ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایلنا، در حالی که قرار بود در این روزها شاهد بازگشت الواح هخامنشی به ایران باشیم اما بازگشت این آثار تاریخی به پاسخ اوفک (دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا)، بسته بندی و بیمه آنها بستگی دارد. 

محمدحسن طالبیان -معاون میراث‌فرهنگی- در مورد زمان بازگشت الواح هخامنشی به ایران گفت: 

با وجود آنکه کارهای اولیه استرداد الواح هخامنشی به ایران انجام شده است اما برای تحقق این مهم در انتظار جواب اوفک هستیم تا مجوزهای لازم برای بازگشت الواح هخامنشی را صادر کند. 

وی در ادامه افزود: 

موسسه شرق شناسی شیکاگو نیز بهانه‌هایی ازجمله بسته‌بندی آثار را مطرح کرده و ما همواره تاکید داشته‌ایم که تمام الواح باید همزمان به ایران بازگردند چراکه درحال حاضر حدود ۲ تا ۳ هزار لوح بسته‌بندی شده است اما براساس تخمین ما ۱۲ هزار لوح سالم و تعداد زیادی از قطعات شکسته باید در یک محموله به ایران بازگردند. تمام الواح شماره‌گذاری شده است و به محض آنکه اوفک اجازه لازم را صادر کرد، حاضر هستیم تعدادی از کارشناسان را از ایران به آمریکا بفرستیم تا در کار بسته‌بندی و تحویل‌گیری الواح کمک کنند.

آقای طالبیان از مسئولیت موسسه شرق شناسی آمریکا در این زمینه گفت و ادامه داد: 

درواقع می‌توان گفت بسته‌بندی کامل آثار و تحویل آنها تا دم در موزه ملی ازجمله مسئولیت‌‌های موسسه شرق شناسی آمریکا است اما با توجه به شرایط موجود و مشکلاتی که در حوزه بیمه با آن روبه‌رو هستیم،‌ ترجیح می‌دهیم به محض آنکه مجوز از گمرک آمریکا صادر شود، الواح هخامنشی را به ایران بازگردانیم. این امر در اولویت ما قرار دارد.

ایشان در مورد وضعیت بیمه الواح هخامنشی همچنین بیان کرد: 

با توجه به شرایط موجود، بیمه‌های آمریکا، این الواح را در بازگشت به ایران بیمه نمی‌کنند و مسائلی در این خصوص مطرح می‌شود اما همانگونه که توانستیم راهکاری برای بازگشت سردیس سرباز هخامنشی به ایران پیدا کنیم، راه‌هایی پیدا خواهیم کرد تا در اسرع وقت الواح هخامنشی به ایران بازگردند.

بر اساس این گزارش، پس از کشمکش های فراوان و جلسات دادگاهی که در آمریکا برای بررسی وضعیت الواح هخامنشی باقی مانده در دانشگاه شیکاگو برگزار شد؛ بالاخره دیوان عالی آمریکا در تاریخ 21 فوریه در جلسه استیناف با رای هشت بر صفر قضات دیوان عالی به نفع ایران، حکم مصادره و فروش این الواح را لغو کرد. 

Photo by : خبرگزاری ایلنا
Photo by : خبرگزاری ایلنا

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET