ویدیو HD
مهرنوش حیدری

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سفر کردن و دیدن مناظر و جاذبه های جدید سبب می شود تا انسان ها زندگی روزمره ی خود را رها کنند، کوله بار سفر ببندند، دل به جاده بزنند و به دنبال کشف ناشناخته ها بروند. تمامی انسان ها رویای سفر به مقصد خاصی را بر روی کره ی زمین در سر دارند و تا زمانی که موعد سفر فرا رسد، تلاش می کنند تا خود را به مقصد مورد نظر برسانند و شگفتی هایش را از نزدیک لمس کنند. اما سوال اینجاست که آیا تا به حال به این اندیشیده اید که به سیاره ی دیگری مانند مریخ سفر کنید؟

مریخ چهارمین سیاره در منظومه ی شمسی و سطح آن تماما سرخ رنگ است. این سیاره از دیرباز توجه بسیاری از منجمان و دانشمندان را به خود جلب کرده؛ دانشمندانی که عمر خود را صرف تحقیق و کشف ناشناخته های این سیاره سرخ کرده اند. در میان انسان های کره ی زمین کم نیستند کسانی که با تمام وجود دوست دارند تا به مریخ سفر و این سیاره را از نزدیک لمس کنند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، امروز همراه کارناوال باشید تا اطلاعات جالبی را در رابطه با سفر و زندگی در این سیاره کسب کنید. 

Photo by : Unknown

1- قدم گذاشتن به مریخ برای انسان، کار راحتی است...

انسان سابقه ای طولانی در قدم گذاشتن به سطح مریخ دارد و این موفقیت، یکی از دست آوردهای بزرگ بشر در برنامه های فضایی است. تا به امروز 12 بار پا به این کره ی بیگانه گذاشته ایم و جالب تر این که تمامی این افراد، مردهای سفید پوست آمریکایی بودند.

علاوه بر این، یکی از بزرگترین اقدامات سازمان ناسا این بوده که ربات ها و دوربین های فیلم برداری بسیاری را به سطح کره ی مریخ فرستاده است. دلیل ارسال دوربین و ربات به مریخ به جای انسان، این است که این امر هزینه و سرمایه ی هنگفتی را می طلبد و رفتن ربات و دوربین ها به صرفه تر است. اما با تمام این ها، باز هم انسان های زیادی به مریخ قدم گذاشند و شاید همین الان که شما این مطلب را می خوانید، محققانی در مریخ  در حال مطالعه و تحقیق باشند. دیگر سفر به سیاره ای چون مریخ برای انسان یک آرزوی دست نیافتنی نیست...

Photo by : Unknown

2- میلیاردرها و اسباب بازی هایشان

پول با خود قدرت به همراه می آورد و می تواند راه را برای شما در مسیر رسیدن به رویایتان هموار کند...

در سال های اخیر افراد میلیاردر و قدرتمند بسیاری که دوست داشتند قبل از مرگ به فضا بروند، شرکت ها و کمپانی هایی را تاسیس کردند. دو نمونه از این شرکت ها، ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) و اسپیس‌ اکس (SpaceX) است که برای رسیدن به موفقت های بیشتر، با هم در رقابتی نفس گیر هستند. به عنوان مثال کمپانی اسپیس‌ اکس به تازگی پروژه ای را در رابطه با بازگرداندن موشک ها به کره ی زمین با موفقیت به پایان رسانده است اما آنها تنها کسانی نیستند که موفق به انجام این کار شده اند. انتظار می رود تا در سال جاری حدود 30 راکت توسط کمپانی های خصوصی به فضا پرتاب شود.

Photo by : Unknown

3- در حال حاضر ناسا حرف اول را می زند

ناسا، سازمان فضایی ملی آمریکا، امروز حرف اول را در دانش فضایی می زند. قدرت این سازمان تنها در ابزارآلاتی که دارد خلاصه نمی شود، بلکه، دانشی که به آن دست یافته، با هیچ مبلغی قابل خرید و فروش نیست. این موفقیت ها به حدی است که اکثر شرکت های تازه تاسیس در زمینه ی دانش فضایی، سعی دارند تا روزی خود را به جایگاه ناسا برسانند.

ناسا هر روز برنامه ای جدید تدوین می کند تا از طریق آن، اطلاعات بیشتری از فضا به دست آورد. به عنوان مثال در حال حاضر در حال انجام برنامه ایی است تا تعدادی فضانورد را برای ماموریت هایی بر روی مریخ استخدام کند. همچنین در سپتامبر گذشته، ناسا اعلام کرد که در حال ساخت سیستم پرتاب فضایی است. 

موشک عظیم الجثه ی این کمپانی 98 متر ارتفاع دارد و از مجسمه آزادی در آمریکا هم بلند تر است. این موشک در هنگام پرتاب شدن، 8.4 میلیون پوند فشار و نیرو را تولید می کند که برابر با فشار و نیروی 13,400 موتور لوکوموتیو است. هم چنین این راکت دارای قابلیت حمل 154000 پوند بار، برابر با وزن 12 فیل بالغ، می باشد. ناسا اظهار کرده که از سیستم پرتاب فضایی برای مقصدهای فضایی عمیق استفاده می شود.

Photo by : Unknown

4- فضاپیمای اوریون فوق العاده است

یکی از جدیدترین دستاوردهای ناسا، فضاپیمای اوریون است؛ فضاپیمایی که طراحی شده تا انسان ها را به فضا ببرد و نقاط دوردست فضا از جمله مریخ به اکتشافات بپردازد. با استفاده از فضاپیمای اوریون، فضانوردان می توانند سفری امن به فضا داشته باشند و دیگر از این بابت به چیزی فکر نکنند. 

