ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هنگامی که تصمیم به سفر می گیریم اولین کار انتخاب مقصد است که در مطلب راهنمای انتخاب مقصد مناسب سفر به طور مفصل به آن پرداختیم. برخی از مقاصد مورد نظر شما در داخل کشور و برخی دیگر خارج از مرزهای آن قرار دارند. اگر تصمیم به خروج از کشور را گرفتید یک مسافر بین المللی به شمار می آیید و لازم است مدارکی متناسب با این سفر را با خود همراه کنید تا دچار مشکل نشوید.

یکی از این مدارک که ضروری ترین مدرک شناسایی به شمار می رود گذرنامه یا پاسپورت است که باید حتما در میان وسایل سفرتان به خارج از کشور وجود داشته باشد. گذرنامه مدرکی ضروری در میان عموم افراد جامعه نیست و ممکن است بسیاری از افراد به آن احتیاج پیدا نکنند. بنابراین هر کس می تواند بنا بر نیاز خود نسبت به دریافت آن اقدام کند. دریافت پاسپورت در هر کشوری قانون خاص خود را دارد و کشور ما نیز برای کسانی که قصد خروج از ایران را دارند با قوانین خاص گذرنامه صادر می کند.

دریافت گذرنامه مراحل بسیار ساده ای را دارد که وقت زیادی از شما نمی گیرد. در این مطلب قصد داریم مراحل و ملزومات دریافت این مدرک بین المللی را به شما ارائه دهیم.

...با کارناوال همراه باشید

گذرنامه چیست؟

گذرنامه یا پاسپورت یک سند هویتی بین المللی برای شناسایی رسمی فرد است که از سوی دولت ها برای ساکنان یک کشور صادر می گردد. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت ها اجازه می خواهد تا به شهروندان دارنده گذرنامه اجازه گذر و یا ورود به خاک آن کشور ها را بدهند.

این مدرک بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۵۱ در ایران به این صورت تعریف می گردد:

گذرنامه سندی است که از طرف ماموران صلاحیت دارِ دولتِ مذکور در این قانون، برای مسافرت اتباع ایران به خارج و یا اقامت در خارج و یا مسافرت از خارج به ایران داده می شود.

هر کشوری شکل و رنگ خاصی را برای گذرنامه های خود در نظر می گیرد و سازمانی را مسئول نظارت برآن می کند. در ایران گذرنامه ها به رنگ قهوه ای می باشند و بر روی جلد آنها نشان رسمی ایران، عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه گذرنامه به زبان فارسی و عبارت Islamic Republic of Iran و کلمه Passport به زبان انگلیسی نوشته شده است. اداره كل گذرنامه که سازمانی وابسته به نیروی انتظامی می باشد مسئولیت نظارت بر گذرنامه ایرانی را بر عهده دارد.

مراجل گرفتن پاسپورت

دریافت گذرنامه ایرانی

برای دریافت گذرنامه لازم است اقداماتی را انجام دهید. هر گذرنامه متعلق به یک نفر است و امروزه بحث گذرنامه های چند نفره کاملا منسوخ شده است. برای جلوگیری از اتلاف وقت و افزایش سرعت در روند دریافت گذرنامه اطلاعاتی را که لازم است بدانید در اختیار شما قرار می هیم:

مراجل گرفتن پاسپورت

1- تهیه مدارک مورد نیاز

قبل از هرگونه اقدامی برای دریافت گذرنامه لازم است مدارکی را آماده کنید. برخی از این مدارک میان آقایان و بانوان مشترک است اما در برخی موارد تفاوت هایی وجود دارد.

* مدارک مشترک میان آقایان و بانوان

1- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تأئیدیه ثبت احوال

2- یک قطعه عکس 6x4 جدید و رنگی با زمینه سفید و تمام رخ که دارای ویژگی های زیر باشد:

_ این عکس باید حداکثر در 6 ماه گذشته تهیه شده باشد

_ کلاه، عینک، کروات، زیورآلات، آرایش مو و محاسن در عکس آقایان وجود نداشته باشد.

_ پیشانی و گوش ها کاملا مشخص باشد.

_ رنگ لباس و زمینه عکس یکسان نباشد.

_ در عکس خانم ها برای دختران بالای 6 سال باید حجاب کامل با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره رعایت شود و تنها گردی صورت مشخص باشد. استفاده از آرایش و زیورآلات در عکس ممنوع می باشد.

3- اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی

4- ارائه ی شناسنامه عکس دار توسط افراد بالای 15 سال

5- گواهی اشتغال به تحصیل یا دفترچه بیمه عکس دار برای افراد زیر 15 سال

6- حضور ولی و قیم قانونی برای افراد زیر 6 سال و ارائه ی عکس کودک توسط ولی

7- ارائه نامه از حفاظ یگان مربوطه برای بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آنها نگذشته است.

8- اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آنها می‌گذرد. این افراد نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع ندارند.

9- ثبت نامه ی موافقت حفاظ یگان مربوطه در دبیرخانه اداره گذرنامه و ارائه ی آن به هنگام مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی برای نظامیان شاغل.

10- ارایه مدرک نحوه ورود برای متولدین خارج از کشور

گرفتن پاسپورت

* مدارک مربوط به بانوان

1- اجازه محضری همسر برای بانوان متاهل. البته بانوان مقیم خارج احتیاجی به این مدرک ندارند.

2- اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامه ی باطل شده همسر برای بانوانی که همسر آنها فوت نموده است.

3- اصل طلاق نامه برای بانوان مطلقه

گرفتن پاسپورت

* مدارک مربوط به آقایان

1- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفا هوشمند. کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی خود با کارت هوشمند نموده‌اند، می‌توانند بعد از گذشت 24 تا 72 ساعت از درخواست تعویض، برگه ثبت درخواست تعویض کارت را به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند و درخواست صدور گذرنامه نمایند. در ضمن آقایان بالای 50 سال نیز احتیاجی به ارایه کارت پایان خدمت ندارند.

2- موافقت‌نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین.

3- دریافت نامه از محل تحصیل و تحویل آن به سازمان وظیفه عمومی برای آقایان دانشجو و یا دانش آموز.

گرفتن پاسپورت

2- مراجعه به پلیس+10

برای دریافت گذرنامه در ایران باید به یکی از دفاتر پلیس+ 10 مراجعه نمود که از طریق مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک انتظامی می توانید فهرست آنها را در شهر های مختلف ایران بیابید. توجه داشته باشید که شخص متقاضی باید حتما در محل حضور یابد و در غیر این صورت انجام مراحل صدور گذرنامه امکان پذیر نمی باشد. پس از مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +10 از کارکنان بخواهید تا فرم گذرنامه و شناسه  را در اختیار شما قرار دهند. در دفتر پلیس +10 هزینه های زیر را می پردازید که پرداخت تمامی آنها با دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر امکان پذیر است:

1- مبلغ 10,000 ریال بابت اخذ شناسه

2- مبلغ 37,500 ریال به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- مبلغ 1,000,000 ریال برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- مبلغ 428,612 ریال بابت خدمات دفاتر پلیس +10 و هزینه پست

پس از تهیه مدارک، تکمیل فرم و پرداخت هزینه ها، پس از حداکثر دو هفته می توانید گذرنامه را درب منزل خود دریافت کنید.

مراحل گرفتن گذرنامه

تعویض و تمدید گذرنامه 

گذرنامه های صادره توسط دولت جمهوری اسلامی ایران دارای 5 سال اعتبار هستند. البته توجه داشته باشید برای خروج از کشور به گذرنامه ای با اعتبار حداقل 6 ماه احتیاج دارید. جهت تعویض گذرنامه باید کلیه ی مراحل را طی کنید و در هنگام مراجعه به دفاتر پلیس +10 باید گذرنامه ی خود را به همراه داشته باشید.

افرادی که گذرنامه معتبر آنها مخدوش است یا آن را گم کرده اند باید به اداره گذرنامه ی شهر و استان خود مراجعه کنند. در این اداره بررسی ممنوعیت خروج افراد نیز صورت می گیرد.

در صورتی که گذرنامه ی مفقود یا مخدوش شده فاقد اعتبار است نیازی به اعلام فقدان نیست و فرد متقاضی می تواند مستقیما به دفاتر پلیس+10  مراجعه نماید.

مراجل گرفتن گذرنامه

سخن آخر

آیا تا به حال نسبت به دریافت یا تعویض گذرنامه اقدام نموده اید؟

برای انجام این کار با چه مشکلاتی مواجه شدید؟

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید...

14 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

با سلام. دوستان پلیس +10 شهرستان محل ما محل صدور شناسنامه را اشتباهی زده الان زیر بار نمیرود میگوید دوباره از اول برو پاسپورت بگیر. البته هنوز گذرنامه نیومده . سوالم این است صدور گذرنامه در تهران بر عهده کدام نهاده؟ میشود مستقیم باهاشون تماس گرفت و شماره ای دارید در اختیار من بگذارید. ممنون

بهاره فلاح

با سلام خدمت شما دوست عزیز

اداره گذرنامه در این زمینه پاسخگوی شما خواهد بود. چند اداره گذرنامه در یافت آباد، شهر ری، تهرانپارس و .... تهران فعالیت می کنند که با جستجو می توانید نزدیک ترین اداره به خودتان را بیابید. در صورت نیاز می توانید با اداره کل گذرنامه به شماره 66935058-021 تماس بگیرید یا به آدرس این اداره خیابان ستارخان، خیابان شهرآرا، نرسیده به كلیسای آشوری مراجعه کنید.

شاد و پیروز باشید

06 مهر 1398

04 مهر 1398

کاربر مهمان

باعرض سلام خدمت شما من اتباع هستم دارای اقامت برای دریافت گواهی نامه به اداره رهنمایی ورانندگی مراجه نمودم گفتن باید نامه از اداره گذرنامه بیاوری رفتم اداره گذرنامه یک فرم خانه پری نمودم و گفتن اینرا ببر برای انگشت نگاری بعداز انجام انگشت نگاری گفتن به آدرس تون میفرستیم و حالا من نمدانم این جواب بانامه را دوباره باید به اداره گذرنامه ببرم یا به رهنمایی رانندگی؟ متشکر

بهاره فلاح

 با سلام خدمت شما دوست عزیز

کارناوال در زمینه گردشگری فعالیت می کند و نمی تواند پاسخی برای سوال شما ارائه دهد. در این زمینه به منابع دیگری باید مراجعه کنید و پیشنهاد ما به شما این است که از مسئولان در اداره راهنمایی و رانندگی یا اداره گذرنامه بخواهید شما را راهنمایی کنند.

پیروز باشید

14 شهریور 1398

11 شهریور 1398

کاربر مهمان

امکان اخذ نوبت اینترنتی از دفاتر پلیس + ۱۰ هست؟؟؟

بهاره فلاح

با سلام خدمت شما دوست عزیز

در حال حاضر، چنین امکانی وجود ندارد. معمولا در روز مراجعه و در صورت تکمیل بودن مدارک می توانید کارهای اداری مربوطه را انجام دهید.

پیروز باشید

09 شهریور 1398

08 شهریور 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET