karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

بارها و بارها پیش آمده است که در زندگی روزمره تان اتفاقات جالبی رخ داده اند که هوس کرده اید از آنها تصویر تهیه کنید و عکسی برای مرور آن داشته باشید. تصویری که ثبت می کنید در واقع یادگاری از همان لحظه است که بعدها به خاطره ای تبدیل می شود. ثبت تصاویر در سفر هم یکی از روش های ثبت خاطرات است و  هر کس بر اساس یک میل درونی، تمایل به ثبت لحظه های سفرش دارد. با روی کار آمدن سلفی یا خویش انداز این کار راحت تر هم شد و همه به ویژه مسافران انفرادی توانستند بدون درخواست از فرد دیگری، تصویری از خودشان ثبت کنند و به یادگار ببرند.

سلفی یا خویش انداز تبدیل به یکی از پر طرفدارترین شیوه های عکاسی شد به نحوی که حتی دوربین های حرفه ای هم در این راه مورد استفاده قرار گرفتند. حالا در دنیای امروز بعید نیست که حتی در زندگی روزمره تان بارها با صحنه سلفی گرفتن مواجه شوید. سلفی هایی که اغلب در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند و همه ما به خوبی با آنها آشنا هستیم.

این کار مزایای زیادی دارد اما همیشه هم آنقدرها مفید و خوب به نظر نمی رسد. قصد داریم مشکلات ناشی از سلفی را مورد بررسی قرار دهیم و به شما بگوییم که این شیوه عکاسی چگونه موجب از بین رفتن تجربه ی مفید سفر می شود

با کارناوال همراه باشید...

سلفی

سلفی چشمانتان را به روی زیبایی ها می بندد

بسیاری از ما برای دیدن سازه ای تاریخی یا طبیعتی حیرت انگیز کیلومترها راه را می پیماییم تا به مقصد مورد نظرمان برسیم. اما وسوسه ی ثبت تصاویر از خودمان باعث می شود که به یکباره آن همه زیبایی را رها کرده و به جای آنکه برای شناخت بیشتر مقصدمان و کشف نقطه به نقطه ی آن وقت بگذاریم، درگیر ثبت بهترین عکس ممکن از سفرمان شویم. تصویری که حتما باید خود و همسفرانمان در آن حضور داشته باشیم.

داستان از این قرار است که منظره ای زیبا به چشممان می خورد و ما با ولع تمام سعی می کنیم آن را در قاب تصویر جای دهیم و خودمان نیز در آن باشیم. البته به احتمال زیاد تعداد زیادی عکس از همان یک منظره می گیریم و بعد با کمبود وقت برای بازدید از سایر قسمت ها مواجه می شویم. در اینجا درست است که تصویری خوب نصیبمان شده اما خیلی چیزها را برای این تصویر از دست داده ایم!

سلفی

سلفی تنها سوغاتی شما از سفر است...

پیش از اینکه سر و کله  دوربین های عکاسی پیدا شود، به هنگام بازگشت از سفر کوله باری از سوغاتی های رنگارنگ بر دوش مسافران بود. هر کسی با رسیدن به مقصد به سراغ خوشمزه های محلی یا سازه های دستی و هنرمندانه می رفت تا بتواند یک یادگاری برای خودش تهیه کند.

حالا به عقیده کارشناسان ورود به دنیای سلفی ها باعث شده تا گردشگران از برخی تجارب ارزشمند مثل خرید سوغات جا بمانند و به تهیه چند عکس که همه شان هم جالب نیستند اکتفا کنند. برای همین است که در دنیای امروز نقش صنایع دستی روز به روز کمرنگ تر می گردد و بسیاری از آنها به دست فراموشی سپرده می شوند.

سلفی

با سلفی تجربه سفر دیگران را خراب می کنید...

بسیاری از ما با این صحنه مواجه شده ایم که در مقصد سفرمان افرادی را مشغول انداختن سلفی دیده باشیم. شاید این کار چندان اهمیتی نداشته باشد اما در مواقعی که مسیری خاص برای بازدید یک منطقه مشخص شده و یا در زمان هایی که ازدحام جمعیت زیاد است، این مسئله بسیار آزاردهنده است.

درست است که سلفی گرفتن باعث ثبت خاطره می شود اما آیا به هنگام گرفتن سلفی به تجربه ای که برای دیگران خلق می کنیم، فکر کرده ایم؟ ما با این کار دیگران را از چشم اندازی خاص محروم می کنیم و یا موجب اتلاف وقت آنها می شویم. شاید از نظر ما پلکان هواپیما محلی بسیار هیجان انگیز و جالب برای ثبت سلفی باشد اما آیا به افرادی که در پشت سرمان در انتظار سوار شدن به هواپیما هستند فکر کرده ایم؟

اغلب برای گرفتن سلفی به یک مونوپاد متوسل می شوند تا بتوانند فضای بیشتری را در قاب تصویر داشته باشند. همین امر می تواند در اماکن پر جمعیت، مشکل را چندین برابر کند و خطراتی را متوجه اطرافیان سازد.

