karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 فروردین 1398

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ایکوموس یا شورای بین‌المللی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی سال ۲۰۱۹ میلادی را با عنوان سال مناظر روستایی نامگذاری کرد.

در سال 1982 بود که این شورا روز ۱۸ آوریل را به عنوان روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی انتخاب کرد و این پیشنهاد سال بعد و در بیست و دومین مجمع عمومی یونسکو به تصویب رسید. از آن زمان تاکنون این روز جشن گرفته می شود تا فرصتی باشد برای ترویج میراث فرهنگی و افزایش آگاهی درباره تنوع، ارتباط و آسیب‌پذیری و مزایای حفظ آن. ماجرا از این قرار است که ایکوموس هر ساله شعاری را به مناسبت این روز جهانی انتخاب می‌کند و این شورا تصمیم گرفته سال 2019 را به عنوان سال بین‌المللی مناظر روستایی برگزیند. سمپوزیوم علمی ایکوموس نیز در سال ۲۰۱۹ نیز با موضوعی مشابه یعنی «میراث روستایی» در مراکش برگزار می‌شود.

روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی سال جاری، فرصتی را برای جامعه علمی ملی و بین‌المللی به وجود می آورد تا به افزایش آگاهی درباره ارتباط جوامع انسانی با مناظر روستایی و چالش‌ها و منافع حفظ آن بپردازد.

ایکوموس چنین تعریفی را برای مناظر روستایی در نظر گرفته است:

مناظر روستایی به مناطق خشک و آبی ایجاد شده با تعامل انسان و طبیعت برای تولید مواد غذایی و دیگر منابع طبیعی تجدید پذیر، از طریق کشاورزی، دامداری و گاوداری، ماهیگیری و آبزی پروری، جنگلداری، جمع‌آوری مواد غذایی وحشی، شکار و استخراج منابع دیگر، مانند نمک گفته می‌شود.

بر اساس نظر این شورا، همه مناظر طبیعی دارای معانی فرهنگی هستند که توسط افراد و جوامع به آن‌ها نسبت داده می‌شود و همه مناطق روستایی از مناظر به شمار می آیند. برای قرن‌ها و حتی هزاره‌های متمادی، مناظر روستایی توانسته‌اند توازنی میان فعالیت‌های انسانی و محیط اطراف آن برقرار سازند.

کشور‌های مختلف تلاش می کنند تا در هر سال به مناسبت روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی برابر با ۱۸ آوریل (۲۹ فرودین) مراسم گوناگونی را تدارک ببینند و اهداف ایکوموس را دنبال کنند.

ابیانه

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.