ویدیو HD
فاطمه فراهانی

انتشار

10 مرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 انسان همیشه به دنبال راهی است تا قدرت ، هنر و خلاقیت خود را به به رخ بکشد ، گاهی با ساخت یک آسمان خراش ، گاهی با خلق یک تکنولوژی جدید و گاهی با ساخت یک تندیس این مهارت نهفته در وجودش را به معرض نمایش می گذارد.

در طول تاریخ هنرمندان زیادی آمدند و رفتند برخی از آن ها شاید نام و نشانی از خود باقی نگذاشته اند اما برخی دیگر با ساخت یادبودهایی مثل مجسمه هایی شگفت انگیز ، نامشان را برای همیشه جاودانه کردند .

در سراسر دنیا مجسمه هایی وجود دارند که هر کدام حرف های زیادی برای گفتن دارند ؛ برخی به نشان قدرت و برخی دیگر به عنوان یادبودی از جنگ متولد شدند.

همراهمان باشید تا با هم به جای جای دنیا سفر کنیم و با معروف ترین تندیس هایی که در دنیا وجود دارند آشنا شویم.

برخی از آن ها به نماد امروز آن کشور بدل شدند و برخی تاریخ را به نمایش می گذارند.

در ادامه 10 مجسمه معروف دنیا را با هم خواهیم شناخت.

همراه کارناوال باشید.

معروف ترین مجسمه های دنیا

1- مجسمه ی آزادی | آمریکا

یکی از زیباترین مجسمه هایی که انسان خالق آن بوده ، مجسمه ی آزادی Statue of Liberty ) یا اگر بخواهیم دقیق تر باشیم « آزادی روشنگر جهان » است که در جزیره آزادی منهتن نیویورک قرار دارد.

مجسمه ی آزادی که روکشی از مس روی آن را پوشانده است ، نمادی از آزادی آمریکا و نشانی از خوش آمدگویی آن به مسافرانش است. قبل از آن که سفرهای هوایی مثل امروز رونق پیدا کند، مسافرانی که با کشتی به آمریکا می آمدند، وقتی به #ساحل آمریکا نزدیک می شدند ، قبل از هر چیز این مجسمه ی عظیم را می دیدند و رویت این مجسمه نشانی از رسیدن به مقصد برای آن ها بود.

در واقع این مجسمه را در تاریخ 28 اکتبر سال 1886 مردمان فرانسه به مردم ایالات متحده آمریکا هدیه کردند، مناسبت این هدیه ی بزرگ و ماندگار هم تبریک برای 100 سالگی استقلال آمریکا از بریتانیا بود.

طراح این یادبود ،  مجسمه‌ساز فرانسوی با نام فردریک بارتولدی ( Frédéric Auguste Bartholdi ) و سازنده ی آن یک مهندس فرانسوی با نام گوستاو ایفل ( Gustave Eiffel ) بود که برج ایفل را هم ساخته بود.

طرح #مجسمه آزادی آمریکا به شکل زنی است که در حال گام برداشتن است. دورتادور سرش با هفت اشعه نورانی تزئین شده و در دست چپ خود یک لوح سنگی دارد و در دست راست مشعلی افروخته را بالای سر خود نگه داشته است . لوح سنگی مجسمه حاوی اعداد و حروف رومی JULY IV MDCCLXXVI است که ۴ جولای ۱۷۷۶ میلادی یعنی روز استقلال آمریکا را نشان می دهد.

 آدرس: ایالات متحده آمریکا ، شهر نیویورک، جزیره آزادی

Address: Liberty Island, New York City, NY 10004

مجسمه آزادی آمریکا
مجسمه آزادی آمریکا

2- تندیس مسیح | برزیل

یکی دیگر از مجسمه های زیبای دنیا تندیس مسیح منجی ( Christ the Redeemer ) نام دارد که در #ریو دوژانیرو برزیل واقع شده است.

این مجسمه ی زیبا و با شکوه ، بزرگ ترین اثری هنری است که در سبک دکو در دنیا قرار داد. همچنین لقب پنجمین مجسمه بزرگ مسیح در دنیا نیز از آن این تندیس زیبا است.

