karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از  ایرنا، بهمن نامور مطلق، معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار داشت:

شورای جهانی صنایع دستی با ثبت سیرجان از استان کرمان به‌ عنوان شهر جهانی گلیم، مریوان از استان کردستان به‌ عنوان شهر جهانی کلاش و روستای کلپورگان از سیستان و بلوچستان به عنوان دهکده جهانی سفال موافقت کرد.

او با اشاره به حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در ایران در ماه گذشته و بازدید آنها از این سه استان افزود:

ارزیابان شورای جهانی صنایع‌ دستی در بازدید از این سه استان وضعیت تولید، فروش و آموزش صنایع دستی را تأیید کردند و گزارش خود را به شورای جهانی صنایع دستی ارائه دادند.

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به صراحت بیان داشت:

اعضای شورای جهانی ‌صنایع‌ دستی بعد از بررسی گزارش ارزیابان اعزامی به ایران، با ثبت سیرجان و مریوان به عنوان شهرهای جهانی گلیم و کلاش و روستای کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال موافقت کردند.

نامورمطلق اضافه کرد:

ثبت ‌جهانی یک شهر یا روستا سه مرحله دارد که در مرحله اول پرونده تهیه و به شورای جهانی صنایع دستی ارسال می شود، در مرحله دوم ارزیاب ها به شهرهای نامزدشده سفر می کنند و در مرحله سوم رأی گیری برای ثبت جهانی این مکان ها انجام می‌شود که این دو شهر و یک روستا از ایران بعد از طی این سه مرحله ثبت جهانی شدند.

وی همچنین خاطر نشان کرد:

ثبت شهرها و روستاهای جهانی آغاز راه است و با توجه به ظرفیت هایی که در ایران در حوزه صنایع دستی وجود دارد، امیدواریم دیگر شهرها و روستاهایی نیز که در سال های آینده نامزد می شوند، ثبت شوند.

در گذشته نیز مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها، لالجین به‌ عنوان شهر جهانی سفال، اصفهان به‌ عنوان شهر جهانی صنایع دستی و تبریز به ‌عنوان شهر جهانی فرش دستباف ثبت جهانی شده بود.

با ثبت این شهرها و روستای کلپورگان، ایران از نظر تعداد شهرها و روستای جهانی صنایع دستی در رتبه اول دنیا قرار گرفت.

ورود به صفحه اختصاصی سوغات و صنایع دستی ایران

سفال روستای کلپورگان

سفال روستای کلپورگان

کلاش شهر مریوان

گلیم سیرجان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.