ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 آبان 1398

به روز رسانی

04 آبان 1398

به نقل از ایسنا، مجله باستان‌شناسی آمریکا در آخرین شماره سال ۲۰۱۹ به معرفی ده کشف جدید باستان‌شناسی در جهان پرداخته که دندان نئاندرتال یافت شده در غار وزمه کرمانشاه یکی از آنهاست. نتایج پژوهش‌های جدید در مورد این دندان، امسال، توسط تیمی از پژوهشگران موزه ملی ایران و چند موزه و دانشگاه فرانسوی و ایرانی منتشر شد و حالا این اثر به عنوان یکی از این ده کشف اخیر باستان‌شناسی و دیرین‌انسان شناسی به جهانیان معرفی شده است. 

دندان انسان نئاندرتال کشف شده در غار وزمه کرمانشاه نخستین مدرک قطعی از وجود انسان نئاندرتال در ایران محسوب می شود که معرفی آن توجه رسانه‌های جهان را به جایگاه مهم ایران در عرصه پژوهش‌های باستان‌شناسی و دیرین انسان‌شناسی جلب کرد.

در صفحه معرفی کشفیات جدید، درباره‌ دندان غار وزمه کرمانشاه آمده است:

دندانی که چند دهه پیش در کوه‌های زاگرس یافت شده بود و تصور می‌شد مربوط به انسان مدرن باشد، در واقع متعلق به کودک نئاندرتالی است که بین 70 تا 40 هزار سال پیش زندگی می‌کرده است. بررسی مجدد این دندان با تکنیک‌های مدرن امکان این شناسایی و گاه‌نگاری را فراهم کرده است.

محققان می‌گویند این نخستین شواهدی است که نشان می‌دهد نئاندرتال‌ها در ایران کنونی زندگی می‌کرده‌اند. این گونه، پیش از انقراض‌اش در 40 هزار سال قبل، در بخش‌های بزرگی از اروپا و غرب آسیا می‌زیست.

این دندان آسیای کوچک که در اواخر دهه ۱۳۷۰ در غار وزمه کشف شد، مربوط به کودک نئاندرتالی است که در زمان مرگ بین 6 تا 10 سال سن داشته است. در بررسی این دندان از طریق بُرش‌نگاری پرتو ایکس که با دستگاه تصویربرداری سه بعدی میکرو سی‌تی انجام شد، تصویر سه بعدی مینا و عاج دندان تهیه و بر اساس مطالعه و اندازه‌گیری آن مشخص شد که دندان مربوط به انسان نئاندرتال است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET