karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 مهر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

آن طور که ایسنا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس گزارش می کند، مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس، اظهار کرد:

از سوم مهر ارزیابان یونسکو به استان فارس سفر می کنند و سفرشان در ارتباط با پرونده ی ثبت جهانی محور ساسانی می باشد که 5 روز به طول می انجامد.

وی اضافه کرد:

طی سه سال گذشته 22 میلیارد ریال برای حفاظت، ساماندهی، مرمت و ایجاد زیر ساخت های لازم در ابنیه ی محور ساسانی هزینه شده است.

او همچنین افزود:

از سه سال پیش تمرکز برای مطالعات و ارائه ی مستندات پرونده ی محور ساسانی که شامل مجموعه بیشاپور در کازرون، آتشکده، قلعه دختر و شهر گور در فیروزآباد و کاخ ساسان در سروستان است توسط باستان شناسان، فیلمبرداران، مستندسازان و محققان، آغاز و نزدیک به هزار صفحه سند برای ارائه به یونسکو تهیه شد. طی این مدت، عملیات‌ اجرایی متعددی برای حفاظت، ساماندهی و مرمت آثار شاخص و انجام زیر ساخت های گردشگری مورد نیاز این محور انجام شده است.

به گفته ی وی، مرمت های اضطراری آثاری همچون کاخ ساسانی سروستان، آتشکده، قلعه دختر، شهر گور ساماندهی محوطه ی تاریخی بیشاپور، سنگ فرش شهر گور، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار دو زبان فارسی و انگلیسی، اجرای فازهای چند گانه ی طرح استانداردسازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور و استقرار سرویس بهداشتی جزء اقدامات انجام شده، دسته بندی شده است.

این مدیرکل همچنان ابراز کرد:

ویژه ترین و بیشترین آثار دوره ی ساسانی در فارس در شهرستان های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد و امیدواریم، تیرماه سال 97 شاهد ثبت جهانی این پرونده در اجلاسیه ی جهانی یونسکو باشیم.

بیشتر محققان دوره ی تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می دانند بر این باورند که معماران این دوره، با ساختن طاق های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین طاق های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه ای نو ایجاد کرده اند.

ورود به صفحه اختصاصی میراث جهانی یونسکو

کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

سپهر از خرم آباد

به امید روزی که مسوولان میراث فرهنگی و گردشگری ایران یادشان بیاید لرستان سرزمین تاریخ و طبیعت در غرب کشورمان هنوز از داشتن حتی یک اثر جهانی محروم است.آثار تاریخی فارس و اصفهان و یزد و کرمان به صورت زنجیره ای یکی پس از دیگری ثبت جهانی می شوند!

انتشار:20 مهر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.