سلفی

سلفی باعث می شود تا خطرات را فراموش کنید

عطش سلفی تا جایی در وجود برخی افراد رخنه می کند که خیلی مسائل از جمله امنیت جانی را به فراموشی می سپارند. شاید باورتان نشود اما مساله ی مرگ و میر به خاطر سلفی، پدیده ای در حال گسترش در دنیای امروز است و باعث شده تا دولت ها به فکر چاره ای برای آن بیفتند. شاید در حال حاضر این مسئله کمی دور از ذهن به نظر برسد اما ممکن است درآینده ما نیز به آن مبتلا شویم.
نمونه ای از حوادث در جهان
به عنوان مثال در بمبئی حدود 19 مرگ میر در اثر سلفی ثبت شده که تعدادی از آنها به خاطر ثبت سلفی بر روی ریل قطار بوده است.
یک دختر روسی نیز در حالی که تلاش می کرد تا یک سلفی بر روی یک پل در سنت پترزبورگ ثبت کند جان باخت و یک مرد اسپانیایی نیز در حال گرفتن سلفی بر روی یک قطار جانش را از دست داد.
نمونه ای از حوادث در ایران
در 14 خرداد 1395، خواهر و برادری، به خاطر ثبت سلفی در رودخانه چالوس، غرق شدند.

سلفی

سلفی

حوادث ناشی از سلفی گردشگران | گرفتن سلفی به چه قیمتی؟

شاید برایتان جالب باشد که گرفتن سلفی تا به حال باعث آسیب های جبران ناپذیری به میراث تاریخی و فرهنگی کشورهای مختلف شده است:
* مجسمه 300 ساله سن مایکل در موزه ملی هنرهای باستانی در لیسبون پرتغال، به خاطر اصرار یک توریست در سلفی گرفتن، افتاد و شکست. متاسفانه شدت آسیب به این مجسمه به حدی بود که هیچوقت نمی توان با مرمت آن را به شکل اصلی خود بازگرداند.
* دو زن کالیفرنیایی برای گرفتن یک سلفی یادگاری از بنای کولوسئوم در ایتالیا حرف اول اسم خود را بر روی آن حک کردند.
* دو توریست که قصد داشتند با مجسمه ی مرمری هرکول در کاخی در شمال ایتالبا سلفی بگیرند. موجب شکستن سر آن شدند و آسیبی جدی به آن وارد کردند.

سلفی

سلفی

سلفی راهی برای آزار همسفران

اکثر ما، سفرمان را به همراه جمعی از دوستان و یا خانواده انجام می دهیم. هدف ما در ابتدا فقط خلق لحظه های خوش است اما با کمی بی توجهی ممکن است خودخواهانه رفتار کنیم و موجب آزار آنها شویم.

شاید ما یکی از علاقه مندان پر و پا قرص سلفی باشیم و قصد داشته باشیم که پس زمینه ی از همه ی لحظات و کوچکترین اتفاقات سفر در پشت تصویر خودمان داشته باشیم و برای گرفتن عکس ایده آل بارها و بارها اقدام به ثبت تصویر می کنیم. اما آیا زمانی که از همسفران ما گرفته می شود ارزشی ندارد؟ آیا می دانیم که با این کار چه لطمه ای به تجربه ی سفر آنها می زنیم؟

سلفی

سلفی بگیرید و از تجربه ارتباط شیرین با جامعه محلی جا بمانید

زیبایی های مقصد را که کنار بگذاریم، گاهی آنقدر غرق در ثبت خاطراتمان در سلفی ها می شویم که بی تفاوت از کنار بومیان گذر می کنیم. بومیانی که می توانند تجربیاتی ناب و دسته اول را از مقصد در اختیار ما بگذارند.

کارشناسان می گویند که جنون سلفی در سفر گاه گردشگران را از تعامل با جامعه محلی باز می دارد و حتی موجب آزار مردم بومی نیز می شود. بسیاری از سلفی بگیران به جای استفاده از تجربیات و دانسته های بومیان، به گرفتن یک سلفی با آنها اکتفا می کنند در حالی که حتی نظر آنها را درباره ی گرفتن یا نگرفتن عکس نپرسیده اند. مطمئنا هر فردی دارای یک حریم خصوصی است و دوست ندارد کسی به آن وارد شود. همچنین هیچ کس دوست ندارد صرفا سوژه ی یک عکس باشد بدون اینکه صحبت ها و حرف هایش را انتقال دهد.

سلفی

سلفی چه کاربردی دارد؟

تا به حال از خود پرسیده اید که اصلا این همه عکس سلفی به چه کارتان می آید؟ آنچه که از این همه تلاش برای گرفتن یک عکس نصیبتان می شود چیست؟ مسلما همه ی ما می دانیم که شبکه های اجتماعی یکی از محرک های قوی برای گرفتن سلفی هستند. بسیاری از مردم دوست دارند لحظات خوش خود را به دیگران به اشتراک بگذارند و یا با به اشتراک گذاشتن مقاصد سفرشان، دیگران را ترغیب به تجربه ی سفری متفاوت کنند. بر اساس نظر محققین تصاویر به اشتراک گذاشته شده در فضای مجازی احتمال بازدید از یک مقصد را توسط دیگران افزایش می دهد و افراد را برای برنامه ریزی سفرهای بعدی ترغیب می کند. اما چند نفر از ما به فکر این مساله هستیم؟! و اگر به این مساله فکر کرده ایم مسلما یک تا دو تصویر برای این کار کافیست و نیازی به ثبت عکس های متعدد نیست!

کمی با خودمان روراست باشیم. در سلفی ها ما تلاش می کنیم تصویر خودمان زیبا باشد و کمتر به مقصد توجه می کنیم. آیا به اشتراک گذاشتن تصاویر در شبکه های اجتماعی ارزش از دست دادن وقت و لذت ها را دارد در حالی که می توانیم از لحظ لحظه ی سفر و مناظرش لذت ببریم؟

سلفی

جنون سلفی | خطری در کمین جوامع

سلفی در میان بسیاری از افراد از ثبت یک عکس ساده فراتر رفته و تبدیل به اعتیاد به سلفی یا جنون سلفی شده است. این اختلال روانی به صورت خاموش در بسیاری جوامع وجود دارد و می تواند حیات اجتماعی افراد را به خطر بیاندازد. شاید با خودمان بگوییم که ما جزء این افراد نیستیم و بر رفتارمان کنترل داریم اما با نگاهی به عکس هایتان ممکن است تغییر نظر دهید.

کارشناسان بر این عقیده اند که سلفی گرفتن باعث افزایش اعتماد به نفس ی شود و همین امر سبب می گردد تا افرادی با اعتماد به نفس پایین بیشتر به آن گرایش پیدا کنند. آنها با تحسین و تمجید هایی که در فضای مجازی با آنها روبه رو می شوند روز به روز در دنیای سلفی هایشان غرق می شوند و کم کم به معضلی ر جامع تبدیل می شوند. شاید وقت آن است که با تحسین نکردن آنها باعث کم شدن این معضل در جامعه شویم

اگر برای خودتان اهمیت ندارد، کمی به دیگران فکر کنید و مزاحمت ها و آزارهایی که ممکن است متوجه آنها سازید را در نظر بگیرید. وقت آن است که در رفتار خودمان تجدید نظر کنیم...

توصیه های کارناوالی

در سفرهایتان گرفتن سلفی را به حداقل ممکن کاهش دهید و به ویژه در مسیرهای پرجمعیت آن را فراموش کنید.

اگر کسی با سلفی گرفتن آزارتان داد، به او بگویید و از وی بخواهید به این رفتارش ادامه ندهد. با اینکار کم کم او را متوجه اشتباهش می کنید.

اگر فردی را سراغ دارید که به سلفی علاقه ی بیش از حد نشان می دهد، کمتر به تحسین سلفی هایش بپردازید تا بیش از این به این نوع عکسبرداری علاقه مند نشود.

سخن آخر

چه قدر به گرفتن سلفی علاقه دارید؟

آیا تا به حال سلفی گرفتن دیگران برایتان آزاردهنده بوده است؟

از تجربیاتتان برای ما بگویید و راهکارهایی را که به نظرتان می رسد با ما به اشتراک بگذارید

منتظر شما عزیزان هستیم...

...

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

لحظۀ زلزله و موقع آتش‌سوزی/ اوّلین کار تو در قلب بلایا سلفی!/ گر چه نشناسد بقّال سر کوچه مرا/ کرده السّاعه مرا شهرۀ دنیا سلفی/

انتشار:01 خرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

Moondiby

کاملا موافقم باهاتون ...گوشی های هوشمند با دوربین های با کیفیت بالا و یه عالمه عکس تو یه جای واحد که هیچگاه وقت نمیشه ببینیمشون و ازشون لذت ببریم. در حالیکه میشه به یکی دو تا عکس که شاید خیلی هم زیبا توش نیفتاده باشیم رضایت بدیم و بیشتر به نگاه کردن دنیای واقعی بگذرونیم و ازش لذت ببریم

انتشار:05 تیر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.