طرح کلی تندیس مسیح ،به گونه ای است که حضرت عیسی مسیح را در حالت ایستاده و در حالی که دستانش را باز کرده است ، نشان می دهد. این دستان و آغوش باز تندیس نشان از پذیرش همه ی انسان ها در آغوش حضرت عیسی مسیح است .

ارتفاع مجسمه آزادی بدون در نظر گرفتن پایه ی آن به 30 متر می رسد و عرض دستانش در حدود 28 متر است. 

این مجسمه در ارتفاع 700 متری از کوه کورکووادو ( Corcovado ) ریودوژانیرو قرار گرفته و معروف ترین یادبود و سمبل ریودوژانیرو به حساب می آید به گونه ای که دنیا ریو را با مجسمه ی آزادی اش می شناسند.

ساخت این مجسمه به سال های  1926 تا 1931 برمی گردد.

طراحان این مجسمه پُل لاندوسکی ( Paul Landowski ) و هیترو دا سیلوا کوستا ( Heitor da Silva Costa )  بودند.

آدرس:برزیل ، ریو دو ژانیرو ، آلتو دا بوا ویستا،منطقه پارکو دا تیجوکا 

Address: Parque Nacional da Tijuca - Alto da Boa Vista, Rio de Janeiro - RJ, Brazil

تندیس مسیح برزیل
تندیس مسیح  برزیل

3- مجسمه ابوالهول | مصر

یکی از تندیس های شگفت انگیز و با عظمت در دنیا که از روزگاران گذشته تا به امروز به یادگار مانده است.

مجسمه ی ابولهول که بزرگترین  مجسمه تک‌سنگی جهان به حساب می آید با نزدیک به 74 متر طول و 20 متر عرض و 20.22 متر ارتفاع که در کنار اهرام مصر و در ساحل غربی رود نیل قرن ها است که آرام گرفته است

این مجسمه در واقع تصویری از یک موجود افسانه ای با نام Sphinx است ؛ غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره اودیپ که ترکیبی است از انسان و حیوان ؛ بدن شیر دارد و سر انسان که شبیه به سر یک زن است ، و مزین شده به بال های عقاب.

این تندیس باستانی سال ها زیر شن و ماسه ها پنهان بود تا اینکه سر و سینه ی آن سر از زمین بیرون آورد و باستان شناسان شروع به خارج کردن آن از زیر خروارها شن و ماسه کردند و در نهایت کاملا نمایان شد.

این مجسمه ی افسانه ای ، از دید مصر باستان ، مظهر آفتاب است و امروز #بزرگترین بنای تاریخی مصر به حساب می آید.

این مجسمه افسانه های زیادی دارد ؛ می گویند اسرار آن به هنرمندان و خالقین آن برمی‌گردد که متعهد به حفظ رمز و رازها واندیشه‌های فرهنگی و عرفانی آثار خود بوده‌اند. همچنین نمادی است از علم و دانایی و در عین حال هلاکت و نیستی. جالب است بدانید که بسیاری از هنرپیشگان زن سینمای قرن بیستم را که حیله گر و مرموز بودند به این ابوالهول تشبیه می کردند.

آدرس: مصر ، جیزه ، الحرام

Address: Al-Haram, Giza, Egypt

مجسمه ابوالهول | مصر
مجسمه ابوالهول | مصر
مجسمه ابوالهول | مصر

4- مجسمه‌های موآیی | شیلی

موآیی ( Moai ) نام مجموعه مجسمه هایی تک سنگی است امروز در جزیره ایستر کشور شیلی قرار دارند و به یکی از شگفتی های دنیا بدل شده اند.

طبق مطالعات این مجموعه مجسمه ها بین سال های 1250 تا 1500 میلادی به دست مردمان راپا نویی ( Rapa Nui ) ساخته شده اند.

وجه مشترک این مجسمه ها ، سر بزرگ همه ی آن ها است. موایی ها ابعاد مختلفی دارند ؛ کوچک ترین آن ها ارتفاعی کمتر از 1.2 متر و بلندا دارد. وزن آن ها هم چیزی در حدود 150 تا 165 تن است .بلندترین موآیی ، پارو نام دارد با ارتفاع 10 متر و 75 تن وزن و موآیی سنگین تری هم با ارتفاعی کمتر در حدود 86 تن نیز وجود دارد.در میان این مجسمه ، یک مجسمه ناتمام وجود دارد که در صورتی که گفته می شود اگر ساخت آن به پایان می رسید ، ارتفاع 21 متر و وزن 270 تن خواهد داشت.

تا به امروز محققان موفق به کشف 887 عدد از این مجسمه ها شدند که 288 عدد از آن ها بر روی سکوهای عظیمی با نام  آهو ( Ahu  قرار دارند. نکته ی جالب دیگری که در مورد این مجسمه ها وجود دارد این است که هنوز می توان آثاری از بقایای مواد معدنی یا مواد دیگری را روی آن ها دید که مربوط به زمان جابه جایی آن ها است.

در کل می توان موآیی را اصلی ترین سمبل فرهنگی در جزیره ایستر شیلی دانست . برخی از موآیی ها کلاه یا تاج‌های قرمز رنگی دارند که هنوز توجیهی برای آن وجود ندارد اما برخی باستان شناسان معتقدند که مفهومی آیینی دارد و شاید نشانگر یک قوم مقدسن بوده است.

آدرس : شیلی ، جزیره ایستر

Address: Easter Island, Chile

مجسمه‌های موآیی  شیلی
مجسمه‌های موآیی شیلی

۵- تندیس داوود | ایتالیا

یکی دیگر از تندیس های زیبا و تاریخی در دنیا ، مجسمه ای است از شاهکارهای #دوره رنسانس ایتالیا با نام داوود میکل‌آنژ ( Michelangelo ) که در سال های 1501 تا 1504 میلادی به دست هنرمند و استاد ایتالیایی با نام خلق میکل‌آنژ شده است.

این تندیس نشان دهنده ی یکی از قهرمانان کتاب مقدس به نام داوود را در حال تفکر نشان می دهد.

 این مجسمه از مرمر ساخته شده و ارتفاعی در حدود 5.17 متر دارد.

داستان ساخت آن هم از این قرار است :

سالها بود که میکل‌آنژ رویای ساخت تندیسی بینظیر را در سر می پروراند. 40 سال قبل از او هم هنرمند دیگری با نام آگوستینو دانتونیو سعی در ساخت این مجسمه کرده بود اما تلاش ا به فرجام نرسید. حاصل زحمت او تخته سنگی بود که در گوشه ای خاک می خورد تا این که میکل‌آنژ توانست ساخت تندیس داوود را جدا از سرگذشت تاریخی و سنت نهفته در آن تکمیل کند.

نتیجه ی تلاش های میکل‌آنژ چیزی جز تحسین همگان نبود. هرچند که میکل‌آنژ ساخت این مجسمه را در فضایی بسته و به دور از چشم دیگران انجام داد اما وقتی این اثر را خلق و از آن پرده برداری کرد ، بهترین هنرمندان فلورانس مامور یافتن بهترین مکان برای نگه داری این تندیس شدند.

این تندیس در جریان شورش سال 1571 آسیب دید تا اینکه به گالری آکادمی هنرهای فلورانس ایتالیا انتقال یافت و تا به امروز در آنجا نگهداری می شود.

آدرس : ایتالیا ، منطقه فیرنز 50122 ، منطق ویا ریکاسولی 66

Address: Via Ricasoli, 66, 50122 Firenze, Italy

مجسمه دادوود میکل آنژ
مجسمه دادوود میکل آنژ

6- سرهای عظیم اولمک | مکزیک

شهرهای وراکروز ( Veracruz ) و تاباسکو ( Tabasco ) که امروز در مناطق گرمسیری جنوب مکزیک امروزی واقع شده اند ، روزی محل تولد تمدن پیش‌کلمبیایی اولمک‌ها بوده اند. تمدنی که امروز از آن مجسمه های عظیم الجثه ای به یادگار باقی مانده است و دوران اوج شکوفایی آن ها به سال‌های 1400 تا 400 پیش از میلاد برمیگردد.

این مجسمه ها ( Olmec colossal heads ) سرهای بزرگی هستند که کلاه خودی روی آن ها قرار گرفته است و اصلی ترین و با ارزش ترین آثار باقی مانده از این تمدن است.

