karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از تسنیم، علی اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رقمی جدید را برای عوارض خروج از کشور پیشنهاد داد و از رقم پیشنهادی فعلی (220 هزار تومانی که در لایحه بودجه سال 1397 آورده شده است) عقب نشینی کرد. 

علی اصغر مونسان در مورد بحث عوارض خروج از کشور اعلام کرد:‌ 

ما فکر می‌کردیم برای این کار با سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هماهنگی می‌شود، اما عدد اعلام شده با ما نهایی نشده بود. ما به افزایش نرمال این مبلغ اعتقاد داریم و همانطور که قول دادیم، موضوع را از طریق دکتر جهانگیری پیگیری می‌کنیم.

وی افزود:

پیشنهاد کاهش عوارض خروج تا 85 هزار تومان به آقای نوبخت ارجاع شده و در جلساتی که این سازمان با ما خواهد داشت، به عددی خواهیم رسید. هرچند مهمتر این است که هزینه حاصل از عوارض خروج کاملا صرف توسعه زیرساخت‌های گردشگری و حمایت برای ورود گردشگران خارجی شود، چرا که این کار برای کشور ارزآوری دارد.

معاون رییس جمهور در پاسخ به نقدهای انجام شده در مورد نگاه درآمد طلبانه‌ای که دولت به این موضوع داشت پاسخ داد:‌

سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نگاه درآمدطلبی از عوارض ندارد، چون پیشنهاد ما کاملا مشخص است، ما دنبال افزایش منطقی این مبلغ هستیم و انتظار داریم هرچه حاصل می‌شود، صرف توسعه گردشگری شود.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه اختصاص ده هزار تومان از 75 هزار تومان عوارض خروج از کشور به سازمان میراث فرهنگی و اینکه آیا این مبلغ تا به حال به این سازمان تحویل داده شده است گفت: 

 در هر صورت تخصیص، کامل نیست. از 40 میلیارد تومان سهم عوارض خروج در سال 96، حدود 20 میلیارد تومان به این سازمان تعلق گرفت، یعنی 50 درصد پولی که باید داده می‌شد را تخصیص دادند.

مونسان افزود:

این عدد در سرجمعِ بودجه سازمان لحاظ شد، درحالی‌ که اکنون پیشنهاد ما این است که ردیف مشخصی برای عوارض تعیین کنند. وقتی از خروج مسافر عوارض گرفته می‌شود، اعتبارِ آن نیز باید کاملا در ردیف بودجه گردشگری ورودی تعریف شود، نه این که آن اعتبار را در سرجمعِ درآمدهای سازمان لحاظ کنند و آن هم خرج مرمت و کاوش شود. درآمد حاصل از عوارض باید صرف حمایت از تورهای ورودی و توسعه گردشگری در داخل کشور شود.

وی همچنین در زمینه گرانی بنزین و حامل های انرژی که باعث گرانی خدمات و حمل و نقل می شود و در تناقض با سیاست توسعه گردشگری داخلی‌ست؛ بیان کرد: 

حامل‌ های انرژی بحث جدایی‌ست و نمی‌ توان گفت تناقض وجود دارد، هرچند که باور دارم این افزایش حتما باعث گرانتر شدن حمل‌ و نقل می‌شود و اثرات خود را در گردشگری خواهد داشت، کما این که تاثیرش به بخش‌های زیادی وارد می‌شود.

وی افزود:

به هر حال بر اساس اقدامات کارشناسی شده این اتفاق باید رخ دهد تا بودجه دولت تامین و این عددها صرف توسعه کشور شود. مصرف سوخت و سرانه انرژی ایران در قیاس با خیلی از کشورها بالا است. بنابراین باید به سمت قیمت تمام شده حرکت کنیم که در هر صورت روی قیمت گردشگری تاثیر می‌گذارد، اما در کل آن را متناقض با توسعه گردشگری و اهداف دولت در این‌باره نمی‌دانم.

وی درباره افزایش درآمد کشور که از طریق افزایش عوارض خروج از کشور ممکن می شود نیز گفت:

نگاه ما به عوارض کسب درآمد نیست، بلکه تامین منافع کشور است. ما در اجرای رژیم لغو روادید بازی برد ـ‌ برد را پیش می‌گیریم، مثلا بعد از برجام، سفر از اروپا به ایران رشد داشت، اما تعداد گردشگران دو طرف را باید بررسی کنیم. در حوزه گردشگری اقدام متقابلی که به تامین منافع کشور منجر شود، اصل است، هر زمان این دو شاخص درباره کشوری صادق بود، آمادگی لغو روادید داریم.

پاسپورت ایران

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

یکی

انتقادها جواب نداد شگرد مسئولین ما این یه چیزی رو خیلی گرون میکنن بعد کمی ارزون میکنن همه ملتم میگن به به ارزونی شد در حالی که در واقع نسبت به نرخ اولیه گرون شده بطور مثال ۵۰ تومن رو میگن ۲۰۰ تومن میکنیم همه ملت صداشون در میاد بعد میان 150 تومن میکنن همه ملت میگن به به ارزون شد دست مسئولین درد نکنه در حالی که قبلا 50 بود الان کجاش ارزون شده . . . 

انتشار:02 دی 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.