karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

میلیاردها انسان بر روی کره زمین زندگی می کنند و هر یک به کشور و سرزمینی خاص با ویژگی هایی منحصر به فرد تعلق دارند. این سرزمین ها به وسیله ی مرزهای از پیش تعریف شده از هم جدا شده و هر یک با معیارهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... تمایزاتی را برای خود ایجاد کرده اند. امروز می خواهیم برایتان از کشوری سخن بگوییم که شاید کمتر نامش را شنیده و در زندگی روزمره کمتر به نام آن برخورده باشید؛ کشوری به نام قزاقستان که در آسیای میانه قرار دارد و پس از فروپاشی شوروی، به نهمين کشور بزرگ جهان تبديل شده است. 

این کشور با وجود تمام دیدنی ها و جاذبه هایی که در خود دارد هنوز آنچنان که باید شناخته نشده و بسیاری از افراد هیچگونه تصوری از آن ندارند. در ادامه می خواهیم 10 حقیقت جالب را در مورد این کشور برایتان بازگو کنیم تا بیشتر با جنبه های پنهان آن آشنا شوید و شاید برای سفر بعدیتان به عنوان یک گزینه جالب و ماجراجویانه به آن نگاه کنید.

در ادامه با کارناوال همراه باشید تا از این کشور هزارفرهنگ بیشتر بدانید...

 

قزاقستان

1- قزاقستان یکی از متنوع ترین کشورها در زمینه فرهنگ است

کشور وسیع قزاقستان کمی بیش از 18 میلیون نفر جمعیت دارد و تنها 64 درصد آن بومیان قزاق هستند. این کشور، سرزمینی چندفرهنگی است و حضور مهاجران در آن باعث شده تا متنوع ترین فرهنگ ها را در خود داشته باشد.

درست است که بیشترین گروه مهاجران را روس ها تشکیل می دهند، اما شهرهای مهم قزاقستان، به ویژه آلماتی، میزبان جوامع بزرگ مهاجرتی است و ملیت های گوناگونی از جمله آلمانی ها، اوکراینی ها و کره ای ها  را از سراسر جهان میزبانی می کند. به همین علت است که با گشت و گذار در شهرهای مختلف این کشور با فرهنگ هایی متفاوت روبه رو می شوید و جلوه های بسیار جالب را می بینید.

مردم قزاقستان

2- قزاقستان، بزرگترین کشور محصور در خشکی جهان است

نام قزاقستان در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت و عنوان بزرگترین کشور محصور در خشکی جهان به آن اختصاص داده شده است. این به این معناست که قزاقستان به هیچ یک از آب های آزاد راه ندارد و در این زمینه با مساحت بیش از 2.5 میلیون کیلومتر مربع (حدود یک چهارم از اندازه از ایالات متحده آمریکا)، بیشترین وسعت را در جهان دارد.

علی رغم این واقعیت، این کشور دارای نیروی دریایی بزرگی می باشد که در سال 2003 آغاز به کار کرده و در خزر، که بزرگترین دریاچه جهان است، فعالیت می کند. سایر کشورهای حاشیه ساحلی در دریای خزر شامل ایران، ترکمنستان، روسیه و آذربایجان هستند که منافع خاص خود را از این دریاچه دارند.

نقشه قزاقستان

3- قزاق ها 3 بار سال نو را جشن می گیرند

واقعیت جالبی که در مورد مردم قزاق، توجه هر کسی را به خود جلب می کند این است که مردم قزاقستان سه بار در سال، سال نو را جشن می گیرند که دو روز آن جزء تعطیلات رسمی کشور است.

یکی از این جشن ها مربوط به کریسمس است و در ژانویه جشن گرفته می شود. دومین جشن در 21 مارس و همزمان با سال نو پارسی یا نوروز است و تعدادی از کشورها از جمله قزاقستان نیز آن را برگزار می کنند. جشن سال نوی سوم در 14 ژانویه برگزار می شود و بر اساس تقویم ژولینی می باشد که نوعی تغییر یافته از گاه شماری رومی است.

 

سال نو قزاقستان

4- قزاقستان دارای سه منطقه زمانی است

 گستردگی قزاقستان باعث شده تا مناطق زمانی مختلفی در آن وجود داشته باشد به عنوان مثال در مناطق غربی اختلاف زمانی این کشور با GMT +4 است و این میزان تا 6+ در مناطق شرقی نیز افزایش می یابد. برای کسانی که قصد گشت و گذار در شهرهای مختلف این کشور را دارند، این موضوع می تواند باعث دردسر شود و برنامه ریزی های شما را با مشکل مواجه کند.

قزاقستان

5- هر ماشین، یک تاکسی است

در قزاقستان شرکت های رسمی تاکسیرانی جایی ندارند و به عنوان یک پدیده نادر از آنها یاد می شود. در عوض هر ماشین نقش یک تاکسی را بازی می کند و اکثر رانندگان اقدام به جابه جایی مسافران می نمایند.

گاهی این مسئله موجب دردسرهایی نیز می شود و چون نظارتی بر روی عملکرد این اتومبیل ها وجود ندارد، هزینه های آنها نیز از هیچ قانون و چهارچوبی پیروی نمی کند. همیشه قبل از اینکه سوار هر یک از این ماشین ها بشوید حتما راجع به هزینه بحث کنید و به نتیجه برسید.

قزاقستان

6- اینجا خانه پایگاه فضایی بایکونور است

پایگاه فضایی بایکونور قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تشکیلات پرتاب فضایی فعال در جهان است که در گوشه ای از قزاقستان واقع شده و یکی از مشهورترین مکانهای جهان در زمینه اکتشافات فضایی است. اولین پرواز فضایی مداری در جهان در این پایگاه و در سال 1957 انجام شده و این پایگاه رکورددار تعداد پرتاب‌های فضایی در جهان می باشد.

بازدیدکنندگان عموما در شهری در نزدیکی این پایگاه که برای کارکنان این مرکز ساخته شده، مستقر می شوند و برای بازدید از پایگاه از تورهای تقریبا گران قیمتی استفاده می کنند.

پایگاه فضایی بایکونور

7- در قزاقستان شرایط آب و هوایی متنوعی حاکم است

بیشتر وسعت قزاقستان را جلگه های بدون درخت تشکیل می دهند که در زمستان بسیار سرد و در تابستان ها بسیار گرم هستند و به همین علت جمعیت کمی در آن زندگی می کنند. با این وجود در بسیاری از مناطق این کشور شاهد آب و هواهای متفاوتی خواهید بود؛ از مناطق نیمه گرمسیری در حاشیه دریای خزر تا ارتفاعاتی بر فراز ابرها و بیابان هایی بی آب و علف، همه و همه در این سرزمین قابل مشاهده هستند.

طبیعت قزاقستان

طبیعت قزاقستان

طبیعت قزاقستان

طبیعت قزاقستان

8- گردشگری، پدیده ای نادر در قزاقستان است

ناشناخته بودن این کشور و نبود امکانات توریستی قابل توجه باعث شده تا کمتر کسی، قزاقستان را به عنوان مقصد سفرش انتخاب کند. سفر به این کشور کمی سخت است و شاید هزینه هایش هم کمی گران تمام شود اما  این دقیقا همان چیزی است که باعث شده تا ماجراجویان آن را به عنوان یکی از مقاصد محبوب در نظر بگیرند. سفر به این کشور دنیایی ناشناخته را پیش روی گردشگران می گذارد و با تجربیاتی متفاوت و تازه همراه است.

مردم قزاقستان

9- قزاقستان سرزمینی در حاشیه آرال است

آرال نام دریاچه ای است که در گذشته به عنوان یکی از چهار دریاچه بزرگ دنیا شناخته می شد اما اقدامات خودخواهانه شوروی برای انتقال آب در دهه 1960 باعث شد تا در  در سال ۱۹۸۷ دو دریاچه کوچک آرال شمالی و آرال جنوبی از آن باقی بماند. روند خشکی دریاچه ادامه یافت تا اینکه در سال ۲۰۰۷ به ۴ دریاچه آرال شمالی، دو دریاچه در شرق و غرب دریاچه جنوبی پیشین و یک دریاچه کوچک بین دریاچه شمالی و جنوبی تقسیم شد و امروزه تنها بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است که آن هم گرفتار آلودگی‌هایی نظیر دورریزهای آزمایشهای نظامی، کودهای شیمیایی، آفت‌کش‌ها، و پسماندهای پروژه‌های صنعتی و همچنین درصد نمک بسیار بالا می باشد.

امروزه کشتی های به گل نشسته در این دریاچه خشک شده یکی از شواهد اقدامات غیر انسانی در حق طبیعتی است که سخاوتمندانه، همه چیزش را در اختیار ما قرار داده است.

دریاچه آرال

10- قزاقستان، شبیه فیلم بورات نیست!

بُرات: یادگیری‌های فرهنگی آمریکا برای انجام منفعت ملت پرشکوه قزاقستان یک فیلم کمدی به کارگردانی لری چارلز است که عنوان آن عمدا با دستور زبان نادرست انتخاب شده است. در این فیلم قزاقستان به گونه ای کاملا غیر واقعی به تصویر کشیده شده و هیچ چیز در این کشور شبیه به این فیلم نیست.

بسیاری از افراد با دیدن این فیلم برای نخستین بار نام قزاقستان را شنیدند و تصور کردند که این کشور همانی است که در برات به تصویر کشیده شده است اما آنچه که در قزاقستان انتظار میهمانان را  می کشد هیچ شباهتی به فضای ساختگی فیلم برات ندارد.

فیلم برات

سخن آخر

بسیاری از کشورهای جهان هستد که تقریبا هیچ چیزی از آنها نمی دانیم و هنوز هیچ تصویری از آنها در ذهنمان شکل نگرفته است. آیا باز هم از این کشورها می شناسید؟

تا چه حد با قزاقستان آشنایی دارید؟

اگر سفری به این سرزمین داشته اید، تجربیاتتان را با دیگر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

...

آیا این مطلب مفید بود؟

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

قزاقها اخیرا به دستور اربابان ترکیه ای خود اقدام به ساخت فیلم ایرانی و تحریف شده کرده اند که در آن ماساژت قفقاز نشین ایرانی تبار را در قامت یک ترک در قزاقستان نشان می دهد که سر پادشاه ایران را از بدن جدا می کند. شرم بر جریان منحط پانترکیسم.

انتشار:17 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

یک کشور جعلی و فیک. 600 هزار کیلومتر مربع از اراضی جنوب قزاقستان اراضی ایران است که در زمان افشاریان به بعد توسط قزاقها اشغال شده. بیشتر قزاقها خود را فرزندان چنگیز مغول میدونن و به اون افتخار میکنند. قزاقستان در طول تاریخ هیچ وقت کشور نبوده است.

انتشار:17 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

امیر

استادی داشتم که میگفت باید کوله پشتیت پر از تجربه باشه که بتونی تو میانسالی حرفی برای گفتن داشته باشی و یکی از بهترین راه ها سفر کردنه.
ممنون از متنتون و مطمعنا کوله بارتون سنگین از تجربیات سفر هستش 
در مسیرتون موفق باشید 
با تشکر

انتشار:07 مرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.