طبق چیزی که ازشواهد و مطالعات به دست آمده است ، به نظر می رسد این سرهای عظیم الجثه نشانی از فرمانروایان این سرزمین بوده است .

جالب آن که هیچ کدام از این سرها شبیه به هم نیستند و در نشانه های روی کلاه هایشان با هم متفاوت‌اند.

تا به امروز 17 سر با ارتفاع های مختلف ، از 1.47 متر تا 3.4 متر کشف شده است.

سرهای عظیم اولمک مکزیک
photo by Akshat Shahi
سرهای عظیم اولمک مکزیک

7- مجسمه نوای سرزمین مادری | روسیه

یکی دیگر از زیباترین مجسمه های ساخت بشر مجسمه نوای سرزمین مادری ( The Motherland Calls ) است که از آن با عنوان مجسمه سرزمین مادری نیز یاد می کنند و امروز در شهر  ولگوگارد (Volgograd) روسیه واقع شده است.

این تندیس که یادبودی است از نبرد استالینگراد روسیه ، در سال 1967 به دست مجسمه سازی با نام نیکولای نیکیتین ساخته شده است

بلندای این مجسمه از پایین تا نوک شمشیر به 87 متر ، ارتفاع خود مجسمه 52 متر  و شمشیر آن 33 می رسد و در سالی که ساخته شد به سبب ارتفاعی که داشت بلندترین مجسمه جهان شناخته شد اما امروز در میان  مجسمه‌های غیرمذهبی دنیا بزرگترین محسوب می شود.

طراحی این مجسمه بسیار زیبا است ، حالتی که دارد یک شاهکار معماری به حساب می آید.

طراحی ظاهری آن به این صورت است که در دست راست شمشیر به دست دارد و دست چپش را به نشان فراخوان بلند کرده است.

برای رسیدن به مجسمه باید از پایین تپه 200 پله را طی کنید که نمادی است از 200 روز جنگ استالینگراد.

برای آشنایی بیشتر با این مجسمه سفر کارناوال به آن را از دست ندهید :مجسمه مامایف در روسیه | بزرگ ترین تندیس زن جهان

آدرس: روسیه ، ولگوگراد، کورگانمامایو

Address: Mamaev Kurgan, Volgograd, Russia

مجسمه نوای سرزمین مادری روسیه
مجسمه نوای سرزمین مادری روسیه

8- مجسمه اندیشه‌گر | فرانسه

یکی از معروف ترین و زیباترین مجسمه های دنیا ، یک تندیس  است با نام مجسمه اندیشه‌گر  ( The Thinker ) که از مرمر و برنز شاخته شده است و امروز در  موزه ی  رودَن پاریس نگهداری می شود.

این مجسمه اثر دستان هنرمند فرانسوی آگوست رودن ( Auguste Rodin ) است که یک پیکره در ابعاد انسانی را نشان می دهد که روی یک صخره نشسته  به طرز عجیبی به فکر فرو رفته است.

شروع ساخت این مجسمه به حدود سال 1880 بر می گردد؛ زمانی که خالق آن ساخت این تندیس را به عنوان بخشی از یک پروژه ی دیگر آغاز کرد و در نهایت این مجسمه در سال 1904 به شهرت رسید.

28 نسخه از روی این مجسمه با ارتفاع 186 سانتی متر ساخته شده است اما همه ی آن ها در زمان حیات مجسمه ساز اصلی آگوست رودن ساخته نشده اند.

این مجسمه را در سراسر جهان به عنوان سمبلی از فلسفه می شناسند.

آدرس: فرانسه ، پاریس ، بلوار دس اینولیدس

Address: Boulevard des Invalides, 75007 Paris, France

مجسمه اندیشگر فرانسه
مجسمه اندیشگر فرانسه

9- پری دریایی کوچک |  دانمارک

یک مجسمه برنزی با نام پری دریایی کوچک ( The Little Mermaid ) ، که در دانمارک قرار دارد یکی دیگر از مجسمه های معروف در دنیا است.

این مجسمه یک پری دریایی کوچک که به دریا نگاه می کند را به تصویر کشیده است که از داستان معروف هانس کریستین اندرسن ( Hans Christian Andersen ) الهام گرفته شده است. این تندیس از سال 1913 به یکی از مهمترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری کپنهاگ دانمارک تبدیل شده است و هر ساله چیزی در حدود 1 میلیون گردشگر را میزبانی می کند.

