ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایرنا، وزارت آثار باستانی مصر در بیانیه ای روز سه شنبه از کشف هشت جسد مومیایی شده جدید داخل تابوت های فرعون در غرب قاهره خبر داد. 

بر اساس این گزارش و به نقل از پایگاه خبری المصراوی، در بیانیه وزارت آثار باستانی مصر آمده است: 

 تیم کاوش باستان‌شناسی فعال در این منطقه، در جنوب شرق هرم پادشاه "آمنمهات دوم" (1895 تا 1929 پیش از میلاد) در منطقه باستانی "دهشور" در استان "الجیزه"، شماری گورستان های زیرزمینی حاوی چندین تابوت را کشف کردند.

آمنمهات دوم، سومین فرعون از دودمان دوازدهم مصر باستان است که به مدت 35 سال، از سال های 1929 تا 1895 پیش از میلاد، بر این کشور حکمرانی می کرد. 

در همین زمینه، مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی گفت:

این تیم کاوش کارهای خود را از ماه آگوست (مرداد) گذشته آغاز کرده بود. در این سری از کاوش ها توسط این گروه به تازگی، هشت گور با تابوت ساخته شده از آهک کشف شد. درون این تابوت ها مومیایی ها وجود دارد که با لایه ای رنگی پوشیده شده است.   

دبیر کل شورای عالی آثار باستانی از وضعیت خوب سه تن از مومیایی ها خبر داد و اعلام کرد که آنها به دوران جدید یعنی فاصله بین سال های 1085 تا 322 پیش از میلاد تعلق داشتند. ایشان به وضعیت پنج مومیایی دیگر اشاره ای نداشتند. 

مصطفی وزیری در ادامه صحبت های خود در مورد این کشف افزود: 

 عکس تابوت ها در اختیار کمیته نمایشگاه موزه های مصر قرار می گیرد تا در مراسمی که وزارت باستان شناسی در داخل کشور برگزار می کند، قرار گیرد. 

مصر با پیشنیه ای چند هزارساله، منبع سرشاری از آثار باستانی ست و هر از گاهی خبری از کشف مومیایی ها یا آثار باستانی دیگر در این کشور، توجه علاقه مندان به تاریخ را به سوی خود جذب می کند. در تازه ترین این خبرها نیز پیش از این، مقام های مصری در اوایل آبان گذشته، از کشف آثار باستانی جدید متعلق به فرعون مشهور مصری "رامسس دوم" در منطقه "عرب الحصن" در شهر "المطریه" در شرق قاهره خبر دادند. 

Photo by : ایرنا

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.