اوریون یک کپسول دارد برای استقرار فضانوردان و با اکتشافاتی که می کند، می تواند دریچه هایی جدید از فضا و مریخ را به روی دانشمندان باز کند.

Photo by : Unknown

5- سفر به مریخ چقدر طول می کشد

اگر بخواهیم سفری یک طرفه به مریخ را از نظر زمانی تخمین بزنیم، باید دست کم 6 یا 7 ماه را در نظر بگیریم. مسیر رفت و برگشت این سفر طولانی، در کل یک سال طول می کشد. ناسا در حال حاضر قصد دارد تا برای مدتی فضانوردان را در مریخ اسکان دهد که مسلما مدت سفر آن ها افزایش می یابد. 

فضانوردی به نام والری پلیاکوف (Valeri Polyakov) حدود 430 روز را در ایستگاه فضایی میر روسیه (Russia’s Mir space station) گذرانده است. وقتی تصمیم به ماندن در این سیاره می گیرید تصور نکنید که چند روزی به تعطیلات رفته اید. مسلما شرایط کاملا متفاوت تر و سخت تر خواهد بود. اما این بدین معنا نیست که هیچ داوطلبی برای این کار وجود دارد بلکه تعداد داوطلبان برای سفر به مریخ، بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید...

Photo by : Unknown

6- زندگی در مریخ

مشکل های بسیاری بر سر راه رسیدن به فضا و زندگی در آن وجود دارد. در حال حاضر ناسا بر آورد کرده که تکنولوژی های بسیاری برای ایحاد سطح مناسبی برای زندگی طولانی مدت در مریخ نیاز دارد. اما برای انجام این کار برنامه ای ندارد زیرا ربات هایی که در سطح مریخ قرار دارند، اطلاعات لازم را به زمین ارسال می کنند. محقق ناسا، برت دریک (Bret Drake) می گوید: 

شما در مریخ می توانید با استفاده از منابعی، اکسیژن مورد نیاز خدمه و وسایل را تولید و ذخیره کنید. حتی تولید کردن آب هم به راحتی انجام می شود.

Photo by : Unknown

7- مریخ، سیاره ای پر از مناظر زیبا

در مریخ مناظر شگفت انگیز بسیاری را می یابید که ممکن است روزی تمامی آن ها به جاذبه های گردشگری برای ما انسان ها تبدیل شوند.

در مریخ، مناظر بیابانی زیبا، کوه های اسرارآمیز، تپه ها و زمین های پست، غارها، کانیون ها، دهانه ی آتش فشان ها و بستر های قدیمی رودخانه ها را می توانید بیابید. سطح مریخ گرد و خاک بسیاری دارد اما مناظر موجود در این سیاره را در هیچ کجای دیگر نخواهید یافت.

Photo by : Unknown

8- بهترین مکان برای کم کردن وزن

اگر 45 کیلوگرم وزن بر روی کره ی زمین را به مریخ ببریم در آن جا تنها 17 کیلوگرم وزن خواهد داشت. شما به محض ورود به این سیاره وزن خود را از دست می دهید. جاذبه ی گرانشی بین شما و مریخ سبب می شود که تنها 40 درصد وزن خود بر روی سطح زمین را بر روی سطح مریخ داشته باشید. اما  مسلما از حجم بدنی شما چیزی کم نخواهد شد و بدن شما لاغرتر نمی شود. 

Photo by : Unknown

9- محیط نامناسب مریخ

بهتر است قبل از سفر با خود لباس های گرم بردارید. میانگین دمای سالانه ی مریخ، 62- درجه ی سانتی گراد و ممکن است در روز های تابستانی به 20 درجه هم برسد. ساختن زیستگاهی گرم و مناسب مهم ترین و اولین اولویت برای زندگی در مریخ است. اتمسفر این سیاره عموما از کربن دی اکسید تشکیل شده و زندگی در این سیاره با کمبود اکسیژن بسیاری مواجه است. 

به علاوه خاک مریخ برای دانه های زمینی مناسب نیست و برای بارور کردن آن باید کارها و فرایند های بسیاری انجام شود. برای رسیدن سریع تر به خاک حاصل خیز، تنها راه حل ممکن صحبت با مریخی هاست!

Photo by : Unknown

10- تاثیر زندگی بر روی مریخ در بدن

زندگی در حالت بی وزنی سبب می شود تا عضلات تحلیل روند و تراکم استخوان ها از دست برود. میزان تولید گلبول قرمز در بدن کاهش می یابد و بیماری های قلبی و عروقی زیادی ایجاد می شود. هم چنین این بی وزنی بر روی سیستم ایمنی فرد تاثیر منفی می گذارد و سبب می شود تا تعادل و بینایی فرد به خطر افتد. سیکل خواب شبانه روزی به هم می ریزد و ممکن است همیشه حالت تهوع ایجاد شود. طب فضایی در حال مطالعه و انجام آزمایش بر روی این مسئله است اما تا حال دست آوردی حاصل نشده است.

Photo by : Unknown

سخن آخر

آیا به فضا و زندگی در کرات دیگر علاقه دارید؟

در رابطه با مریخ اطلاعات دیگری دارید؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

یعنی امکان دارد بشرروزی برروی کره مریخ زندگی کند؟

17 اردیبهشت 1399

کاربر مهمان

عالی بود من خیلی وقته دنبال یک مثاله خوب هستم

18 اسفند 1398

ناشناس
بدردم نخورد

05 آذر 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET