karnaval.ir

یزدان مرشدزاده

انتشار

13 اردیبهشت 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

نکته : قبل از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که این مطلب تنها اشاره ی کوچک و کوتاهی به شهر باستانی و پر رمز و راز پترا است. کارناوال مطلب مفصل تری را راجع به تمام ابعاد و داستان ها و رموز این شهر تهیه کرده است که پیشنهاد می کنیم آن را از دست ندهید: 

پترا | شهر باستانی رز قرمز

سفری خواهیم داشت به شهری #تاریخی به نام #پترا در کشور اردن . این شهر پایتخت حکومت مردمانی باستانی به نام نبطی ها بوده است و زمانی شکوه و عظمتتش زبان زد بوده است . پترا در سایت های معتبر توریستی جز 100 مکان برتر برای بازدید قرار گرفته است .

تا سال 1812 این مکان باستانی در جهان عرب ناشناخته بوده و کشف آن و شناخت بیشترش روز به روز افراد بیشتری را مجذوب خود کرده است . 

همراه کارناوال باشید . 

پترا

نگاهی به پترا 

 حکومتی که وارث این شهر ، پترا بوده است نبطیان بودند که در قسمت های شمالی شبه جزیره ی عربستان فرمانروایی می کردند . می توان این حکومت را نزدیک ترین قدرت به دولت های اعراب حجاز نامید . مردمان این شهر عرب زبان بوده اند و نام های آن ها عربی . مانند حارثه ، مغیره ، عدی ، سعد ، معن ... .

پترا در فاصله ی 262 کیلومتری امان ، پایتخت کشور اردن واقع شده و این شهر تاریخی در سال 2007 به عنوان عجایب هفت گانه جدید شناخته شده است . این مکان بیشترین بازدید توسط توریست ها را به خود اختصاص داده است .

پترا شهری است که در کوه و به واسطه ی تراش صخره ها بوجود آمده است . صخره های این منطقه سرخ رنگ و آتشین هستند و به همین دلیل نام این شهر را پترا گذاردند و در معنی واژه در زبان یونانی یعنی صخره . نام قدیمی این شهر و قبل از حکومت رومی ها سلع بوده است .

تحقیقات باستان شناسان و مورخان مشخص کرده است که نبطیها توانایی کنترل آب را داشته اند و برای مقابله با سیلاب و مهار فشار آب سد هایی می ساختند و همین طور از این آب ها استفاده ی بهینه نیز می کردند .

پترا
پترا
پترا
پترا

حکومت نبطی ها 

کشور و وسعت قلمرو نبطی ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین امروزی آغاز می شد و تا صحرای شام در شرق ادامه داشت . شهر پترا حلقه ی اتصال میان #تمدن های بین النهرین ، سرزمین شام و شبه جزیره ی عربستان و مصر بوده است . به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر از لحاظ اقتصادی رونق فراوانی داشته و اکثر کاروان ها از این شهر عبور می کردند .

نبطی ها در شکل گیری دبیره یا همان خط عربی نقش پر رنگی داشته اند . 

پترا

پایان برای حکومت نبطی ها

در سال 105 میلادی رومیان به پترا حمله کردند . پترا محاصره شد ، آب بر روی مردمان شهر پترا بسته شد و بعد از گذشت چند روز شهر را فتح کردند . بعد از فتح رومیان تغییرات زیادی را در شهر اعمال کردند . از نوع پوشش مردم گرفته تا زبان و فرهنگ آن ها .

بعد از گذشت سال ها بعد از تصرف شهر به دست رومیان مردم شهر پترا هنوز #فرهنگ و تاریخ خودشان را از یاد نبرده بودند و پایبند به اصول فرهنگی گذشتگان بودند . 

پترا

رومیان هم پترا را از دست دادند ...

سال 636 میلادی اعراب توانستند پترا را از رومی ها بگیرند تا بتوانند بر آن حکومت کنند . مردم شهر در این جنگ ها آسیب فراوان دیدند و بسیاری از خانواده ها فرزندان خود را از دست دادند . به گفته ی مورخان این جنگ ها بسیار ویرانگر و خونین بوده اند . 

بعد از شکست رومی ها مردم پترا توجه بیشتری نسبت به کشاورزی داشتند و بعد از گذشت چندین سال شغل اکثر مردم کشاورزی بود و بسیاری از محصولاتشان را به سرزمین های دیگر صادر می کردند . بارش باران در این منطقه زیاد نبوده ولی مردم شهر به خوبی در گذر زمان آموخته بودند تا از آب های جاری رودخانه های اطراف چگونه استفاده کنند و آب ها را به زمین های کشاورزی هدایت می کردند .

سیستم آب رسانی جالب که امروزه باعث شده محققان متحیر شوند . 

پترا

پترا برای همیشه تنها می ماند ...

بلایای طبیعی بسیاری از تمدن ها و شهر های بزرگ را نابود کرده و باعث شده در دل تاریخ مدفون شوند . پترا هم در دل تاریخ مدفون شد . در سال های 746 و 748 میلادی زلزله های شدیدی به وقوع پیوست . بسیاری کشته شدند و زیر آوار ماندند و خانه هایشان خراب شد . 

مردم شهر چاره ای جز ترک پترا نداشتند و برای همیشه از آن جا رفتند و در سرزمین های اطراف به زندگی خود ادامه دادند . پترا تنها مانند ، به همراه سیلی از خاطرات که بر صخره هایش چنگ می انداختند و دل تنگ بودند . 

امروزه پترا پا برجاست و خاطرات را در خود جای داده . 

پترا

آغازی دوباره ، پترا زنده می شود ...

اوایل قرن 19 میلادی ، سال 1812 ، لودویک بورکهارت که یک مسافر سوئیسی بود عازم مکه شد تا از تمدن اسلام و زیبایی های معماری اش لذت ببرد و با فرهنگ مسلمانان بیشتر آشنا شود . او با نام مستعار شیخ ابراهیم پا به سرزمین اعراب گذاشت . 

زمانی که در سرزمین ها در حال گشت و گذار بود نظرش به شهر پترا که در دل کوه آرامیده بود جلب شد و در وصف این شهر این گونه نوشت : 

در میان صحرایی بی حفاظ که هیچ مسافری بدان پای نمی گذارد ، در اعماق وادی موسی یکی از شگفت انگیزترین آثار هنری باستان با خصوصیات باور نکردنی وجود دارد .

بعد از پایان سفر او بسیاری کتاب های جهانگردی او را خواندند و با نام پترا آشنا شدند . بعد از لودویک بسیاری به دنبال این شهر آمدند تا آن را از نزدیک ببینند . سال 1893 ، نقاشی به نام دیوید رابرتز به پترا سفر کرد و ان را در نهایت زیبایی به قاب نقاشی آورد .

این گونه شد که پترا جانی دوباره گرفت و تبدیل به یکی از پر بازدید ترین مکان های کشور اردن شد .

نقاشی از پترا
پترا
پترا

خطر نابودی در کمین پترا ...

این شهر باستانی در خطر نابودی و از بین رفتن به صورت کامل است . طوفان های شن ، باران های فصلی و بالا رفتن غلظت نمک و تاثیر آن ها بر روی سنگ ها باعث شده تا پترا بسیار آسیب پذیر شود . 

تلاش های زیادی برای نجات شهر از نابودی کامل صورت گرفته و سازمان های جهانی در تکاپو هستند تا وضعیت را رو به بهبودی پیش ببرند . بازدید کنندگان خود از عوامل تخریب هستند و بی توجهی آن ها نسبت به این مکان خرابی های زیادی را بوجود می آورد . ولی کنترل مردم بسیار دشوار است و کار چندانی نمی شود کرد . باستان شناسان با استفاده از چسب های زد آب و نصب آن ها بر روی دیوار های شهر و صخره ها سعی دارند از نفوذ آب جلوگیری کنند و هنمین طور با تغییر دادن جهت باد و میزان قدرت آن کمی از تخریب شدن پترا و فرسایش بیش از اندازه کاسته اند .

وزارت جهانگردی و دانشگاه یرموک کشور اردن با کنترل کردن و محدود کردن میزان بازدید کنندگان قدم هایی برای حفظ این شهر تاریخی برداشته اند .

پترا
پترا

معماری زیبا ، پترا زیباست ...

پترا معماری منحصر بفردی دارد . جنس دیوار ها و تمامی اجزای شهر از سنگ و صخره هایی قرمز رنگ و زیبا هستند . در شهر معابد ، سالن های بزرگ ، استراحتگاه های زیادی دیده می شود که همگی نشان دهنده ی عظمت پترا می باشند .

در ارتفاعات جبل الهارون ، در نزدیکی شهر آرامگاه برادر حضرت موسی ، هارون واقع شده است .

آمفی تئاتری به سبک معماری رومی در قسمتی از شهر ساخته شده که گنجایشی برابر 3 هزار نفر دارد .

پترا
پترا
پترا
پترا
پترا
پترا

پترا ، مکانی جذاب برای توریست ها

این شهر باستانی امروزه هزاران گردشگر را از سراسر دنیا به اردن می کشد و گردشگران را به سفری تاریخی می برد . محققان و مورخان به پترا می آیند و تحقیق می کنند و هر دفعه به حقایق جالبی دست پیدا می کنند . 

پترا یکی از عجایب هفت گانه ی دوران جدید شناخته شده و روز به روز به محبوبیتش افزوده می شود . 

پترا
پترا

به پترا سفر کنید ...

اگر می خواهید از این شهر باستانی و زیبا دیدن کنید ابتدا به کشور اردن سفر کنید . از شهر وادی موسی تا شهر باستانی پترا مسافتی چند ساعته پیش رویتان است . 

هنگامی که به شهر می رسید تور هایی را باید خریداری کنید و قیمت آن ها از 150$ آغاز می شود .

پترا
پترا
پترا

فیلمی از پترا

سخن کارناوال

نظر شما درباره ی این شهر تاریخی چیست ؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید . 

آیا این مطلب مفید بود؟

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

ساخت پترا به دست جن یان و فرازمینی ها صورت گرفته زیرا مردم ان زمان از این تکنولوژی برخوردار نبودن

انتشار:19 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اشرفی

سلام    خسته نباشید
سپاس بخاطر زحمات پر ارزشتان - بسیار عالی
موفففففففففففق باشید

انتشار:28 بهمن 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محمد تقی حاجی مرتضایی

در تفسیر سوره حجر در قرآن چنین اراهه شده که به احتمال زیاد موضوع این شهر به قوم حجر که در زمان حضرت شعیب بیغمبر زندگی میکرده اند ودر نهایت به سبب نا فرمانیها وغرور براستحکامتشان کفر ورزیدن وبه عذاب گرفتار شدند .وبیانگر آخر وعاقبت همه اقوامیست که حضور خداوند را در زندگیهاشان ندیده وگرفتن وعملا با طغیان از اوامر الهی سقوط کردن وبه نابودی رسیدن. اینجاست که قرآن هشدار میدهد سفر کنید وببیند سرنوشت دروغ گویان وکافران را. خداوند مارا ازشر دروغ وغرور وکتمان عملی خداوند حفظ کند .که عالم محضر خداست ودر محضر الله گناه نکنیم . خصوصا دروغ و بد عهدی وحق الناس وووووهمه آچه را که خداوند با کلمه ویل شروع کرده است

انتشار:17 اسفند 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.