یک راه دیگر آن است که تظاهر کنید دارید با مادر نگران‌تان حرف می زنید و در طی این مکالمه، رنگ و مدل ماشین را می گویید. به این ترتیب به صورت غیر مستقیم و واضح دارید به راننده اعلام می کنید که تحت نظر قرار دارید.

8- در صورتی که امکانش هست از درون ماشین نیز عکس بگیرید و آن را برای دوستان‌تان ارسال کنید و یا در اینستاگرام آپلود کنید. 

9- ترجیحا ماشین های تک سرنشین و یا با دو سرنشین را انتخاب کنید.

10- تا حد امکان صندلی جلو بنشینید. اگر به هر دلیلی قرار است عقب بنشینید، پیش از بستن در مطمئن شوید قفل کودک ماشین فعال نیست. 

11- وسایل و کیف خود را در دسترس قرار دهید تا در صورت لزوم بتوانید سریع از ماشین پیاده شوید و یا خود را به بیرون پرت کنید. اگر هم کیف شما درون صندوق عقب است، در شرایط اضطراری قیدش را بزنید؛ فراموش نکنید شما مهم تر از وسایل کوله پشتی هستید. 

12- در صورتی که به هر دلیلی کوله پشتی خود را در صندوق عقب گذاشته اید، در هنگام پیاده شدن، در را نبندید تا فرصت داشته باشید صندوق عقب را باز کنید و کیف را از آن بردارید. 

13- هیچگاه، حتا به هنگام پیاده شدن برای دستشویی، وسایل خود را درون ماشین نگذارید.  

14- برخی از لوازم ارزشمندتان مانند پول، پاسپورت و ... را به جای کیف، در جیب های داخلی لباس بگذارید. همچنین آن ها را در جیب های مختلف جا سازی کنید، تا اگر یکی از آن ها را از دست دادید، باقی در جای امنی باشند. یک پیشنهاد خوب در این زمینه آن است که یک کیف پول داشته باشید و دو جای مخفی. به این ترتیب کیف پول شما نخستین چیزی است که به چشم می آید و اگر احیانا فردی خواست وسایل شما را بگیرد، آن دو جا از نگاه پنهان باشد. 

15- در برخی از کشورها، پلیس دید چندان خوبی به هیچهایکرها ندارد و ممکن است با کوچکترین بهانه ها شما را دستگیر کنند. 

16- خوب است بدانید پیاده روی در کنار اغلب جاده ها مجاز است؛ اما در این باره استثنا هم وجود دارد و این کار ممکن است باعث دستگیری و جریمه شما بشود. بنابراین وضعیت مسیر خود را در این باره کنترل کنید. در مجموع به عنوان قانونی کلی از پیاده روی در کنار آزادراه ها بپرهیزید؛ خصوصا اگر به نظرتان امن نیست. 

17- اگر برای یک مسافت طولانی سوار ماشینی شدید، از ابتدا نگویید که می توانید تمام راه با هم باشید. ابتدا میزان احساس امنیت خود را در این ماشین بسنجید و اگر دیدید فضای دوستانه ای برقرار است، از تمایل خود برای همسفری در تمام مسیر بگویید. 

18- اگر در جاده به هر دلیلی حس کردید که لازم است از ماشین بیرون بیایید، ابتدا خونسرد باشید و سپس راهی پیدا کنید. دوستانه و قاطع از راننده بخواهید در اولین ایستگاه مورد نظر شما توقف کند تا پیاده شوید. همچنین توجه داشته باشید اگر به هر دلیلی کمربند خود را نبسته اید، راننده با ترمز ناگهانی می تواند به شما آسیب برساند. 

19- همراه داشتن اسپری فلفل ایده بدی نیست، البته به قانونی بودن یا نبودن این اسپری ها در کشور مقصد توجه داشته باشید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که نزدیک بودن این اسپری به شما نیز می تواند برای شما دردسرهایی به همراه داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که از این اسپری در حین حرکت استفاده نکنید، چرا که کوری موقت راننده برای شما هم خطرناک است. 

20- گاهی اوقات برخی از راننده ها که ناچارند شب ها رانندگی کنند و برای رسیدن به مقصد عجله دارند، هیچهایکرها را سوار می کنند تا تنهایی خواب‌شان نبرد. در صورتی که حس می کنید در چنین وضعیتی قرار گرفته اید، اگر موضوعی برای صحبت پیدا نمی کنید؛ خودتان را هشیار نگه دارید. همچنین اگر گواهینامه دارید و فکر می کنید راننده خسته و خواب آلود است، می توانید برای رانندگی پیشنهاد دهید. 

21- برای هیچهایک در کشورهای غربی، به هیچ عنوان در شانه جاده نایستید. اغلب راننده ها توقف نمی کنند، کسی به شما توجه نمی کند و آمار تصادف ها در این بخش ها بسیار بالاست. 

نکته: رانندگان عزیز نیز به توصیه های ایمنی هیچهایک توجه داشته باشند. حتما می دانید همان قدر که احتمال خطر برای هیچهایکرها وجود دارد، برای شما نیز. بنابراین در انتخاب مسافرها و گردشگرها دقت کنید و پیش از سوار کردن‌شان، سوال های لازم را بپرسید. 

ایمنی در هیچهایک

هیچهایک در ایران

هیچهایک پدیده جدیدی در ایران است و بر خلاف آمریکا و کشورهای غرب اروپا، هنوز بسیاری از مردم با این سبک سفر آشنا نیستند. با همه این ها، این دلیل نمی شود که نتوان در ایران هیچهایک را تجربه کرد و برعکس! می توان گفت ایران در میان گردشگران خارجی یکی از محبوب ترین مقاصد برای هیچهایک است. چرا که اغلب ایرانی ها با روی باز با گردشگران برخورد می کنند و آمار جرایم در این باره پایین تر است. 

در این جا لیستی از هیچهایکرهای معروف ایرانی را در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید صفحه آن ها را در اینستاگرام و یا دیگر پیامرسان ها دنبال کنید و در جریان سفرها و لحظات تلخ و شیرین‌شان قرار بگیرید:

 • سحر طوسی: sahar_toussi
 • وحید منافی: vahid_the_hitchhiker
 • مهزاد الیاسی: mahzad.el
 • ثریا: soraaaaayaaa
 • ارشاد نیکخواه: sizdahom
 • سارا لویی: sara.louee
 • هدی رستمی: hodarostami
 • یه ذره بهتر: زوج ایرانی و جهانگرد: abitbetter.world
 • و ...

هیچهایک در ایران

Ershad Nikkhah

توصیه های کارناوال

پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام به سفر، با دیگر هیچهایکرهای ایرانی و یا مقصد مورد نظر آشنا شوید و از آن ها بخواهید تجربه های‌شان را با شما به اشتراک بگذارند.

توصیه می کنیم اگر بار اول است که می خواهید هیچهایک کنید، نکات ایمنی این مقاله را به دقت بخوانید و به آن ها توجه کنید.

سفر هیچهایک به قدر کافی هیجان انگیز و چالش برانگیز است. همراهی دوستان، ضمن افزایش قوت قلب شما، می تواند لحظات شادتری را برای شما رقم بزند. 

اگر شما هم از طرفداران هیچهایک هستید، توصیه می کنیم پیش از شروع هیچهایک چند سفر بک پک یا کوله گردی با دیگر گردشگران داشته باشید. این موضوع باعث می شود تا برای هیچهایک آمادگی پیدا کنید. 

از آن جا که سفرهای کوله گردی و هیچهایک شباهت ها و وجوه مشترک بسیاری دارند، خواندن مقالاتی در این باره نیز می تواند کمک زیادی به شما بکند. به این ترتیب بر روی نوار سبز رنگ زیر کلیک کنید تا با مجموعه مقاله های کوله گردی کارناوال آشنا شوید:

ورود به صفحه مجموعه مقاله های کوله گردی

سفر هیچهایک

سخن آخر

در انتها بد نیست بدانید هیچهایک در ایران با عنوان «رایگان سواری» نیز شناخته می شود؛ اما با این حال تا به امروز معادل دقیق و جذابی برای این سبک سفر ارایه نشده است. به همین دلیل هنگامی که هیچهایکرهای خارجی به ایران می آیند ممکن است برای رساندن منظورشان، به کلماتی چون «مفتی» یا «صلواتی» اشاره کنند. 

نظر شما درباره هیچهایک چیست؟

تا به حال در سفرهای جاده ای خود با هیچهایکرها برخورد داشته اید؟ شده آن ها را سوار کنید و همسفر شوید؟

تا به حال به سبک هیچهایک سفر کرده اید؟ تجربه شما از این نوع سفر چه بود؟ هیچهایک را به دیگران پیشنهاد می کنید؟

دیدگاه ها و تجربه های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و اگر هم مایلید تا سفرنامه ها و عکس های‌تان در کارناوال منتشر شوند، از این لینک استفاده کنید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

38 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

سلام ما ۴ تا ایران گردیم که موسیقی کار میکنیم ۱ ماهی میشه که از مشهد زدیم بیرون و الان ۲۰ فرودین ۱۴۰۰ از انزلی میخوایم بریم سمت روستای قاضیان

انتشار:20 فروردین 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟

منم پایه هستم تجربه کنم و جذاب باشه ادامه بدم . bkbkgame417@gmail.com

انتشار:20 شهریور 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

Mustafa Ranjbar

سلام مصطفی هستم و تجربه سفر هیچهایک نداشته ام و اواخر تیرماه سفر به کشورهای همسایه و بخشی از اروپا رو شروع میکنم و دنبال یه همسفر هستم 

انتشار:29 خرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.