ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 مهر 1398

به روز رسانی

09 مهر 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، جبرئیل نوکنده - مدیر کل موزه ملی ایران- از بازگشت الواح هخامنشی به ایران خبر داد و گفت:

۱۷۸۳ گل‌نبشته هخامنشی با همراهی اسکورت ویژه از فرودگاه امام خمینی (ره) به موزه ملی ایران رسید و چهارشنبه دهم مهر، این آثار تاریخی بعد از ۸۴ سال در موزه مادر ایران نمایش داده می‌شوند.

وی با تبریک این موفقیت بزرگ در حوزه فرهنگی کشور اظهار داشت:

شامگاه هشتم مهر ۱۳۹۸، گل‌نبشته‌های باروی تخت جمشید پس از ۸۴ سال به کشور برگردانده شد و با همراهی اسکورت ویژه به سلامت وارد موزه ملی ایران شد که با توجه به علاقه‌مندی دوستداران این آثار تاریخی، الواح هخامنشی رسیده به موزه ملی ایران، چهارشنبه دهم مهر در این موزه رونمائی می‌شوند.

او با اشاره به اینکه گل‌نبشته های ارسالی به همراه نمایندگان اعزامی از موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو آمریکا و از طریق مرز هوایی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به ایران وارد شدند، افزود:

پروفسور کریستوفر وودز ، رئیس موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو، شخصاً به تهران سفر کرد تا این امانت را به موزه ملی ایران تحویل دهد.

او این اسناد ارزشمند را رمزگشای بخش مهمی از تاریخ مکتوب هخامنشیان در دوره داریوش اول دانست و اضافه کرد:

این رویداد بزرگ مرهون تلاش‌های حقوقی و دیپلماسی فراوانی است که برای احقاق مواریث فرهنگی ایران صورت گرفته است.

محموله ۱۷۸۳ گل‌نبشته هخامنشی با اعلام ناگهانی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعد از ۸۴ سال به ایران برگردانده شد. این آثار بدون حضور رسانه‌ها در فرودگاه امام خمینی (ره) تحویل مسئولان موزه ملی ایران شدند و اکنون در این موزه قرار دارند.

تصاویری که در ادامه می بینید در وبسایت خبرگزاری میراث آریا منتشر شده اند و اولین تصاویر پس از ورود الواح به کشور هستند.

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET