karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اگر به دنبال نکاتی برای سفر با دوچرخه هستید، خواندن مقاله آموزش سفر با دوچرخه به کارتان خواهد آمد. چرا که در این مطلب سعی شده که از سیر تا پیاز اصول سفر با دوچرخه را برای شما مرور کنیم. به این ترتیب ابتدا با انواع دوچرخه ها و دوچرخه های مناسب سفر آشنا می شویم و در ادامه تجهیزات لازم، چک لیست لوازم همراه و انواع تمرین های پیش از سفر را خواهیم دانست. در واقع کارناوال تلاش کرده تا بخش های اصلی راهنمای سفر با دوچرخه را در این مطلب بگنجاند. 

اما قبل از هر چیز بیایید نگاهی به پدیده «سفر کردن» و راه های آن بیندازیم. سفر کردن به ما اجازه می دهد تا برای زمانی هر چند محدود، جهان را طور دیگری ببینیم. یکی از جذاب ترین فرصت هایی که در طی هر سفر در اختیارمان گذاشته می شود، گردش در فرهنگ شهر و کشور مقصد است. به این ترتیب می توانیم برای چند روز به گونه ای زندگی کنیم که جبر جغرافیایی، امکانش را در اختیارمان قرار نداده بود. طوری لباس بپوشیم که هیچ وقت به فکرمان هم نمی رسیده، غذاهایی را بچشیم که از دستور پخت شان هم اطلاعی نداریم یا در مراسم و جشن هایی شرکت کنیم که در مملکت خودمان نشانی ازشان به چشم نمی خورد. در حال حاضر، به دلایل متنوعی مانند مشغله های بسیار و یا اوضاع نابسامان اقتصادی کشورمان، در وهله اول به نظر می آید دیگر جایی برای سفر و شناخت دیگر نقاط دنیا نمی ماند. اما واقعیت آن است که «همیشه راهی هست.» همه ما از کودکی دوچرخه سواری را یاد گرفته ایم و حتا اگر در حال حاضر دوچرخه نداشته باشیم بلدیم چطور این وسیله دو چرخ را برانیم. حالا بیایید به این ایده فکر کنید: سفر با دوچرخه. جالب است؟ خنده دار است؟ عجیب است؟ ممکن است تمامی این گزینه ها تیک بخورد اما قطعا غیرممکن نیست. باید بدانید امروزه گردشگران و عشق سفرهای بسیاری هستند که برای سفر، دوچرخه را برگزیده اند و به جای آن که فواصل بین شهرها یا کشورها را با هواپیما و قطار و اتوبوس طی کنند؛ تمام مسیر را رکاب می زنند. بنابراین اگر ایده سفر با دوچرخه برای‌تان غیر قابل هضم است یا کنجکاوید تا از آن بیشتر بخوانید، همراه‌مان بمانید. 

دوچرخه سواری

آشنایی با انواع دوچرخه

برای آن که بهترین تجربه از سفر با دوچرخه را برای خود رقم بزنید، در قدم اول باید مناسب ترین دوچرخه را برای خود پیدا کنید. دوچرخه باید متناسب با علایق، نیازها و آمادگی جسمانی تان باشد. بنابراین پیش از خرید باید مواردی را در نظر بگیرید. باید بدانید دوچرخه ها بر حسب عملکرد، ساختار، جنس و ... بسیار متفاوت هستند. در این جا با انواع دوچرخه ها و دوچرخه های مناسب سفر آشنا می شویم.

1- دوچرخه های جاده‌ای | Road Bikes

دوچرخه های جاده‌ای برای دوچرخه سواری با سرعت بر روی جاده آسفالته و سطوح صاف بهترین گزینه اند. این دوچرخه ها فریم ظریف، تایرهای باریک، فاصله کم بین چرخ و فرمان صاف و افتاده ای دارند. تمام این ویژگی ها باعث می شود تا دوچرخه های جاده‌ای سبک وزن باشند و مناسب برای راندن در سرعت بالا. بسیاری دوچرخه های جاده‌ای را برای دوچرخه سواری تفریحی انتخاب می کنند. 

2- دوچرخه های توریستی | Touring Bikes

همان طور که نام این دوچرخه ها نشان می دهد، دوچرخه های توریستی برای طی کردن مسیرهای طولانی و حمل وسایلِ همراه طراحی شده اند. این دوچرخه ها فریم مثلثی بزرگتری دارند و نسبت به دوچرخه های جاده‌ای از استحکام و قدرت بیشتری برخوردارند. همچنین در ساخت این دوچرخه ها چرخ دنده های بیشتری نسبت به دوچرخه جاده‌ای به کار رفته است. در دوچرخه های توریستی، قرارگیری پایین تر چرخ دنده ها به هنگام بالا رفتن از تپه ها بسیار مفید واقع می شود. 

3- دوچرخه های کوهستان | Mountain Bikes

دوچرخه های کوهستان مخصوص دوچرخه سواری در کوه، تپه، دشت و طبیعت هستند؛ اما به سبب شکل فریم، تایرهای عریض تر و محل نشستن راحت تر، از محبوبیت بالایی در میان مردم برخوردارند و بسیاری بدون قصد راندن در طبیعت، این دوچرخه ها را تهیه می کنند. 

از جمله مزایایی که دوچرخه های کوهستان را برای گردش در کوه مناسب می کند، وجود چرخ دنده های متنوع است. اگر می خواهید این دوچرخه ها را بر روی آسفالت و سطوح صاف برانید، بهتر است از تایرهای اسلیک (تایرهایی با سطح نرم) استفاده کنید. خوب است بدانید این دوچرخه ها برای سفر نیز گزینه خیلی خوبی هستند اما مشکل آن جاست که نسبت به دوچرخه های توریستی ظرفیت کمتری برای جا دادن بار دارند. 

4- دوچرخه های هیبرید | Hybrid Bicycles

اگر به دنبال دوچرخه ای بین دوچرخه های جاده‌ای و کوهستان هستید، دوچرخه های هیبرید مناسب شماست. این دوچرخه ها فریم ظریف تر و تایرهای باریک تری نسبت به دوچرخه های کوهستان دارند؛ اما فرمان آن ها برای صاف نشستن دوچرخه سوار، قدری بالاتر قرار گرفته است. این دوچرخه ها در برابر دوچرخه های جاده‌ای، راحت تر و باثبات ترند اما در مقابل دوچرخه های کوهستان، سرعت و تنوع چرخ دنده ای پایینی دارند. 

**همان طور که گفتیم طیف متنوعی از دوچرخه ها وجود دارد و این جا تنها به معروف ترین ها اشاره کردیم تا یک آشنایی نسبی با دوچرخه های مختلف به دست آورید. در ادامه با انواع دوچرخه های توریستی آشنا می شویم. 

دوچرخه های جاده‌ای

دوچرخه کوهستان

دوچرخه هیبرید

دوچرخه توریستی

انواع دوچرخه های توریستی

جالب است بدانید که طبقه بندی دوچرخه های توریستی بسیار متنوع است، به طوری که دوچرخه های بسیاری با هدف راندن طولانی مدت ساخته شده اند. این دوچرخه ها عبارت اند از:

1- دوچرخه های توریستی جاده‌ای | Road touring

فریم این دوچرخه ها به نحوی طراحی شده که دوچرخه سوار، یک سواری راحت و باثبات را تجربه کند. همچنین این دوچرخه ها را به گونه ای طراحی کرده اند تا به هنگام سواری با حجم بالایی از وسایل، بتوان به راحتی آن ها را کنترل کرد. وجود نقاط اتصال در بخش گلگیر، امکان نصب قفسه های حامل را به دوچرخه را اضافه می کند. 

2- دوچرخه های توریستی ورزشی | Sport touring

دوچرخه های توریستی ورزشی فریم و تایرهای سبکی دارند و برای مسابقات طولانی طراحی شده اند. همچنین در قسمت وسایل این دوچرخه ها تنها می توان بار سبک وزن حمل کرد. 

3- دوچرخه های توریستی اکتشافی | Expedition touring

 این دوچرخه ها یکی از مستحکم ترین نسل های دوچرخه های توریستی هستند که برای حمل سنگین ترین بارها و پیمودن ناهموارترین مسیرها طراحی و ساخته شده اند. البته خود دوچرخه های توریستی اکتشافی، طیف بسیار وسیعی دارند. به طور مثال دوچرخه های کوهستان ساده و مستحکم به همراه تجهیزاتی چون قفسه، خورجین، گلگیر و تایرهای آج دار تا انواعی از دوچرخه های اختصاصی توریستی برای سفرهای طولانی از آن جمله اند. فریم دوچرخه های توریستی اکتشافی را از استیل می سازند تا در ضمن استحکام، انعطاف قابل توجهی داشته باشند و در صورت شکستن در سفر، در هر نقطه از دنیا بتوان آن ها را تعمیر کرد.

دوچرخه توریستی اکتشافی

 4- دوچرخه های توریستی ترکیبی | Mixed terrain touring

این دوچرخه ها ترکیبی از دوچرخه های کوهستان و جاده‌ای هستند و با نام All-Rounder نیز شناخته می شوند. دوچرخه های توریستی ترکیبی، به جهت تعادل در کارایی و سرعت به هنگام راندن در جاده های خاکی و ناهموار شهرت دارند و اغلب از استیل سبک برای ساخت آن ها استفاده می شود. این دوچرخه ها می توانند بارهایی با وزن متوسط را به راحتی و بدون مشکل حمل کنند. هم اکنون کارخانه هایی مانند رالند سایکلز (Rawland Cycles)، سرلی بایکس (Surly Bikes) و سینگلار سایکلز (Singular Cycles) از این نوع دوچرخه ها تولید می کنند.

5- دوچرخه های توریستی خوابیده | Recumbent touring

دوچرخه های خوابیده از آن دوچرخه های عجیب و غریب هستند که شاید در لحظه اول با دیدن آن ها خنده‌تان بگیرد. این دوچرخه ها در ظاهر تفاوت بارزی با دیگر دوچرخه هایی دارد که تا اینجا معرفی کرده ایم. این دوچرخه ها به گونه ای طراحی شده اند که دوچرخه سوار در حالی که خوابیده یا به پشت تکیه داده است، رکاب می زند و دوچرخه را هدایت می کند. مزیت دوچرخه های خوابیده، راحتی بسیار دوچرخه سوارهاست. همچنین این دوچرخه ها تفاوت دیگری نیز دارند، بار و وسایل سفر در دوچرخه های خوابیده در پشت قرار می گیرند و برای جایگذاری آن ها به خورجین و تجهیزات متفاوتی نیاز است. 

دوچرخه توریستی خوابیده

6- دوچرخه های توریستی تاشو | Folding/collapsible touring

دوچرخه های تاشو نمونه ای از دوچرخه ها هستند که برای جمع کردن آن ها، می توان آن ها را از وسط تا کرد تا فضای کمتری اشغال کنند. این دوچرخه ها در هواپیما، ماشین و قطار فضای چندانی اشغال نمی کنند و از این جهت بسیار مورد استفاده هستند. حالا می توان متوجه شد که دوچرخه های توریستی تاشو، گونه خاصی از این وسایل هستند که برای سفر طراحی و تجهیز شده اند. 

7- دوچرخه های توریستی دو نفره | Tandem touring

حتما تا به حال دوچرخه های دونفره را دیده اید؛ دوچرخه هایی که به جای یک زین، دو زین و یک فرمان دارند و برای دوچرخه سوارانی با قابلیت های جسمانی متفاوت مناسب اند. دوچرخه های توریستی دونفره نیز به همین شکل اند با این تفاوت که برای سفر و طی مسافت های طولانی ساخته شده اند. برای حمل بار در این دوچرخه ها می توان از یدک کش استفاده کرد. 

دوچرخه توریستی دو نفره

تجهیزات لازم دوچرخه

برای سفر دوچرخه ای، به همراه داشتن مجموعه ای از وسایل و تجهیزات الزامی است. در این جا با این اقلام آشنا می شویم:

قفسه عقب و جلو | Front and Rear Rack: این قفسه ها امکان حمل بار در دوچرخه را فراهم می کنند. 

زین مناسب: انتخاب زین مناسب در سفرهای دوچرخه ای اهمیت بسیاری دارد. به این فکر کنید که اگر در طی سفر زین شما دچار آسیب شود، چگونه برنامه به هم می ریزد و سپس با دقت بیشتری زین را انتخاب کنید.

قفسه بطری آب: در سفرهای طولانی، به همراه داشتن آب و در دسترس بودن آن از ضروریات است. با این قفسه ها می توانید تا 3 بطری آب را همراه ببرید. 

آینه بغل: داشتن آینه بغل در سفر دوچرخه ای می تواند نکته مثبتی برای سفر شما باشد؛ چرا که می توانید وضعیت ترافیک و ماشین های پشت سر را بررسی کنید. 

انواع خورجین، کیف، سبد: انواعی از خورجین مخصوص دوچرخه وجود دارد که در قسمت جلو یا پشت دوچرخه نصب می شوند و در نتیجه شما امکان گذاشتن وسایل مختلفی را خواهید داشت. وجود این کیف ها برای حمل وسایل سفر ضروری است.

تایر یدک: برای سفرها و مسیرهای طولانی دو تایر یدک و برای سفرهای کوتاه، داشتن یک تایر یدک توصیه می شود. 

قفل و زنجیر چرخ: وقتی با دوچرخه سفر می کنید، یعنی تنها و مهمترین وسیله سفر شما دوچرخه است. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا از آن محافظت کنید. پس داشتن قفل و زنجیر چرخ را از قلم نیندازید. زنجیر چرخ ها قیمت متفاوتی دارند و بدیهی است هر چه کیفیت بالاتری داشته باشند، قیمت بیشتری نیز دارند. قفل زنجیر چرخ های با کیفیت به سختی باز می شود، پس مواظب کلیدهای آن باشید. 

چراغ: اگر قرار است به هر دلیلی در تاریکی دوچرخه سواری کنید، داشتن چراغ جلو و پشت الزامی است. چراغ ها بیش از آن که برای روشن کردن مسیر شما مورد استفاده باشند، برای نشان دادن شما به رانندگان ماشین موثر است. البته اگر قصد دارید درون جنگل دوچرخه سواری کنید، به چراغ های پرنوری احتیاج خواهید داشت. از آن جا که در سفرها، احتمال دوچرخه سواری در شب وجود دارد؛ بنابراین خرید این مورد را در نظر بگیرید. همیشه پیش از راه افتادن باتری چراغ ها را کنترل کنید؛ برای احتیاط داشتن چند باتری اضافه خوب است.  

گلگیر: در صورتی که مقصد سفر شما منطقه ای بارانی است، داشتن گلگیر می تواند ایده خوبی برای شما باشد. چرا که به این نحو از تایرهای دوچرخه شما در برابر گل و آب بیشتر محافظت می شود. 

سایر لوازم پیشنهادی

کامپیوتر دوچرخه: اگر می خواهید برای موارد جانبی هم هزینه کنید، کامپیوتر دوچرخه یکی از آن موارد کاربردی است. این کامپیوترهای کوچک روی فرمان دوچرخه شما نصب می شوند و اطلاعات خوبی را به شما نشان می دهند؛ سرعت، زمان، مسافت طی شده و ... از آن موارد هستند. 

ابزارهای همراه دوچرخه

تلمبه: خودتان بهتر می دانید که یکی از مهمترین ابزار کمکی دوچرخه سواری است و در طی سفر وجودش لازم.

اهرم تایر دوچرخه و کیت پنچرگیری | Patch kit & Tire lever: برای عوض کردن تایر دوچرخه، نیاز به ابزار و لوازمی مانند اهرم و بسته تعمیر دارید. 

مجموعه ابزار چندکاره دوچرخه: باید حتما همراه داشته باشید. 

آچار دوچرخه | Pedal Wrench: اگر قصد دارید در قسمتی از مسیر، دوچرخه را با اتوبوس یا هواپیما طی کنید، بردن آچار رکاب را فراموش نکنید. 

روان‌ساز | Lubricant: برای جلوگیری از زنگ زدگی و بهتر کار کردن چرخ دنده ها و زنجیر، روان‌سازها استفاده می شوند.

انواع لباس 

داشتن لباس های شبرنگ برای دوچرخه سواری بسیار مهم است، خصوصا اگر قرار باشد در نور کم (طلوع، غروب و یا شب ها) در مسیر برانید. همراه داشتن لباس های رنگ روشن مانند نارنجی و زرد امکان دیده شدن شما را افزایش می دهد. 

لباس های شما بسته به منطقه، اقلیم و آب و هوا، فصل سفر و مقصد می تواند متفاوت باشد. لازم است این موارد را در نظر بگیرید و با توجه به آن ها برای برداشتن لباس اقدام کنید. 

کفش دوچرخه سواری: شما با هر کفشی می توانید دوچرخه سواری کنید، اما در سفرهای طولانی مدت، داشتن کفش های مخصوص دوچرخه سواری قدری به کمک شما می آید. چرا که این کفش ها تماسی دائمی با سطح رکاب چرخ ایجاد کرده و در نتیجه از انرژی شما در راندن بیشتر استفاده می کنند. 

چک لیست لباس ها

 • کلاه ایمنی
 • تی شرت
 • شورت پد دار
 • شلوارک یا شلوار راحت
 • دستکش دوچرخه سواری
 •  سوئیت شرت کلاهدار
 • لباس زیر
 • شلوار ضدآب
 • کفش مناسب
 • جوراب
 • ژاکت بارانی یا ضدآب
 • کلاه
 • عینک دوچرخه سواری

مواد غذایی و خوراکی ها

در سفرهای دوچرخه ای لازم است رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید. شما در این سفرها روزانه کالری بسیاری مصرف می کنید و بنابراین برای حفظ سلامتی خود، واجب است غذاهایی میل کنید که این انرژی را جبران کند. پس بی خیال خوراکی هایی مثل بستنی، چیپس و پیتزا شوید و در مقابل غذاهایی با فیبر بالا را جایگزین کنید. محصولات غله ای و سبزی ها و میوه های تازه نیز از جمله بایدهای غذایی در این سفرها محسوب می شوند. 

چک لیست خوراکی ها و غذاهای سالم

 1. انواع مغز و آجیل
 2. میوه های تازه
 3. سبزیجات تازه
 4. سبزیجات خشک شده، برگه های میوه

چک لیست وسایل شخصی

 • بطری آب: برای بطری آب خودتان را به دردسر و هزینه نیندازید. تنها بطری هایی که بتوان در آن ها آب ذخیره کرد کار شما را راه می اندازد.
 • عینک
 • ساعت
 • کرم ضدآفتاب
 • کرم و لوسیون بدن
 • دستمال توالت
 • دستمال مرطوب
 • انواع پد بهداشتی
 • کرم دافع حشرات
 • ناخن گیر
 • کیف خیاطی
 • پلاستیک های زیپ دار
 • شامپو
 • مسواک و خمیردندان
 • حوله سفری
 • مدارک شناسایی (پاسپورت، شناسنامه و ...)
 • قفل کوچک
 • پول نقد

چک لیست وسایل کمپ

در سفرهای طولانی دوچرخه سواری، مسائلی چون غذا درست کردن و خوابیدن، مطرح است و بنابراین داشتن این وسایل توصیه می شود:

 • چادر
 • پد یا تشک خواب
 • کیسه خواب
 • بالشت بادی
 • هدلامپ
 • جعبه کمک های اولیه
 • اجاق گاز سفری
 • وسایل تعمیر اجاق گاز سفری
 • فندک
 • ظروف فلزی
 • قاشق، چنگال، چاقو
 • اسفنج و مایع ظرف شویی

چک لیست وسایل الکترونیکی

 امروزه وسایل الکترونیکی از جمله وسایل جدانشدنی زندگی هستند. بنابراین حواس تان به موارد این چک لیست باشد:

 • لپ تاپ یا مک بوک
 • دوربین
 • پاوربانک
 • باتری اضافی دوربین
 • شارژر
 • سه راهی

وسایل لازم

تمرین پیش از سفر

وقتی صحبت از سفر دوچرخه ای می شود، یعنی قرار است شما هر روز مدتی طولانی با یک دوچرخه سنگین و کلی بار و بندیل، رکاب بزنید و بدیهی است که باید آمادگی جسمانی خوبی داشته باشید. حالا از کجا شروع کنید؟ در این جا مرحله به مرحله برای پیدا کردن آمادگی جسمانی لازم پیش می رویم. اگر قصد دارید سفری طولانی مدت داشته باشید، این مراحل می تواند در مجموع بین 3 تا 4 ماه زمان ببرد.

1- مرحله ابتدایی

مرحله ابتدایی، بخش هوازی تمرین های شماست و شامل یک برنامه ریزی برای دوچرخه سواری ثابت و طولانی است که به شما این امکان را می دهد تا با چم و خم دوچرخه سواری طولانی مدت آشنا شوید. همچنین در این مرحله چربی سوزی شما افزایش پیدا می کند و برای مرحله سوم آمادگی جسمانی آماده می شوید.

ماه اول، هفته ای 4 تا 6 روز روی دوچرخه ثابت یا با دوچرخه در بیرون تمرین کنید. در این تمرین ها لازم است سرعت بالا یعنی چیزی در حدود 70 تا 90 دور بر دقیقه (RPM) داشته باشید. در نهایت برای ماه اول 20 تا 30 ساعت تمرین بر روی دوچرخه ثابت یا حدود 480 تا 960 کیلومتر دوچرخه سواری توصیه می شود. 

در همین مدت زمانی را هم به تمرین های کششی اختصاصی بدهید، با این تمرین عضلات، تاندون و رباط های شما برای ورود به مرحله بعد آماده می شود.

2- مرحله قدرتی

هدف از تمرین در ماه دوم به دست آوردن قدرت رکاب زنی است. هرچه در این مرحله پیش می روید، با ترکیبی از تمرینات سخت تر رو به رو می شوید. از مهمترین تمرینات این دوره می توان به دوچرخه سواری برای بالا رفتن از تپه ها، تمرینات تناوبی و دوچرخه سواری سرعت اشاره کرد. تمرینات تناوبی سیستم های گردش خون و تنفس شما را تحت فشار قرار می دهند و باعث افزایش قدرت و سرعت شما می شوند. 

البته در این مرحله نباید زیاده روی کنید. میان تمرینات سخت، چند روزی را به دوچرخه سواری سبک و استراحت اختصاص بدهید و فراموش نکنید هدف از این مرحله، آماده سازی بدن شماست. روزهایی که تمرین سرعت دارید، زمان دوچرخه سواری خود را کاهش بدهید و روزهایی که برنامه دوچرخه سواری سبک دارید، زمان بیشتری را برای سواری کنار بگذارید. 

فراموش نکنید منظور از افزایش قدرت، شکاندن شاخ غول نیست؛ کافیست با تمرینات منظم و به‌جا، سرعت رکاب زنی خود را افزایش دهید، به این ترتیب سریع تر به بالای تپه برسید و در نتیجه انرژی کمتری مصرف کنید. هفته ای یک یا دو بار در هفته به تمرینات قدرتی و بالارفتن از تپه بپردازید. 

3- مرحله استقامتی

همان طور که از نام این مرحله می توان حدس زد، این مرحله استقامت بدن شما را در دوچرخه سواری طولانی مدت افزایش می دهد. برای آغاز این مرحله، یک یا دو روز از هفته را برای یک رکاب زنی طولانی کنار بگذارید. در انتهای ماه سوم شما باید هفته ای دوبار، هر روز بین 65 تا 80 کیلومتر دوچرخه سواری کنید. همچنین در این مرحله قدری تمرینات قدرتی خود را تنظیم کنید و همزمان زمان سواری را افزایش بدهید. بهترین راهکار سفر و گردش به روستاها و مناطق اطراف است که ضمن دوچرخه سواری، از دیدن طبیعت کیف کنید. سفرهای یک روزه تمرین مناسبی برای این مرحله است. خوراکی های سبکی همراه خود ببرید و یک پیک نیک یک روزه و جذاب را رقم بزنید. 

4- مرحله پیش از سفر

به آخرین و مهمترین مرحله تمرینات رسیده ایم. حالا بدن شما از قدرت و آمادگی کافی برخوردار است و باید خودتان را برای سفر آماده کنید. در این مرحله حالا وسایل‌تان را سوار دوچرخه‌تان کرده و همراه با آن ها رکاب بزنید. ابتدا از 9 کیلوگرم وسیله شروع کنید و به تدریج این روند را با تمام وسایل‌تان ادامه دهید. به طوری که در دو هفته پیش از سفر، چندین و چند بار با تمام وسایل، دوچرخه سواری کرده باشید. 

مرحله آخر تمرینات را دست کم نگیرید و فراموش نکنید که این مرحله از صدمه فیزیکی جلوگیری می کند و شما برای سفری لذت بخش آماده می شوید. 

تمرین پیش از سفر

اقامت در سفرهای دوچرخه ای

گزینه های اقامت بی شمارند، بسیاری از دوچرخه سواران همراه با چادر و وسایل کمپ سفر می کنند تا از هزینه اقامت بکاهند؛ اما در صورتی که بتوانید میزبان پیدا کنید به این ترتیب، هم از هزینه سفرتان می کاهید و هم وسایل کمتری حمل می کنید. برای این کار بسته به کشوری که در آن سفر می کنید اپلیکیشن هایی مانند وارمشاورز (Warmshowers) یا کوچسرفینگ (CouchSurfing) به کار شما می آیند. البته به عنوان یک دوچرخه سوار، عضویت و استفاده از وارمشوور به نفع شما خواهد بود؛ چرا که این شبکه مجازی، مخصوص گردشگران دوچرخه سوار است و این افراد میزبانی رایگان را به دیگر دوچرخه سواران در نقاط مختلف دنیا، پیشنهاد می دهند. کوچسرفینگ نیز همین روال را دارد اما برای تمام گردشگران قابل استفاده است و در ایران شناخته شده تر است. 

از دیگر راهکارهای یافتن میزبان، استفاده از فروم های دوچرخه سواری است. در این فروم ها می توانید ضمن آشنایی با دیگر دوچرخه سواران، پیدا کردن دوست و همنورد، رد و بدل کردن اطلاعات، برای خودتان میزبانی دست و پا کنید.

سفرهای دوچرخه ای

هر روز چقدر می توان رکاب زد؟

این که در طی سفر دوچرخه ای‌تان هر روز چقدر را طی کنید، به چند موضوع بستگی دارد: آمادگی جسمانی شما، اهداف شخصی، سبک سفر شما و البته مسیر پیش رو.

هر یک از این موارد می توانند مسافت موردنظر شما را تحت تاثیر قرار دهند. در این جا سعی می کنیم راهنمایی مختصری در اختیار شما قرار دهیم.

 1. در صورتی که وسایل همراه شما زیر 9 کیلوگرم است، از آمادگی جسمانی خوبی برخورارید و مسیر شما آسفالته است، می توانید روزانه حدود 100 کیلومتر را پشت سر بگذارید و البته زمان استراحت را هم داشته باشید.
 2. در صورتی که وسایل شما بین 9 تا 20 کیلوگرم است، مسافت روزانه شما می تواند حدود 85 کیلومتر باشد. البته اگر مسیر شما کوهستانی یا خاکی است این مقدار می تواند تا نصف هم کاهش پیدا کند که این موضوع به میزان سختی مسیر شما برمی گردد. 

اگر تجربه ای از سفر دوچرخه ای ندارید، توصیه می کنیم این عددها را برای خود افزایش ندهید؛ چرا که به این ترتیب چالش های فیزیکی و رنج سفر را افزایش می دهید. تمام این ها می تواند با کمتر لذت بردن شما از سفر مساوی شود.

همچنین توصیه می کنیم از هر 10 روز سفر، یک روز را به استراحت و خوشگذرانی اختصاص دهید و وسایل همراه‌تان را طوری انتخاب کنید که مجموع آن ها کمتر از 20 کیلوگرم باشد.

همیشه برنامه ریزی زمانی منعطفی را در سفرتان مدنظر داشته باشید تا در چالش ها و یا موقعیت های خوب، بتوانید برنامه را جا به جا کنید. 

نکات و توصیه هایی ها برای سفر دوچرخه ای

 1.  با آرامش دوچرخه سواری کنید، از مسیر لذت ببرید و هر یک ساعت یک بار یک استراحت کوتاه داشته باشید.
 2. خوراکی هایی دم دست بگذارید و هر از چندگاهی از آن ها میل کنید.
 3. سعی کنید روزانه 4.5 تا 5.5 لیتر آب بنوشید.
 4. از آسیب زدن به زانوان خود بپرهیزید و با سرعت 70 تا 90 دور بر دقیقه برانید.
 5. برای مواظبت هر چه بیشتر از دستان خود، از دستکش های مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنید و در حین سواری، جای دست های خود را تغییر دهید. استفاده از ژل دست و ماساژ در هنگام استراحت نیز توصیه می شود. 
 6. فشار باد تایرهای خود را مرتب کنترل کنید.
 7. تمیز کردن دوچرخه خود را از قلم نیندازید. شستشوی دوچرخه با آب گرم و صابون و اسفنج راهکار مناسبی برای شماست. پس از تمیز شدن دوچرخه، برای سطوح مختلف از اسپری براق کننده دوچرخه استفاده کنید تا بار بعد گل کمتری به بدنه دوچرخه بچسبد. 
 8. پنچری گرفتن را بیاموزید و همیشه کیت پنچرگیری را همراه داشته باشید. هنگامی که در میان سفر با اولین شهر فاصله زیادی داشتید، از این که بلدید خودتان از پس دوچرخه‌تان برآیید، خوشحال و راضی خواهید بود. 
 9. گرفتگی عضلات یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که در اولین سفرهای دوچرخه ای رخ می دهد، یعنی زمانی که برای اولین بار برای مدت طولانی تر و در شرایط به مراتب سخت تری دوچرخه سواری می کنید. مهمترین کار در این شرایط تامین الکترولیت های بدن است که در نتیجه عرق کردن لازم می شود. برای این کار نوشیدن آب کافی، نوشیدنی های مختلف میوه ای با قدری شکر و نمک، راهگشاست. 
 10. در سفر، دوش گرفتن و حمام را فراموش نکنید. گرچه در این دست سفرها دسترسی همیشگی به حمام ممکن نیست اما نباید رودخانه ها، دریاچه ها و چشمه ها را از قلم بیندازید. 
 11. **برای سفرهای خارجی خود می توانید از تسهیلات فدراسیون دوچرخه سواری ایران بهره مند شوید. به طور مثال ویزای سایکل توریست از آن موارد است. 
 12.  اگر در تابستان به سفر می روید، صبح ها زودتر حرکت کنید تا کمتر در گرمای خورشید رکاب بزنید و بخشی از مسیر را در خنکای بعدازظهر ادامه دهید. اما این موضوع در پاییز و زمستان شکل متفاوتی به خودش می گیرد. دقیقا نقطه آغاز و پایان دوچرخه سواری هر روز را همزمان با حضور خورشید در آسمان و طول روز هماهنگ کنید. این گونه از انرژی و گرمای خورشید هم بهره مند می شوید. 

دوچرخه سواران ایرانی

باید بدانید تمرینات پیش از سفر و خود سفر دوچرخه ای جنبه ها و نکات متفاوتی دارد، شما می توانید برای اطلاع بیشتر از این موارد با دوچرخه سوارهای حرفه ای سفر صحبت کنید و ضمن دریافت اطلاعات، برای سفر خود دلگرمی به دست آورید. همچنین بسیار محتمل است تا در این روش، دوستان خوبی نیز پیدا کنید. از دیگر راه ها نیز مطالعه خاطرات گردشگران دوچرخه سوار ایرانی و خارجی است. 

از جمله دوچرخه سوارهای جهانگرد و ایرانگرد می توان به افراد زیر اشاره کرد. رو به روی هر نام، آیدی اینستاگرام این افراد را می بینید.

 • محمدحسين محمودزاده: 2charkheran
 • حبیب اشتری و مینا قربانی، زوج گردشگر دوچرخه سوار: habib__mina
 • یولدا: yoldaaaaa
 • احمد کوزه گر: cycle_touristt
 • رسول جعفرزاده: rasouljafarzadeh
 • خانواده منصوریان، زوجی جوان و گردشگر به همراه فرزند خردسال شان: ourlifecycle3
 • و ...

حبیب اشتری و مینا قربانی

محمدحسين محمودزاده

یولدا

سخن آخر

با هم مقاله مختصر و مفیدی درباره هر آن چه که برای سفر دوچرخه ای نیاز است، خواندیم. ابتدا انواع دوچرخه ها را شناختیم و سپس با انتخاب دوچرخه سفری مورد علاقه، با سایر وسایل همراه و الزامی آشنا شدیم. دست آخر یاد گرفتیم برای رسیدن به آمادگی جسمانی موردنظر چه کار باید انجام دهیم و آشنایی با چه افرادی برای ما سودبخش خواهد بود. 

نظر شما درباره این مقاله چه بود؟

شما تجربه ای از سفرهای دوچرخه ای دارید؟

دیدگاه ها و تجربه های خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ چه نوع مطالب آموزشی برویم. 

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

84 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

هاشم افراز اسفندارانی

سلام اگه در آینده گروه(دوچرخه سوار) هایی رو در شهرهای مختلف معرفی کنید که علاقه مندان بتونن به صورت عملی تجربه کسب کنند خیلی عالی خوب هست

انتشار:03 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

سلام اسم من حسین هستش ساکن شهر تهران هستم ۱۷ سالم هست من علاقه خیلی زیادی به مسافرت با دوچرخه از تهران تا چالوس دارم ولی متاسفانه پدرم این اجازه نمیده که به تنهایی برم اگه بشه با یک نفر یا یک گروه بتونم برم خیلی عالی میشه لطفا اگر کسی گروه یا کسی میشناسه که میخواد این کارهای من انجام بده معرفی کنید خیلی ممنون میشم با سپاس

کاربر مهمان

😩

06 آبان 1399

کاربر مهمان

سلام چقدر مسافت طی کردی

21 مرداد 1399

هاشم افراز اسفندارانی

سلام بنده ۴۰ سالم هست اگه ممکن هست و علاقه دارم ولی هیچ تجربه ای ندارم اگه ممکنه تجربیات تون رو در اختیار م بگذارید

03 مرداد 1399

کاربر مهمان

سلام من هم ۱۴سالمه پدر من هم اجازه نمی‌دهد .ولی خیلی دوست دارم برم اگر گروهی شما پیدا کردید به من هم بگید .ممنون. دقیقا من هم دوست دارم برم چالوس.

08 خرداد 1399

انتشار:21 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

و دنبال یک همسفر هستم

کاربر مهمان

سلام من هستم

21 مرداد 1399

کاربر مهمان

من مهدی مرادی هستم اهل کرج ۲۷ سالمه دنبال یک همسفرم بریم اروپا البته همسفری که اهل افسردگی نباشه وفقط رکاب بزنه تا دنیار و متفاوت ببینه

کاربر مهمان

سلام کرونا تعطیله اروپا بیا بریم شهر ایران

21 مرداد 1399

05 تیر 1399

کاربر مهمان

اگه پایه هستین بریم اروپا من هستم

05 تیر 1399

کاربر مهمان

لطفاً اصل بدین

13 اردیبهشت 1399

کاربر مهمان

من به احتمال زیاد هفته آینده یا اول اردیبهشت از تهران راهی میشم mahdiazimi1984@Gmail.com

25 فروردین 1399

انتشار:24 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.