طرح اولیه این مجسمه در سال 1909 توسط کارل جاکوبسن ارائه شد. بعد از آن مجسمه ساز ادوارد اریکسن کار ساخت آن را از روی اندام همسر خودش آغاز کرد و در نهایت در تاریخ 23 اوت سال 1913 از این تندیس کوچک و زیبا رونمایی شد.

نصف این مجسمه به شکل انسان و نمی دیگر از آن یک ماهی به بلندای 1.25 متر است و وزنی در حدود 175 کیلوگرم دارد.

مجسمه ی پری دریایی از معروف ترین و مهمترین تندیس های دانمارک است.

این مجسمه ی زیبا در اسکله  لانگین پیر و روی صخره‌ای در کنار ساحل کپنهاگ در منطقه‌ای به نام لنگه لَینیه قرار دارد.

از زمانی که این مجسمه کوچک متولد شد ، طرح ها و مجسمه های دیگری از روی آن در کشورهای مختلف از جمله کالیفرنیا ، ونکوور کانادا و رومانی ساخته شد.

آدرس:دانمارک ،کوپنهاگ، منطقه لنگه لَینیه

Address: Langelinie, 2100 København Ø, Denmark

پری دریایی کوچک دانمارک
پری دریایی کوچک دانمارک

10- مجسمه‌ شیر | جزیره دلوس یونان

در یونان ، در مجمع الجزایر حلقوی شکل سیکلادس در نزدیکی شبه جزیره میکونوس در دریای اژه مکانی وجود دارد با نام جزیره دلوس؛ دلوس از مهمترین اماکن تاریخی، اسطوره ای و باستان شناختی یونان است.

هزاران سال قبل از آن که از دلوس با عنوان زادگاه خورشید یونان باستان ، آپولو ( Apollo )  و آرتمیس ( Artemis ) شناخته شود به عنوان یک مکان مقدس شناخته می شد.

در این جزیره مجسمه هایی از روزگاران گذشته باقی مانده است که چیزی در حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح مردمان نکسوس ( جزیره ای در یونان )  آن را به آپولو هدیه دادند.

این تندیس ها شامل 9 تا 12 شیر نگهبان بوده است که از مرمر ساخته شده اند. از این تعداد امروز تنها 5 شیر کامل و بخش هایی از 3 مجسمه ی دیگر باقی مانده است.

طبق بررسی هایی که در این منطقه صورت گرفته است ، گفته می شود هدف از ساخت این مجسمه ها این بوده که مسافرانی که به سمت محل تولد خورشید یونان باستان ، آپولو در حرکت بودند نمادی از قدرت الهی را در این مسجمه های با عظمت ببیند. 

از سال 1999 شیرهای دلوس در موزه این جزیره نگه داری می شوند.

مجسمه‌ شیر
مجسمه‌ شیر

 سخن آخر

نظرتان در مورد این تندیس ها چیست ؟

آیا تا به حال از نزدیک آن ها را دیده اید؟

یا تندیس این چنینی جایی سراغ دارید ؟

نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
Vali gh
نیازی نیست به دور دستها سفر کنیم چرا نماد فروهر ( اهورا مزدا ) نصف ادم و نصف حیوان ؟
قعطآ جوابی نداریم .!
یا مجسمه های موآیس در این جزیره ایستر از جنس سنگ مجسمه ها در جزیره وجود نداره سنگی که با وزن ۷۵تن با تراش داده شده رو با چی وارد جزیره کرده با چی تراش دادن 😅 اخه چرا انسانهارو میخوان کنترل کنند بخاطر چی 😉

07 مرداد 1396

میرزا جواد

بعضی از اثار واقعا شگفت انگیز بودن اگر مجالی باشه روزی به بعضی از این کشورها سفر میکنم و حتما از آنها بازدید میکنم وقتی به تاریخ ساختشون توجه میکنم به توانایی مجسمه ساز پی میبرم که در آن سال ها با حداقل امکانات چگونه چنین مجسمه غول پیگری را ساخته است ممنون

12 مرداد 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET