ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 مهر 1397

به روز رسانی

27 اردیبهشت 1399

به نقل از خبرگزاری ایسنا، چند هفته بعد از افزایش قیمت بلیط هواپیما در نتیجه بالا رفتن نرخ ارز و به دنبال آن تصمیم گیری نهادهای مسئول برای تعیین قیمت مصوب، امروز شرایط بازار به گونه ای ست که نرخ ها در برخی از پروازها تا 50 درصد از قیمت های مصوب پایین تر آمده است.

در هفته های گذشته بعد از بالا رفتن ناگهانی قیمت ارز، ایرلاین های مختلف مجبور شدند در بسیاری از مسیرها قیمت بلیت پروازهای داخلی و خارجی شان را افزایش دهند. مساله ای که باعث شد قیمت ها در برخی مسیرهای داخلی حتا تا سه برابر نیز بالا برود. 

بعد از این اتفاق و از آنجایی که به شدت میزان تقاضا برای پروازهای داخلی کاهش پیدا کرده بود؛ ایرلاین ها در جلسه ای با مسئولان سازمان هواپیمایی اعلام کردند که تا پایان شهریور 1397، برای پروازهای خود قیمت های مصوبی تعیین می کنند و تا اطلاع ثانوی از سقف درنظر گرفته شده برای این قیمت ها بالاتر نمی روند. 

پس از این تصمیم، شرکت های هواپیمایی تنها این اجازه را پیدا کردند که حداکثر تا سقف 10 درصد بالاتر از قیمت های مصوب بلیت فروشی کنند و بیش از آن قیمت بلیت ها را بالا نبرند. تمام این کارها و چاره اندیشی ها در کنار نیاز ایرلاین ها برای پرکردن پروازهای شان موجب شد تا از ابتدای مهرماه نرخ بسیاری از پروازهای داخلی به شدت کاهش پیدا کند. 

به عنوان مثال در توافقی که بین شرکت های هواپیمایی صورت گرفته است، قرار بر این شد تا نرخ پروازهای تهران-مشهد 390 هزار تومان قیمت گذاری شود؛ البته این روزها بسیاری از پروازهای این مسیر با قیمتی در مرز 200 هزار تومان انجام می شود. 

 در نمونه ای دیگر، هزینه بلیت تهران-کیش 510 هزار تومان نرخ گذاری شده است اما امروز تعدادی از پروازهای آن با قیمت 220 هزار تومان انجام می شود و بالاترین قیمت دریافت شده برای آن در روزهای اخیر 300 هزار تومان بوده است. 

این رویه در دیگر مسیرهای داخلی نیز به چشم می خورد و برای مسیرهایی مانند تهران-اهواز، تهران-تبریز، تهران-ارومیه و ... نیز به راحتی بلیت هایی با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت های مصوب پیدا می شود. 

در کنار قیمت بلیت پروازهای داخلی، هزینه بلیت بسیاری از پروازهای خارجی نیز کاهش پیدا کرده است. 

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET