karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به‌نقل از خبرگزاری مهر، جلسه کمیته ملی ثبت میراث ناملموس با حضور فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و کارشناسان حوزه ثبت سازمان میراث‌فرهنگی، در روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۹۶ در سالن فجر برگزار شد و حدود ۶۰ پرونده از استان‌های مختلف را در حوزه میراث ناملموس مورد ارزیابی قرار داد.

در این جلسه، از مقام شامخ استاد نجف دریابندری تجلیل به عمل آمد و نام این نویسنده و مترجم نامدار، به‌عنوان گنجینه زنده بشری در میراث خوراک در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره‌ کاران) به ثبت رسید. 

نجف دریابندری، متولد ۱۳۰۸ در آبادان، از مترجمان و نویسندگان صاحب سبک معاصر ایرانی است که آثارش از شهرت خاصی برخوردارند و یکی از شاخص ترین آنها،کتاب "مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز" است که اثر نجف دریابندری با همکاری همسر هنرمند فقیدش، فهیمه راستکار می باشد.

ماجرای نگارش این کتاب مربوط به سال‌ها پیش است و به شبی بازمی گردد که محمد زهرایی (مدیرانتشارات کارنامه) در غیاب فهیمه راستکار، مهمان دریابندری بوده و دریابندری از او با خوراکی مکزیکی که از دست‌پخت‌های خودش بوده، پذیرایی می کند. سر همین شام، زهرایی به دریابندری پیشنهاد تالیف کتابی در حوزه آشپزی را می دهد و برای همراهی با او در این راه  آمادگی خود را اعلام می نماید. درنهایت، با تشویق‌های مرحوم زهرایی، نجف دریابندری و مرحوم فهیمه راستکار موفق می شوند بعد از حدود هشت سال تحقیق که گاه به‌صورت میدانی انجام گرفته، کتاب "مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز" را به‌ رشته تحریر در‌آورند.

نجف دریابندری

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.